Ako vypátrať synovca Olivera?

teeska
21. aug 2011

Ahojte všetci, chcela by som poradiť a neviem na koho sa mám obrátiť, nakoľko som už skúšala všeličo (doslovne).
popíšem Vám situáciu.
Mám staršieho brata ktorý ako 19 ročný splodil syna Olivera. S jeho mamou sa aj vzali a žili spolu asi Tri roky. Potom sa rozviedli a odvtedy som Olivera videla len pár krát. Súd ho prisúdil matke a ona ho odmietla dávať na návštevy starým rodičom a aj nám (tetám a ujovi) aj napriek tomu, že sme matke Olivera celý čas pomáhali či už finančne alebo vecne.
Ide mi o to že Olivera máme moc radi. Teraz by mal mať už 8 rokov a teda je školopovinný. S matkou sa nedá skontaktovať odsťahovala sa a zobrala so sebou aj Olivera, zmenila telefónne číslo a nik nevie kde je.
Problém je tento: prednedávnom som stretla sestru Oliverovej mami a ona mi povedala, že ani ona sama nevie kde je jej sestra nakoľko jej chcú vziať Olivera lebo nechodí do školy, tak sa zbalila a sťahuje sa aj s Oliverom kade tade,...!
Chceli by sme Olivera do starostlivosti, ja viem že je tu v prvom rade otec ale on pracujem mimo SR a nevie čo sa deje , dokonca mam pocit že ho to ani nezaujíma,... bohužiaľ. Viete mi dakto pomôcť?
Čo mám a môžem spraviť?
Ďakujem.

janinah
21. aug 2011

myslím,že v prvom rade by sa o dieťa mal zaujímať otec dieťaťa,ty ako teta nemáš naň žiadny nárok/ale nie som odborník/,možno by ho mal získať otec do svojej starostlivosti a potom by bol chlapec v podstate s vami,ak by otec pracoval mimo...ale treba aj zistiť,čo je pravdy na tom,že matka sa nestrará,ja by som šla za jej matkou,teda babkou dieťaťa,ona by možno vedela viac....

teeska
autor
21. aug 2011

S babkou som to tiež skúšala ale ani ona nevie kde je jej dcéra a ani Oliver.
Môj brat je a vždy bol nezodpovedný,... je tam možnosť že by požiadal o zverenie do opatery ale asi by to nemalo zmysel, lebo by sa mu nevenoval,... a ja chcem opak!

estterka
21. aug 2011

no vies,najlepsie ak sa spojis s nejakym pravnikom a s nim to rozoberies. jedine on ti povie,co sa da v takomto pirpade urobit a co nie.

aksuram
21. aug 2011

@teeska Jednoznacne sa obrat na UPSaR pod ktory patri dieta, pripadne sa zajdi poradit pod dany urad kam prisluchas ty podla bydliska. AK by naozaj slo o to, ze matka zanedbava dieta a z toho dovodu jej ho chcu odobrat-je urad povinny hladat najprv opatrovnikov-nahradnych rodicov/ci uz vo forme NOS, alebo pestunstva/v radoch blizkej ci vzdialenej rodiny, pripadne blizkych znamych. Casto vsak urad ani nevie koho hladat, preto urcite neurobis nic zle ak sa budes informovat priamo na urade. Ono este nemusi byt pravdy na tych reciach od sestri tvojej exsvagriny a mozno s malym zije normalne ak ked odmieta kontakt s vami-teda ze sa o maleho normalne stara.
Kazdopadne drzim palce aby sa to cele urovnalo 😉

mery.maja
21. aug 2011

Ahoj,v prvom rade ty ani tvoji rodicia teda stary rodicia Olivera na neho nemate nejake pravo,aby ste sa s nim mohli asi stretavat nejak pravidelne teda aj napriek tomu ze hovoris ste jej na neho prispievali.Urcite ak mas podozrenie ze je to tak ako ti povedala sestra tvojej byvalej svagriny tak zajdi v prvom rade na UPSVaR kam dieta patrí a informuj sa ze taketo informacie sa k tebe dostali a ze vam na tom dietati zalezi aby to bolo presetrene.Keby to matka nezvladala a teda sa preukaze ze je naozaj pravda to co tvrdi jej sestra tak v prvom rade ma na dieta narok otec ale kedze ten asi ani zaujem nema dieta by bolo zrejme matke odobrate a pridelene niekam do nahradnej rodiny....takze ci by ste uspeli to ani len netusim....ale cim skor sa do toho pustis o to rychlejsie budete mat potrebne informacie...drzim moc palce 🙂

mery.maja
21. aug 2011

Vidim ze som napisala skoro to iste co
@aksuram tak sa ospravedlnujem 😅

teeska
autor
21. aug 2011

Dakujem Vám veľmi pekne,
ešte mi niekto preloží skratku UPSVaR? ak si myslím správne mal by to byť urad soc.vecí a rodiny? ja len kontrolne. Skúsim to tam a ak sa info čo sa mi dostali overia. Skúsim to ako pestún....Ešte raz ďakujem.

kvojtanikova
21. aug 2011

@teeska skratka je Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny.

teeska
autor
21. aug 2011

ďakujem

lenka311
21. aug 2011

@teeska Pokiaľ sa do toho neobuje Tvoj brat - otec dieťaťa, neurobíš s tým vôbec nič. Na sociálke sa s Tebou ako Oliverovou tetou nebudú ani baviť..
Najlepšie by bolo porozprávať sa s bratom, aby si vybavil nejakú dlhšiu dovolenku sem do SR, inak s tým neurobíte nič.. Musí to riešiť on ako otec dieťaťa.
A ešte jedna možnosť - starý rodičia dieťaťa môžu žiadať o možnosť vídať vnuka. Takže ešte takto by to šlo, len treba na to zase jedného z Vašich rodičov, ktorý si musí podať žiadosť na súd.

aksuram
22. aug 2011

@lenka311 musim nesuhlasit-urobi s tym kazdopadne nieco-ak je uz situacia taka ze UPSVaR zvazuje odobratia dietata, tak sa s nou budu normalne bavit o tom ci je vhodne a ci to naozaj mysli vazne, mam to z vlastnej skusenosti kedy som riesila podobnu situaciu s UPSVaRom a boli sme este vzdialenejsia rodina ako je teeska 😝
Iba otec ma pravo ziadat o stretavanie, striedavu starostlivost a podobne ak by sa matka o dieta starala regulerne. AK vsak uz je situacia zla moze sa o dieta zaujimat ktokolvek a urad, neskor sud rozhpodne kto je najvhodnejsi pre dieta 😉

amadora
22. aug 2011

no neviem ale myslím že čo ti tu píšu že nemáte právo je hlúposť lebo aj my máme v rodine taký prípad, konkrétne moja teta sa stará o svoju vnučku s tým že súd ju odobral rodičom a zveril ho jej, takže nárok podľa mňa máš ak sa nestarajú rodičia ale kam sa obrátiť alebo tak to neviem...

bubatinko
22. aug 2011

na chlapca by ste mohli mat narok v pripade ze ho sud odoberie matke a otec nema zaujem a chceli by ho umiestnit do detstkeho domova .... vy ako najblizsia rodina by ste mohli poziadat o pestunsku starostlivost vtedy by vam sud väcsinou vyhovel ale inak asi nie..... drzim vam palce

jahodka11
22. aug 2011

@teeska bohuzial neviem odpovedat a poradit, ale velmi sa mi paci, ze sa zaujimas o olivera a verim, ze sa ti to podari a vytvoris mu stastne detstvo...podla toho, co pises, si ho zatial moc neuzil.... ☹

lenka311
22. aug 2011

@aksuram skúsiť to môže, len treba na to nájsť hodne ochotnú pani na sociálke... Ja takéto skúsenosti s úradníčkami nemám... Osobne si myslím, že jej povedia, nech privedie brata, alebo aspoň matku - myslím Oliverovu babku.. Inak že majú zviazané ruky, je nám ľúto... Toto je bohužiaľ Slovensko a malý by musel skončiť v decáku, aby s tým vôbec niečo urobili... ☹ ☹ ☹

lenka311
22. aug 2011

alebo vyhľadaj tú konkrétnu kolíznu opatrovníčku, ktorá má malého na starosti. Bola na súde, keď sa Oliver dával do starostlivosti matke.. Bude to v súdnom spise. Veľa šťastia 😎

maznacik007
22. aug 2011

no vsetko zavisi od vela faktorov.. osobne by som sa snazila skontaktovat s dalsou rodinou.. napr. rodicmi matky a zistit si z viacerych stran ako sa veci maju... rovnako mozes zajst aj na upsvar oddelenie socialno pravnej ochrany / kurately/ a spytat sa ci je vedene setrenie v jeho pripade.. je sice otazne ci ta informuju.. ale v kazdom pripade tam mozes nechat kontakt pre pripad ze by sa riesilo vynatie dietata z rodiny..
ale trend dnes je ze sa skor riesi praca s biologickou rodinou a hladaju sa cesty ako pomoc matke pokial sa chce o syna starat.. / a to sa asi chce ked ho nenechala u starych rodicov a pod/ takze to nebude take ze prosto sa zoberie maly a da sa inam do NOS /nahradna osobna starostlivost toto sa riesi pri takejto situacii ak ide o pribuznych/
mozne jej aj nakontaktovat matku a skusit jej pomoct pri starostlivosti o syna pokial sa ho ona sama nevzda a nie je tam viditelne zanedbavanie atd atd.. tak to jednoduche nebude.. a potom ona moze ziadat aby siel syn do starostlivosti starych rodicov .. ak ti budu suhlasit...
ono sa to deje dost casto ze pokial sa rodicia nemozu starat tak sa staraju pribuzni ale tu je aj otazka toho nakolko sa ona nestara a vela inych veci..

teeska
autor
22. aug 2011

Ďakujem, Vám všetkým,...
Volala som na UPSVaR, nedozvedela som sa skoro nič, okrem tel čísel na soc.kurátorov.
A dokonca Haleluja, skontaktovala som Brata. takže volať už ide on,,.....! tak sa teším :D

julietta246
5. aug 2013

@teeska Ahoj teeska, nahodou som nasla tuto diskusiu a chcela som sa ta opytat ako to vsekto dopadlo... Co je s malym Oliverom?