Akých podnájomníkov si vybrať do bytu?

jana500
8. sep 2019

Ahojte baby, od oktobra by sme chceli prenajať byt v ba, ale máme dilemu, komu ho prenajať. Už sme tam po minulé roky mali študentky, to bolo celkom ok, potom aj stavebných robotníkom, čo sa skončilo katastrofou, byt po 3/4 roku totálne zdevastovany, zničené okna, dvere, linka atď.... byt sme zrekonštruovali a teraz si chceme nájsť podnajomnikov. Aké máte reálne skúsenosti z pohľadu prenajímateľa, prenajať rodine, studentkam ? Ďakujem za odpoveď

liz_lemon
8. sep 2019

ja by som bola asi za studentky, alebo parik

jana500
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
veronikaszabova
8. sep 2019

@jana500 tiez sa priklanam k studentom.

maminuska
8. sep 2019

@jana500 ja mám najlepšie skúsenosti s vysokoškoláčkami. Nie však z umeleckých škôl, to mi vravela kamarátka že takto to prenajala dievčatám z fakulty výtvarných umení, a našla byt v hroznom stave. Domalovany , dosprejovany, ohorky , zbytky marišky...

klejkaez
8. sep 2019

@jana500 Serióznemu páriku skôr, so študentami)tkami, sú veľa x problémy v podobe žúrov, pánskych návštev, drogy, smrad alkoholu, človek by sa až čudoval aké su dievčatá dnešnej doby😊 Neraz sa výpomstilo i keď prvé týždne boli kľudne.
Tak isto i mamičky samé s deťmi, vedia robiť problémy, ked nezvladaju platiť a vyhrážky kam majú ísť.

Osvedčili sa nám zatiaľ iba páriky, rozumné vekovo i mentalne ak to tak smiem povedať 😊
Pri obhliadke bytu, treba ich vnímať, ich chovanie k sebe, a podobe. Plánujú i vlastne bývanie raz, a chovajú sa ako vo svojom veľa x.
Zatial si musime zaklopať 👌👌 🍀

ruza123
8. sep 2019

@jana500 toto uz davno neplati, je na to zakon, aj ked by mala rodina XY deti, ziadne nahradne byvanie hladat nemusis..

jana500
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
jana500
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
nikusiak9
8. sep 2019

@jana500 ppuzit agenturu a tympadom sa ona stara o to

liz_lemon
8. sep 2019

@ruza123
@jana500
OZ §712a
(3)
Ak sa nájomný pomer skončil z dôvodu podľa § 711 ods. 1 písm. d) nájomcovi, ktorý preukáže, že je v hmotnej núdzi z objektívnych dôvodov, nájomca má právo len na náhradné ubytovanie. V iných prípadoch skončenia nájomného pomeru z dôvodu podľa § 711 ods. 1 písm. d) nájomca nemá právo na bytovú náhradu; ak ide o dôvod hodný osobitného zreteľa, má nájomca právo na prístrešie.
(4)
Ak sa nájomný pomer skončil z dôvodov uvedených v odseku 3 nájomcovi, ktorý sa stará o maloleté dieťa alebo o bezvládnu osobu, ktorí sú členmi jeho domácnosti, a ak to pomery prenajímateľa umožňujú, poskytne sa mu namiesto náhradného ubytovania náhradný byt. Náhradný byt môže mať horšiu kvalitu a menšiu obytnú plochu, ako má byt, ktorý má nájomca vypratať. Náhradný byt mu možno poskytnúť aj mimo obce, v ktorej sa nachádza ním vypratávaný byt. Vzdialenosť náhradného bytu musí však umožniť dennú dochádzku do práce.

h_petra
8. sep 2019

No, nastastie nie vsetky studentky chlastaju, beru drogy a sulozia o sto sest.
Som rada, ze takto o studentoch nepremyslali majitelia bytov, kde som za studentskych cias byvala...

luludia
8. sep 2019

@jana500 velky pozor na vyber najomnikov. O prenajom sa zaujimaju vselijake typy. Idealne slusna rodina. Pozor na tych, ktori by sa chceli nastahovat hned a na mieste chcu byt rezervovaz. Zmluva vypravovana pravnikom. Pre prenajimatela je lepsie na zaklade zmluvy o kratkodobom prenajme. Kaucia min. vo vyske 1 najmu.

anavianavi
8. sep 2019

My tiež prenajímame. Vyberám si vždy študentky čo sa poznajú alebo pracujúcich po škole. Najmä tých čo robia v biznis centrách. Tieto skupiny sú perspektívne a nikdy sme nemali problémy.

maminuska
8. sep 2019

@h_petra no možno by si inak na to pozerala a bola opatrná , ak by si splácala hypotéku a byt by ti zdemolovali. Ale ja som doteraz nemala najmenší problém, medičky , budúce právničky ...

jana500
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lula313
8. sep 2019

So všetkými skupinami máš niečo. Študenti robia hlučne party, rodiny môžu mat problem s platením, deti zničia byt, najlepšie prenajať byt páriku-dvom, pripadne paru so psom(taký človek väčšinou býva zodpovedny). Kamoska realitacka mi tiež vravela, že väčšinou ti so psom sú najlepsi, lebo sa im tazko hľadá podnájom, takze si vazia, keď nejaký byt dostanú..

lula313
8. sep 2019

@jana500 Ano zo zákona musis zabezpecit náhradné bývanie, ale stačí aj najst inzerát(týmto si splnis podmienku), platiť si ho musia oni, len či ich lahko z bytu vyhodíš.

jana500
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
jana500
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
jana500
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
juliet86
8. sep 2019

@jana500 ahoj. tiez mam skusenost s prenajmom. moja otazka znie ti robotnici realitka to nejako neriesila??? depozit atd? uprimne. daj si do zmluvy ze raz za mesiac mozes prist na kontrolu ;) my uz sme mali vselijakych ludi vo vselijakych bytoch. skus baby studentky ked mas dobru skusenost. my mame chalanov zacinajucich pracujucich. su bordelari a motaci brutalni ale tak platia nacas a byt by po nich siel do rekonstrukcie tak ci tak no tak yolo...

jana500
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
renatik91
8. sep 2019

@jana500 Všetko závisí od toho, či bude zmluva uzavretá podľa Občianskeho zákonníka alebo zákona o krátkodobom nájme bytu.

jana500
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
bibistec
8. sep 2019

Existuje tzv zmluva o kratkodobom najme my takto prenájom mame su tam podmienky na ako dlho a ohladm predlzenia ale je to ina zmluva a rym padom podnajomnik nema pravo sa tam zabetonvat + pri podpise zmluvy sme dali aj kolonku o tom.ze pri skonceni najmu ak sa nevystahuje mozme mu jeho veci vystahovat.treba sa poradit s pravnikom a podla toho postupovat. Mali sme rodinu na zaciatku vsetko ok ale po par rokoch neplatili proste zacali byt problemovi. Mali aj malolete deti ale podarilo sa nam ich vystahovat a tym ze bola kaucia ani sme neboli v strate. Teraz mame manzelov a pohoda zatial. Treba si najomnikov pozriet a pozistovat o nich.

jana500
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
juliet86
8. sep 2019

@jana500 chapem ta. no edte stale mate moznost ich zalovat a vymahat peniaze spat... drzim palce

klejkaez
8. sep 2019

@jana500 Vravim bezdetný pár. Naozaj s tým psíkom a podobne.
Nie s deťmi 😏🍀

jana500
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
timilv
8. sep 2019

@jana500 My sme prenajímali, mali sme tam rodinu so psom a nikdy viac.... Tiež máme dieťa a máme aj psa v dome, ale to čo nám tam oni za rok dorobili bol otras. Našťastie sme to mali zmluvne dobre podchytené a hneď ako sme zistili sa to riešilo a neboli sme stratoví. Neviem, ako to robia iní prenajímalia, či si chodia byty nejako priebežne kontrolovať, ale my sme im tam fakt nechceli loziť... Peniaze posielali na účet, len raz keď sme tam cca po roku kvôli niečomu išli, tak sme skoro odpadli. A to sme prišli ohlásene, čiže vedeli vopred, že prídeme. Dva mesiace sa dával byt po nich dokopy 🙏 Teraz keď sme sa sťahovali z bytu do domu, sme najskôr váhali, či dáme byt do prenájmu, ale po predchádzajúcich skúsenostiach sme ho radšej predali... Určite si daj zmluvu pred podpisom pozrieť aj právnikom, nech si fakt krytá, keby sa niečo v byte stane