Ako vyriešiť situáciu v dome?

gabriel11122
11. mar 2023

Dobrý večer, kolega ma takýto problém. Je vlastníkom jedného staršieho domu. V tom dome majú doživotne pravo bývať jeho dvaja bratia. Jeden brat je v pohode, pracuje, druhý nepracuje a ma všade dlhy, dosť pije atď. Energie platil stále ten jeden brat, čo pracoval a boli aj na neho písané. Lenže kúpil si byt a odišiel z toho domu a zrušilo sa bremeno u notára. Kolega dal tomu bratovi nejaké peniaze. Ide o to, čo ďalej? Kolega v tom dome nebýva a ostal tam bývať ten brat, čo nepracuje a ma všade dlhy. Ako riešiť takúto situáciu? Kolega, kamarát za neho nechce platiť a ani nemôže. Na koho teraz napísať platby za energie? Ak sa napíše na toho brata, čo je v dome, tak on nebude mať z čoho platiť. Kolega si to nemôže dovoliť, keďže ma hypotéku a 3 deti. Ako najrozumnejsie riešiť takúto situáciu?

lenuska9999
11. mar 2023

@gabriel11122 ved nech sa napíšu na toho nepracujuceho brata. Nezaplatí, tak ho odpoja

bilberryday
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
benit
11. mar 2023

@bilberryday ale ved ten dom nieje toho povalaca. Tak mu kupit byt, nechat rezervu a co z toho bude mat ten vlastnik? Je to starsi dom, asi aj penazi z neho nebude hafo a neviem preco by mu za vlastne € z predaja mal kupovat byt?
Ty by si za vlastne peniaze riesila byvanie surodencom? A este im nechala rezervu na platby? Chcela by som taku sestru 😁

bilberryday
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
bajka16
11. mar 2023

Predať dom. Bratia nech sa rozdelia a tomu lenivejšiemu nech kúpia byt. Čo už no.. treba si pomôcť v rodine. V každej rodine sa taký člen nájde a myslím, že ak nie rodina, tak už nikto nepodá pomocnú ruku. Takto nebude chátrať ani dom, ani brat. Do práce ho prečo trošku nepostrčia? Nechcem byť zlá, ale pozerať sa ako mi upadá brat na dno, tiež nie je v poriadku.

januska12323
11. mar 2023

Energie prepísať na toho čo tam býva, ak nebude platiť odpoja ho.

gabriel11122
autor
11. mar 2023

@lenuska9999 a môže kolega napísať energie na toho brata aj bez jeho súhlasu?

gabriel11122
autor
11. mar 2023

@bilberryday Ten dom má hodnotu asi 45000-50000 eur, viac nie. Rodicia za života napísali ten dom na kolegu, nič viac mu nedali. Zvyšným dvom bratom dali po 10 000eur a pravo doživotného bývania.

gabriel11122
autor
11. mar 2023

@bilberryday Ten brat co ostal bývať v dome dosť pije, je gambler. Ma všade dlhy, tie sú vo výške minimálne 70 000 eur, v banke, nebankovke a od vela ďalších ludi.

gabriel11122
autor
11. mar 2023

@bajka16 Tomu bratovi skúšali pomôcť celý život, ale je to s nim čoraz horšie.

saraxyz
11. mar 2023

@gabriel11122 neviem ako sa vyjadri nejaký právnik, ale ja by som dom prepisala na gamblera a bolo by mi jedno ako dopadne, keďže si neváži pomoc od rodiny. Ak chce dom ponechať bude musieť tie energie platiť on. Ale treba sa opýtať pravnika

kitycat
11. mar 2023

@bilberryday to je vtip nie? Darmozracovi este aj vreckove chystat

maciatkolulu
11. mar 2023

@gabriel11122 10000 a ďalšiemu 45000...nejake divne, nie?

bilberryday
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
olimuc
11. mar 2023

Ak su energie pisane na kolegu moze ich odhlasit. Brat byvajuci v dome bud zaplati a pripoji sa alebo nie, ked nie sviecky existuju a vodu si niekde zabezpeci, ze bude zit ako homelessak aj ked ma dom, je jeho vlastne rozhodnutie 🤷🏻‍♀️ Kolegovi Nevznikne ziaden dlh, tym
padom kolega je ok. a zalezi iba na tom druhom ako sa rozhodne.

kitycat
11. mar 2023

@bilberryday no a ty byt v tej situaci by si to takto zariadila surodencovi?

bilberryday
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kitycat
11. mar 2023

@bilberryday tak to si charakter. Ale za dobrotu..

gabriel11122
autor
11. mar 2023

@maciatkolulu jeden brat dostal 10 000eur, ten druhý tiež, kolega kamarát nedostal financie, ale napísali dom naňho, niečo do domu aj investoval, ako jediný z bratov. V tom čase bola menšia hodnota toho domu. Kamarát kolega tomu bratovi, čo si kúpil byt dal ešte 5000eur, aby sa zrušil tu svoju ťarchu bývania v dome.

bilberryday
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
svetlonos
11. mar 2023

@gabriel11122
dom predat, rozdelit zisk na 3 casti a povalac nech sa zariadi ako chce. Kto ma chut hrat matku Terezu, nech sa paci. Nevidim dovod, preco ny dvaja mali doplacat na neschopaka, ktory je voci kazdej rade ci pomoci rezistentny. Tito ludia su bezodna studnica, lejes lejes a stale je prazdna. U ni h tak s peniazmi. Takze asi tak.

lenuska9999
11. mar 2023

@gabriel11122 ved keď nebude súhlasiť s prepísanim energií, tak nech ho jednoducho odpojí a nech sa brat stará sám. Véd ho nebude predsa živiť človek, ktorý má sám 3 malé deti. Takýto ľudia sú ako pijavice - len daj daj daj donekonečna

alex49
11. mar 2023

@bilberryday rodičia mohli za života spraviť so svojim majetkom čo chceli, dom patrí jednému bratovi a další bratia naň nemajú nárok. ň
Dom by som nepredávala, energie odlásiť. A nechať gemblera nech sa o seba stará ako chce.

sovica
11. mar 2023

@svetlonos
@bilberryday
@bajka16 Kočky, ak majú bratia právo doživotného užívania (bývania) nehnuteľnosti, tak majiteľ ho predať nemôže. Autorka neskôr uviedla, že jeden z bratov sa doživotného užívania nehnuteľnosti už vzdal a bola mu vyplatená čiastka 5 000 €.
@gabriel11122 Ja by som buď prepísala energie na brata žijúceho v dome alebo by som dala všetko odpojiť. Nevidím dôvod platiť za niekoho, kto ostatných len využíva.
Prípadne po dohode s bratmi (samozrejme za asistencie právnika/notára) by som dom predala a peniaze spravodlivo a podľa dohody rozdelila (samozrejme, len ten rozdiel, keďže 2 bratia od rodičov už po 10 000 € dostali + jeden aj 5 000 € od majiteľa domu). Mala by som tak svätý pokoj.

bilberryday
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
bilberryday
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
panelacikova
11. mar 2023

@bilberryday a prečo by mal ten ďalší brat mať s bratom-bezdomovcom problémy až do jeho smrti? on má vari nejakú povinnosť živiť darebného brata? 🙂

gabriel11122
autor
11. mar 2023

@bilberryday za taketo malé peniaze by ťažko kúpil nejaký byt v momentálnej situácii. Peniaze dostali obaja bratia a tretí brat dostal starý dom.

gabriel11122
autor
11. mar 2023

@alex49 kolega dom nechce predať. Lebo aspoň ten brat môže v tom dome bývať a nie je z neho bezdomovec. Ale platiť mu energie nemôže, keďže ma svoju rodinu.

3petka
11. mar 2023

@gabriel11122 ja by som to tiež tak urobila. Odhlásila všetky energie a ak chce nejakomdostojne povaľačov žiť tak sa pripojí na seba a bude platiť.