Boj o vnúča cez prázdniny - svokrovci verzus moja mama

nadej77
5. jan 2017

Ahojte, ma tiez niekto podobny problem. Mam 7rocnu dcerku a problem nastava vzdy ked pridu prazdniny, lebo babky sa idu roztrhat len aby ju dostali. Nie som tym velmi nadsena, lebo som ucitelka a ked ma prazdniny ona som doma aj ja a tiez si chceme uzit spolocny cas. Moja mama byva v tom istom meste ako ja, takze sme spolu castejsie ale ked ide dcera k svokrovcom hned je ohen a vycitky na svete. Nikto nechape a nevie ustupit. Ani s vaznymi argumentmi. Dam ju svokrovcom, mam peklo s mamou, ked nedam tak su urazeni svokrovci a problem s manzelom. Nechapem to, preco nemozu byt super stari rodicia ale vzdy len problem?

sardinka336
5. jan 2017

@nadej77 tak lebo su ješitný a majetnícky....a čo čakaš pri jedinačikovi? To ze nechapu lebo nechcu pochopit, je ale ich problém nie tvoj...aj svokrovci maju pravo vidiet svoju vnučku a ked to tvoja mama nechape holt smola. Bud ked je u svokry tak ak netreba tak nehovorit mame ze tam dcera je a naopak alebo si dohodnut nejaky harmonogram navštev, raz jeden raz druhy....
Manzel by to tiez mohol pochopit,o tom treba len komunikovat a vyzadovat od neho podporu lebo neda sa roztrhat na dve strany. A ani si nejdem predstavovat ako dceru rozmaznavaju...

terezka1947
5. jan 2017

@nadej77 no...my nemame ani svokrovcov,ani rodicov...takze uplne inak blba situacia....ale nezavidim ani vam doma
skoda,lebo zbytocne sa takto vytvaraju nezhody...upne zbytocne
mal by asi manzel vysvetovat svojim rodicom,ty zase svojim...a asi to chce opakovanie...musia si zrejma zvyknut na to,ze su stari rodicia,ale aj svatovci....ze su iba stari rodici,atd,atd
a to je dlhy proces...celkovo,vztahy su na dlhe a opakovane diskusie,ustupky,diplomaciu...

boneta
5. jan 2017

U nas uplny opak bohuzial ☹ Ani jedna ani druha strana.Uz som sa s tym zmierila ale dost ma to trapilo...Dnes moje deti nemaju ziaden vztah k starym rodicom...

nadej77
autor
5. jan 2017

To nehovorenie sa nevyplaca, vela krat to praskne a tak je to este horsie. Manzel to chape a podporuje, ale tiez nechce ustupit svojej rodine. Nenavist medzi mamou a svokrou vznikla davnejsie ked sme zacali stavat dom a moja mama nam vo vsetkom pomahala. Ci uz s peniazmi, ci pracou na stavbe. A svokra bola na stavbe prvykrat ked uz bola hruba stavba a to iba pozriet pracovat nikdy. A tento problem co maju medzi sebou si odpikavam iba ja kvoli dietatu. A neviem to zmenit.

mima4
5. jan 2017

@nadej77
je super, ze maju zaujem o vnucatka, ale ty si matka, vy ste rodicia, vy urcujete, kde a ako dlho bude. Urcite sa nimi nedaj manipulovat a citovo vydierat. Ked vidis, ze maju k tomu sklony, proste to s nimi nerieste, spytajte sa, kedy moze dcerka k nim na prázdniny prist a potom v tom im len oznamte, ze pride vtedy a vtedy na tyzden a bodka.
To su take zabomysie nezmyselne vojny, spory, absolutne vytvarany taky ten debilny stres... pre nepodstatne veci.

sardinka336
5. jan 2017

@nadej77 nenavist medzi mamou a svokrou je ich nenavist, nie tvoja ....viem ze sa to lahko hovori, ale ja by som mame o hlavu otlkala nech ma do toho nezatahuje. To je jej problém.
A to že ti mama pomahala je super, ale predpokladam ze to robila dobrovolne a slobodne. Nemohla čakat ze svatka bude robit to iste - mozno svokrovci nemaju take moznosti, peniaze, neviem čo. A svoj spor si riešia cez dieta. Tak ho nebude mat ani jedna a šmitec ked sa nevedia ,,chovat,, a ťahaju sa o dieta ako o nejakeho plyšaka....

susinka1007
5. jan 2017

My mame opačny problem ,maminu uz nemam :(zomrela ked som mala 10 rokov a svokra ta sa na moje deti uplne kasle a robi rozdiely medzi svojimi detmi aj vnucatami niekedy to je o hubu kedze muz je cele dni v praci ale poradim si ked musi ,ale u mna plati pravidlo ake pozicaj take vrat!!!!!takze tak

nadej77
autor
5. jan 2017

@sardinka336 vzdy sa da pomoct, len treba chciet pomahat a nie vyuzivat.

janickacrazy
5. jan 2017

@nadej77 Ja by som im povedala, že ked sa nevedia dohodnúť normálne a slušne, tak dieťa bude doma a hotovo, vybavené. Neboj sa, keby si im ju nedala pár mesiacov, tak by prišli so sklopenými ušami. Ty sa do ich sporov nenechaj zatiahnuť. To je ich problém. My sme tiež stavali dom a tiež naši pomáhali a svokrovci vobec nie, lebo v tom čase pracovali obaja v Čechách a ani penazí nemali nikdy nazvyš, lebo svokor si rád vypije. No u nás teda kvoli tomu žiadna nenávisť nevznikla, ved kto može pomože, kto nemože holt nemože alebo nechce, nie je to ich povinnosť.

nadej77
autor
5. jan 2017

@janickacrazy nie neprisli by. S mojou mamou sme casto spolu aj cez tyzden a kazdy vikend a svokrovci by boli dlho urazeni a hucali by do manzela a to by bolo opat zle len u nas doma. Stale som si predstavovala, ze stari rodicia maju pomahat ked rodicia potrebuju, ci nestihaju. No toto som necakala.

sardinka336
5. jan 2017

@nadej77 pozri...ty svokru neprerobíš, ani tvoja mama, je aká je resp. obe sú aké sú...využívala vas asi preto lebo ste jej to dovolili a nechali ste sa využívať. Kazdy si na teba dovolí tolko čo mu ty sama dovolíš.
Svokrinou povinnostou nie je ti pomahat - to je kazdeho dobrá vola či pomoze alebo nie, nechapem prečo ludia stale očakavaju ze im ma niekto pomahat. Mas jedno dieta...je tam toho. Ja ked som mala 1 dieta tak som sa doma nudila a nemala čo robit. Takze asi tak...
Ak sa dve male deti na pieskovisku nevedia dohodnut kto sa bude hrat s hračkou a natahuju sa o nu, tak ju nema ani jedno...to je naistejšia cesta. Nejaku dobu nedavaj dceru ani jednym a uvidiš či im vychladnu hlavy...mate tam dost problémov vy dospelý medzi sebou, dieta je len prostriedok dospelých ako sa medzi sebou doťahovať.

katkalubkova
5. jan 2017

Je to tvoje dieta a Vase prazdniny, volno. Zapamataj si, ze pokial sa budes riadit a plnit plany niekoho ineho, nebudes spokojna.
Mam 6 dni volna , 4 dni budem s dietatom ja a na 2 dni pojde ku svokrovcom. Na buduce budeme mat 14 dni volna, 10 dni bude doma a na 4 dni bude u mamy, ktora byva v tom istom meste ako ja.
Nebude dcera behat ako splasena, len, aby vyplnila tuzby starich rodicov, ktori s nou chcu byt, co je sice pekne, ale ona si tiez moze oddychnut a ty s nou. Uplne s kludnou hlavou. A ak je s nou tvoja mama castejsie, kedze ste z jedneho okolia, tiez by mohla trochu ustupit!
Drzim palce

nadej77
autor
5. jan 2017

@sardinka336 nechapes ma, pochopila by si iba keby si prezila moj zivot a ani tak by to nebolo ono , lebo ty mas inu povahu ako ja takze by to bolo vsetko inak ako mam ja. Musim sa trapit sama so svojimi problemami.

katkalubkova
5. jan 2017

Inac.... vyborna tema toto....

rogana
5. jan 2017

Ak je situácia neúnosná, riešila by som to tak, že pokým si to medzi sebou moji a mužovi rodičia nevyriešia, nezmieria sa, nedohodnú sa sami a nestanovia si dohodou harmonogram, v ktorom budem ako matka zahrnutá cez prázdniny aj ja, dieťa nedostane nikto, bude doma so mnou. Argumentovala by som aj tým, že takéto vzťahy v rodine v prvom rade nerobia dobre dieťaťu, idú mu zlým príkladom a ty ako matka máš plné právo zaujať takéto stanovisko, pretože ťa k nemu vlastne dotlačili oni.....

marcelatje
5. jan 2017

@nadej77 je jasne ze mas blizsie k svojej mame ale @sardinka336 ma pravdu. To ze svokra nepomahala na stavbe je bezpredmetne aj ked to zjavne niekoho tlaci.

sardinka336
5. jan 2017

@nadej77 ja mam z teba pocit, ze ty sa chceš len vykecat a o riešenie ti ani nejde...lebo kazde len bojkotuješ. Ale tak aj to je sposob ako zit - trapit sa.

Ja mam tiez taku kamošku....ziadny problém nema riešenie aj ked jej ponukneš aspon niekolko realnych riešení na kazdom najde problém, nič sa nedá, všetko dopredu vie ako určite zle dopadne, určite budu deti chore, určite jej šefka povie nie, určite jej malu nezoberu do školky a určite bude všetko na houby.......holt..tak ma ťažky zivot, zvolila si to sama.

arielka79
5. jan 2017

@boneta aj u nas, moje deti este nikdy neboli ani u jednych starych rodicov na prazdninach, ani len 5 min bez nas, a to starsi ma 16 rokov, maly 5 rokov, ale ani raz ich nechceli zobrat k sebe, a to obe starke byvaju kusok od nas, jedna v tom istom meste, druha 5 km od nas,vzdy clovek asi nema to co by chcel, moje deti aj plakali, ze ich nikto nechce, tuzili by aspon chvilu byt u starych rodicov bez nas,ale ako pises, starsi to ma uz v pazi, a aj mladsi to pochopi, ze nanho kaslu

germaniawerks
5. jan 2017

boj o decko je typický pre rodiny s dominantnými ženskými ktoré si stále dačo dokazujú, a tým otravujú život všetkým

lucik194
5. jan 2017

u nas su prazdniny takto: 3 tyzdne u jednych, 3 tyzdne u druhych starych rodicov, 2-3 tyzdne s nami (rodicmi), ci sa to niekomu paci alebo nie, neriesim, proste oznamim chcu deti - chcu tak ich budu mat, podla nasej dovolenky sa prisposobia....

simca06022011
5. jan 2017

Pekne by som ju nedala nikomu a kym sa nezacnu spravat. Obom stranam by som povedala, kludne aj vsetkym naraz ze pokym budu vytahovat tieeto konflikty, nebude sa chodit na prazdniny nikam a ked chcu mozu sa nahlasit na navstevu. A aj tak by navstevy fungovali na harmonogram.. to ze su prazdniny neznamena ze deti musia byt prec z domu. Ja to zvyknem oznamovat... v lete tento tyzden u tych a ten u tych a bodka. Ak sa im nepaci, nemusi ist mala vobec... Vianoce sme dma, vikendy podla programu.... este aby som sa s nimi natahovala, co potom rozpravaju jeden na druheho pred dietatom? Manzel nech si s rodicmi dalej robi poriadok sam, ty so svojimi rodicmi... hlavne doma sa dohodnite ako to ma byt. Nie ze on bude rozpravat mamicke ako ty dieta nepustit, lebo... a budes za zlu. A nad ostatne by som sa povzniesla, ja si uz co sa mna netyka ani nevsimam, nepaci sa nieco svokre/mame/hocikomu? ich problem... mozu si urobit po svojom... dceru vychovavame aby mala vsetkych rada, pustame ju, nehuckame proti nikomu, akonahle ku mne pridu chyry a recicky jednej alebo druhej strany cez dceru tak skoncili navstevy na cas... Mama je u teba casto, lebo byva blizko, to treba svokrovcom vysvetlit, nech sa oni pristahuju a mozu tiez chodit... a vy s manzelom by ste mali viac celorodinnych aktivit vymyslat, nech sa tie strany skusia pomerit :D Urobte gulas atd.... a ak nepridu, ich problem.. treba im to ale aj povedat ked sa najblizsie budu bit o pozornost vnucata, ze prist nevedia... ono sa to ututle, podla mna ten problem je aj v tom, ze realne sa nepoznaju tie strany... no a co ze tvoja mama pomahala na stavbe? A co ze svokra nie? No svet sa zruti.. ja by som tiez nie :D

boneta
5. jan 2017

@arielka79 jasne deti to pochopia neskor.Ja mam tiez uz velke jedno dospele. Ale vies najhorsie je to ze stari rodicia si to uzivaju ze su bez vnucat.Uzivaju si zivota ako nikdy.Nevadi aj tato etapa uz presla...mozno pride den ked budu chciet aby chodili a oni nepridu 😉

arielka79
5. jan 2017

@boneta u nas im to nasim nikdy nedojde, lebo sa stale len stazuju, kolko maju toho vela, akoby sme my nemali, vsetko latame sami s mm, prazdniny, choroby, a to sme normalne zamestnani, OCR a podobne veci nehrozia, lebo mna nema kto v praci zastupit, ale nasi rodicia su stastni, ze nemusia nic riesit a nam uz z toho prepina a to nevravim o tom ze s mm mame dlhodobu krizu lebo nemame ziadny cas len pre seba, ale verim, ze je nejaka spravodlivost bud tu alebo po smrti🙏😈

xstelinka
5. jan 2017

A prečo nedáš dcéru na týždeň svokre a potom na týždeň k máme? My to tak robíme, aj keď by som bola radšej keby ku svokrovcom na prázdniny nechodil.

sardinka336
5. jan 2017

@arielka79
@boneta
vaši uz nabehli na ,,zapadniarsky system,, tam vraj ziadne babky nefunguju....ale opatrovatelky.

dvp
5. jan 2017

Tvoja matka sa nema co starat do toho, komu das svoju dceru, inak to co vidis ako problem, by som ja brala ako plus, chcela by som mat svokrovcov, ktori mi postrazia deti, pripadne rodicov na blizku, co vypomozu, problem vidim jedine v komunikacii.

boneta
5. jan 2017

@sardinka336 hmm ale je to smutne mozno aj divne nemat zaujem o vnucata.☹

sardinka336
5. jan 2017

@boneta čo narobime? Boh vie ake budeme my v ich veku...moja svokra sa tiez netrhá o deti ale tak kazde prazdniny im plati 2 tabory, takze tak. Ja som sa uz naučila prijimat to čo su mi ludia ochotný dať...a nie vyzadovat a očakavat to, čo mi dat nechcu, nevedia, nemozu...som rada ked pomozu rodičia, ale na 99% si to riešime všetko sami, v podstate nechcem nikoho zatazovat. Nehovorim ze mi nepostrazi svokra alebo mama ked poviem ze potrebujem ist k lekarovi ale zase nič neprehanam. Moja mama uz na to nie je na nejake strazenie, sama ma problémy so sebou...pokial mozem, vladzem tak si všetko robim sama. Našťastie som doma takze sa to da. A necitim uz ani nejaky hnev...ešte ako ,,mlada nevesta,, som sa hnevala ale uz mi to nejako nepride, čo mohli zase rodičia pomohli ked bolo treba takze koli tomu nejdem robit zlu krv, sustredim sa na to dobré čo dali.

boneta
5. jan 2017

@sardinka336 ja tiez necakam nic...Mozno pri prvom som potrebovala pomic mala som strasne tazky porod.Ani vtedy nikto...Ja som robila 3 tyzdne po tazkom porode hostinu na krst.Prisli najedli sa a pa...Druhe dieta mam ztp.Plakala som lebo som uz nevladala.Nikto ale naozaj nikto mi nezobral ani raz hoci ktore dieta von pokocikovat...Je toho vela ale nejak ani neviem ako som to proste zvladla,prerusila styky z rodinou a zijem pre deti.🙂

sense
5. jan 2017

Necitala som prispevky a co chce dcera teda vnucka ako chce ona travit prazdniny?