Ako vyriešiť narušené vzťahy v rodine?

adkahaj
1. mar 2014

Ahojte mamicky 🙂 chcela by som vas poprosit o radu lebo som uz zufala. Mam 2 mesacnu dcerku a s muzom byvame u mojich rodicov, ale mame horne poschodie pre seba. Problem je, ze ma hrozne obtazuju tie mudre reci a to, ze ma podla mna ma moja mama za neschopnu a hrozne sa do nas miesa. Mam 25 rokov, ale materstvo mi pride prirodzene a krasne, uzivam si to a mam velmi dobre dieta. Ale nonstop ma niekto kritizuje. Chodi k nam stale mamina mama, moja babka a neustale mi nadava preco ju nosim na rukach, ze je vsade zima atd. Mamu som poprosila nech minimalne 2 tyzdne po porode k nam nikto nepride a uz na druhy den sa k nam dotrepal mamin brat s rodinou. Absolutne ignoruju moje podmienky a ked som uz nevydrzala a vytkla mame ze ma nerespektuje a zeje to moje dieta, tak sa normalne urazila. Najradsej by som isla prec, ale dokoncujem posledny rocnik na vysokej skole a zatial by sme to nezvladli sami. Poradte mi prosim

ivka.minnie
1. mar 2014

Co Ti poradit, ked sa nemozete odstahovat.... Jednym uchom dnu a druhym von 🙂 viem je to tazke, ked Ta Tvoji najblizsi zneistuju namiesto toho, aby Ta podporili.... Mne tiez mama zo zaciatku mudrovala a to spolu nastastie nebyvame. Mamu mam rada, ale necakala som , ze podla nej budem vsetko robit zle.... Kasli na to, je to Tvoje dieta a robis veci podla seba, ako Tebe a malinkemu vyhovuju. Mozno to casom prejde ako u nas, asi mama sama pochopila, ze zbytocne do mna huci a maly sa ma dobre aj ked nerobim veci ako robila ona 🙂 pevne nervy

mima4
1. mar 2014

@adkahaj
no kym nemozte sa prestahovat, tak proste musis to akceptovat take ake je, alebo sa s mamou do nervou hadat...byt zdeptana a smutna...
Dobrovolne ste s manzelom sa nastahovali do rodicovskeho domu, takze aj toto prinasa spoluzitie s rodicmi, resp. manzelovymi rodicmi.
Kedze nie ste schopni financne sa o seba postarat ako samostatna rodina, tak musis prijat podmienky toho, u koho zijes.
Takze obrnit sa, makat na dokonceni skoly, a ked budete mat dva platy po tvojej skole, kupit/prenajat si vlastny bytik 🙂

hradnapani
1. mar 2014

@adkahaj nauc sa asertivnej komunikacii. Takze ziadne vytykanie a emocionalne podfarbene vylevy, ale dosledne respektovanie tvojich vcelku rozumnych podmienok. A opakovat aj niekolkokrat. Ak sa mama urazi, tak prejavit pochopenie pre nu, ale trvat si na svojom. Napriklad: "Mami, viem, ze mi chces pomoct a som ti za to vdacna. Vychovala si ma, atd atd, ale teraz som sa aj ja stala mamou a potrebujem sa mnohe veci naucit sama, respektive intuitivne ich viem robit. Mrzi ma, ak ta to zranuje, ale nemozem inak. Mam ta rada, ale prosim respektuj moj postoj, vsetko co robim, robim z presvedcenia, ze robim spravne. Ak nieco nebudem vediet, velmi rada za tebou pridem po radu a budem ti vdacna, ak mi pomozes" Nieco v takomto duchu. Vyzaduje to pevne nervy a trpezlivost, ale ruze to casom prinesie 😉 a zide sa ti to este v zivote niekolkokrat. Ber to ako vyzvu. Da sa samozrejme aj odstahovat (casom to asi aj tak urobite), ale teraz to musis nejako poriesit aj takto.

mima4
1. mar 2014

@hradnapani
napisala si peknu radu a ja v podstate s tebou suhlasim, ale asertivita sa da uplatnovat, len ked z druhej strany je pochopenie a pri spolocnom byvani je to takmer nemozne, lebo vacsinou matky svoje deti beru vzdy ako deti, co nevedia, nezvladaju... a rozpravaju sa s nimi ako s detmi, ktore "nevedia", nie s ludmi, ktori uz maju vlastne rodiny...

hradnapani
1. mar 2014

@mima4 pisem z vlastnej skusenosti 😉 Zase nehadzme vsetkych do jedneho vreca a sanca je vzdy, len to treba aspon skusit. Co som jej mala poradit ine? ved studuje a ma male dieta - na to prechodne obdobie to musi zvladnut aspon psychicky a ja mam odskusane, ze toto plati. Nie je to vsemocne a ludia sa nemenia lusknutim prsta, ale moze to dost pomoct.

mima4
1. mar 2014

@hradnapani jasne moze to vyjst, to nevylucujem, len pri spolconom byvani s niekym je to vacsinou neuplatnitelne...

hradnapani
1. mar 2014

@mima4 podla mna do velkej miery preto, ze nevedia normalne komunikovat. Ja som zastankyna samostatneho byvania, o tom potom. Ale pri predstave, ze mam niekolko mesiacov len tak odtrpiet a nic neurobit pre napravu, tak z toho mi bolo fakt tazko. Skusila som, vydrzala a zmena k lepsiemu prisla. Bolo to aspon znesitelne, ked nie dokonale.

adkahaj
autor
1. mar 2014

Dakujem hradnapani. A suhlasim jasne, aj ked moja mama je tvrda povaha, urcite to skusim. Ona chce aby som bola ako ona. Som dost prekvapena, lebo cely zivot sme jak sestry, vzdy sme si rozumeli a zrazu bum. Nechce sa so mnou normalne bavit len rype a zhadzuje ma pred rodinou. Niekedy mi normalne budi dieta, lebo podla nej nema spat! A babka je este horsia. Moj muz ju strasne nema rad, lebo komanduje a ma zvyk dotrepat sa bez pozvania a este k tomu vecer, ked je malinka okupkana a oddychujeme. Ked som jej len naznacila nieco, tiez sa urazila

hradnapani
1. mar 2014

@adkahaj tak to mas trochu jednoduchsiu startovaciu poziciu, ak sa to pokazilo iba teraz a predtym ste boli ako sestry. To je na zaciatok fakt dobre. My sme s mamou takyto vztah nikdy nemali,prave naopak, ale materstvo ma velmi nastartovalo to konecne prelomit.
Skus iniciovat stretnutie s mamou, nieco dobre priprav , dieta daj varovat muzovi a podebatuj s mamou. Ta babka, ktoru spominas, to je jej mama? Prepokladam, ze ano. Dam ruku do ohna za to, ze aj babka sa takto miesala do maminych materskych kompetencii - nieco ako rodinna tradicia. Skus sa s mamou pozhovarat, ako sa citila ona ako novopecena mama, ako vnimala ostatnych i seba, nejako to z nej vydoluj, ale samozrejme s citom a pochopenim (stale medzi riadkami zdoraznuj, ze ju mas rada atd a chces nadalej dobre vychadzat). Isto sa dozvies zaujimave veci 😉 od ktorych sa mozete odrazit a zmenit to.