Ako správne reagovať na otázky ohľadom otca?

20. jún 2024

Prosím o radu. Ako odpovedať na otázky "či mu môžeme zavolať", "kedy príde"..alebo keď sa pýta ako vyzerá a pod. Malá má 5 rokov. Nikdy ju nevidel, ani nevyzerá, žeby mal niekedy záujem. Ja o ňom nerozprávam negatívne. Snažím sa vysvetliť, že nie všetky deti majú ocka. Len na ďalšie otázky mi už dochádzajú argumenty. ďakujem

ada12345
20. jún 2024

Tak to ako vyzera, snad mas nejaku jeho fotku...to by som jej ukazala. Bohuzial, nemozme mu zavolat a asi nepride, lebo nechce.

autor
20. jún 2024

@ada12345 ďakujem. Áno mám fotku. Ale nechcem v nej podnecovať akúkoľvek nádej.

betulinka1
20. jún 2024

To je velmi tazke, ked takto silno to mala citi. Spytaj sa jej preco chce tak velmi bio otca? Nech ti opise ten pocit aby si vedela nadviazať. Skus s nou vela citat rozpravky a na tych rozprávkach jej vysvetlovat, ze pozri aj cervena čiapočka ma len mamicku, Masa medveďa, Bambuľka deda Jozefa, sol nad zlato ma zase iba ocka kráľa. Tych rozpravok je milion. A vzdy ked dočítate, tak sa o tom rozprávajte. Ze to ma proste kazdy inak. Niektore deti nemaju ani mamicku a su v detskom domove, kde su tety. Ja som toto robievala so synom uplne od mala, ked este tomu ani nemohol rozumieť. Ale tym padom som to takto intenzívne nikdy nemusela riesit. Ked bol starsi cca. 4 roky, tak som zacala poukazovať na silu rodiny, na to ako sa o seba rodina stara a rodina su vsetci, ktori nas maju radi. Vymenovala som hadam vsetkych a povedala som, ze ho vsetci ľúbia a my lubime ich a staráme sa o seba. Potom ked prisla vo vyššom veku otazka na bio otca, tak som povedala, ze nechcel rodinu, lebo sa nechcel o nikoho starat a odisiel pred a neviem kde je ale ked bude velky, vsetko to uz bude chapat, tak sa sam rozhodne, ci ho bude chciet najst. Tym, ze som maleho takto pripravovala od mala, tak to prijal a neriesi to. Neukazovala som mu nikdy ziadne fotky. Ale moj maly to nikdy takto neprezival, ze kde je, zavolaj mu, chcem ho vidiet. Preto by som pátrala, ze co jej malu dušičku tak trapi.

januska12323
20. jún 2024

Povedz jej to tak ako je. Nádej má skôr preto že nehovoríš.

autor
20. jún 2024

@betulinka1 pýtala som sa..vraj jej chýba. Nemám súrodencov. Iba otca, ten sa jej snaží podľa možností venovať. Mám ešte jednu tetu ku ktorej raz za čas ideme. Nemám taký okruh priateľov s tak malými deťmi. Sme prevažne samé.

autor
20. jún 2024

@januska12323 ďakujem

autor
20. jún 2024

Napísali by ste mu, že sa na neho pýta. Či nemá cenu sa mu vnucovať?

zuzana9393
20. jún 2024

Aký je jej otec? Lebo ak nemá záujem, tak to zrejme bude chrapun. Neviem, či by som chcela, aby sa mi stretával s dieťaťom.

autor
20. jún 2024

@zuzana9393 rozvedený otec dvoch dospelých dcér. Veľmi starostlivý. Bohužiaľ, nie o moje. Ide o malú, nie o mňa. Ja by som určite nebránila sa im v stretávaní

nikaeli
20. jún 2024

Ukázala by som jej fotku a povedala, že ocko odišiel a nevieš kedy sa vráti. Bohužiaľ, je to tak. Klamať a vymýšľať si príbehy nemá zmysel. A otcovi by som nepísala. Resp. ak ju doteraz nevidel, chceš aby prišiel? aby si ju brával? vieš si predstaviť, že sa odrazu rozhodne, že si ju chce brávať na víkendy? že to bude riešiť súdnou cestou? ako otec má na to právo 🤷🏻‍♀️ dala by si ju niekomu, koho vôbec nepozná? premysli si to...

autor
20. jún 2024

@nikaeli pochybujem, žeby to riešil už len vzhľadom k tomu, že býva od nás cez 300km a doteraz nemá sám od seba záujem. Popravde, by som bola rada, keby si ju brával. Ako som písala, ide o ňu a nie o mňa.

sense
20. jún 2024

Povedz dcére pravdu.... Otec odišiel a nevieš ci sa ešte niekedy vráti...

zuzana9393
20. jún 2024

A aký je dôvod, že o tvoju dcéru sa nestará? Platí výživné? Je to celé nejaké cudne

nikaeli
20. jún 2024

Ale ona ho nepozná. Nikdy sa nestretli. Nevie ani ako vyzerá. Ak ti ide o ňu, pozri sa na to jej očami. Áno, pýta sa naňho, je to prirodzené. Ale na to, aby si ju odrazu vzal kdesi bez tvojej prítomnosti? pre ňu je to cudzí človek...

autor
20. jún 2024

@zuzana9393 prečo by to malo byť čudné? Bola to krátkodobá známosť, tehotenstvo sme neplánovali. Nebola som jediná, s ktorou sa v tej dobe stýkal. Preto som to ukončila. O tehotenstve som sa dozvedela až po tom a povedala mu to až neskôr. Najprv som nechcela, pretože ma iba využíval a nechcela mať s ním nič spoločné. Bolo to impulzívne rozhodnutie,potom sa mi to rozležalo v hlave, že má právo to vedieť. Zareagoval, že som mu to mala povedať skôr. S čím teraz súhlasím. Ale nemyslím si, žeby to niečo zmenilo. Po narodení sme boli nejakú dobu v kontakte. Nikdy sa na ňu nespýtal. Iba vždy mňa ako sa mám. Výživné platí.

autor
20. jún 2024

@nikaeli on ju nechce. Riešim ako reagovať správne na jej otázky aby to nemalo zlý dopad v budúcnosti

zuzana9393
20. jún 2024

Akože ja som trochu naivná a nejako verím v ľudské dobro. Možno ak by si ho kontaktovala, bola by si prekvapená, že má záujem. Od narodenia sa snáď aj on niekam posunul. Ale toto je taká moc ružová predstava. Skôr si myslím, že reálne by z toho mala ešte horší pocit ako teraz. Ty nemáš žiadneho partnera? Možno by sa jej hodil nevlastný otec.

dejna4
20. jún 2024

ja by som ho kontaktovala. Ak nebude mať záujem, ok. Povedala by som jej pravdu. Z ockom sa neľúbime a rozhodli sme sa žiť oddelene a nekontaktovať sa. Ale vďaka nemu mám teba a my dve budeme stále spolu, a možno si nájdeme nového ocka 🙂 5 rokov je dosť na to aby to pochopila. Ja keď som odchádzala od ex tak malá mala 6 rokov a povedala som jej to na rovinu. Z ockom si nerozumieme, budeme bývať samé. U mňa bol rozdiel v tom, že oni sa stretávajú, ale veru len vtedy keď má on čas "na ňu". Takže stále je malá na poslednom mieste. Ale teraz má 12 a nechávam to na ňu ... časom to pochopí alebo možno už aj chápe, že lepšie jej je inde ...
Povedz jej pravdu, ak nechceš aby to malo dopad na jej budúcnosť. Takéto veci sa stávajú. Nech to neberie ako samozrejmosť ale ako ponaučenie 🙂

autor
20. jún 2024

@zuzana9393 z čoho by mala mať zlý pocit? Nemám partnera.

svetlonos
20. jún 2024

Ja by som mu zavolala a povedala, ze mala sa naňho pýta. Mozno by bolo dobre aby sa stretli aspom obcas. Pivedal by jej niečo o sebe aby ho poznala. A s psychologickou by som prebrala ako to malemu dieťaťu podať správne.
Vysvetliť pravdu tak detský.
V skolke je jeden chlapec, veľmi vysoký. S jeho mamou prehodím obcas par viet, poznáme sa z ihriska, ale nie veľmi dobre.
V skolke sme sa bavili tak o vzrastu a jedení, tak vravím- orec bude asi tiez vysoký chlap však? Moj muz je tz vysoký.
A ona pred tým 5 rocnym - fiha veru neviem, vtedy som mala divoke obdobie, netuším kto je jeho otec. Skoro som okoktavela.

reddflowerlife
20. jún 2024

Tak to si výborne vybavila , z kratkodobej znamosti dieta, ked ste ani poriadne neboli vo vztahu. A teraz trpi dieta

nika23t
20. jún 2024

Nechýba jej, len to niekde počula. Nepozná pocit byť s otcom, nevie to porovnať, cize jej nechýba. Jedine, co je, to je zvedavosť. Možno keď deti rozprávajú o otcovi, tak nemá čo povedať. Je este mala, ale povedala by som jej normálne pravdu. Ze ste dve a bodka. V dnešnej dobe je neúplná rodina úplne bežná, normálna, nič, z čoho treba robiť drámu. Ze ocko je ďaleko, nepríde. Žiadne nádeje v nej nevytváraj, ak otec nemá záujem, nezmení sa to.

macekovam
20. jún 2024

ja by som mu napisala ze sa nanho pyta.. ze ak bude mat zaujem tak onho dieta javi zaujem ale respektujes aj jeho rozhodnutie... len nech vie ze ak zmeni postoj tak je tam niekto kto ma zaujem.

dejna4
20. jún 2024

@reddflowerlife nepovedala by som, že trpí dieťa. Ono nevie čo je to prísť o otca. Má len otázky ako každé dieťa. A to je v poriadku. A pravdivé odpovede sú tiež v poriadku. Deti sa vedia vyrovnať s pravdou niekedy lepšie ako dospelí. Odsudzovať tu ženu len pre to, že sa s niekým vyspala a má dieťa je hnusné. Neplánovala to, proste sa to stalo. Je to úplne normálne. A môže si dávať ako koľvek pozor, vždy je šanca. Skôr by som povedala, že je úžasné, že malému človiečiku dala život aj napriek tomu ako sa to celé stalo, a ako to dopadlo.

petronelka47
20. jún 2024

Ja som na tom podobne, 5r.dcera sa raz opýtala na svojho otca tak som jej povedala pravdu že on o nás nema zaujem, že nás nemá rád a viac sa už nepytala. Ona berie deda ako otca a aj mi to tak povedala,takže ja už našťastie nemusim riešiť. Jeho chyba že o malú nemá zaujem( na súde chcel zrušiť otcovstvo )

michellemary
20. jún 2024

Autorka, povedz jej pravdu. Z vlastnej skúsenosti viem, že sa s tým ľahšie vyrovná, ak budeš od začiatku úprimná. Aj moja mamina bola ku mne, a na základe toho mi otec nikdy nechýbal.

autor
20. jún 2024

@michellemary ďakujem. To Ti narovinu povedala, že Ťa nemá rád alebo aký mala argument?

autor
20. jún 2024

@petronelka47 to ma mrzí a držím Vám palce🙂

autor
20. jún 2024

@dejna4 ďakujem za vrelé slová🙂

autor
20. jún 2024

@macekovam on to vie. Nikdy som mu nič nezakazovala. Aj mám nutkanie žeby som mu napísala. Nebolo by to prvý raz a neviem či by to k niećomu vôbec bolo