Aký je váš spoločenský život?

vlastaaa
4. máj 2012

Ahojte mamicky, mam takyto problem - ked som este nebola tehotna mala som celkom dost kamaratov, znamych chodila som do barov, na diskoteky, na festivaly vselikde. potom som otehotnela a narodila sa nam dcerka. najprv boli vsetci paf (nikto v okoli deti nema ja som mlada 22rokov) a chodievali za nami na navstevy. postupne ale na na nas akosi nemali cas a stracali zaujem a to aj ked sme mohli jeden krat v tyzdni ist za zabavou, kedze nam vtedy vyse rocnu dceru svokrovci postrazili. teraz nemam ziadnych kamaratov mozno 3 ktory sa mi raz za uhorsky rok ozvu na internete. citim sa sama a neviem ci je problem vo mne a manzelovi (zeby sme nejak zostarli?) alebo je to bezna "vec". ako ste na tom vy a spolocensky zivot?

lentilka29
4. máj 2012

my mame normalny zivot.primerane sa stretavame s priatelmi...rodicov mame daleko takze sme na vsetko sami,ale v ramci moznosti zijeme spolocensky...discoteky a festivaly to sme vypustili..ale kavicka na teraske,telefonaty,maily,sem tam pub to stale frci...raz jeden,raz druhy a ked pride mama ci svokra tak spolu.

snopkulka
4. máj 2012

@vlastaaa ahoj, do určite miery je to skrátka tak... teraz máš iné priority, iné záujmy... ono je to tak trochu skúška priateľstva, zistíš, ktorí priatelia boli s tebou práve kvôli tebe, tvojej osobe, nie kvôli diskotékam, barom a podobne... Pred pár rokmi som žila podobný život - slobodná, bezdetná, žila som v podnájme v BA, užívala si život, mala kopec kamarátov, známych, zopár priateľov.... potom sme s priateľom odišli do zahraničia na 5 rokov, teraz sme sa vrátili, sme manželia a máme ročného syna... priatelia sa vyselektovali... neľutujem, nezazlievam, skrátka iné záujmy... už to nie je také jednoduché skočiť na bus a celý deň sa flákať napríklad po obchodoch 🙂 teraz musím byť na obed doma, lebo syn chodí spať a večer už okolo 18h tiež, pretože malý má svoj režim a o 19h chodí spinkať 😉 dieťa veľakrát zmení život od základov, kolobeh života, ber to ako fakt, netráp sa nad tým... zopár priateľov mi ostalo, stretávame sa menej často ako predtým, ale stojí to za to 😉 tešíme sa na seba, sme si vzácnejší... a pribudli nové kamarátky - mamičky s detičkami - máme spoločný záujem 😵 myslím, že podobné pocity rieši väčšina mamičiek, držím ti palce 😵

lili_mia
4. máj 2012

@vlastaaa závisí to od postoja kamarátov .. oni môžu mať pocit, že ty dookola o dieťati a ty môžeš mať pocit, že ich už nezaujímaš .. treba sa s nimi o tom porozprávať .. je jasné, že nemôžeš ráno vstať a v podstate celý deň prežiť v eufórii, že večer pôjdeš na diskotéku .. no stretnutia na spôsob dvojité či trojité rande sa dajú realizovať .. iné je to v partii, kde sú všetci v manželstve a iné v partii, kde sú ostatní slobodní s partnerom a bez detí .. v najhoršom si možno myslia, že si si pokazila život .. takže komunikácia s priateľmi a zrejme budeš musieť pretriediť zoznam, nie každý chápe, že už nemôžeš ísť okamžite ako oni zavolajú, je lepšia dohoda, že ty sama sa ozveš, že povedzme na piatok máš dohodnuté stráženie, tak kto z nich môže ísť

wieruss
4. máj 2012

@vlastaaa nie je chyba vo Vas, aj u nas sa kamarati preriedili a ti skutocni ostali 😉 takisto preferujem ja kontakt s mamickami ako so slobodnymi (bezdetnymi) ktore maju ine zaluby a nepochopia, ze ja proste na party ist nemozem, lebo maleho miesto mne nema kto nakojit... A spolocensky zivot sa da spravit aj doma, posedite, pokecate, dietatko mozes ulozit kedy potrebujes, ty si potom vies trosku vypit pripadne, mne to maximalne vyhovuje. Nepotrebujem chodit nikam vecer. Akurat po lete sa trosku zmeni to, ze zacneme chodit aj my ku priatelom, lebo sa im narodi malicky a nas uz bude vecsi tak to zvladne lepsie 🙂

anjelicek26
4. máj 2012

@vlastaaa - ak ti to takto poviem - starych kamaratov skorym tehotenstvom stratis a novych ziskas. Len to chvilu potrva, ked je clovek na materskej, je ten cas chodit von proste obmedzeny. Aspon na kamosky je taky modry konik celkom dobre lovisko 🙂 Potrebujes ludi, s ktorymi si mas co povedat, maju rovnake problemy a zaujmy, tvoje kamosky skor riesia vysku ako plienky, neda sa im to vycitat... ja som mala dcerku tiez 22 rocna, teraz mam kopu novych priatelov, a ti povodni sa postupne tiez vracaju ;)

lentilka29
4. máj 2012

@wieruss u nas sa ani tak nepreriedili,skor by som povedala,ze sa tie stretavky zrdukovali na minimum...resp.je ich podstatne menej...mne napr.vadi ak k nam pride navsteva,zasadnu na tri hodky,mala je potom nervozna...skor niekam ako teraska posediet..

ellie13
4. máj 2012

ahoj @vlastaaa hore hlavu,je to uplne normalna vec a postihla asi kazdu z nas a ver, nie je to ine len pre teba ,ale aj tvojich priatelov, to ze teraz nie ste v kontakte ,alebo nechodite parit neznamena,ze si za nejaky cas nebudete mat co povedat ;) poznam to z vlastnej skusenost:,najlepsia kamaratka porodila a akosi sme sa odcudzili, zrazu lietala okolo maleho a ja som bola zazrata do prace,makala som niekedy aj 7 dni v tyzdni a aj ked som deti milovala na viac ako par stretnuti a telefonatov som sa nezmohla,proste zila v uplne inom svete ako ja a nastastie to chapala a dnes sme zas ako dva "cecky" .Ona ma skoro 4rocneho chlapca a ja 8mesacne dievcatko a znova mame spolocnu temu 🙂
Kazde obdobie zivota prinasa nove priatelstva, niektore stratime a niektore znovu najdeme ..len tie chvilkove sa stratia naveky 😉

silvia31
4. máj 2012

To isté sa stalo aj nam.. mám plno kamosiek ale už sa skoro nekontaktujeme.. sem tam na fcb či sms k sviatku, ak nahodou.. ale aj oni majú svoje starosti a radosti, začali žiť s partnermi a pracovať naplno.. mám jednu kamošku, s ktorou som obnovila kontakt, že aj si vybehneme na vino, na disku ale tak max 2x za mesiac, inak keď ma čas a chuť vzdy dobehne za nami a ideme aj s malym na ihrisko či len sa opalujeme na dvore a pijeme kafe 🙂 ale aj mňa to stve, ze pre zvyšok sveta (môjho pôvodného) som mimo.. rozumiem, aj mi to je luto, aj to chapem.. je fajn najst si kamošku už s drobcom, myslím že je veľa bab aj maminy, čo by sa šli baviť keď sa dohodnete 🙂

crapula
4. máj 2012

@vlastaaa juuuuj to mne pises? 😉 ja som tiez postracala kamaratov, ale niet sa comu divit ja mam 20 rokov a druhe dieta na ceste. omnoho ine priority a zivot ako moji rovesnici. takisto sa mi aj celkom tazko nadobudaju nove priatelstva a mamicky na ihriskach su starsie vacsinou o dost a mozno si myslia, ze ja som starsia sestricka co vybehla s malou na ihrisko 😀 . tiez sa citim osamela, verim, ze postupne - napriklad v skolke sa pozoznamujem s nejakymi rodicmi. alebo tu na konovi? 😎
takze si myslim, ze je to nieco normalne a hlavne v nasom veku.

crapula
4. máj 2012

@silvia31 ja sa k vam pridam 😎

lenkab1984
4. máj 2012

@vlastaaa ahoj,som na tom podobne,slobodna bezdetna som mala kopu priatelov,ked som otehotnela vsetci boli nadseni a slubovali ako pridu kuk do porodnice a kamosky ze budu chodit so mnou kocikovat atd.. a ako to dopadlo? Do porodnice prisiel len 1kamarat a to ten ktory ma tam aj odviezol a zvysnk nula bodov. Kocikovat so mnou nebola doteraz ani jedna a to ma nasa naty uz 15mes.ale mam 3kamosky ktore kamoskami zostali,a tie pre mna vela znamenaju aj ked sa malo stretavame kedze 1je v zahr.,1byva u inom meste a stretavam sa len s tou kt.byva tam kde ja. Aspon viem kto boli a su skutocne kamosky. A ti ostatni mi nechybaju,raz za 2mes.vybehneme s tatom na drink malu postrazi moja mamca alebo svokrovci a pravdupovediac uz ma to vecer vonku ani nebavi,ked si predstavim ranne vstavanie o 5tej ani to vonku dlho nevydrzim. A zabudla som podotknut ze tie 3kamosky su tiez maminy. Slobndne bezdetne maju ine zaujmy a priority,jasne ze to cloveka niekedy zamrzi ze kamosi sa ti otocili chrbtom,ale zrejme to neboli skutocni priatelia ked sa takto zachovali.

nice202
4. máj 2012

aj moj pripad to je 🙂

hajanka
4. máj 2012

@vlastaaa aky? tak zacalo to tak ako si to opisala, opisala si to presne 🙂 az na to, ze ja som mala este stale 🙂 19 ked sa drobec narodil a spat k otazke, aky je moj spolocensky zivot teraz po 8 rokoch?
no... ked tu sedim v piatok vecer o 22:25 po tme a cumim do monitora... tak asi ani nemusim nic viac pisat 🙂 ze? haha
tak je rovnaky... vela sa nezmenilo
ale mam par kamaratok, ktore uz maju tiez deticky a radi si pridu za mnou po radu, oooobcas sa stretneme niekde vonku (neplanovane)...

k_a_j_k_a
4. máj 2012

@vlastaaa Vitaj v klube 🙂. My sme na tom s manzelom rovnako. Tiez sme mali bohaty spolocensky zivot, nase deti tiez boli v okoli prve. Po case sme sa vsetkym okukali (niektori nevydrzali ani kym sme mali druhe), my sme sa zacali venovat detom a prisposobili sme sa im. Postupne sme prisli o kamaratov. Oni maju ine zaujmy, my ine. My sme nemohli ist von po osmej vecer, oni neboli ochotni chodit skor. Nikomu sa nechcelo pocuvat moje obcas jaciace deti. No a takychto situacii je vela. Mame aj zopar kamaratov, co uz maju deti, ale ti byvaju daleko a maju svoje problemy. Tak sme zostali sami. Nevadi nam to, nasli sme si vlastne aktivity. Z kamaratov sa stali znami. Raz za cas k nam pride manzelov "naj" kamarat alebo sa k nam pripoji na vylet/ prechadzku, s ostatnymi byvame tak raz za pol roka. A uz davnejsie som si vsimla, ze si nemame ani poriadne co povedat- oni pracuju, cez vikendy chodievaju pit, my zijeme detmi. Mam medzi okolitymi maminami kamaratky, no tiez su to len zname, s MM sa nepoznaju osobne. Manzel ma zase kolegov. Kamaratstva uz nie su o tom, o com byvali. Obcas mame z toho s MM "depku" a stale dufame, ze si niekde najdeme nejaku rodinku, s kt. budeme byvat pravidelne, prip. aj na dovolenku. Ale to sa stava len vynimocne a radsej sa venujeme detom a sebe. Inak ked sa pozriem na okolie, tak je to normalny jav.

crapula
4. máj 2012

@hajanka to si ma moc neupokojila ☹ , ja ze sa to po case zmeni.. no snad aspon nase deti budu s nami chodit na diskoteky, ved budeme stale mlade 😀

hajanka
4. máj 2012

@crapula zabijeme 2 muchy jednou ranou 😀
ustrazime si deti a zabavime sa 😉

ajca123
4. máj 2012

@vlastaaa my mame vela kamaratov... A aj som rada ze k nam tak casto nechodia lebo tri deti su tri 🙂
Ale chodime na ihriska a ZOO,parky chaty....
A radeji sa stretavam s kamoskama co maju deti 🙂 lebo mame o com rozpravat 🙂 a deti sa vyhraju 🙂
Neboj zacni chodit na ihriska a urcite si tam najdes kamosku 🙂 a nebo aj kamosky
Ja aj mam kamosky z babetka a raz rocne sa stretavame 🙂 na chate 🙂)) vsetky su super aj ked kazda mame inu povahu 🙂 a aj vychovne metody 🙂

lenka311
4. máj 2012

@vlastaaa Mne sa tiež veľmi zmenila okruh priateľov. Skôr som si našla mamičky v detských centrách, u nás na dvore, prote tie slobodné - no v podstae mi zostala len jedna taká verná ktorá prichádza raz za mesiac nás pozrieť... ale inak som si po pôrode úplne zmenila okruh priateľov - starý zostali len na facebooku.... ale stretávať sa už to nie...
Neboj nájdeš si nové kamošky na ihriskách, v detskom centre, no a neskôr v práci. Závidím tomu kto má priateľa od detstva a na celý život, u mňa sa to mení tak ako ide život, hlavne kvôli sťahovaniu a práci mojich priateľov no i záujmov 😉 😉 😉 - takže nevešaj hlavu, priatelia akosi do života sami prídu, jediné čo preto musíš urobiť je chodiť von 😎 😎 😎

lovesista
4. máj 2012

@vlastaaa u nas je to podobne ako opisujes, ale ja mam asi to stastie ze mne spolocensky zivot skoro vobec nechyba. neskusala si sa nakontaktovat na Materske centrum v tvojom okoli? spoznala by si sa s mamickami z miessta tvojho bydliska a mohla by si sa stretavat s nimi a ich drobcami.. 🙂

boska79
4. máj 2012

pri troch detoch, a na mateskej, je pre mna vrchol spolocenskeho zivota, ist sama do kauflandu a si uzit relax pri nakupe potravin 😀 😀 😀

ale deti odrastu...bude lepsie...snad

a inak obcas - raz zacas sa dostanem sama do kina. pripadne s kamoskou.

mandragora22
4. máj 2012

@vlastaaa ahoj. citis sa sama? a partnera nemas? neviem....ja tieto pocity nepoznam, ale to bude asi tym, ze som nikdy, ani pred tehotenstvom, nevyhladavala nejake bujare zabavy, diskoteky, bary atd., vsetko to, co tebe chyba. ja som vzdy uprednostnovala ticho a klud vo svojom utulnom byte, pripadne nejake prechadzky s partnerom, raz za cas nejaka navsteva u niekoho, ale to ozaj len ojedinele. takze ja ta pochopit nedokazem. a aj ked som bola v tvojom veku...nebola som takato bujara, takze to neviem ohodnotit, ale osobne si myslim, ze je divna zena, ktora ma doma muza a DIETA a citi sa sama 😖 😖 😖 prepac, ale fakt je to divne..

mimca20
4. máj 2012

@vlastaaa U nas to je tiez podobne ako u teba. Ale uz je to aj pozmenene, po narodeni maleho sme sa prestahovali - mimo rodiny, vsetkych kamosov. Tu mame len jedneho bratranca a nikoho. Zaciatok bol kruty, manzel v praci cele dni a ja sama ako mulica 🙂. Ale pozmenilo sa to niekedy koncom roka ked som nahodne tu na MK natrafila na jednu babu, ze reku ideme kocikovat spolu?? Stretli sme sa a zistili pri reciach, ze by len 3 domy vyssie odo mna. Odvtedy travime spolu vela casu cez tyzden - chodime s detmi cvicit, do mesta, aj vylet v Bardejove a take situacie. A viem, ze nie sme sami 🙂. Kamaratku asi najdes vtedy ked to necakas. drzim palce

zubrienka1
5. máj 2012

@vlastaaa ahoj, u nas to bolo presne ako u teba... ked sa narodila prva dcerka mala som 24, v mojom okoli nemal nikto dietatko... sice teraz sa obcas stretavame, ale mam pocit, ze si niekedy nemame co povedat ☹

tkmama
5. máj 2012

Ahoj @vlastaaa, môj spoločenský život už piaty rok hibernuje a je mi to úúúplne fuk. A keď aj na mňa príde depka, začnem plánovať výlety a dovolenky bez detí, kávičky s kolegyňami a viem, že potom mi bude ľúto, že už ma toľko nepotrebujú. Tak to má byť. Teraz deti, potom (až trošku vyrastú) ja a moje vlastné plány 🙂

sante81
5. máj 2012

v tejto téme som sa uplne nasla, pokial nebolo dieta, priatelov bolo vela, zostala som tehotna, doma na rizikovom, a uz som nechodila piatok sobotu večer von, necitila som sa na to aby som tehotna sedela niekde na terase do noci a ešte ked mi bolo zle. ked som kamarátky volala na kávu k sebe domov, tak postupne nebol čas, z ich strany a ani záujem. ked sa maly narodil, kontakt som stratila uplne. neviem do teraz kde bola chyba, mozno v tom ze ja ako jediná mam rodinu - dieta, 2 na ceste a oni uz pred 30tkou a deti ziadne.
chodíme na vylety spoločne s rodinou, a ked sa narodí aj 2 dieta, tak na tom nič menit nebudem. prechádzky vylety, príroda pre mna znamena ovela viac ako nejaké pretvarovanie zo strany dlhoročnej kamarátky.

abriela
5. máj 2012

@sante81 ja som na tej opacnej strane. Chodili sme von v trojici, nemala som s tym problem. Kamoska si nasla partnera, uz sme sa videli menej. Ist von v stvorici - nebolo to ono. Prislo dieta, ja som sa s partnerom rozisla a kamoska ma uz nepoznala. Rodina, dieta ja to zial nemam a nemam uz ani najlepsiu kamosku. 1-2x do roka sa stretneme asi 3-4 kocky, jedina nemam dieta, niesom vydata a nezapadam - som outsiderka 😒

p4
5. máj 2012

aj u mna je to trosku podobne s tym rozdielom,ze vecia cast kamaratov uz ma deti. ale nevadi mi to, prave naopak. tym ze som sa rozhodla mat dieta som sa dobrovolne vzdala ponocovania,diskotek a podobnych veci. a priznam sa,sto krat radcej vecer sedim doma na zadku a kukam telku s pocitom,ze vedla v izbe spi niekto kto ma uprimne miluje a vzdy milovat bude,ako by som sa mala niekde ozierat na diskoteke. Keby som nebola pripravena tento nocny zivot obetovat,nerozhodla by som sa mat dieta....

sante81
5. máj 2012

@abriela viem ze kazda minca ma 2 stránky, ale mna častokrát v zime volali do baru aj s kočíkom, tam sa fajcilo, maly mal 3 mes, no fakt by som vyzerala asi divne. a zabudla som napísat, ze mi potom všetky kamarátky nahradila svokra. mozno pre niekoho nepochopitelné, ale u mna je to ako najlepsia kamoska

p4
5. máj 2012

@sante81 nie nadarmo sa hovori,ze sa zivot uplne zmeni po prichode dietata. 🙂

danusskaaa
5. máj 2012

@vlastaaa no, ja sice kamosky mam, ktore nas pridu aj pozriet, pripadne idem ja pozriez ich... ale musim sama priznat, ze uz to nie je tak casto ako kedysi!!! predtym sme tiez navstivili bary, diskoteky, vylety... no a teraz to moc nejde. ked idem s malou tak nanajvis niekde na kavu, pripadne obed a zase domov! takze urcite sa mi spolocensky zivot moooooooc obmedzil a som len s malou. priatel to ma trosku lahsie, ide s chalanmi aj vonku, naplanoval si aj 3dnovu chatu, lebo on nemusi stale sediet pri melej. bez nej chodim len cvicit-to je asi 2-3krat do tyzna na 1hodinku. to je teraz moj spolocensky zivot 😀 ale aj ked niekedy mi to zachyba moja mala mi to vynahradzuje 😲