Asi som alkoholička

27. jún 2022

Ahojte, píšem anonymne keďže sa hanbím. Nejako som dospela k tomu ze asi som alkoholicka alebo minimálne na najlepšej ceste k tomu.
Celé sa to akosi zvrhlo cez pandémiu, boli sme doma a s partnerom sme boli schopný vypiť denne každý fľašu vína. Mame psychicky náročnú prácu, potrebovali sme odbúrať stres. Partner potom prestal piť úplne a ja som to nejak ťahala ďalej. A zrazu mi to cele nejako docvaklo a prišla som na to ze to už naozaj nie je v poriadku. Denne som pila minimálne fľašu vína. Teraz som definitívne rozhodnutá ze už piť nebudem vôbec. Partner mi dosť vyčistil žalúdok a musím uznať že mal pravdu. Zatiaľ nechcem vyhľadať odbornú pomoc, chcem skusit zvládnuť to sama (ano hambim sa) a ak to nepôjde až potom vyhľadá odbornjka. Chcem sa preto opýtať ci je niekto kto zvládol (začínajúci?) alkoholizmus sam zmenou režimu?

luccija
27. jún 2022

Drzim Ti palce to, ze mate psychicky narocnu pracu a potrebujete odburat stres je vyhovorka to asi vies...🙂teraz kolko pijes?ja by som tak ci tak vyhladala psychologa ci psychiatra, ale ved skus sama...

autor
27. jún 2022

@luccija jasne ze je to výhovorka. Len vravím ze vtedy sa to nejako zvrtlo. Problém bol že nič iné sa veľmi robiť nedalo, inak žijeme pomerne aktívny život. Bycikle, turistika, posilka. Aktuálne nepijem už týždeň.

kassandra25
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
melanta
27. jún 2022

Mala som známu, ktorá tiež roky pila každý deň flašku, ale nie vína, koňaku. Prestala z jedného dňa na druhý, sama, dôvodom boli brutálne zlé výsledky krvných testov. Nepije už asi 10 rokov. Takže dá sa to, dá sa s tým popasovať aj bez odbornej pomoci. To, že si uvedomuješ, že korona a náročná práca je len výhovorka je dobre, lebo to by potom pila väčšiny krajiny. Držím ti palce.

thoughtfulweirdo
27. jún 2022

@kassandra25 och, ja som myslela, že si nejaká pojašená pubiška, ale otvorila som profil a vidím krásne decentne vyzerajúcu pani v strednom veku a takýto komentár? No toto 🤭

thoughtfulweirdo
27. jún 2022

Autorka, držím ti palce! Uvedomiť si problém je prvý a najdôležitejší krok, ten si už zvládla, takže si na najlepšej ceste poraziť celý problém 🙂 dôležité je, aby si napriek hanbe vyhľadala odbornú pomoc hneď, ako začneš mať pocit, že to sama nezvládaš. Pamätaj, že hanba je problém ignorovať, riešiť ho je odvaha 🙂

martinmmartin
27. jún 2022

Prestat pit nebude pre teba pobem, uvedomujes si ze co je o veci a to je hlavne...uz teraz si kilometre pred standartnym alkoholikom.
Najvacsi problem bude buducnost. Alkoholizmus sa neda vyliecit. Ak si alkoholik budes nim vzdy do konca zivota. Alkoholici su alkoholikmi aj ked nepiju. Je u teba ovela vacsie riziko v buducnosti ked si dovolis dat poharik, uz z akehokolvek dovodu , ze do tejto situacie spadnes spät viac menej okamzite a to ze mas problem sama zistis az neskoro ak vobec... Alkoholik co spolocensky pije neexistuje. Existuju iba taki co nepiju vobec alebo zive mrtvoly...nic medzi. Podla mna toto bude tvoja najvacsia vyzva, mysliet na to cely zivot . Prajem vela sil

luccija
27. jún 2022

Ked nepijes tyzden a nemas uzkosti, zvladas tak celkom fajn.Skus ten pocit uvolnenia co si mala z alkoholu zmenit na cvicenie, casopis, knihu, prechadzku
Dolezite je, ze si to uvedomujes a chces to zmenit.

filipka250
27. jún 2022

Kamaratka takto popijala, ked si nevedela najst pracu. Tiez sa spamatala pomerne rychlo, zacala sportovat, s muzom chodili na nejaky tanecny kruzok. Zvladla to bez odbornej pomoci .
Drzim ti palce.

elizabet173
27. jún 2022

aj ja poznam zenu, ktora to dala sama, nepije uz asi 14 rokov. Poznam aj muza, ktory asi styri roky spat povylieval doma vsetok alkohol a odvtedy ani kvapka, pokial viem. Ak si pevne rozhodnuta, ze do konca zivota sa alkoholu ani nedotknes, das to aj sama. Ak to nepojde, da sa to aj ambulantne. Velmi ti drzim palce

mimi3008
27. jún 2022

@kassandra25 no pomoc, ty si uplne empaticka a stvorena na pomoc ludom v takejto situacii. Presne teba autorka potrebovala...akurat tak dokazes cloveka dorazit

Podla mna dolezity prvy krok je, ze si autorka svoj problem uvedomila a chce ho riesit. Prajem vela sil a odhoslania

maialeo
27. jún 2022

Možno máš len astrologický tranzit podporujúci tieto závislosti...

kvetinka75
27. jún 2022

@thoughtfulweirdo ale má pravdu. Ja som tiež žila normálne. Aktívne, tak ako pred ,,režimom,,. Jediné obmedzenia boli, keď môj muž nechcel chodiť z okresu do okresu, lebo.....a ja som nenabrala odvahu šoférovať. Ale chodila som kade som mohla. Plaváreň zatvorená, tak som chodila do prírody. Aj rodinu, ktorá nepodľahla panike som chodila navštevovať. Kontakty a zábava sa obmedzili ale mala som čas na vlastný priestor a záujmy.

gabrielkaa
27. jún 2022

@kassandra25 fuha naozaj? Nam zrusili vsetky kulturne podujatia co sme mali rozplanovane po dobu skoro dvoch rokoch. Takze co sa tyka nasej prace tak to bolo obmedzenie na 100%. Vonku sme mohli chodit len do potravin a za vecami nevyhnutnej potreby. Prechadzky len v nasom distrikte. Nemohla som ist navstivit ani rodicov. toto podla teba nie je obmedzenie?
autorka@ drzim ti palce. toto ako som citala nie je len tvoj problem. Vela ludi bacalo trpiet depresiami, hlavne dochodcov, ktorych odstrihli na zaciatku pandemie uplne.

gabrielkaa
27. jún 2022

Este dodam, kopec hotelov a restauracii "trpelo" a aj boli pozatvarane. Zato, ze jeden zil beznym zivotom, neznamena, ze pre druheho to nebolo likvidacne

klarik707
27. jún 2022

ono je fajn, ze ti vycistil zaludok, vies on teda prestal sam, tak mozno ocakaval, ze ani pre teba to nebude teda take tazke prestat, no ci uz kvoli nemu ale hlavne teda kvoli sebe s tym co najrychlejsie prestana moc ti drzim palce, aby si to nakoniec zvladla

juliet86
27. jún 2022

uzasne ze si to uvedomujes. precitaj si a sprav si test na zachytka.sk vela infom skus aj anonymnych alkoholikov. mas nejakych alkoholilov v rodine?

mandzula
27. jún 2022

@kassandra25 fuuuha, tak teraz si jej fakt "pomohla".

miska444
27. jún 2022

@kassandra25 otrasny komentar, niekedy je mlčať zlato...

mandzula
27. jún 2022

Super, ze si to uvedomujes a chces s tym skoncovat, to je prvy a velmi dolezity krok k tomu, aby sa ti to podarilo. Moj sused pil roky rokuce, nemysleli sme si, ze by bol z neho este niekedy v zivote cisty clovek. A zrazu, zo dna na den, prestal, akurat, ze na nom tie roky pitia bolo vidno, ale prestal, to je dolezite. A poznam aj ludi, ktori sa liecili a nic z toho, lebo nemali motivaciu a volu prestat. A tu ty mas, tak drzim palce.🙂

mandzula
27. jún 2022

@kvetinka75 kazdy sme vsak iny a ked niekto poziada o pomoc, radu, netreba ho zotriet, ze nezvladol nieco, co sme my dali lavou zadnou. Ja som to tiez dala bez problemov a napriek tomu viem pochopit, ze pre mnohych ludi to bolo tazke.

mimi2120
27. jún 2022

@kassandra25 Ďalšia rebelka čo nedodržiavala opatrenia. Máme ti zatlieskať? Potrebuješ pomasirovat ego?

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kvetinka75
27. jún 2022

@mandzula ja viem že ľudia sú rôzni. Ale zodpovedná je za to sama a nie covid , obmedzenia a pod. To sú len také výhovorky. Ľudia majú tendenciu zvľovať svoje ,,zlyhania, slabosti,, na niečo alebo niekoho iného. A čo ľudia už vonkoncom neznesú, keď im niekto povie priamo do očí pravdu. Veľa ľudí sa ľutuje a očakáva od druhých že s nimi budú jednať v rukavičkách. Ale niekedy to jednoducho nejde. Je fajn keď si človek uvedomí problém a chce to riešiť. Ale je veľa takých ,ktorí sa len sťažujú, vinníka hľadajú inde a druhí ich len ľutujú a pritakávajú im. A celé sa to točí v kruhu

mandzula
27. jún 2022

@kvetinka75 autorka netvrdi, ze je za to zodpovedny niekto iny, len opisuje okolnosti a ziada o radu.

lubka261
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
scacchi
27. jún 2022

@thoughtfulweirdo no tiez sa cudujem.....

kassandra25
27. jún 2022

@gabrielkaa vzdy sa da vynajst, krasna priroda je vsade. Nrtreba plakat. Sport pestovat miesto alkoholu pocas pandemie , ma lepsie dosledky. A sem tam sa vynajst aj pocas cestovania, to je hracka.

kassandra25
27. jún 2022

@mimi2120 nie, masiruj si sebe a je rozdiel dodrziavat naoko, aby si presla a nedodrziavat vobec, s pokutami. Mudry clovek je vzdy chraneny. Asi ti vadim.

indiankaindi
27. jún 2022

@kassandra25 nevidím žiadnu vetu o matelkových debilkoch a podobne. Mrzí ma to, musíš mať veľmi smutný život. Pandémiou sme boli všetci odrezaní od sociálneho sveta, kultúry, koníčkov, práce, často aj rodiny. Ak si toto ty nepostrehla, je mi ťa ľúto, znamená to, že aj keď pandémia nie je, ty zrejme len sedíš doma a pozeráš z okna. Alebo trolíš na sociálnych sieťach, aby si mala aspoň nejaké vzrúšo. Smutné, fakt smutné.

A pre autorku, myslím, že o alkoholizmus sa nejedná, alkoholik sa spáva inak ako tak, že vypije fľašu vína denne. Máš pocit nutkavého pitia, myslíš, že bez alkoholu to nevydržíš, alebo neznesieš? Píšeš, že už týždeň nepiješ. Mala si nejaké problémy? Fyzická nevoľnosť, triaška, pocit úzkosti, potenie? Nepanikár, ak vydržíš nepiť, bude to ok.