Babka zomiera

19. feb 2023

Ahojte chcela by som poradiť
Otec mi pred chvíľkou volal že babka je na tom zle a už len leží skrátka sa blíži jej koniec
Neviem ako sa zachovat je to jediny stary rodič ktorého mam
Navštevujem ju malo, ked som bola dieta bola velmi protivna zla ale zmenila sa a vychádzam s ňou normalne
Nemali sme nikdy nejaký blizky vzťah ale aj napriek tomu je mi to ľúto a aj keď neni ako ta druha zosnula babka stale ju mam istým sposobom rada, minuly rok som chodila trosku castejsie k nej aj jej napiekla, strávila u nej vikend ( vtedy ma teta požiadala nech zostanem lebo isla na vylet a nemal kto s nou ostat)
Ona sama uz poriadne nechodila
Coby som mala urobit?
Keby zomrie mrzelo by ma ze som sa nerozlucila a mala by som výčitky

terry2003
19. feb 2023

Ísť za nou a rozlúčiť sa, lebo inak si to budeš vyčítať možno aj do konca života.

autor
19. feb 2023

@terry2003 čo mám povedať? Bude jej jasne prečo som prišla

kaktusik007
19. feb 2023

tak a ty si myslis ze to ze zomiera neciti?

terezka1947
19. feb 2023

Chod k nej,jasné,že cíti,že zomiera a bude rada,že má okolo seba blízkych.

kaktusik007
19. feb 2023

rob to co citis ze robit mas - toto je hadam ta najlepsia rada, aka sa da v pripade ocakavania umrtia v rodine dat.

autor
19. feb 2023

@kaktusik007 ja neviem

andreagajewska
19. feb 2023

Samozrejme že chod k nej. Nemusíš jej povedať nič. Môžeš len tam byt s ňou proste. Alebo s ňou môžeš pospomínať na nejaké pekné momenty…

netti87
19. feb 2023

Ahoj, urcite chod.
Pred minuly rok mi umrela starka a nevedela som s nou rozlucit,minuly rok umrel mi otec nahle, ani sancu som nemala s nim rozlucit sa.
Takze nevahaj, hociaka bola, predsa bola tvoja starka.

deti95060810
19. feb 2023

ak to nemáš moc ďaleko tak treba za babkou ísť...stačí si sadnúť ku jej posteli , chytiť ju za ruku a v duchu sa s ňou rozlúčiť...
však uvidíš v akom je stave... niekto už len spí, oddychuje, leží....

54tinka54
19. feb 2023

Áno, išla by som.. inak ťa to bude neskôr mrzieť, že si jej ešte mohla ísť pohladiť ruku, kým žila.
Ak je na tom zle, možno už ani nebude hovoriť ale určite ťa bude svojim spôsobom vnímať, kopu krát sa aj tomu zomierajúcemu uľaví, keď má možnosť sa rozlúčiť s čo najviac blízkymi. Možno že si sama uvedomuje že sa vždy k tebe nesprávala dobre a to že prídeš, ju len uistí v tom, že sa nehneváš a jej sa bude ľahšie odchádzať.

paulinam99
19. feb 2023

Sorry, ale snáď si svojprávna, či ?
Nechceš tu náhodou ako Matovič spraviť anketu a podľa toho sa budeš riadiť ?
Alebo si tu len hľadáš alibi pre svoje rozhodnutie ?

Však sa rozhodni ako najlepšie vieš, bude to Tvoje rozhodnutie (správne alebo nesprávne), ale Tvoje ako dospelej a snáď aj svojprávnej a príčetnej ženy.

P.S.: Príde mi cynické, ba až morbídne v takejto situácii si radšej vypisovať na MK namiesto toho, aby si riešila dôležitejšiu vec .... vzniknutú situáciu.

autor
19. feb 2023

@54tinka54 ona vie že sa nehnevám, viem odpúšťať

autor
19. feb 2023

@paulinam99 pýtala som sa slušne normálne ak sa vám nepáči nekomentujte ďakujem

autor
19. feb 2023

@deti95060810 dohodnem sa s otcom a buď zajtra alebo utorok tam pôjdem kým je čas
Je dosť chorá a minuly rok oslávila 80 rokov to bola ešte celkom dobre na tom

riesska123
19. feb 2023

čo povedal lekár?ako je na tom, koľko ma času? nechcem sby to vyznelo zle, ale napríklad utorok kľudne môže byt neskoro. chod čím najskôr, aby si si potom niečo nevycitala

autor
19. feb 2023

@riesska123 to neviem, otec nič nehovoril skratka leží a už nič iné nerobí
Sama mám obavy tam ísť

marca12
19. feb 2023

Chod za nou,objim ju. Mne ked zomierala babka,nezmohla som sa na slovo,len v duchu som jej podakovala a pozerala sa na nu,drzala za ruku. Ona uz nerozpravala ani velmi nevnimala. Dodnes to lutujem,ze som sa s nou "lepsie" nerozlucila. Mala som ju poriadne vyobjimat a podakovat za vsetko. To iste sa mi stalo s tetou. Presli roky a ja to stale lutujem. Ani nerozmyslaj a chod za nou.

paulinam99
19. feb 2023

Slušne Ti bolo odpovedané, je to môj názor. Ak sa Ti nepáči, neodpovedaj a rieš radšej vzniknutú situáciu. Čas sa Ti totiž na jej vyriešenie možno kráti.

Možno si to totiž ani neuvedomuješ, ale týmto mlátením prázdnej slamy možno strácaš cenné minúty, ktoré Ti môžu v konečnom dôsledku chýbať, aby si stihla urobiť to, na čo sa úplne zbytočne vypytuješ.

autor
19. feb 2023

@marca12 bez otca sa k nej aj tak nedostanem on ma kluce od domu

janinah
19. feb 2023

Už si tam mala byt namiesto vypisovania na nete.Zajtra moze byt neskoro.Neuvedomujes si aká je to milosť mat možnosť sa rozlúčiť a aka je to pomoc pre zomierajuceho nezomierat sám.

marca12
19. feb 2023

Ja by som necakala do zajtra. Byva daleko,ze tam nemozes ist dnes? Mozes za nou chodit aj kazdy den. Aspon posledne dni,nech je obklopena blizkymi.

autor
19. feb 2023

@paulinam99 to má od slušného ďaleko

autor
19. feb 2023

@janinah keby mam kluce už som tam

paulinam99
19. feb 2023

Vieš čo si myslím ?
Že si tú tému vymyslela a nejde o reálny Tvoj prípad. Proste si len potrebovala z nejakého dôvodu vytvoriť "háklivú tému", ktorá tu vyvolá búrlivú diskusiu.

Je to neetické, cynické a morbídne.

Normálny a psychický zdravý človek by takú otázku ani nepoložil a sadol by do auta a ponáhľal by sa za rodinným príslušníkom, ktorý je na smrteľnej posteli.

martinmmartin
19. feb 2023

Najjednoduchsie je naist dovod preco sa nieco neda a hned mas pokoj na dusi, lebo ked si nahovoris ze sa nieco neda tak zrazu to ze tam nejdes nieje tvoje rozhodnutie a hned mas sama pred sebou vyhovorku ako sa necitit o tom az tak zle.....Ty velmi dobre vies vo vnutri ci tam naozaj chces ist alebo nie a podla toho si vyberas dovody preco tam ist akoze nemozes. Ak je vôla tak sa da kazdy problem co spominas da vyriesit pomerne jednoducho , ak ale vyhladavas silou mocou dovody preco je to nemozne tak tam nepojdes a hotovo ale priznaj si ze je to tvoje rozhodnutie a stoj si za nim
Predstav si ze ty si ba babkinom mieste, co by si chcela?

autor
19. feb 2023

@paulinam99 neni to vymyslená tema, nemam vodičák

autor
19. feb 2023

@martinmmartin mama hovorila nech idem ale ja sa k nej skutocne nedostanem, kym vedela prejst hoci aj pomaly dalo sa ale nemam ako kedze kluce nemam
Teta je v robote a otec tam len tak nepojde kvôli mne

reanda
19. feb 2023

so zomierajucim clovekom sa da 'rozlucit' aj inak, ako realnou pritomnostou pri nom.. takze nemusis si nohy dolamat, aby si to 'stihla' .. a kludne sa da rozlucit aj po smrti.. v pohode je cokolvek, hlavne na seba nevyvijaj tlak a nerob si za nic vycitky

floki1994
19. feb 2023

Ja by som sla sa rozlucit nech si to nevycitam do buducna a zaroven tak prejavit podporu ocovi..nech ste mali vztahy akekolvek je to stale jeho mama a on to bude brat tazko aj ked to mozno neda najavo .. drzim palce

paulinam99
19. feb 2023

Len tu ďalej vypisuj hlúposti a môže sa stať, že ak ležiaca babka umrie bez pomoci, tak budete môcť byť spoločne s otcom stíhaní za neposkytnutie pomoci.

I naďalej si myslím, že si iba vymýšľaš alebo nie si celkom psychicky v poriadku a robí Ti dobre, že túto tému živíš a zabávaš sa na odpovediach. Nie je to normálne.

P.S.: Tému nahlasujem adminovi.

autor
19. feb 2023

@floki1994 práveže keď mi to otec zavolal nemal štipku citu voči tomu ale uvidím keď tam s ním pôjdem