Brat alkoholik

17. feb 2024

Hovorí sa že alkohol - metla ľudstva. Bohužiaľ, tento neduh neobišiel ani našu rodinu a môj jediný brat je alkoholik s ktorým nevieme čo ďalej. Ja mám manžela a dieťa bývam s nimi v byte, ale tento môj brat , jediný, je o 5 rokov mladší a býva s mojimi rodičmi a so svojou priateľkou a 2 deťmi v rodinnom dome. Bohužiaľ, ona mi často s plačom volá rovnako aj mama že nevie ako ďalej. Bohužiaľ, má už začínajú cirhozu pečene, ožltol a celkovo mal zle výsledky. Do nemocnice ísť odmietol šiel ale podpísal v ten deň reverz prišiel normálne domov ešte v ten deň. Držal sa vyše mesiaca a bohužiaľ už týždeň pije v množste cca pol litra pálenky denne. Jeho priateľka vraví že s tým nemá čo urobiť že je dospelý a svojprávny, stále mu dohovára , majú spolu aj dve malé deti. Ani mňa ako sestru vôbec nepočúva , ide si svoje. Napriek všetkému ho mám stále rada, je to môj jediný a mladší brat. Raz už absolvoval aj protialkoholické liečenie ale bolo neúspešne - ani to nedotiahol do konca. Má aj cukrovku na inzulínu, má vyše 30 rokov. Čo sa dá robiť v tejto situácii? Aj rodičia sú z toho zúfalí. Ďakujem.

rorino
17. feb 2024

Bohužiaľ asi nič, ak on sám nechce

0silvia0
17. feb 2024

Nepises odkial si, poradte sa cela rodina v centre pre liecbu zavislosti co robit

domkakvet
17. feb 2024

Uz ste mu asi skusali prehovorit do duse, ze deti potrebuju starostliveho otca a podobne, ak nie tak vyskusat a tiez je dobry napad ako som tu citala poradit sa v centre pre zavislosti, ako ho namotivovat.

zuzanna33
17. feb 2024

Sám musí spadnúť na dno nikto a nič ho nepresvedčí je to závislosť a zároveň choroba ktorá chce len dobrovoľne liečenie...pomaly sa zabíja sám ale nevidí to

dota6
17. feb 2024

Ahoj, môj brat je bývalý alkoholik. Viem aké sú to strasti. No ak sám nechce, nikto mu nepomôže. Len on sám sebe.
Alkohol ma odkiaľ? Vie si na to zarobiť? Chodí do práce aj napriek zdravotnému stavu? Chodí do krčmy? Pije doma?

autor
17. feb 2024

@zuzanna33 ja viem, ale bojíme sa už veľmi keďže má tú začínajúcu cirhozu a do toho je žltý :( vravím, držal sa celkom fajne aj doma pomáhal, s deťmi sa hral zrazu bol ukažkovy a z ničoho nič prišiel zlom a znova začal. Ešte som sa pýtala našich a jeho priateľky či sa niečo udialo a nič nič práveže

autor
17. feb 2024

@dota6 je stále zamestnaný, ale je dlhodobo PN plus má polovičný invalidný kvôli cukrovke na inzulíne. Do krčiem nechodí vôbec, vraj si kupuje v obchode a po vonku to pije , doma nie

autor
17. feb 2024

@0silvia0 ďakujem, skúsime

minenkak
17. feb 2024

Ja som mala strýka alkoholika ,bol mi ako brat,nič nepomohlo,aj chcel prestať,keď bol u nás tak pil minimum,staral sa o mňa ako o dieťa ,aj o moje dieťa,ale alkohol ho premohol.so zničenou pečeňou žil roky aj keď mu lekári povedali ,že bude len pár mesiacov,nakoniec spadol z lešenia,myslím ,že sa mu veľmi uľavilo.Viem,len ,že chodil za mojou sestrou po smrti a jediné čo, nechcel ostať sám, aby ho zobrali domov pochovať .Ak naozaj nebude chcieť, nik nič nezmôže

arexka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
vilma7
17. feb 2024

Len jedne z 10 alkoholikov prestane piť, takže tam musí byť vôľa veľmi silná, pretože to nedokáže každý. Darmo bol.na liečení, keď tam chyba zrejme velmi silná motivácia.
Nemôžete žiaľ nič a prizerať sa a nedokazat pomôcť je veľmi ťažké.
Mne sa otec upil, keď mal 41 rokov. Koľko vrat vydrží, ťažko povedať. :(

ahhola
17. feb 2024

Nic s tym nespravis, ber to, akoby bol na drogach. Alkohol je droga, len pomalsia ako tvrde drogy. V dedine mame strycov, co prechlastali desiatky rokov, zomreli v 60tke,70 tke... Clovek by povedal, ze by tu boli do 100,keby nelogali, tzv Churchilov gen.
Bracho teda rychlo schatral a uz nema ziadny ciel pred sebou, len rano vyspravit hladinku, alebo výdržat v robote a potom sa zlogat tak, aby vytriezvel do rana. Svagrina z neho nic nema, s ciirhozou ide ruka v ruke impotencia. Co hovori jeho dia mudr?. Jemu pomoze iba Zazrak🌠🌌🌠

drazil
18. feb 2024

Nič, pokiaľ neprišlo jeho osobné dno... Keď on nechce, nič nespravite... Možno radikálne riešenie ze ho zena vyhodí s domu? Tazko povedať kde je jeho dno ( ked uz ani zdravie nie) a kde je ten jeho akoby aha moment kedy sa stane to, že sam bude chcieť...
Za mna, smer psychiater, liečba v Pezinku, a potom doliecovanie v skupinách anonymných alkoholikov

daniela2202
18. feb 2024

Vydržať, o chvíľu bude koniec