Alzheimerova choroba u matky

mamicka70
17. feb 2018

ahoj the. chcem sa opytat... mamka ma izhaimera je teraz v ustave.. je to tazkee sa starat o taku osobu preto sme ju dali do ustavu.. spomina deti moje sestry a veci z minulost ale nepozna ma.... chcem sa opytat my slide sii zee vie kde je aleboo ake mate skus enlisting vy stym.. ak. mate niekoho v rodina tak chore how dakujem

sissy27
17. feb 2018

@mamicka70 sorry, strašne sa to číta, ako keby si náhodne ťukala do klávesnice 🙈🙈🙈
Alzheimer sa liečiť nedá, takáto osoba v určitom štádiu už potrebuje 24hod starostlivosť, pamätá si veci spred "sto" rokov, ale čo sa týka prítomnosti, je mimo... Mýlia si osoby, napríklad si členov rodiny posunú o generáciu, nespoznávajú najbližších... Mama pravdepodobne vie, že nie je doma, aj keď to nevie vyjadriť, ale zároveň si nie celkom uvedomuje, že je v nejakom domove.
Pre rodinu je to celé asi ťažšie ako priamo pre alzheimerika. Zlepšenie žiaľ nečakajte. Treba veľa trpezlivosti a nebrať osobne ak niekoho nespozná, vynadá alebo bude protivná, nerobí to úmyselne a nevie to nijako ovplyvniť.

obsadenemeno
17. feb 2018

@mamicka70 no ono by sa mozno v prvom rade zislo naucit sa, ako sa ta choroba vlasne vola....... 😨

mamicka70
autor
17. feb 2018

prepacte zle mi to napisalo :( tak mamina je 3den v domove ale cez noc I'm tam. buntosi, preklada veci vzdy :(

beky1813
17. feb 2018

A co to ma? Toto lustit, uff, na to uz je pokrocila hodina.

mamicka70
autor
17. feb 2018

@beky1813 Alzheimer

sissy27
17. feb 2018

@mamicka70 nuž nie je tam doma, nepozná to tam, snaží sa tam nejako "zabývať"... Blbé je, ak personál nemá pre toto pochopenie a je len málo domovov, ktoré sa špecializujú na alzheimerikov... Pravdepodobne jej budú na noc dávať lieky na spanie.

lus2909
17. feb 2018

No lepsie to uz nebude,ked ti nefunguje hlava uz je to zle,nic s tym neurobis

mihula
18. feb 2018

dievcata,troska sucitu by to chcelo.Mamina pisatelky je v ustave 3den,je vystresovana z celej situaacie.Ja možem k tomu napisat co sa dialo u nas.Otcova druha manželka ochorela na tuto diagnozu.Ked som tam prisla,vzdy ku mne bezala a vítala ma,že mama,kde si tak dlho.Postupne nepoznala,peniaze,hodinky,nevedela pocitat.Neskor sa musel vzdy zastavit plyn,lebo ho pustala,schovavat nožnice,lebo vsetko postrihala.Nakoniec musela do ustavu,inak sa to nedalo zvladnut.A nie,nemyslím si,že vie kde sa nachadza.Moj otec,ked za nou prisiel ani nevedela kto je.tak sa netrap asi je lepsie,že je tam.

mamicka70
autor
18. feb 2018

@mihula len mne ten ustav pridee zee nevedia Co snou robit, spomina vzdy nas deti ma vidiny, vzdy veci z minulost I spomina . a tak.. a poviem vam ta izba jee hroznaaa kde jee

martina2001
18. feb 2018

@mamicka70 na adaptáciu ma pacient mesiac, nemôžte čakať zázrak behom 3dni, možno treba prehodnotiť liečbu. Vopred Vás mali upozorniť na fakt o zmene prostredia a možnosť zhoršenia zdravotného stavu, pozor nie ústav ale osetrujuci lekar

mihula
18. feb 2018

@mamicka70 verím ti,že sa trapis.U nas to bolo pred 17timi rokmi.To bolo zdravotnictvo ako tak.Aj ked ju prisiel otec pozriet,behala po chodbe bosa,bez ponožiek,pocikana no hroza.Aj si ju chcel domov zobrat,nenohol sa na to pozerat.Tusim do pol roka zomrela,ale urcite nie v dostojných podmienkach a to si ludia nezaslužia

lija22
18. feb 2018

@mamicka70 my nevieme posudit, ci v ustave s nou vedia ci nevedia co robit. ono to hlavne ty nevies. daj tomu par tyzdnov, je tam skoleny personal, lekari. spoliehaj sa na nich.
kolko ma mama rokov a bolo nutneju dat do ustavu? mohla sa stratit ublizit si?
ja ti napusem tak, ze moja babka tuez mala, bola v nemocke a tam sa nam nepacila tiez starostlivost, ale nie kvoli alzhaimerovi ale kvoli inym nalezitostiam. kazdopadne vzali sme ju k nam a do tyzdna bola na 90 perc ako zdravy clovek, sem tam sa v noci chcela ist motat a vracat sa do stareho bytu, ale dalo sa to zvladnut. zhruba za rok sa stav velmi zhorsil. babka ale mala vela rokov, nad 70

mamicka70
autor
18. feb 2018

@lija22 mamka ma 64rokov

ticko
18. feb 2018

@mamicka70 su ustavy pre aizharmerikov ...neviem kde vaša mamina je lebo nie vsade je personal školeny na tieto choroby ...ja mam sjusenost tiež s takym ...teta mala tuto chorobu ale v začiatkoch mavala chvile ked vedela a poznala potom savyo zhoršovalo

basska_b
18. feb 2018

Moja babka to dostala, mala už 87 rokov. Zabudla identitu vlastnú aj všetkých, čo za ňou chodili, rozlišovala ich iba na tých, čo sa ku nej správali pekne a škaredo. Hoci už bolo ťažké ju nechať samu, nakoniec k tomu, aby sme ju dali do ústavu, nedošlo, lebo zomrela na zlyhanie srdiečka po 2 rokoch od tohto zhoršenia stavu, práve keď už mala ten ústav vybavený. Kamoška mala takú babku, nezvládli sa o ňu starať, všeličo vystrájala, museli ju dať do domova, kde po roku zomrela. Už potom len ležala bez záujmu o nič.

Nerobím si veľmi ilúzie, že sa v ústave správajú k pacientom pekne, a to môže stať aj 1000 euro na mesiac. Druhá vec je, že ani najbližší príbuzní povedzme na dôchodku, ktorí majú čas starať sa o chorého, a už vôbec nie pracujúce deti, nemajú jednoducho čas, ubytovaci priestor či nervy sa starať o takto chorého človeka. Na internete je veľa skúseností, článkov o tomto. Čítala som v takom českom časopise, že ošetrovať pacientov s touto diagnózou je tak náročné, že personál sa v špecializovanom domove mení aj po pol roku.

Je mi to preto veľmi ľúto a dúfam, že je ešte nejaká nádej, že sa mamin stav zlepší. Určite však závisí od starostlivosti, v akej bude. Moja babka tiež dobre znášala obetavosť a milý prístup skôr ako výčitky a nadávky, že nejedla, že niečo dala na zlé miesto... v každom prípade mi to prišlo ako choroba, ktorá sa nedá zastaviť.

mamicka70
autor
18. feb 2018

@basska_b mojaaa je v niznej polianke noo neviem ci ju dokazu ustraziiiiiit ked ze ma vidiny atd... viete nie je orientovaná boji sa place.. spomina Mena. ludi. babu ktora uz nezije je to hrozne ju tak vidiet

ticko
19. feb 2018

@mamicka70 ano urcite je to hrozne vidiet takto blizkeho človeka ale aspon že mamina nema dajake hrozne bolesti....ona si žije vo svojom vlastnom svete ...držim palce a davajte jej najavo ako ju mate radi určite to bufe vnimat