Ako začať odznova?

martina8306
27. júl 2013

ahojte,mam taky "mensi" problem. Zacnem v skratke od zaciatku. Moj ex-manzel bol alkoholik a gambler,vyrobil kopec dlhov,ktore budem splacat do konca zivota. Rozviedla som sa a po troch rokoch som si nasla priatela. Prestahovala som sa k nemu na opacny koniec SR,ale nenasla som tu pracu,teda som od neho financne zavisla. Pol roka sa snazime o dieta,ale zatial nevyslo. V poslednej dobe sa ku mne a mojmu synovi sprava hrozne,len krici a nadava a sedi s kamaratmi v krcme. Uz proste nevladzem. Vcera som urobila posledny pokus a otvorila som flasu vina,vyliala do wcka a napisala mu,ze som sa otravila(v zivote by som to neurobila,len som chcela vediet,ci mu na mne aspon trosku zalezi) a on prisiel po troch hodinach,ze bal som sa o teba,najedol sa a zaspal. Moj problem je,ze som upne bez penazi,neviem,ako sa dostanem naspät do rodneho mesta,kam potom,nemam pracu ani byt,len dlhy po byvalom. Uz som ozaj zufala. Ma niekto s tym skusenost,ako zacat odznova? Ako to urobit,odist? Uz som raz zacinala od nuly,po rozvode,ale to som bola v rodnom meste,kde boli priatelia,mala som pracu aj byvanie. Poradite mi bez odcudzovania??

macamac
27. júl 2013

v prvom rade žiadne nové tehu - myslím, že to už asi vieš 😉 mať ďalšie dieťa v období, keď nie si šťastná a pochybuješ o svojom partnerovi nie je práve ideálna voľba

píšeš, že budeš splácať dlhy po bývalom - ale si bez peňazí, závislá na terajšom priateľovi finančne...tomu celkom nerozumiem
kedy začneš splácať dlhy? z čoho? bývalý ich nemusí splácať? (chápem, že je to "dedičstvo" z BSM)

nemáš rodičov? nepošlú ti peniaze na cestu k nim?
aké máš možnosti?

a inak- celkom nechápem, ako môže byť žena až tak závislá na chlapovi, že nemá ani na cestu... to je zléééé

tvoj čin - nooo, myslím,že si už naozaj v koncoch a ak nechceš urobiť radikálny rez - ako koniec vzťahu, tak určite potrebuješ nadhľad a ten získaš, ak fakt načas odídeš, prečistíš si hlavu a zrovnáš si, čo vlastne ďalej chceš

raz si sa už popálila, snáď si sa poučila a posunulo ťa to niekam 😉

a rozhodne veľmi zle je - aj do budúcnosti - byť takto nenormálne finančne závislá na chlapovi
snaž sa finančne osamostatniť 🙂

zaneta123
27. júl 2013

@martina8306 ahoj, našťastie nie som na tvojom mieste a tak moja odpoveď bude skôr teoretická. Z takého vzťahu v akom si by som asi utekala, už vieš aké je to žiť a alkoholikom a vyzerá to tak, že si opäť vstúpila do rovnakej rieky. Je si vedomý toho, že si na ňom závislá. Musíš si uvedomiť, že máš syna, máš pre koho žiť. Určite existujú krízové dcentrá, ktoré by ti aspoň načas poriešili problémy s bývaním. Zároveň ti odporúčam porozmýšlať nad tzv. osobným bankrotom, ktorý by ti do budúcna poriešil tvoje problémy s dlhmi. A neviem aké vzťahy máš s rodičmi, možno vrátiť sa domov resp. tam kde máš priateľov. A určite by som si rozmyslela tvoj zámer mať dieťa s niekým kto chodí po krčmách, vrieska po mojom dieťati, po mne a je mu jedno čo sa deje

martina8306
autor
27. júl 2013

@macamac to je na dhsiu debatu. ja som sa k nemu stahovala s tym,ze mi vybavi robotu a doteraz nic,tak mam len socialku 60eur. proste sa mi nedari najst si pracu,aj ked by som chcela,a to aj preto,ze musim robit len ked je syn v skole. co sa tyka BSM,tak jemu dali zaplatit llen malu cast,lebo on bol nezamestnany a ja som mala celkom dobry prijem. teraz ich nesplacam,ved nemam z coho,ale keby som si nasla pracu,hned by mi to stahovali z platu. jasne,ze dieta teraz uz v ziadnom pripade nechcem,nema to zmysel. rada by som odisla,nie na nejaky cas,navzdy,len ja fakt neviem ako. a dalsia vec,ze maly tu ma skolu,ja urady,doktorov...viem,ze vsetko sa da riesit,len ja teraz fakt neviem ako. sama nechapem,ako som mohla dovolit byt na nom zavisla,ale jemu to vyhovovalo,ze ma sluzku a ja som riesia problemy so synom a nejak som si ani nevsimla,ze uz su to dva roky..otec mi zomrel pred necelym rokom,a mama byva v garzonke,sama nema peniaze,aj ked obcas sa snazi mi nieco poslat,ale teraz chodili nedoplatky a viem,ze tam potrebuje dat,takze ju ziadat o pomoc nemozem

martina8306
autor
27. júl 2013

@zaneta123 snazim sa utiect 🙂 osobny bankrot si vyzaduje mat nejaku cast penazi,ktore teraz nemam..mozno v buducnosti sa tym budem moct zaoberat. co sa tyka alkoholizmu,mas pravdu,zda sa,ze som znova urobila taku istu chybu.ale dva roky nepil,nikam nechodil,len tak dva razy do roka,ale teraz od leta akosi pricasto..samozrejme,ze dieta som zamietla,nedovolim,aby trpel dalsi nevinny tvor,toto som si uz raz prezila. nevies,ako sa skontaktovat z nejakym centrom? nikdy som si nemyslea,ze takto dopadnem,uz neraz som sa dostavala z dna,a viem,ze aj teraz to dokazem,len momentalne mi asi mysel zatemnuje bezmocnost

macamac
27. júl 2013

@martina8306 aha, no smutné 😔
chápem ťa, je to ťažké
len nechápem, prečo exovi dali splácať menej ako tebe 😕
a teraz keď neplatíš, nechodia ti upomienky?
a čo ex? platí aspoň on?
a nemôžeš sa vrátiť do bývalej roboty? škoda, že si ju opustila, keď ako píšeš, si zarobila celkom dobre
a zvlášť keď si vedela, že máš dlžobu, šla si do neistoty
a kde si bývala tie 3 roky po rozvode? v akom byte?

neviem. si obeťou života s gamblerom, zostali ti len dlhy...už len toto je veľmi frustrujúce a zaväzujúce do budúcna...že splácaš a splácaš a nič z toho.... keď človek spláca nejakú vec, dom, aspoň ju užíva a vie, čo platí...takto tvoje peniaze pôjdu roky do vetra...no smutné osudy....

skús nakontaktovať niekoho v tvojom meste, popýtať sa o prácu, poriešiť bývanie...ja viem, je to ťažké, ale niekde začať musíš

to že syn tam má školu, kamošov,....to nerieš, musíš riešiť oveľa dôležitejšie veci a to vašu existenciu
neboj, dieťa si rýchlo zvykne hocikde, hlavne, ak bude mať spokojnú maminu 😉

martina8306
autor
27. júl 2013

@macamac to preco mu dali menej,nikdy nepochopim ani ja. upomienky nechodia,vsade vedia,ze nemam prijem,tak cakaju a uroky rastu..a o nom nemam ziadne spravy,ale neplati ani vyzivne,tak isto ani dlhy..v byvalej robote nemaju pre mna miesto a tazko sa to riesi 250km dalej. byvala som v podnajme,no na to teraz nemam,treba zlozit zalohu a aj najom je dost vysoky.sla som do neistoty,to mas pravdu,ale priatelovi som verila,kedze podnika,ze mi pracu vybavi..no naivna truba,co ti poviem,sama nechapem,ako som mohla znova naletiet 🙂

ematko29
27. júl 2013

@martina8306 Ja na tvojom mieste by som šla do garsonky k mame,aj ked je to len garsonka všelijako sa bude dať.Tým pádom získaš osobu ktorá ti pomôže so synom a robotu skor nájdeš.Niekto napíše,že dieťa potrebuje priestor,ale aký mu ty môžeš dať priestor v tvojej situacii?Podla mna lepšie riešenie ako nejaké centrá.

macamac
27. júl 2013

@ematko29 tiež si myslím
poznám rodiny, čo žili v 1-izbovom byte s dvomi deťmi
a prežili
netreba nikomu nič vyčítať a súdiť druhých, nevieme, čo ich donútilo takto žiť
hlavné je, že majú strechu nad hlavou, čo jesť, deti sú šťastné,.... a nemusí to tak byť naveky

@martina8306 tiež by som začala asi u tej mamy
keď už tam budeš, môžeš si začať hľadať robotu a postupne sa osamostatniť

inak, to je fakt sila, že vlastne vinník tejto situácie z toho vyjde nakoniec najlepšie 😒
a ty budeš splácať dlhy o ničom, čo namiesto toho si si mohla splácať hypo na nejaké svoje bývanie 😖

martina8306
autor
27. júl 2013

@macamac v ip,preco to takto nejde..

macamac
27. júl 2013
bosoriak
27. júl 2013

@martina8306 Ja ti poradim len tolko: Mas iba dve moznosti. Prva je, ze opustis partnera a odides s dietatom. Zit sa da aj v garsonke s mamou, docasne, kym si najdes pracu a zacnes zarabat. Ak nemozes ist k mame, chod do krizoveho centra v okoli, prip. kam sa dostanes za 60 eur z tvojho prijmu. Zoznam podla krajov je tu: http://www.krizovalinka.sk/Krizove-centra.html Az sa pozbieras a najdes si pracu, potom mozes ist do vlastneho prenajmu. Vyhody z tejto volby su jasne: budes mat vladu nad svojim zivotom, budete so synom zit ako ludia. Nevyhoda je, ze to nebude lahke a budete mat malo penazi.

Potom je moznost, ze ostanes s terajsim partnerom. Nevyhody a vyhody vies len ty sama.

Prosim, uvaz, aky priklad do zivota davas svojmu synovi a podla toho sa rozhoduj.
Drzim ti palce.

martina8306
autor
27. júl 2013

@bosoriak dakujem 🙂 ostat urcite neostanem,naivna sice som,ale nie hlupa a pre syna urobim aj nemozne. aj ked viem,ze lahke to nebude

anna0804
27. júl 2013

Milá Martina, máš to zložité, z prečítaného ale mám dojem, že niečo zatajuješ, niečo čo ti nedovolí urobiť prvý krok aby sa tvoja situácia pohla k lepšiemu.Ak teda mama býva v garsónke, rozhodne sa tam nasťahujte myslím ty so synom.Spolu sa vám bude ľahšie gazdovať-budete si deliť náklady aj ti pomôže so synom.Uvedom si, že to je pre teba najlepšie riešenie, samozrejme, ak je to možné.Možno sa tam nemôžete nasťahovať z nejakého dôvodu-možno je to to, čo tajíš.Nespoliehaj sa ty na nejakého chlapa, ktorý je možnože dobrý tak do postele, bez toho budeš...
Nespoliehaj sa na nikoho cudzieho, nikto ti nepomôže len tak ...

lulu_lu
27. júl 2013

Ak máš možnosť ísť k mame do garsónky, určite by som išla, čím skôr, tým lepšie. A tam sa pmaly postavíš na nohy. Budeš zas vo svojom meste, s priateľmi, nájdeš si prácu a pôjde to....Len sa nevzdávaj. A od takého, čo príde po 3 hodinách, keď mu napíšeš, že si sa otrávila, ruky preč!!!!!!!

dada1212
27. júl 2013

Prepáč, ale to sa ťažko radí, ked nenapíšeš celú pravdu
Ved preboha tá cesta 250km k mame nestojí tisíce eur, počítam maximálne tak 9eur na teba, syn má polovičný lístok, takže syn maximálne 4-5eur, dokopy maximálne 14eur. To sa dá zaplatiť aj zo sociálky, aj z prídavkov na dieťa, prípadne si aspoň na jeden deň nájdi niekde brigádu hoci aj ako upratovačka.
A v garzonke by ste kľudne prežili dvaja a jedno dieťa, ved doteraz kým otec žil tam žili tiež dvaja.

moonlight1210
28. júl 2013

Aky je problem medzi tebou a mamou, ze k nej nemozes ist?