Bývanie - čo by ste robili na mojom mieste?

10. aug 2022

Prosim, co by ste robili na mojom mieste? Aktualne zijeme s partnerom u rodicov, ale je na case pohnut sa dalej. Otazka je zobrat si hypoteku alebo ist do prenajmu? Muz nema nasetrene viacmenej skoro nic, ja mam nasetrenych 20 tisic.. Hypoteku by som si brala ja. Ak zoberiem do uvahy, ze treba mat 20% z nehnutelnosti, tak mi to vychadza cca na 100 tis.nehnutelnost. Ano, viem, ze sa hypo posudzuje aj na zaklade prijmu a celkovej bonity. S tym by nemal byt problem. Akurat za tu sumu mi u nas nachadza v podstate len garzonky a 1izbaky. Nemam problem sa uskromnit, ale fuuu, ved to je kopec penazi a malo muziky za to 🙈 Ano ano.. viem aka je teraz doba a co sa deje.. Ale aj tak.. Riesit dofinancovanie spotrebakom asi prilis nechcem. Alebo ist jednoducho do prenajmu a hotovo? Co by ste robili na mojom mieste? Mne uz ide z toho hlava prasknut a nie a nie sa rozhodnut...

evica17
10. aug 2022

Kúpiť nehnuteľnosť. Aj keď jednoizbak alebo garsónky,časom rpedas. Nájom budeš platiť a nebudeš mať nič z toho. Ale ak budeš ty dávať vklad a aj hypo brať,tak nech je to n ten napísané všetko,prípadne v pomere ,koľko do toho vloží partner.

evica17
10. aug 2022

Aj keď by som to dofinancovala spotrebakom,aby vyšiel 2izbak a to už je lepšie. Zas koľko to môže byť navyše, 20-30 000 eur ?

biancarv
10. aug 2022

Ja som brala hypotéku už dávno, ale vtedy to bolo tak, že sa poskytlo max 80% z hodnoty nehnuteľnosti a nie ceny nehnuteľnosti. Mala som urobený dobrý znalecký posudok na dom a tým pádom mi vyšla 100% hypotéka, lebo sa dom predával za menej ako bola jeho znalecká hodnota. Takže možno by ti vyšlo aj niečo väčšie. Samozrejme neviem aké sú podmienky teraz. Držím palce 😊

karhu
10. aug 2022

ak bude hypoteka pisana len na teba, tak dufam aj byt bude pisany len na teba

nika3136
10. aug 2022

Urcite by som nieco kupila cim skor. My sme kupili dom pred 4 rokmi, mali sme nasetrenych 0 eur, dostali sme hypoteku este vyssiu, nez bola kupna cena (dali nam 80% z hodnoty nehnutelnosti, nie z kupnej ceny) a este sme vzali spotrebak na prerabku. Neskor sme refinancovali do jednej hypoteky a dnes ma dom asi 2x taku hodnotu. Necakat, kupovat... urcite by som vsak hladala riesenie, ako sa dopracovat aspon k 2 izbaku, mozno niektore banky aj teraz robia vynimky a daku 90%, ale ani dofinancovanie uverom nie je vobec zle.

laurita285
10. aug 2022

@nika3136 Nehovorím, že to čo píšeš nieje pravda, ale keď niekto kúpi nehnuteľnosť dnes, šanca že sa jeho cena zdvojnásobí za najbližšie 4 roky je úplne mizivá.

marsmykkok
10. aug 2022

Možno by som pozerala dvojizbak neprerobeny, v okrajovej časti alebo veľký 1 izbak čo by sa do budúcna dal prerobiť na 2 izbak. Niekedy sa objavia aj ponuky za fajn cenu, len rýchlo miznú, teda musíte sledovať a rýchlo konať a rozhodnúť sa.

nic0le
10. aug 2022

Podnájom, vyhodené peniaze do luftu.

mell27
10. aug 2022

Záleží od okolností... Ak viete, že sa budete za rok brať a chcete stavať dom, tak by som do bytu nešla. Ak nemáte žiadne vyhliadky do budúcna, čo sa týka bývania, určite by som si kúpila byt. To, že by si bola na liste vlastníctva iba ty je ti snáď jasné... Úrokové sadzby sú už síce vyššie, ale pôjdu ešte poriadne hore. Myslím, že nemáš na čo čakať. Neviem odkiaľ si, podľa ceny bytu usudzujem, že Bratislava alebo nejaké väčšie mesto. Byt môžeš neskôr predať alebo dať do nájmu...

h2
10. aug 2022

Ak bývate u rodičov, máte zrejme jednu svoju izbu a všetko ostatné je spoločné. V tom prípade je aj jednoizbák výhra. Pre začiatok stačí, neskôr predáte a kúpite niečo väčšie.

kvetinka75
10. aug 2022

určite vlastné bývanie. Kopa ľudí začína v 1izbáku. Veď sú aj cca 45m2. Nemusí to byť úplne maličký. A lepšie samostatné bývanie ako u rodičov a podnájom - zbytočne vyhodené prachy.

dadis
10. aug 2022

Partner nie je sni manzel, nevh si vezme spotrebak na svoje meno vo vyske tvojich uspor ak si nebol schopny este nasetrit s kupte spolocny byt so spolocnou hypotekou. Ale je to risk..bude mat vzdy na splatky hypo aj svojho spotrebaku? Uroky iśi brutalne hore...a mate deti? utiahnete to tahat pocas MD? Vies co? Uz si si mala tu garsonku uz davno kupit sama a nechat ju prenajimat, nech tvoje uspory nestracaju hodnotu. Sprav to teraz. Ked sa o 5 rokov tvoj muz spamata, dospeje, nieco dosetri, mozes ju predat a kupit spolu byt (ale ak tam das viac svojich penazi, nezabudni zuzit BSM)..

ropucha6
10. aug 2022

Nemate bonitu na 90%? Asi nemas moc na co cakat, namiesto dalsieho setrenia mozes splacat.

olimuc
10. aug 2022

Partner alebo manzel? Kazdy to vola inac. Ak iba partner, sup do banky a hypo iba na teba a byt taky co utiahnes sama. Ak byvate u rodicov partnera a nemate deti, budem za zlu, ale ak chlap nema nic usetrene nemiesat financie. Ak on raz zdedi od rodicov, ty budes mat prd. Garzonku vzdy prenajmes ak by bolo treba … spolocne neskor ak vobec, partnera najlepsie poznas ty

janickacrazy
10. aug 2022

tak ved ste dvaja, prečo si chceš brať hypo len ty? Ved ked si zoberiete spolu, tak vám vyjde na vačší byt. To, že ty si tam vložila 20 tisíc svojich sa dá ošetriť. Ste manželia či len partneri? Určite by som išla do vlastného bývania, bud veľký jednoizbák alebo dvojizbák aspon.

sasa1310
10. aug 2022

toto treba riešiť s partnerom a nie s modrým koníkom, že čo máš robiť. Nechápem prečo nechceš spojiť hypotéku a vziať si s partnerom. Keď ty investuješ 20 000 eur a on nič, tak si môžeš na LV napísať podiel vlastníctva napr. 3/5, keď ti vychádza samej iba na obyčajnú garzonku.

evica17
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
katkami123
10. aug 2022

Pokým nemáte aj dieťa, stačí Vam na začiatok aj jednoizbak. Vždy lepšie si pomaly splácať hypo ako po 3 rokoch nadávať, ze máte holý zadok a peniaze ste tlačili iným do vrecka.

luccija
10. aug 2022

Rodicia by Vam nepomohli?je to uz vaznejsi vztah aj, ked nikdy sa to neda povedat🙂hlavne uvazuj tak, ze mozes zostat aj sama, tak davaj pozor na spotrebak a ine vydavky ci to potom utiahnes...urcite kupit, nie podnajom.

autor
10. aug 2022

Dakujem za komentare. Nie sme manzelia. Hypoteka bude pravdepodobne len na mna. Aj z toho dovodu nechcem spotrebak lebo clovek nikdy nevie a predsa len, je to dalsi zavazok navyse.

pragmaticka
10. aug 2022

Teraz nič nerieš. Počkaj 1-2roky,ceny nehnuteľností pôjdu dole.

evica17
10. aug 2022

@pragmaticka ako vieš ? To sa hovorilo aj keď bol kovid na začiatku a nič nešlo dole. A aj teraz úroky na úveroch idú hore a všetko, a bude problém vôbec dostať hypo,. Ktovie kedy budú zas úroky nižšie.

evica17
10. aug 2022

Ak nechceš spotrebak, tak len garsónky kúp, fakt vždy lepšie ako nájom. Budeš platiť možno tie isté peniaze ale aspoň svoje. A ak náhodou predas, prenajmes a pôjdeš ku rodičom

autor
10. aug 2022

@pragmaticka len 1-2 roky nemozeme byt u rodicov. Teda, nevyhodia nas na ulicu, ale dlhodobe byvanie dospelych ludi u rodicov nie je podla mna dobre pre nikoho. Vsak pridem o psychicke zdravie 🤣 Rodicia su sice super, ale sukromie je sukromie. Takze nieco riesit musim. Ci uz hypo alebo prenajom. A ci pojdu dole... Ja neviem ci pojdu. Skor sa obavam, ze keby to necham tak, tak si budem o tie 2 roky trieskat hlavu, ze do riti, pred 2 rokmi som mohla mat aspon garzonku a teraz za to kupim uz len garaz.. Ale jasne, vaham stale, ze co robit.

didi2102
10. aug 2022

Prediskutovala by som to s.rodicmi či mi nebudú ručiť nehnuteľnosťou a kúpila aspoň 2izbovy, dajú ti vyššiu hypo ,nepotrebuješ spotrebak a hneď ako sa bude dať vylúčila ako spolurucitelov

mateson
10. aug 2022

@didi2102 poznám už dvoch takých čo ručili deťom. Jedni sú v podnájme, druhý v garáži...

zmrzlinka2021
10. aug 2022

Určite by som nešla do kúpy nehnutelnosti s človekom, ktorý:
- nemá žiadne našetrené financie
- nie je moj manzel

Na tovjom mieste určite by som sa snažila si kúpiť 1 izbový byt - hypo na mňa, vlastníctvom tiež na mňa. Ceny každým dňom rastú a žial vyzerá to tak, že hypoteky budu čoraz nedostupnejšie a nedostupnejšie.
cize sa vytvoria 2 kateogorie ludi vo vzťahu k volnym henutelnostiam:
- prvá bude mať tú hypo a bude byt prenajímať za dost vysoké peniaze
- druhá bude tie dosť vysoké peniaze tej prvej skupine platit a pravdaze nič nebude vlastniť

zmrzlinka2021
10. aug 2022

@pragmaticka
Situacia bude ešte horšia, momentalne sa 1 izbove byty napr. v dúbravke pohybuju cca okolo 150 tis. EUR a každým dňom cena len rastie a rastie. Sú ludia, čo si toto hovorili pred 3-4 rokmi, kým ceny bolo okolo 100 tis. EUR - dnes títo ludia plačú

luccija
10. aug 2022

Preco si hlavu lames iba ty?ako to chce riesit partner?

zmrzlinka2021
10. aug 2022

@luccija veľmi dobrý postreh