Babka neverí, že vnúča má intoleranciu na laktózu

3. jan 2024

Ahojte, pochopili starí rodičia intolerancie po nejakej dobe? Dcéra má intoleranciu na laktózu ale svokra tá to odmieta, keď je u nás alebo my u nej stále musím ja alebo muž stať pri nej ako policajt lebo stále by do dcéry pchala mlieko a mliečne výrobky. Jej argumentu sú "to sa vylieči keď jej budete dávať mlieko", "sú to vymysli modernej doby", "bio rodičia jasné že keď jej ho nedávate tak ma alergiu" už nás to nebaví nedá si povedať stále ide svoje, dcéra bude mať narodeniny strašné jej chcela objednať tortu tak sme súhlasili, teraz mi posielala akú objednala samozrejme ze klasickú a nie bezlaktozovu, je šanca že to prijme a pochopí? Alebo kým sa dcéra nenaučí čo môže a čo nie budeme pri nej stať a kontrolovať čo jej dáva? Mali ste niekto podobnú skúsenosť? Ďakujem

patus_2
3. jan 2024

Ja som mala podobnú skúsenosť, ale so sebou. Až keď videli čo so mnou "veď len trošku toho tam je" spravilo a ako mi bolo zle, tak od vtedy mám pokoj...

zalka
3. jan 2024

Ja by som babke / svokre zamiešala do jej porcie jedla prehánadlo ... aby vedela ako sa dieťa vnúča cíti ak spapa niečo nevhodné ...

mimka1402
3. jan 2024

@zalka je to kruté, ale perfektný nápad.

Na tvojom mieste autorka by som normálne tortu zrušila. Že či ona by tiež chcela kŕče a bolesti po jedení, že či torta nemá urobiť dieťaťu radosť a nie priniesť bolesti. Nervy mám aj za teba. Za mňa by to dieťa nemala absolútne a by som bola schopná aj prerušiť kontakt, či ju vziať ku lekárke nech ta jej to vysvetli. Či si pani múdra mysli, že je viac než odborníci? Gutalax do jedla by fakt nebol zlý nápad ako tu bolo navrhnuté.

petamich
3. jan 2024

no ja by som razne zakrocila, ak to nebude respektovat nebudete k nej chodit a ani ona k vam a pokojne nech sa ide porozpravat s pediatrickou

tieto typy to zial nepochopia, minimalne ja tomu neverim

a to prehanadlo sa mi tiez velmi paci! 😂

minka201
3. jan 2024

Moja a aj manželova rodina to pochopila a prispôsobuje tomu jedlá, keď sme na návšteve.
Na tvojom mieste by som babke ukázala papiere od lekára a vysvetlila, čo znamenajú jednotlivé hodnoty. Alebo k nej priniesla dieťa, keď bude mať kŕče, tak to možno ľahšie pochopí.

hendikep
3. jan 2024

inak ja toto nechapem … dcerka ma tiez intoleranciu .. zvysila prijem mlieka v strave a zacala pokakavat gatky ( ma 4,5roka ) tak som dosla nato ze mozno to bude mliekom lebo aj ja s muzom mame taku miernu … no tiez same reci ze za ich cias pili kopu mlieka a nikto problem nemal a bla, bla .. az ked videli ze obmedzenie laktozy vyriesilo nas problem pochopili ..

zalka
3. jan 2024

@mimka1402 ja viem, že je to kruté. Ale ak si nevyskúša na sebe, tak neuverí. A potom by som položila otázku či chce aby sa takto cítilo jej vnúča. Lebo takto sa cíti ak zje čo nemá.

majamat
3. jan 2024

veru neviem ci to pochopi, to su take typy ludi.
moja svokra aj mama a vobec vsetci pochopili, ked dcera presla na dietu,a le my sme najskor mali HIT a potom bezlepkovu a bezlaktozovu.

spisala som manual, co moze a na co si maju dat pozor.

janickacrazy
3. jan 2024

No nepochopí to, moja svokra je podobný prípad. Deti majú alergiu na mlieko a za 15 rokov to nepochopila. Stále im donesie čokoládu s mliekom, aj keď samozrejme existujú aj bez mlieka. Ale ona sa v tom nevyzná a ani to nechápe. Moja mama to chápe, no niektorí ľudia proste sú mimo.

mimka1402
3. jan 2024

@janickacrazy tak ak sa nevyzná je ine ak babka útočí na rodičov a obviňuje ich a ide stále proti tomu priam zámerne...

domkakvet
3. jan 2024

Asi len pri nej stat kym to nepochopi, lebo su ludia, ktori to vobec nechapu.

autor
3. jan 2024

Videla lekárske správy aj dcéru raz v kŕčoch ale to je len výmysel lebo keby si dala poriadneho kravského mlieka tak ju to prejde...nechce to pochopiť

lukbe
3. jan 2024

Asi jej IQ na to nestačí. Smutné.

minka201
3. jan 2024

Tak jej skús vysvetliť, že laktóza je zložka, ktorú obsahuje aj domáce kravské mlieko, nielen kúpené.

diaalex
3. jan 2024

Moja babka mi vždy hovorila (od malička), že som vyberavá a hundrala, neverila mi, že mám fakt problémy, až kým som nemala 25r a nedala som si urobiť test, vtedy aspoň bola ticho a pochopila ma až o 3r nato, keď sama začala mať problémy a musela vysadiť mliečne produkty

karolinakr
3. jan 2024

ako sa to prejavuje? mne mohli davat v detstve mlieko aj ist do kuta sedieť, nedostala som ho do seba,, boli to muky, lebo vtedy sa neodvravalo a všetko muselo jest, ale nedokazala som ho vypit a z tej kožky na varenom som mala mrtvicu
a ona ma aj na ine alergiu? lebo takto inak všetko zjem, nevšimla som si nijake priznaky, normalne zjem aj syry, jogurty

janickacrazy
3. jan 2024

@mimka1402 No keby chcela, tak si prečíta zloženie, prepáč, ale za 15 rokov sme jej to vysvetľovali asi 100-krat a ona si ide svoje, že ona aj tak nevie. A tiež mala také hlášky, že kravské mlieko je predsa zdravé a že určite si môžu dať trochu, a že im krupicu uvarí, no už sú starší, tak už vedia, čo môžu a čo nie.

autor
3. jan 2024

@karolinakr má kŕče a hnačku, vadia jej všetky mliečne výrobky

777januska777
3. jan 2024

Ma babka nejakú diagnózu? Možno vysoký tlak, cukrovku alebo niečo také? Ak áno, asi by som sa snažila vysvetliť jej to na jej príklade. Ze ak ma vysoký tlak, tiež nebude piť kávu a energetické nápoje, lebo by jej to mohlo ublížiť. A rovnako ako vaše dieťa, jemu ublíži mlieko. A pri tom ak by vravela, ze za jej doby to nebolo, tak za jej doby neexistoval ani vysoký tlak, či cukrovka, ako sa vraví prežili len ti najsilnejší, takže nech skúsi ona prestať brat svoje lieky, lebo však v jej dobe sa lieky nebrali.

fidea
3. jan 2024

Ahoj, úplne ti rozumiem, mám podobnú skúsenosť.. Pomôže asi iba sa obrniť trpezlivosťou.. idealne ak by jej tvoj muž vysvetlil, ako sa veci majú a čo ako treba pre zdravie vášho dieťaťa. Že proste má z toho problémy a to nechcete.. Uznať im, pochopiť, že chcú urobiť radosť dieťaťu, že sú stará škola a tam je ťažko akákoľvek zmena.. Ja mám takú mamu a svokrovci tiež.. oni proste sú naučené, "ako sa to robí" a nevedia ani, že je dačo bezlaktozove, veganske alebo neviem aké diétne.. že sa dá variť aj inak, a že sa to dá aj jesť v takej podobe.. Asi len teda pomaly im ukazovať, ako sa to dá inak, poslať nejaké recepty, dať tip, kde kúpiť aké produkty.. a teda, lepšie to príjmu od svojho syna než od nevesty.. len proste vysvetľovať stále dokola.. toto nemôže, pre to a to, nechcem, aby jej bolo zle, prosím ťa, nedávaj jej to, dá sa miesto toho toto.. verím, že sa to časom zlepší.. aj dieťa podrastie, bude aj samé vedieť povedať.. Môžte tiež skúsiť povedať niečo v zmysle, že máte dôveru v jej lekarov a budete dodržiavať, čo vám odporúčajú, lebo aj vidíte zlepšenie stavu pri diéte. Je možné, ze sa bude jej zdravotný stav rokmi meniť a diéta sa tomu bude prispôsobovať, ale to už necháte na odbornikov. A boli by ste radi, keby starí rodičia s vami spolupracovali v zaujme zdravia svojej vnučky. Držte sa.

karolinakr
3. jan 2024

jaj to som nevedela, lebo aj švagor sa na niečo stažoval, myslela som si, že si vymýšľa, ako tvoja babka /svokra/ 😀 😀

minka201
3. jan 2024

@janickacrazy
Všetci vieme, že domáce mlieko je najzdravšie a že kedysi ozaj toľko alergií a intolerancií nebolo. A áno, môže za to aj súčasná nekvalitná strava, nekvalitné mliečne výrobky. Ale, bohužiaľ, veľa starších ľudí nechápe, že ak už niekto má takéto problémy a pokašľané trávenie, tak mu uškodí aj bielkovina či laktóza z domáceho kvalitného mlieka :( Treba im nejako vysvetliť, že z domáceho mlieka takéhoto človeka zázračne neprestane bolieť brucho.

pininka1
3. jan 2024

Áno, v lete sa nám to stalo s mojou mamou, ktorá neuznáva žiadne alergie. Natrepala doňho co sa dalo a nakoniec mu volala sanitku, starší syn mi potvrdil ze také kŕče ešte nikdy nemal, mne stačilo keď sme dorazili naraz so sanitkou cítiť jeho vetry a hneď som vedela ze je zle. Boli sme s mužom po 20 rokoch sami niekde, žiaľ. Samozrejme ze si chybu nepriznala a tvrdila ze to ma so sladkosti co mu kúpil dedo. Svokra aj švagriná to normálne rešpektujú, kupujú len bezlaktozove a ešte mi volajú ci môže to alebo hento.

maris5
3. jan 2024

Kym sama na sebe nezazije ake je to neprijemne, alebo sa jej to dieta niekde na ulici neposerie, tak asi nepochopi.
Vsade kam ideme nesiem synovi Laktazan, ide na narodeninovu oslavu, mame oslavenca vopcham krabicku a poviem, pred kazdym jedlom tabletku. Teraz mam z AT z DMky nejaky co ma ucinnok az 5 hodin. Este sa mi nestalo, ze by mu tu tabletku niekto nedal. Samozrejme okrem starych rodicov, to je samostatna kategoria. Takze dieta je poucene, ze si ma dat tabletku pred kazdym jedlom co u nich zje.
Ak ide na prazdniny k mojej mame nakupim jedlo tak, aby mal na cely ten cas co tam bude, vratane mlieka, smotany, masla, syru, jogurtov a vhodnych sladkosti.

maryetta
3. jan 2024

Ja toto raz nepochopim ☹ ved aj jej by malo zalezat na tom aby sa dieta citilo dobre. A urobim preto maximum. A nie takto este…
Asi by som to nespravila ale tu tortu by si v takom pripade zasluzila do tvare nech pochopi ako ona sa doslova vam a vnucke vysmieva do tvare napriek stanovenej diagnoze ☹

janickacrazy
3. jan 2024

@minka201 No snažila som sa vysvetliť, no bohužiaľ, nepochopila.
@777januska777 Toto vyzerá ako dobrý nápad, ale napríklad moja svokra má vysoký tlak aj lieky berie, ale kávu si dá, veď len jednu alebo dve, lebo jej chutí. Takže u nás beznádejne. 🙉

majamat
3. jan 2024

@janickacrazy mnohi hypertonici piju kavu. a cukrovkari si daju sladke. veru toto by asi nezabralo

luliu
3. jan 2024

Pokiaľ by to nerešpektovala, dieťa by tam nikdy nezostalo samé + u nej by sme nič nejedli, teda len krátka návšteva. Dieťa a jeho zdravie je prvoradé

dadis
3. jan 2024

Inak je pravda, ze s tou intokeranciou ludia prehanaju..dcera ma intoleranciu a je bezne jogurt, smotany, maslo, tvaroh, vsetky syry okrem cottage. Trochu obycajneho mlieka znesie napriklad v kapsulovej kave. Treba po troske skusat, pretoze intolerancia neznamena, ze ziadne mlieko nemoze..dokonca do dospelosti sa laktaza moze zacat opatovne tvorit.. https://dennikn.sk/3513805/imunologicka-orosova... .. dcere diagnostikovali chybajucu laktazu pri gastrofibroskopii..takze netreba z laktozy robit lepok, treba skusat male mnozstva..

simona92101
3. jan 2024

@dadis tak mozno tvoja dcera ma miernu formu intolerancie a vie kolko znesie,ale nie kazdy clovek to ma rovnako ako ona.to,ze ona znesie syr ci jogurt neznamena,ze ine male dieta nemoze mat z toho zavazne problemy.mam 3 deti,vsetky maju ABKM,kazde z nich inu formu.najstarsia znesie jeden jogurt tyzdenne bez nasledkov ,mladsia po 1 lyzicke jogurtu hnackuje cely den a ma krce.najmladsi od bolesti az zmodrie co tak place..