Bývanie u rodičov

monita88
1. dec 2014

Ahojte, rozhodla som sa po dlhom uvazovani napisat....Ako je to u vas, ktori byvate u rodicov? My mame svoje poschodie, svoju bytovu jednotku....Akurat sestra ma este svoju izbu, ale coskoro sa stahuje, takze mame detsku izbu 🙂 Ale ja som tu uz z toho chora na nervy, napr. kurenie, u nas sa musi vykurovat na 25 stupnov....Xxx krat som povedala mame, ze to je vela....Ale pripadam si ako debil....Jasne staci zakrutit kohutikom, ale nie vzdy to ustriehnem.Jasne poviete si, ze preco nebyvame sami.....Ale mame jednu pozicku na auto a zariadenie....Takze dalsi najom platit nehrozi, a keby sme aspon mali pozemok chlap by hned staval chalupu....Ale nemame....Brali sme sa mladi pravdupovediac s holou ritou....Takze, co mame sme nadobudli sami a s pomocou rodicov.Ale zas musim povedat, s mamou mam dobry vztah aj ked niekedy tie nazory ach jaj. Ale tatko je des my sa ani nerozpravame, s nim to je ako hrach na stenu, on si robi svoje, on je ten naj a ked ho chyti rapel tak chodi pijuci tyzden v kuse....Raz som vykricala, ze nevie kurit, tak som krava sprosta....Takze teraz prehodime 3 slova a nic viac. Umna skoncil. Mama mi velmi pomaha, ked som chodila do prace chodila pre dceru do skoly. Zas keby som bola sama kto by mi pomohol. Niekedy si hovorim, ze hlavne ze sme zdravi a ze mam kde byvat...Ale zavidim v dobrom vsetkym, co su sami. Lebo rozdiely vnazoroch budu vzdy..... Teraz som tehotna a pn tak mozno vsetko prezivam....Ale ja proste neviem....

sissy27
1. dec 2014

@monita88 no, je tu dosť diskusií na tému "ako sa nedá žiť s rodičmi / svokrovcami pod jednou strechou" ... môžeš sa vyrozprávať, vyplakať, či už tu alebo kamoške na pleci, ale riešenie je len jedno - odsťahovať sa... a ak spomínaš, že chlap by hneď staval chalupu, ak by bolo kde, tak si myslím, že máte aj na to, aby ste si zaobstarali bývanie aspoň v byte...

seahorse27
1. dec 2014

My byvame s mojimi rodicmi, tiez mame svoje poschodie, vychadzame spolu dobre. Jasne, ze to ma svoje nevyhody - tiez je u nas na pretrase kurenie a pod. Ale ja v tomto spoluziti vidim viac vyhod ako nevyhod. Mame 2 deti, dcerka je skolkarka a syncek ma 5 tyzdnov. Tiez som bola PN pocas tehotenstva a mama sa mi kompletne starala o domacnost aj o dcerku. Teraz, ked mame mimino, tiez mi neskutocne pomaha. Ja som spokojna. Aj ked sa obcas posekame, lebo mame rovnake povahy, rychlo sa to da poriadku a je klud 🙂 Da sa spolunazivat v pohode, ak niekto z rodiny nie je velmi problematicky a konfliktny typ. V opacnom pripade vidim riesenie len v odstahovani sa do bytu.

monita88
autor
1. dec 2014

@sissy27 ano ak si zoberieme pozicku na 30 rokov preco nie.....

monita88
autor
1. dec 2014

@seahorse27 Tak to mate super, ja si tiez neviem pomoc vynachvalit, ale ja som niekedy horuca hlava ☹ A vybuchnem aj ked nemusim...A nikdy ste nechceli svoje? Alebo vam domcek ostane potom?

seahorse27
1. dec 2014

@monita88 Ano, mne to obcas napadlo, ale po zvazeni a po tom, co sme investovali do prerabky podkrovia, sme si to vzdy rozmysleli. Tiez nas odradzala predstava hypoteky. V konecnom dosledku som takto spokojna. A ano, dom nam ostane, lebo som jedinacik. Tiez po sebe s mamou obcas hulakame, ale mame take povahy - vykricime sa a je pokoj 🙂 My sa nedokazeme na seba dlho hnevat a nerozpravat sa.

evelynm
1. dec 2014

ja som jednoznacne za samostatne byvanie. Problemy, ktore opisujes, sa nebudu zlepsovat, zial, skor naopak. Zit pod jednou strechou s otcom, s ktorym mas taky vztah, ako pises, je velmi stresujuce. Nase deti dostavaju od nas, rodicov, vzor do zivota. Akekolvek napatie citlivo vnimaju. To, ze by mi mama riadila domacnost, a pomahala, by mi velmi prekazalo, lebo si cenim svoje sukomie. Takze ani argument o pomoci u mna neprejde. Aj ked mate pozicky, sla by som do samostatného byvania. Ako to vnima tvoj muz?

oxana1212
1. dec 2014

@monita88 Neboli by ste prvi ani posledni.

petronela1985
1. dec 2014

@monita88 Ťažko sa radí v tomto prípade. My, ktorí máme vlastné bývanie, budeme preferovať vlastné bývanie bez rodičov/svokrovcov. Ja som žila u svokrovcov nejakých 5 rokov a svokor tiež pije, i keď svokra je perfektná. Mali a máme spolu veľmi dobrý vzťah. Žiť s nimi však bolo o prispôsobovaní sa. O prispôsobovaní sa, ale na oboch stranách. Mne svokra nikdy nič nevyčítala, necítila som sa tam ako nevesta ale ako dcéra s rovnakými právami, aké majú môj manžel a švagor. Preto si myslím, že môžu žiť spolu dve, aj tri generácie, len je to o kompromisoch z každej strany. A to je už záležitosť vašej rodiny, do toho my na MK nevidíme. Držím palce.

nuvaring
1. dec 2014

nechápem, načo sa niekto sobáši a ešte má aj dieťa, dokonca niekoľko, ked sa nevie odtrhnúť od matky....argumenty ako "sme mladí a máme holú riť" sú nasmiech...chceš deti? chceš sa vydávať? tvoje rozhodnutie a tvoja vec, ked už, tak sa postav na vlastné a nebud na obtiaž. platí pre obe zainteresované strany. ja som sa nikdy vydávať nechcela, nikdy som neplánovala ani deti, ale ked sa tak stalo, postavila som sa k tomu čelom a začala od nuly spolu s exmanželom. hypotéka a pod....ked som bola schopná užívať si s chlapom v zmysle neplánovaného otehotnenia, potom si musím niesť za zbytok života výlučne sama za seba. nikdy by som s tým nezaťažoval rodičov, každý má právo na spokojný a samostatný život...a baví ma čítať "kto by mi pomohol"? a ty si nemohúca? alebo s čím ti má kto pomáhať??? ty si myslíš, že sa nedá žiť spokojný a fungláč život bez toho aby ti niekto pomáhal???? mne nepomáhal nikto, všetci v bezpečnej vzdialenosti odo mňa - matka aj bývala svokra 100 km mimo....a nikdy som ich nepotrebovala, tým pádom oni neotravujú mna a nikomu som neni ani zaviazaná. neviem si predstaviť život s rodičmi ani v najhoršom sne....

bubinko1506
1. dec 2014

jedine rozumne riesenie je podla mna vlastne byvanie - aj kebyze mas hocijako idealne vztahy s rodicmi, stale to bude o prisposobovani sa a o tom, ze u rodicov platia ich pravidla. co je na tom, ze budete mat pozicku na 30 rokov? myslis, ze vsetci mladi, co si kupili byt, lebo chcu byt vo vlastnom, tak mali tolko nasetrene, ze nemusia platit hypoteku?

sissy27
1. dec 2014

@monita88 a? čo si myslíš, že všetci ostatní bývajú ako? padli im byty / domy z neba?? alebo len tak mali všetci v hotovosti? omg... ano, treba sa zadĺžiť na 20 a viac rokov, tak to rieši 90% slovákov... alebo potom zaťať zuby a vydržať u rodičov a čakať na zázrak a nesťažovať sa...

tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
monita88
autor
1. dec 2014

@nuvaring Tym si mi chcela povedat, ze kazdy sa ma tak, ako si ustelie....Ale to ja viem....Ale pride mi od teba divne, ked hovoris ze v bezbecnej vzdialenosti od matky...Tak asi ste nemali bohvie aky vztah.....

zdena12345
1. dec 2014

@monita88 situaciu si viac menej zhrnula sama. su aj vyhody aj nevyhody... som jednoznacne zastanca vlastneho byvania. idealne keby ste na to mysleli este predtym nez ste mali deti- lahsie sa sanuje aj buduje. teraz je uz neskoro. pozicka sa da vziat, ja za seba poviem, ze na 30 r by som sa nechcela zadlzt keby som nemusela. hocico sa moze stat. aj to najhorsie a co potom jeden clovek sam ako to zaplati???
byvanie s rodicmi vzdy narusi vztahy, ale su aj taky co to zvladaju celkom dobre. ak mate vlastne poschodie, tak by som to brala viac menej ako dostatocne a naviac u tvojich rodicov. ver ze u svokry by to bolo horsie🙂

monita88
autor
1. dec 2014

Ja obdivujem vsetky dokonale zeny, ktoré najprv vystudovali, urobili karieru a teraz maju vsetko po com srdce pisti...Vam sa to lahko radi....Ak by ste citali poriadne pisala som, ze jednu pozicku mame a druha nam jednoducho nevyjde....Takze preto ma to odradza....A ja som len chcela, aby mi napisali len tie baby, ktore tiez ziju v jednom dome s niekym a jednoducho ich to vytaca obcas a nie vsetky super zeny, ktoré su naj a vsetko zvladnu same....

monita88
autor
1. dec 2014

@zdena12345 Konecne rozumny nazor.... Dakujem 🙂 Obcas sa chce clovek len vyzalovat a v konecnom dosledku to nikdy nie je take hrozne ako sa zda....Hlavne, ze je zdravie, lebo to je najdolezitejsie...

tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
natalym
1. dec 2014

@monita88 My sme bývali na začiatku s mojou mamou v byte a manžel bol a týždňovkách. Bolo to hrozné, ja som bola ako medzi dvomi kameňmi. Ľúbim svoju mamu aj svojho manžela, ale oni dvaja, katastrofa.
Ak sa znášate, všade vypukne sem tam hádka, tak ja by som to nebrala tak tragicky. Má to svoje výhody.

ivett1
1. dec 2014

@monita88 len kľud🙂 aj keď si teraz nespokojná a rada by si bola samostatná, tak si v podstate na tom celkom dobre... veď máte pre seba celé poschodie a veľké pozitívum je aj v tom, že si u vašich, že máš aspoň s mamou dobrý vzťah a pomôže ti, keď treba ... 🙂 veľa rodín nemá kde bývať alebo aj má, ale platí nehorázne prachy za nájom, alebo podnájom ... a nemá po ruke blízku osobu a mama je pre dcéru asi fakt najbližšia osoba ... alebo mala by byť 😉

koala7
1. dec 2014

@monita88 vsetci moji znamy a kamosi maju pozicky na 30 rokov, kde zijes preboha, zostup z ruzoveho oblacika.... ja neviem... ach jaj... no polutujeme ta :D

dionyzka
1. dec 2014

@monita88 ... moj osobny nazor je taky, ze radsej splacat pozicku a zit v klude ako ju nemat, byvat s rodicmi a riesit rozdielne nazory, ktore casom vyustia v hadky medzi manzelmi, negativna situacia sa bude stupnovat - co sa odzrkadli na vztahu medzi tebou a manzelom a vasimi detmi.

monita88
autor
1. dec 2014

Radsej nebudem brat pozicku ked ju nebudem mat z coho platit....Potom budem plakat,ze nemam z coho zit a vy budete nadavat, ze naco som ju brala ked na to nemam....Ach zeny 🙂

lubina
1. dec 2014

@monita88 ja aj moja rodina zijeme s mojimi rodicmi, a to sme nemuseli ale rozhodli sme sa tak. Oni m aju svoju cast domu a my svoju, ale v podstate tie dvere su vecne otvorene lebo nase deti chodia ku starkym skoro stale 🙂 . Tiez sa s mamou aj pohadame o hocicom, ak pride a nieco mi len tak u nas prelozi 😠 , ale poviem si svoje a ona pochopi...poviem ti tak, byvali sme aj sami, ale ked som cakala druhe dieta tak sme sa prestahovali k mojim rodicom, prestavili dom a byvame splu uz niekolk orokov. POdla mna to je pekne, deti maju vztah ku starym rodicom, ktori ich vselico naucia apod. Chapem ta a kludne sa vyrozpravaj Problemy su medz ludmi vzdy, tomu sa neda zabranit, ale je to o tom kompromise a vsetko sa vyriesi 😉

monita88
autor
1. dec 2014

@koala7 Skodoradostne poznamky pipky z Blavy si nevsimam 🙂

monita88
autor
1. dec 2014

@lubina Presne je to o kompromise, ale niekedy nervy pracuju no....Ale nechapem tie baby, preco to tu pisu, jednoducho nebudem si brat pozicku ked na nu nemam....Kazdy nema plat pipiny z Blavy. Ale to niekoho bavi osocovat druhych...A tu u nas si nemozem byt ista, ze tridsat rokov budem mat istu pracu....

mateson
1. dec 2014

@monita88 to si nemožeš byt istá nikde 😉

mateson
1. dec 2014

ak by si sa narodila rodičom, ktorý bývajú v 3izbovom byte, tak kde by si žila?

zarecna
1. dec 2014

Je to priklad zleho financneho myslenia, proste ste vzali pozicku na nabytok a auto, hoci prv ste ju mali zobrat na byt a tak riesit nabytok a auto, co sa da predsa vyriesit jednoduchsie ako byt. Teraz musis byvat ako byvas, utesovat sa tym, ze to nie je svokra a mas vlastne poschodie. Je tu milion diskusii o tom, ako byvat s rodicmi, svokrou - mozno tam najdes nejake konkretne rady...

monita88
autor
1. dec 2014

@mateson Nechce sa mi uz reagovat na posmesky......Jednoducho volne podkrovie bolo, tak preco by som tu nemohla byt....Ale ma to vyhody aj nevyhody....Keby som bola na byte, tak bohuzial riesim nieco ine....

romanovic
1. dec 2014

@monita88 Vies, ked si tu prispela, tak musis ratat so vsetkym typom reakcii.
Ja som tiez "pipka" z BA, povodom z Vychodu, prisli sme tu s holou ritou, nikoho tu nemam. Vlastne mam - hypo na 30 rokov a ak su deti chore, platim opatrovatelku. Mam choreho muza, takze mi nemoze pomoct ani s nakupom a na vsetko som sama. Ale ja som vzdy chcela odist z domu a ked mi je tazko a vsetko na mna pada, nic nestiham, kruzky, deti chore, denne najazdim x km k/od opatrovatelky, po nociach sedim na firemnom compe s poharom cerveneho, si mozno (pre niekoho trapne) rychlo pospominam na moje akoze "uspechy" - ze zatial to zvladam, myslim hypo, auta, more aj lyze, urobit pekne detstvo mojej dcere s nevyliecitelnou diagnozou, aj ma to obcas uplne privali a ja neviem, komu mam zavolat a je mi na hovno, ale predstava navratu k mame je ta uplne, uplne najhorsia nocna mora....
Nie sme vsetky pipky, osulozene a oplodnene Borisom K. 😉