Ako vyriešiť problém so starostlivosťou o bábo?

cecil36
3. feb 2013

Baby potrebujem nazory pre kamosku, ako ma vyriesit taktuto situaciu alebo ako to riesite vy. Kamoska sa chysta na laparoskopicku operaciu. Ma 10 mesacne dieta. Par dni bude v nemocke a potom ide domov. Muz si berie OCR (bohuzial len 9 dni ma narok) a potom par dni dovolenku. Problem je v tom, ze 6 tyzdnov po tejto operacii nemoze dieta zdvihat (kvoli potrhaniu stehov a moznemu pruhu), co je pri 10 mesacnom, 10 kilovom a nechodiacom dietati nemozne. Muz si nemoze zobrat dovolenku na celych 6 tyzdnov (ocko bude doma 9 dni + 7 dni dovolenka, viac mu zamestnavatel neodsuhlasil). Rodicov na vypomoc nemaju, ani starsie deti, ktore by pomohli (je to ich prve dieta) a susedov maju pracujucich, ziadny ochotny dochodca. Ako by ste riesili takuto situaciu?

exupery
3. feb 2013

MM moze ist na PN,to zamestnavatel neovplyvni

brisilda
3. feb 2013

nech sa poobzera po opatrovatelke 😉 tych par dni to hadam financne zvladnu 😉 opatrovatelku bude mat stale na ociah cize to bude mat jednoduchcie pri vybere 😉

kaktusik007
3. feb 2013

ano - bud dohodnut s doktorom a ist na pn - co asi neviem ci prejde, ale potom je tu aj OCR - a ta nemusi byt iba 9 dni, ona kludne moze byt aj viac, akurat to ma nasledky - od 11 dna je neplatena 😠
ak nie je nik, kto by pomohol, tak ine ako tieto dve moznosti ma naozaj nenapadaju..... jedna trosku mimo zakon s tou falosnou pn, druha legalna, avsak s ekonomickymi dosledkami....

je to tazke.... a presli sme si niecim podobnym - mam po operacii chrbtice, deti mali vtedy rok a 4 mesiace a 4 mesiace.... a bola som asi 9 mesiacov mimo - teda neschopna sa starat..... je to na prasky, prajem im vela sil a hlavne aby to psychicky zvladli.......

jarmila1977
3. feb 2013

ahoj,manzel moze ist na OCR na 9 dni,potom sa vrati aspon na jednu smenu do prace a moze zase poziadat o OCR.A TAK DOOKOLA,ALE NETUSIM,KOLKO ocr moze mat do roka,

janage
3. feb 2013

my sme podobne cosi riesili 2 roky do zadu - ja som bola s malou v kupeloch 4 tyzdne, aby som neprisla o celu dovolenku tak 10 dni som brala OCR - ono vtedy sa dalo zobrat aj viac, ale ti to nezaplatili. Potom ma baby poucili že 10 dni OCR potom par dni PN pripadne 3 dni paragraf a zas OCR - neviem ci sa da aj teraz. A este bolo zvlast 10 dni na malu zvlast 10 na manzelku - to uz by mal 20 - resp. 18 plus prelozit to dovolenkou a na zvysok ba som si normalne zaplatila vypomoc - nam tak vypomahali kamošky a susedina dcera po VŠ čo si nevedeli nasť zamestnanie a boli doma - ja keď som nastupila do prace zas tak bola mala tri tyzdne v mesiaci chora tyzden v skolke a to sa v robote nedalo 😢 Treba sa popýtať kolegov, známych, rodiny - mne tak sesterka dohodila spolužiačku z VŠ z 5 deti - sa tešila že ma takmer bezpracne nejaku korunu naviac a nestalo ma to až toľko a hlavne to nebol uplne cudzi človek, ale cez odporučanie. Držim palce a hlavne si zistit poriadne ako je to s tou OCR

mamoo
3. feb 2013

vsetky rady co tu padli su fajn, ale este stale je mozne , ze za dva tyzdne bude kamoska fit aspon ako tak.
laparoskopia nie je tak narocna na sitie a na zotavenie ako one operacie (napr. aj cisarsky rez). po CR pride zena domov a maka od 5- teho dna. mozno nebude potrebovat tak dlhu pomoc opatrovatelky

noname26
3. feb 2013

no ani laparoskopiu netreba podcenovat. ja som sa prilis rychlo po nej namahala (asi 6tt po) a urobil sa mi pruh v pupku, takze dalsia operacia. tu ocr nemusi zamestnavatel tolerovat v takom rozsahu. zvazila by som fakt tu opatrovatelku, mozno aspon studentku len na to dvihanie a podavanie dietata a veci. o domacnost sa ako tak moze postarat manzel, ked pride, ved nemusi byt vsetko tip top hlavne o dieta nech sa da. nech ho nedviha

haslerka27
3. feb 2013

opatrovatelka,inej moznosti niet.

ritusuk
3. feb 2013

Pokial viem,laparoskopia je rez o sirke 1cm a ak je pacient ok,pusta sa na druhy den domov.6tyzdnov?ja som po oboch sekciach stala v ten den na nohach a musela sa starat nie o jedno,ale o dve deti,nasledne o rok na to o tri.takze toto je zbytocna drama podla mna,netreba prehanat a fnukat,lebo cs sa s laparoskopiou neda ani porovnat a napriek tomu som tu.ked musis,tak musis.

katka1981
3. feb 2013

Viem, ze teraz ozaj strelim extrem, ale keby obaja rodicia zomreli, tak ide dieta do deckeho domova? Ozaj neexistuje v rodine nikto, kto by pomohol? A urcite nebudu potrebovat na 6 tyzdnov niekoho na 24 hodin denne. Ja by som oslovila najblizsiu rodinu, alebo svadobnych svedkov, krstnych rodicov, niekoho kto mi je najblizsi a povedala som, co ma caka. Ak by som nahodou potrebovala ich pomoc. A ked nastane situacia, ze ich potrebujem, tak to budem riesit, zatial si len urobim zadne dvierka ako sa hovori. Neviem presne o aku operaciu ide, viem, ze ak je rez v okoli pupuku, zvykne sa otvarat ajked nikoho nedvyhate, ale v reali kolko mamiciek s malym babo, moze byt v skutocnosti 6 tyzdnov PN aby babo ani nedvyhlo? Ved ani tehulky si to nemozu dovolit. Urcite sa najde riesenie. Nam svokrovci s malou nikdy nepomohli, moji rodicia su zamestnani a byvaju od nas dalej. Cize sme stale na malu samy, ale viem, ze keby som bola po operacii, tak si zoberu dovolenku, a nejak sa vsetci prestriedaju v rodine ak by to bolo nevyhnutne. Niekedy je to lepsie ako platit cudzieho cloveka. Pokial nie je sirota z decaku, neverim, ze nie je riesenie. POkial lekar zakazal 6 tyzdnov nic nedvyhat, tak jednou z moznosti je odist k rodicom na ten cas, kt. jej nema kto pomoct, alebo k surodencovi, nejak si predsa musia pomoct, vravim pokial nie je sirota alebo nie su do krvi pohadani. Drzim palce.

elvera
3. feb 2013

Ja som podstupila laparoskopiu, ked mal maly 5 mesiacov. Kym som bola v nemocnici, bola pri malom moja sestra, tu byvala, ale ak som dosla domov, ostal doma mm a staral sa o maleho on. No to bolo par dni a potom som uz pri malom musela fungovat ja a tiez som bola nutena ho aj zodvihnut. Samozrejme davala som pozor nato, ako ho dviham a rozmyslala, ako ho dvihat co najmenej. Ale je jasne, ze s takym babom treba ist aj na prechadzku, takze napriklad aj take tlacenie kocika da niekedy zabrat. Pokial s nim ozaj ostane sama doma, tak len davat fakt velky pozor a nerobit to, co ozaj nemusi.

yidaky
3. feb 2013

Ahoj ja som tiez po 2 sekciach a bez problemov som sa starala sama o deti. Je sice pravda, ze nemali 10 kg, ale zase rez po laparoskopii je malicky v porovnani so sekciou. Ja by som v tom vobec nevidela problem. Urcite to kamoska zvladne aj sama. A 10m dieta zase az take nepohyblive nie je. Ked budu papat, ved ho nemusi dvihat do stolicky, mozu sa vynimocne napapat aj na vankusi na zemi alebo na gauci.... 😉. Kupat vecer manzel...podla mna opatrovatelka je uplne zbytocna.

reisi
3. feb 2013

Urcite studentku. Cele tehu som prelezala a len na nevyhnutnych par dni som vzdy bola v nemocnici a potom som zas lezala doma. Stdentka mi viedla celu domacnost. Dcerka chodila do skolky na 3 hodky bez stravy , ma zdravotne problemy ,takze tam je uplne iny rezim a muz chodil domov len prespat, takze sa platalo co sa dalo. Pocas celych 9 mesiacov nemohol mat den volna , nebolo to idealne ale zvladli sme.

jabadaba
3. feb 2013

po laparoskopii sa da kamaratka ovela rychlejsie do poriadku, nemusi sa bat a stresovat. Setrit sa bude musiet, ale obmedzenia nie su take dlhodobe ako pri klasickych rezoch. Prvy tyzden bude klucovy a potom uz kazdym dnom to bude len lepsie. Cize tych 16 dni by malo byt postacujucich, kedy prevezme starostlivost manzel. Neviem teda co jej idu laparoskopicky riesit. Ja som mala tymto sposobom riesene slepe crevo a udajne aj cysty odstranovane, podla operatera. Tri dni v nemocnici a potom domov. Dva tyzdne som sa mala setrit. Nic viac nebolo potrebne. Doma som mala dvojrocne dieta. Ziaden problem nebol. Samozrejme, pokial nebude ziaduce, netreba sa natahovat s dietatkom. 10 mesacne miminko nie je predsa neustale nosene na rukach, lozi po styroch, stavia sa, staci dohlad. Obvykle aj spava cez den aspon tu hodinku. Nevidela by som to teda tak dramaticky. Isto to zvladne kamoska aj bez pomoci. Domace prace moze kludne minimalizovat, nech manzel pomoze. 😉

Este, na rychlejsie zotavenie moze kamoska uzivat Wobenzym uz pred operaciou. Nech sa poradi s lekarom. A nasledne cele obdobie zotavovania.

dahra
4. feb 2013

Moja osobná skúsenosť: 6 týždňov po spontannom porode - slepák. Hospitalizovali ma aj s krpcom, keďže som kojila. Dokonca aj manzel mal jednu postel a bol s nami. Chirurgia nám na neuverenie takto vyšla v ústrety. Mala som laparku, no spustilo sa krvácanie, tak ma ešte museli aj narezať, aby to nejako z dalsej strany zachránili. Znamena to, že som mala dva stehy v pupku, dva stehy v jazve po laparotomii (2 roky predtym som prisla o vajecnik a mám rez ako po cisárskom) no a ešte na pravej strane šikmo 6 stehov. Proti predchadzajucej operacii toto bola malina. Síce 10 mesacného krpca som nemala, len 6 tyzdnoveho. Dvíhala som ho už po pár dňoch. No hýbať som sa dokázala už takmer bez problémov 2 dni po operácii,a to som 4 dni mala v rane drenáž - vývod. Malého som kojila hned po vyprsaní narkózy - zákaz kojenia bol len 12 hodín. Operovali ma v utorok a v sobotu po prepustení som už cestovala 200km domov a sups rovno do volebnej miestnosti splniť si obciansku povinnosť.. 😀 😀 Tým som aj odpovedala, že ja som to riesila cestou za rodicmi. Tiež sme sami daleko od príbuzných.