Babka a jediná vnučka

mimusina
2. júl 2022

Ahojte maminky,
rada by som spýtala či len môj poklad má takú starostlivú" babku...
Ide o moju mamu - dcérka má tri roky - chodí do škôlky - od narodenia
je bezproblémové dieťa - ako bábätko krásne spinkala - do 1,5 roka
spinkávala 3x....jasnačka že časom aj ju chytali a chytajú šibalstvá primerané
jej veku...NO ale k veci - bývame samy - v dome - ja manžel a dcérka....moji rodičia
bývajú od nás cca 25min autom....
Moja mama je doma takmer celý život - nepracuje...čiže čas by bol aby bola s vnučkou ale asi nie je vôla vidieť jedinú vnučku...
Máme relatívne dobré vzťahy - myslela som si, že príde aj sama k nám - ani raz neprišla len tak že idem strážiť vnúčatko - vždy s otcom na návštevu - rozumej - sadne si a obskakuj ma....
Ako ja nič nevytýkam - aj ona nás obskakuje keď prídeme k nim ale ja byť v jej koži sa správam inak....potm sa čuduje že dcérka s ňou nemá silný vzťah...a len príkazy by dávala typu-tu si sadni, povedz to, povedz tamto, kamošky aby zdravila tisic krát....a čo ma najviac štve a už som na to alergická to jej neskutočné porovnávanie mojej dcéry s inými deťmi - čo sú rovesníci....napr.zuzka už tak chodí na bicykli, aj ty by si mala, katka už dáávno nemá plienku - pýta sa ty sa kedy začneš? keď bola menšia vôbec ju nechcela plakala pri nej - visela len na mne - aj keď prišli na návštevu na rukách s ňou som robila kávu-nemôžeš byť len na mame musíš chcieť aj druhých....a stááále dokola......a to už nehovorím o čistote - akoby bola nejaká špindurka - ona tak krásne papá od malička - dáva si pozor nezašpiní sa - no jej vadí napr. keď papá pečivo - koláčik - omrvinka jej padne na zem - jeeej nerosýpaj - a umyť si ručičky - za deň by nedbala aj milión krát...napr.aj jablko keď papá - hneď umy si ručičky máš ich lepkavé od jablka.............kks toto ma už fakt vytáča.....aj keď su u nás poviem nevadí - máme vysávač ak náhodou niečo na zem padne-vidím že sa jej to nepáči, len ústami krúti ale nepovie mi nič na to.........a tie ruky som pov.ze nechcem sterilné dieťa........Aj keď som kojila - ako som spom.do 2r - stále prečo tak dlho kojím - že nemôžeš piť už z mamy mliečko - mame to škodí - a takéto reči....moja odpoveď bola neškodí a nevadí mi to - my si to užívame....
A to už nehovorím o jej predstavách keď sme išli na prechádzku - keď ešte nechodila do škôlky samy dobre viete aké sú deti - pri každom kameni sa pristavila - samozrejme ho zdvihla - nechytaj tie špinavé kamene, šišky, paličky....jej predstava proste bola dá jej ručičku -čo jej nechcela dať - a pôjde sa prejsť aj 3km vkuse :D :D :D :D :D
Baby poviem Vám je to des....ako úprimne mi je to už jedno - aj som jej povedala je to moje dieťa - ona už očividne zabudla čo sú malé deti...., ale na druhej strane mi je to aj ľúto, že dcérka nemá babku-v tom pravom zmysle slova......
Teraz keď už je vačšia skôr ju to ťahá k dedkovi - dedko sem, dedko tam - dedo to už aj vidí že len okolo neho obskakuje stiska ho, pusinkuje potm dedko ju pošle aj za babkou aby aj ju postískala - nechce...alebo veľmi málo ...
Perlička bola aj to keď jej vytýkala keď nevedela dcérka povedať babka jej hovorila baba že prečo jej tak škaredo hovorí - aká je ona baba - hovorím - hovorí Ti tak,ako vie... a hneď tá - oná babke pekne hovorí babka..........
Aj na to porovnávanie som povedala že si to neželám - a keď je toho moc poviem, že zabudla aké sú malé deti..........
Prosííím fakt je to len u nás tak???
Ďakujem za každé prečítanie aj za odpoveď.
Krásny večer.
Mirka

e1i
2. júl 2022

@mimusina nie je, nasa byva len cez most (svokra) malu videla prvy raz ked mala 5m a doteraz navstevami moc neublizi a nevie ako sa chovat k malemu dietatu. Tiež uz som xkrat povedala ak neprestane tak tam ani nepojdem. Nevyziadane rady a pod.

danieli
2. júl 2022

Az som prekvapena, ze ty si z tejto vychovy vysla bez ujmy🙈moj obdiv ako to zvladas, mamu, mat takuto, by som asi aj pohryzla😉

mimusina
autor
2. júl 2022

@danieli zlatá - ďakujem ....zvládam - musím ale po pravde celé dni som bola s dcérkou sama - navariť, oprať, upratať, venovať sa jej, ísť von, dom, záhrada...manžel v práci nemal mi kto pomôcť - možno preto som mala aj mám tak dobré dieťa, hovorím si jej škoda - nevie o čo prichádza - už nikdy nebude to malinké bábatko....tak krásny vzťah mohli mať - mohli....

viestta
2. júl 2022

To akoby si písala o jednej mojej babke. Žiaľ, nikdy neprekročil svoj tieň a nikdy si k nám nenasla cestu, ako babku sme ju ani nevnímali. Na škodu našu a aj jej. Neskôr nám to aj vyčítala, ale bola to iba jej chyba, že sme k nej ako veľkí cestu nehľadali a vyhýbali sme sa jej.

mimusina
autor
2. júl 2022

@viestta smutné ale presne ako píšeš - na jej škodu hlavne....nevie o čo prišla...

pribinak
2. júl 2022

Pozri, dcéra si jednoducho už vybrala. Dedka.

ivangeline
2. júl 2022

Nie je.

mimusina
autor
2. júl 2022

@pribinak presne❤az som sama prekvapená aký krásny vzťah s ňou má otec - on príde k nám aj sám - prišiel pozrieť vnučku povie - dcérka sa tešííí prišiel môj dedko...deti cítia kto ich má rád...

pribinak
2. júl 2022

@mimusina presne a preto by som sa netrápila. Má dedka a ten má ju.

mimusina
autor
2. júl 2022

@pribinak 😘

hilda08
2. júl 2022

@mimusina ako keby som o mojej svokre citala, jedine rozdiely su v tom ze byva od nas 15min autom 😀 a pečie koláče, cize este aj to ma zlosti, ze ho napcháva kolacmi. Inak uplne presne rovnake situácie, reci a komentáre zažívam. Ale uz mi je to uplne jedno, chodime tam tak raz do týždňa, cize som si povedala ze sa cez to prenesiem ako si kaziť naladu niekym kto sa urcite nezmení. A este dodám, ze ma dcéru s rovnako starým dietatom ako ja…si vies predstavit ake je to dieta dokonale oproti mojmu 😀 uz sa na tom s mužom len bavime

mimusina
autor
2. júl 2022

@hilda08 presne....mňa len mrzí, že je to moja mama...ale tak čo už presne ako sama píšeš ani ja to už neriešim - prenesiem sa cez to....a dokonalé dieťa? nooo v našej rodine je ešte len na ceste - sestra čaká....takže úplne ťa chápem - aké dokonalé dieťa vy už máte v rodine😂

hilda08
2. júl 2022

@mimusina no tak to uz sa mesacne nebude v noci pocikavat a babka uz bude hovoriť v pôrodnici 😁

nikca101
2. júl 2022

Ja mám 1,5 ročnú dcerku a moja matka ju videla dokopy 6x naposledy pred vianocami. Môj otec ju doteraz nechcel ani raz vidieť. A to bývajú cca 10 km od nás. Manželova mama žije v zahraničí a dcerku videla prvý krát pred pár mesiacmi na pohrebe manželovi otca. On bol jediný starký ktorého mala a zbožňoval ju a ona zbožňovala jeho a zrovna on nás musel opustit 😭 radšej by som obetovala všetkých troch len aby sa mohol nás milovaný starký vrátiť.. je mi to tak strašne ľúto že moja dcérka nikdy nezažije aké je to mat skvelých starých rodičov ako som mala ja a užívať si tu lásku a rozmaznávanie od nich no ale zasa aspoň od nikoho nemusím počúvať takéto premúdrelé reči, takze všetko ma svoje + aj - a oni budú ľutovať že si nevidia svoje jedine vnúča vyrastať nie my

nwnw
2. júl 2022

@mimusina moja mamina povedala o svokrovcoch, ze aj titul "babka a dedko" si treba zasluzit.

ckocka
2. júl 2022

A ty by si chcela aby taká hrozná baba strážila tvoje dieťa?

andrejka1974
2. júl 2022

Presne ako moji svokrovci bývame na tom istom sídlisku a moje deti mali až vtedy keď sa naučili lyžovať a to len na týždeň počas jarných prázdnin a moji rodičia bývajú tiež blizsko nás kpcikovali skoro každý deň ,chodili mi pre deti do škôlky do školy nikdy nemuseli ale vždy mi povedali však sa musíme prejsť s tvojimi deťmi donesiem ti ich počas víkendov bývali u nich a vzťah majú aj teraz úžasní hoci sú už dospelí so svokrovcami ani moc nie občas ich pozrú proste ľudí si nevyberies

mogaa
3. júl 2022

nuť, stará sa - je zle, nestará sa - tiež je zle.....

katkami123
3. júl 2022

Sú babky, ktoré vnúča beru skôr ako sebaprezentaciu pred kamarátkami/susedami než aby sa mu venovali a radovali sa z neho. Rodicia majú deti vychovávať a starí rodicia rozmaznávať. Aj tak ťa obdivujem, ja by som sa už mamy asi opýtala, či ona sama vedie taký dokonalý život, keď vie iba druhých kritizovať.

https://najmama.aktuality.sk/clanok/ycbys5g/nar...

mimusina
autor
3. júl 2022

@ckocka NIE nechcem aby hrozná baba strážila moje dieťa - ja by som bola veľmi rada aby bola skvelou babkou, ktorú má moje dieťa rado ....

mimusina
autor
3. júl 2022

@nwnw presne tiež to hovorím - byť babkou - aj dedkom je titul a ten si treba zaslúžiť.

mimusina
autor
3. júl 2022

@mogaa nemyslím si že som konfliktný tip - no toto sa mi nezdá normálne len samé príkazy, zákazy - nemusí sa starať - len by bolo super keby bola super babka - ktorá chápe a má rada - tak naozaj od srdca moje dieťa.

mimusina
autor
3. júl 2022

@katkami123 áno rodičia majú vychovávať a babky, dedkovci rozmávať...viem že to už nezmením no občas mi to príde ľúto keď vidím ako iné babky majú záujem o vnúčata....a nie len ich odfotiť a potm sa pred kamarátkami chváliť....a keď sa nechce fotiť - hneď ty si aká škaredá ani odfotiť sa nechceš....vrrrr

lenka1993
3. júl 2022

Svokra detto. Až na to že ona ani nepríde nikdy. Býva 10 domov od nás. Každé ráno a poobede tade chodí. Radšej prejde na druhubstranu aby do dvora nemusela pozerať. Deti ju neberú ako babku ale ako tetu. A ja to už neriešim. Majú moju mamu a moju babku a tie im to úplne vynahradzaju.

zupka33
3. júl 2022

@lenka1993 tak ale co robit, ked ona sama nema o to zaujem, nutit ju nemozes. Casom presne tak, pride na to, co svojou vinou stratila, len na napravu uz moze byt teda neskoro

zuzudrnda
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lenka1993
3. júl 2022

@zupka33 ja to už vôbec neriešim. Za 8 rokov som si zvykla 😁 nepotrebujem ju k životu a neberiem ako rodinu. Manžel tam ide raz za 2-3 mesiace s deťmi aby sa nepovedalo na hodinku. To je celé. Ale veď “príde na psa mraz”.

basska_b
3. júl 2022

Pripomenulo mi to kurz Nevychovy "Kliatba prvorodenych" alebo nieco podobne. Vsetko robis dokonale a aj tak do teba niekto rype. Hrozne. Neuroza je z toho, komplexy menejcennosti, pocit, ze nikdy nevyhoviem a nebudem dost dobra. To je z takychto babiek (ci mamiciek). Bud rada, ze babka u vas neni kazdy den nasackovana. Toto naozaj zial byva bezne s touto generaciou. Nech je mala s dedkom, bude to lepsie pre nu. Sama si uz vybrala, kam ju to tiahne...

eeffka
3. júl 2022

@mimusina ja som z rodiny kde by som to mame rovno povedala, co od nej cakam ,ze je len fotobabka a ak chce vztah s vnuskou nech sa snazi, mozn by mi moja mama naspat splechla ze ked som si urobila nechsa staram a nebavili by sme sa 2tyzdne. A potom by sme sa zariadili. Netozumiem vam zeny co len nieco cakate, predpokladate, malo by sa, chceli by ste... otvorim usta nahlas a podla odpovede sa zariadim.

katkami123
3. júl 2022

@mimusina
Len teraz trochu nechápem, prečo jej dovoluješ, aby tvoje dieťa takto deptala a citovo vydierala. Ako si môže dovoliť povedať malému dieťaťu - ty si škaredá, ani odfotiť sa nechceš? Snáď tam nestojis ako soľný stĺp pri takých situáciách. Tak jej povedz otvorene - a ty si aká škaredá, len si ju cítiš, aby si pred susedami mohla hrať divadlo, pritom ta vôbec nezaujíma. Nechápem to, mala by si seba aj svoje dieťa chrániť od takej osoby a nie sa s nou stretávať a ešte aby ti dieťa deptala.