Ako zvládať domácnosť?

4. apr 2024

zienky, potrebujem nejaké rady, prídem si mierne neschopná ale ja sa neviem vymotať z kruhu vecných domacich povinnosti. Som na RD, dcéra má 19 mesiacov ale je to strela, neobsedi so žiadnou hračkou dlhšie ako 2-3 minuty, vkuse kdesi lieta, behá.. Popri RD pracujem, ale len z domu, tak na 4 hod týždenne. Žijeme v dvojpodlažnom dome, hore 110m2, dole tiež. Muž je mimo dom od 7-18tej. Môj deň vyzerá asi takto: okolo 6:30 mala vstane, hygiena, oblecieme sa, urobim nám raňajky, atd. Okolo 8:30-9:00 ideme buď von, alebo niekde ak potrebujem čosi vybaviť. Okolo 11:30 mala obeduje, idem ju uspať, spi cca 1-1,5 hodinky. Ja za ten čas sa najem, dám prať a pod, pripadne dovaram obed ak mala pred spanim len polievku. Keď sa zobudí, tak zase jedlo, prezliekanie atd a väčšinou ideme von, pripadne sa hráme dnu. Muz príde o 18tej, spolu veceriame, potom ideme malú chystať do postele - jeden ju kupe, druhý chystá mlieko, pyzamo atd. Mala nechce zaspať pri mužovi, tak musím uspavat ja, muž si niekedy ľahne s nami ak je unavený. Kým mala zaspi je tak 20:30 cca. A vlastne potom upracem kuchyňu, hračky, varim na druhý deň, či idem pracovať a okolo 23 už len dám dokopy seba a odpadnem do postele.. Cez víkend sa snažím aspoň základný poriadok (kúpeľne, povysavat, prach), no je to boj, lebo muž chce aj výlet stále, aj na záhrade si robiť svoje a potom sa hádame že kto stráži a kto robí.. A ja proste neviem kedy robiť normálny poriadok? Kedy žehliť? Kedy umyť napríklad skrinky v kuchyni atd.. Každý deň čosi upracem a každý deň to vyzerá ako keby som sa nestaratala o dom vôbec. Ako to máte vyriesene? X krát som bola na návšteve kde boli aj deti a dom vyzeral super.. A nás ako smetisko 🙈 Take veci, že vytriediť šatník malej, predať malé veci, sebe urobiť šatník atd to sú asi len sny… Pri malej sa mi nedá nič, ju to nebaví, a potom mi len pobehuje a rozhadzuje všetko ak sa jej nevenujem :/ Upratovačku som mala, upratala, ale za 1 deň neporiadok rovnaký (ale aspoň kúpeľne boli čisté 😀)

doriiis
4. apr 2024

To varíš každý deň? Dvakrát? Ser na upratovanie furt....

dzejny656
4. apr 2024

Za mňa je základ mať čo najmenej vecí. Vecí typu triedenie šatníka, upratovanie skriniek atď. som ja robila cez víkend v sobotu alebo nedeľu doobeda keď malú zobral muž von (ale nie každý týždeň) a poobede sme išli na výlety. Inak moj program na materskej vyzeral ako tvoj a ak máš také dieťa ako som mala aj ja že je živé a samé sa nezahrá, tak tam toho moc nenavymyslas.

andrea_82
4. apr 2024

Ked mas malu taku aktivnu, tak to je tazko radit. Ja som dnes zehlila a rocny syn sa pri mne hral v izbe, celkom fajn vydrzal. Niekedy kym urobim, co treba, tak aj chvilu popisti, ale musi vydrzat. Skusali ste kupit aj malej vysavac, zehlicku alebo kuchynku? Ze by robila to, co mamina.

hederamonstera
4. apr 2024

Zvolnit z narokov. Ked prsi, nemusite ist von, mozes nieco porobit. Var viac a daj zamrazit porcie, v niektori den vytiahnes a nevaris. Manzel sa nejako zapaja?
Mam cerstvo 2r a 10 mesacneho. Zmierila som sa s tym, ze domacnost je len zakladne upratana. Ked mam “volno”, radsej oddychujem ako upratujem.

autor
4. apr 2024

@doriiis nie každý deň, ak mame navarené, tak vynechavam ale stále mám čosi ineho..🙈 Si prídem ako robot, od rana do večera ale ver, že keby prídeš na kávu tak si myslíš, že som týždeň doma nebola 🤣

autor
4. apr 2024

@andrea_82 má kuchynku, ale ju to nebaví kým jej tam nedam niečo. Kedysi stačilo dať napríklad kúsok ovsenych vlociek a “varila”, teraz ju to už nebaví.. voda áno ale to potom nebaví mna upratovať 🤣 vysávač ešte zvláda, to sa mi dá pri nej lebo mi odkladá veci zo zeme, aby sme hračky nepovysavala.. skúsim tu žehličku 😀

doriiis
4. apr 2024

Autorka....si na seba príliš prísna.Skrine vypratavam dvakrát ročne....pred letom a pred zimou.
Variť neznášam,takže keď varím,tak minimálne na dva dni.
Načo upratovať hračky? Ráno budú zas rozhádzané.Mam robotický vysávač,každý deň ho pustím a hotovo.Nezehlim a prach utieram podľa potreby

ivangeline
4. apr 2024

Máš to robiť s malou a pri malej. Mám 4 deti. Vidia ma upratovať a upratujú. Pomáhajú s varením. Život nie je spánok, jedlo, hra a vonku…

autor
4. apr 2024

@hederamonstera no ja by som tiež radšej oddychovala ako sa stále hnat za niečim.. manžel.. no niekedy uprace kuchyňu kým uspavam (ale tak chlapsky 😀 omrvinky netreba umyť, čo nevojde do mycku ostáva kde bolo a tak 😀😀), ale napríklad čisté veci z kosa nevyloží, radšej bude v kosi rano hrabat ako mys aby si trenky vytiahol 🤣 ale už som sa vzdala dohovorov, niekedy upracem len moje a malej veci a jeho nechávam.. ešte si to nevsimol 😀

autor
4. apr 2024

@doriiis žehliť som začala až teraz, mala má nejaké problémy tak mi odporúčali, tak aspoň jej veci.. Možno je problém aj tam, že muž stále hučí, že sú všade hračky atd a potom to tak vnimam aj ja, že večer má byt “cisto”.. aj keď mi je jasne, ako to bude cez deň vyzerať 🙈

autor
4. apr 2024

@ivangeline ale ja to aj robím pri malej, napríklad umývačku mi pomaha vyberať, vie už kde patria nejaké lahsie veci, nechávam ju odkladať plastové misky atd, aj jej dám handričku a utrie prach ale to je pre ňu minútová záležitosť.. Pracku vyloží 2 veci a uteká vytahovat čistiace prostriedky atd.. Proste ešte nie je trpezlivá v tomto 🤷🏽‍♀️ Žehlenie neprichádza do úvahy, skúšala som, varenie niekedy hej, keď je to nejaká rychlovka ako polievka, že sa zabaví so zemiakom a podobne ale nemôže nič trvať viac nez pár minút..

2ivana5
4. apr 2024

Ja mám len trojmesačného, ale keď si muž potrebuje porobiť na dvore tak väčšinou mu tam aj pribalim malého do kočíka 😀 A sám hovorí, že ho bude takto brávať so sebou na dvor tak som zvedavá čo bude keď bude starší. Lebo presne aj ja si potrebujem porobiť doma vo vnútri a rada by som si to spravila bez vyrušenia 😀

lenka2710
4. apr 2024

Ha, ja som si dala šatník dokopy, až keď malý nastúpil do škôlky, dovtedy som nemala šancu, keď som aj náhodou začala, všetko rozhadzoval, po byte roztahoval! Staršej dcére tak isto, malé veci som len dávala bokom a zvyšok som kaslala! Skrinky v kuchyni?? Na Vianoce, keď bol muž par dni pred sviatkami doma! Ked cez obed spal, bolo sa treba učiť zasa so staršou, max som ozehlila! Keď bol malý, bal sa vysávača, reval až zvracal, tak som vysávala, keď prišla ku mne mama alebo niekto z rodiny, že ho zobrali na chvíľu preč 🤷‍♀️ a teraz aj keď je staršia v škole a mladší v školke, aj tak vyzerá byt večer tak, ako keby sa niekoľko týždňov neupratoval! Proste už to neriešim

katkaseiner
4. apr 2024

vobec si nemysli ze si neschopna. Ja mam 11rocnu a 8rocneho, po 10 rokoch prace z domu (pracujem od pol roka po porode vzdy) som nastupila inde kde aj dochadzam. K tomu pes a vecer hodinova prechadzka so psom - obcas je to u nas ako na smetisku... alebo aj castejsie. Upratujeme denne, vzdy nieco, nikdy nic perfektne a ver ni ze to stacit musi. Var vacsie mnozstva, a teda zriedkavejsie...neboj, bude dobre

minesasubu
4. apr 2024

a nejaké stráženie z rodiny nemáš po ruke ?

dadka1997
4. apr 2024

A co tak ju dat do postielky? Alebo do ohrádky? Ako si naučíš tak máš

hederamonstera
4. apr 2024

@dadka1997 19 mesacnu do ohradky? Taka silna asi ani neexistuje. 😂 a na radu “ako si naucis, tak mas” radsej nereagujem😅😅

letfenixa
4. apr 2024

@autorka už niekedy skúsil manžel celodennú starostlivosť o dcéru, ale komplet aj s varenim, že 'hučí' kvôli hračkam?

dkethe
4. apr 2024

Montessori v praxi. 1.5r syn asistoval pri pratani (obsluha pracky susicky, vykladanie mycky), pratanie hraciek formou hry, pri vareni bol vzdy pri mne v uciacej vezi a bavil sa lyzicami.
Vysledkom bolo, ze ked som ho o 12:3O uspala, mala som dve hodiny len pre seba a ked prisiel muz z prace, byt bol tip top, navarene, a mohli sme uz len vegetit. Cez vikend muz povysaval a vycistil kupelnu.
Aaach, to boli casy 😍

ivangeline
4. apr 2024

Ale ty ju to potrebuješ naučiť. Neriadiť sa len ňou ale ona tebou a domácnostou. Dlhšie vydržať pri činnostiach. Naučiť sa byt trpezlivejšia. Od 18m mi vybralo dieťa celú práčku a ja som povesala,napr. Pri utieraninpeavhu nabádala, nech to robí dlhšie a ukazuje, kde ešte môže posuchat. Keď je v sedačke a zamrci, nejde hneď von ale čaká,pokým skončím,čo robím. Poznám si svoje deti a poznám,čo robia radi a tým ich zabavím. Niektoré radi vysvaju,iným stačí moja prítomnosť a budú do hocičoho sprtat,keď som blízko a ďalšie zas majú radi hudbu pri činnosti…a keď si spievame a tancujeme..

ahhola
4. apr 2024

Dobry prisoevok. Ja som necakane navstivila staru kamaratku, ved vpusti - nevpusti 😂a pozvala ma dalej. Sok, stale rozmyslam, ako dokaze udrzat dom ako z katalogu. Zije s dospelou dcerou a teda ked ma taky poriadok stale, klobuk dolu.

lenka567899
4. apr 2024

Načo chodíte ráno von? Urob si tak že dopoludnia urobíš všetky domáce prace a potom poobede idete von

autor
4. apr 2024

@katkaseiner dakujem za povzbudivé slova?

autor
4. apr 2024

@minesasubu nemám :/ všetci ďaleko..

autor
4. apr 2024

@dadka1997 postielku aj ohrádku uz prelezie.. na chvíľu tam vydrží ale musím ju mat pod dohľadom lebo hneď sa štverá von

autor
4. apr 2024

@letfenixa veľmi nie.. buď som doma a každú pól hodinu niečo potrebuje alebo je s ňou doma ale okrem nej nerobí asi viac nič.. xkrat sme sa o tom bavili ale to už neriesim..

autor
4. apr 2024

@dkethe skúsam všetko možné ale ju neviem nejako zaujať 🤷🏽‍♀️ rozumie čo po nej chcem, urobí niečo ale hneď pozornosť inde..

autor
4. apr 2024

@ivangeline skúsim to teda ešte nejako aby ju to dlhšie bavilo, nejako to ešte obkecat a zabaviť ju.. ju baví hudba a tancovať ale musím sa na ňu pozerať, keď vidí, že robím niečo iné hneď prestane.. v stoličke ju nechávam napríklad keď jeme kým nedojem aj ja ale je to potvorka, lebo ju odplienkovavam a naučila sa, že keď povie kako tak ju vyberiem zo stoličky tak to zneužíva aj keď jej netreba 😂

autor
4. apr 2024

@ahhola možno je to čaro v tom, že dcéra je dospela 😀 aj keď ja sa obavám, že nám ani to nepomôže 😀

autor
4. apr 2024

@lenka567899 ale práve je to o tom, že mala ma nenechá urobiť si svoje. Chvíľu ju baví byt pri mne, robiť čo ja, no hneď si ide po svojom čo poväčšinou znamená vyťahovať veci, rozhádať hračky veci atd ..