Ako sa zachovať k manželovej rodine ?

4. jan 2020

Na zaciatok asi par zakladnych info.
Ja a moj manzel sme spolu 5 rokov. Vychovavame mojho syna ktory ma 7. predtym som bola slobodna mamicka. Manzel ma o 15 rokov mladsiu sestru, rodicia ako mladi odisli z talianska do zahranicia. Manzelova mama bola prvych 5 rokov doma, potom 10rokov upratovala v jednej firme a ked sa narodila sestra ostala uz doma. Ked sme spolu zacali, dost bolo ich sirsej rodine v oku to ze nie som talianka a ze este mam dieta. Prekonali sme. Na vianoce chystam vsetko u nas kvoli malemu. Cize nakupim uvarim, napeciem atd. Stretneme sa a uzivame vianoce. Prve tri eoky ich dcera chodila pravidelne o hodinu neakor ako bolo dohodnute. Vzdy mi to bolo luto kvoli malemu. Ked sa to stalo 3x po sebe povedala som ze to sa nerobi, a manzelovi rodica mi u nas doma doslovne vynadali ze co to hovorim. Minuly rok 25. sme museli, ano museli, ist ku nim, aj ked boli den predtym vsetci u nas do 23 a maly sa chcel hrat. Ked sme tam prisli videla som ze je prestrete len pre nas. S tym ze mi manzelova mamka povedala ze dcera si chce uzit rodinnu pohodu s priatelom. Pri odchode domov mi manzelov otec povedal ze mam varit nieco normalne anie plnenu morku. Ked som mu povedala ze si to zelala ich dcera tak to odignoroval a zopakoval tu istu vetu. Tyzden nato v januari rozoberali nasu svadbu a co vsetko mame zaplatit a objednat autobus a prekladatelku pre talianov. Nikto z talianska neprisiel. A ked aom im slusne pri stole povedala ze je zbytocne riesit 10mesiacpv dopredu a ze oni budu mat ine starosti, tak sa urazili a ja som sa musela doslova prosikat o ospravedlnenie aby sa nehnevali ze som nieco povedala. Tento rok som tesne pred vianocami musela ist na eate jednu cestu ktora bola piatok 900km a sobotu takisto spät. Chcela som zobrat syna zo sebou. Sama manzelova mama navrhla ze nie ze nech ho necham u nich ze chudak dieta. S jeho sesteou som sa dohodla ze teda u nich bude kym ona skonci v praci a pojde spat ku nej. Maly mal v ten den 0hodinu a vstaval o 6 rano po obede ho chceli zobrat na prechadzku a zacali mu hovorit, ako ma ist. Nebola som pritom ale zevraj odbehol oddul sa a krical. Tak sa vratili domov. Mne nikto nic nepovedal az v nedelu muz volal a maly sa ospravedlnil. Na vianoce vsetci u nas vsetko ok, az nato ze mna si nevsimali, bola som len obsluha a casnik. Bavili sa s priatelom sestry. Manzelovi rodicia nosia maleho na tanecnu, zaco som vdacna a 3x sme sa pytali ci to budu robit, zobrat z druziny a zaviest vedla do dediny. Vcera volali manzelovi a oznamili ze od pondelka ho vozit nebudu. Ze nevhcu byt za nikoho zodpovedny, ze ani ja k nim nechodim, a ze sa mam zariadit inak. Ja s tym nemam problem ak by som nezaplatila dalsich 300€ za dalsi semester, a ak by mi to povedali aspon 2tyzdne dopredu kvoli praci. Pracujeme obaja na plny uväzok. Pre mna je to velka podpasovka. Navyse mne nic nepovedali, vsetko islo za mojim chrbtom a este vykricali muzovi ze ani ja tam nechodim na navstevu. Lenze ja som od 5rana do 17 mimo domu a potom varim periem ucim sa z malym. Toto im povedal aj muz jeho mama povedala ze na vylety a kamaratky cas mam. Kedze muz ide 2x do tyzdna k rodicom nevidim dovodom tam chodit ked mame volny cas. Navyse sedia a pozeraju taliansku telku. Ja som povedala muzovi ze uz tam viacej nepojdem, nebudem sa prosit ani ospravedlnovat za veci ktore sa nestali. Viem ze to manzelovi tiez ublizuje, ale pre mna boli vianoce hrane divadlo. Dokonca sa urazili ze moja chora mama ktora tu bola na sviatky sa neprisla pred odchodom rozlucit k nim domov, ked prisla ale za nami mali sme ist k nim to odmietli, a posledny den pred odchodom vyvolalavala muzova mama urazena ze take veci sa nerobia pritom nas ale nezavolali. Tak ja uz naozaj neviem co robit aby volo dobre.

autor
4. jan 2020

Pardon

autor
4. jan 2020

Pardon za dlhu odpoved,ale v skratke sa to neda napisat.

autor
4. jan 2020

Este som zabudla doplnit ze som povedala manzelovi ze chapem ze su to jeho rodicia, ale ja vidim a citim ze pre nich nie som dost dobra a preto uz k nim viac nepojdem a ani na vianoce ich volat nebudem. S tym ze ak chce aby prisli na vianoce, nacstevu atd, staci mi povedat a ja pojdem z domu prec na cely den.

ivangeline
4. jan 2020

Úplne všetkému napísanému som nerozumela ale nemyslím si, že je dobré sa im vyhýbať. Určite by som sa ja osobne nesnažila tváriť, že nič. Tiež by som ich spoločnosť nevyhľadávala ale 5x za rok sa vidieť alebo čosi take, keď je sviatok a urobí to radosť aj manželovi a možno aj tvojmu synovi, tak prečo nie? Zjavne to nie sú veľmi príjemní ľudia.. rodina je ale rodina a nejako sa pretrpieť predsa len musia, keď manžel má s nimi dobre vzťahy..

autor
4. jan 2020

@ivangeline ja viem ze rodina je rodina, ale ja nato nemam silu. Moj syn je pre nich nevhodny. Lebo po ceste im nedal ruku. Ked k nim prideme na obed tak najprv preco sa neusmejem, ako to vyzeram, potom ked mi nalozia jest a je toho vela a spyta sa ma ci je to vela a poviem ano, tak prekruti oci. Ked sa ma otec spyta ci si dam dalsie mäso tak mama odpivie otcovi po taliansky zw nech neponuka lebo mozno pride dcera vecer tak aby ostalo. Nikdy sa ma nespytaju ako sa mam, respektive ked sa spytaju tak len ze ci sa mam dobre. Za vsetko sa musim dakovat ak nie nie som vychovana. Moja mamka im dala z sk dochodku naozaj drahe darceky vsetko medove vyrobky medovinu atd. Knihy o Slovensku dvojjazycne, a doniesla aj syrovy tanier od nich ziadne dakujem ani nadsenie. Ak maju so mnou problem ok tak tam nebudem chodit. Lenze oni vyslovene neznesu ked mame program ako rodina.

autor
4. jan 2020

@ivangeline mna sa dotklo to ze mohli mi predsa povedat co sa stalo a nie sa stazovat akydat na mna muzovi a robit za chbtom taketo divadlo. Moja mamka plakala pretoze bola rada zw prisla a ze kvoli nej su nezhody.

autor
4. jan 2020

Ja som rodinny typ, rada uvarim pohostim atd. Lenze oni vzdy hladaju chybu, ked su tu tak sa tvaria ako je to super. Otec si potom prepne telku u nas doma, aj ked maly pozera rozpravku, na taliansky program hodi nohy na stol a pozera. Mamka sa rozprava z dcerou a priatelom, o tom aki su sikovni uzasni a potom sa postazuje muzovi, ze citia ze ked su tu tak su mi na obtiaz. Pritom sedim s nimi celu dobu a snazim sa rozpravat, ale ked nie je odozva tak co mam robit? Takisto vsade sa chvalia ako syn postavil dom ( stavala firma na zakazku) a ako to zariadil a prestahoval sam. Stahovala som ja, balila som ja, zariadovala som ja, skrine som platila napriklad ja. Ked manzel povie ze to vsetko som robila ja pretoze nema cas, tak to odignoruju a hovoria dalej ako to robil vsetko len on. Mne to je jedno, nech si hovoria ale vycitat manzelovi ze sa neozval tri dni a mama sa snim nerozpravala, volal otec ten mu doslovne vynadal. Manzel ma 44! A mama ani nezobrala telefon mi pride chore. Sestry priatel tam nechodi vobec, sestra sa nemusi ohladovat kde je a co robi, a kazdy ich vylet opisuju ako super ze si uzivaju. Ked ideme na jeden den prec, tak hned manzelovi vytknu preco sa neozval, preco laskavo nepridem ked mam cas chodit inde. Tak ako ja neviem

77daniela77
4. jan 2020

No,tak ako pises,oni ta nechcu.....Chapem ta ze to velmi tazko znasas,lebo sa snazis.Co si o tom mysli manzel?Nemali by ste sa tak nechat nimi manipulovat....

autor
4. jan 2020

@77daniela77 tak manzel tvrdil prveho dva a pol roka ze si musia zvyknut nato ze niekoho ma lebo bol tri roky sam. Potom som si vsimla ze urcite veci ako keby jeho mama doslovne so mnou sutazila. No a potom som mu dlho vravela ze to vidim a citim s tym ze on tvrdil stale ze nie, ze oni ma maju velmi radi., a aj maleho. Ale tak pre mna to bolo naozaj hrane divadlo. Lebo si neviem predstavit ze rada pre niekoho nieco robim, ked viem ze ten druhy je nato doslovne odkazany a zrazu oznamim ze zariad sa od pondelka ho nevozim. Podla mna to clovek ktoremu by na mne/nas zalezalo neurobi. Takisto ako to ze ked mame porgram tak sa jeho mama urazi a nedviha mu telefon lebo ku nim neprideme a iseme na vylet z malym.

77daniela77
4. jan 2020

Zjavne chce byt "dominantna"v rodine a dokazuje to takouto tou svojou "dolezitostou"ze si bez nej neporadite a ona ze nic nemusi,ze ona je ta najschopnejsia a podobne.S tym si asi tazko poradis ked to tvoj nanzel nepochopi a pojde jej stale po ruke....

autor
4. jan 2020

@77daniela77 presne ale co mam robit ja? Ja som povedala ze tam nepojdem naco aj.

77daniela77
4. jan 2020

Asi by ste sa mali trochu viac venovat svojej vlastnej domacnosti,zamestnavat sa niecim,robit si programy,plany,zit viac pre seba a nie nechat sa potahovat za spagatiky ako marionety svokrou a spol.Mas to velmi tazke a trapis sa preto.Musis na to ist nejako takticky a urcite nie submisivne,lebo si tam zjavne najmenej dolezita.Riesila by som to cele cez muza,ale asi premyslene nejako,aby si ho zamerala skor na vase potreby,....nenapadne ho viac zainteresovat na vase potreby....

autor
4. jan 2020

@77daniela77 no o to sa snazim. Len to jej vydieranie a obvinovanie je strasne. Ja kvoli praci tam chodim po menej. Obaja mame toho dost. Manzel tam ide obcas smerom do prace na obed aby nejedol stale sam. Robi na smeny a ja normalne v kancelarii. A ona ma potom taketo reci. Ja sa mu snazim vysvetlit ze takto to dalej nejde ale mam pocit ze on to chape tak akurat 10minut.

eliska13
4. jan 2020

S týmto si nepomôžes to sú talianske rodinné silné putá.Vzdy budeš cudzia, tvoje dieťa nevitane, lebo nie je synove.Taliani majú opicie vzťahy to je jedno, že muž má 44 r skrátka nie si Talianka...a on je jej synacik..moc som to nepochopila ešte len bude svadba či už bola?
Zbytočne sa budeš snažiť variť, hostiť nikdy Ťa nebudú mať radi.Pre nich je normálne, že by syn aj kazdy deň chodil na obed a sedel s nimi pri TV....
Choď tam vtedy, keď chces a vyhovuje Ti nerob niečo len preto, že by si mala či kvôli nim.
To, že im syn nedal ruku pri ceste je dosť zle predsa len sú za neho zodpovední.To im hralo do karát a hneď sa krúžku a syna zbavili

autor
4. jan 2020

@eliska13 svadba uz bola sme manzelia. No tak ako moj syn bude mat tento rok 8, do skolky chodi cez celu dedinu sam od 5 cize nedava ruku a tak im to slusne povedal. No ja uz tam nepojdem vobec.

katty2012
4. jan 2020

prerusit kontakty, odstrihnut niekoho, odist, je najjednoduchsi sposob riesenia problemu. ale skutocnu ulavu ti to do zivota nemusi priniest, pretoze rodina je pre tvojho manzela rovnako dolezita ako tvoja rodina pre teba. zostane to ako nejake vakuum, cierna diera, medzi vami dvomi po cely zivot. skus najst menej radikalne riesenie... v prvom rade skus komunikaciu, spoved, vypoved, dialog, monolog....je jedno ako to nazves a co to bude, hlavne nech vsetci jasne vedia v com sa zle citis a preco to uz dalej nechces znasat. proste povedz vsetkym co sa ti paci, nepaci, co chces a co uz nechces, hovor o sebe, bez toho, aby si ich z niecoho obvinovala. ked to vsetko zo seba vyplujes, prinesie ti to ulavu a mozno nastartuje nejaky druh zmeny. to, co oni hovoria, z coho ta obvinuju ignoruj, neries svokru,, ci je urazena, ci nie, ci sa jej darceky pacia ci nie, co povie, co nepovie, to nie je pre teba dolezite. ries skor vztah s muzom, pretoze keby obrazne - buchol pastou po stole a povedal svoje rodine a uz dost, v mojej pritomnosti nebudete urazat moju zenu, proste ta podporil, ochranil, nedialo by sa to. vztah nevesta-svokra je vzdy len preneseny problem zo vztahu muz-zena.

eliska13
4. jan 2020

Tak tvoj syn nemusel kričať a odúvať sa...chápem aj ich mali ho strážiť mohol im dať ruku, ty s ním choď ako chces....
Pozri vadí Ti veľa veci diktujú Ti čo variť na Vianoce, prečo sestra nemusí prísť a vy áno....nech tam chodí muž a ty nevyhnutne.Nikdy Ta neprijmú musíš to prijať a snáď to aj citis z ich správania.Tvoj muž tak isto rodičov nezahriakne pre talianov sú rodičia posvatni

77daniela77
4. jan 2020

Kasli na to,zite si svoj zivot,nie je tvojou povinnostou robit to co ona chce,si dospela.S manzelom sa o tom porozpravaj ak by mu to vadilo ze tam nechodis.

autor
4. jan 2020

@katty2012 ja viem ze odstrihnut kontakt je len utek od problemov. Minuly rok som im slusne povedala svoj nazor. Bez emocii. V ten moment ked som to povedala, tak sa tvarili ze aha ano mas pravdu. A to som im naozaj len povedala ze na svadbe su v prvom rade zo svojim synom a pre neho, a ze zvysok sa zabespeci. Dva dni nato spravili take divadlo, ze co si to ja vlastne dovolukem take veci hovorit. A ano suhlasim s tym co hovoris ze su to prenesene problemy muza a zeny. Pretoze si ma pred nimi vlastne nikdy nezastal. Len ostal vzdy ticho.

77daniela77
4. jan 2020

Ja neviem,mne sa zda 8 rocne dieta dost velke aby sa muselo drzat za ruku.....

autor
4. jan 2020

@eliska13 ano nemusel, ale ja som ich upozornila. A nevidim dovodom aby dieta ktore sa hraje na zahrade muselo davat niekomu ruku. A ano ja som aj povedala ze chapem ze sa zlakli. Ale dopredu som im tiez povedala ze ho radsej zoberiem zo sebou lebo ma momentalne tazsie obdobie. Jeho nalady a vybuchy su podmienene inymi vecami, a riesime to. O com vedeli. Cize ja ich chapem ale na druhej strane si vravim ved mohli mi to normalne povedat do oci a nie za mojim chrbtom spekulovat a tym padom narusat doma atmosferu.

autor
4. jan 2020

@eliska13 ja som na vianoce taktne temu z malym a to co sa stalo nakusla, odpoved muzovej mamy bola mavnutie rukov, ze ved sa nic nestalo. A tri dni nato divadlo ze proste to nejde, a ze som nezavolala a takto sa to neda a dalsie veci.

autor
4. jan 2020

@77daniela77 Ja som mu to povedala ze tak bude najlepsie ak tam uz nepojdem. Ani ja a ani maly. A polozila mu len proti otazku ze ako by zareagoval on ak by mu napriklad povedali ze ho pozyvaju na neaku rodinnu udalost bezomna. Pretoze jeho otec si mamu brani. Respektive ona cez neho rozprava. Tak vravim mojemu muzovi ze ci si ma aj on bude tak branit? Ach neviem

autor
4. jan 2020

@77daniela77 vies co ja ti uz neviem kde je vobec pravda. Moju mamku vidi maly dva krat do roka, nikdy nie je problem. Vzdy sa s nim zahra, ked sa maleho spytam co sa vlastne stalo tak povie ze bol unaveny a ze musel ist von, a ze mu stale hovorili musis dat ruku, musis stat atd. Kedze som tam nebola tak to neviem posudit. Ale viem aki su ked sme u nich na obed, ako este ma na tanieriku predjedlo a uz mu nukaju dezert a potom do neho hucia ze neje a ze dezert nedostane. Alebo mu povedia potom ze tak uz ti nedame najeat. A ked im z muzom obaja povieme ved nechajte ho najest tak my nic nevieme.

montemotherone
4. jan 2020

Toto naozaj vyzerá na prerušenie kontaktu. Inak zničia teba aj váš vzťah. Dala by som s nimi rozhovor v tomto duchu "chápem že sme si navzájom nesadli, tak to nebudeme síliť a budeme sa stretávať len občas, arivederci" 🤷‍♀️ Zažila som to tiež, 20 rokov!!! som sa so svokrovcami serinkala, zničila si nervy, zdravie a skoro aj dôstojnosť... až kým som nepochopila že sú to chudáci a len si na mne liečia svoje mindráky. Neskoro, ale predsa a je pokoj 🙂 Už sa neospravedlňujem, nesnažím a žijem si len pre seba a svoju rodinu, robím to, čo chcem a čo sa mi páči. Kto ťa chce chápať pochopí ťa, kto ťa chce kritizovať vždy si niečo nájde. Aj keď je to rodina

eliska13
4. jan 2020

Písala si, že išli po ceste...tu píšeš o záhrade...nikdy im nevyhovies nesnaz sa.Mama pravdepodobne riadi celú rodinu...

77daniela77
4. jan 2020

Asi su nervaci,furt musia nieco riesit,vadi im vsetko.Najjednoduchsie by bolo vyhnut sa im.Robte si s manzelom stale program,nech ani nemate cas zaoberat sa svokrovcami,lebo oni si dokazuju svoju dolezitost,asi sa aj nudia,tak vas buzeruju.Odputajte sa uz od nich,

fleur1111
5. jan 2020

Podľa toho čo píšeš si spravila maximum pre to, aby to fungovalo. Ale z ich strany je to stále rovnaké. Nepotrebuješ aby niekto, komu na tebe nezáleží takto ovyplyvnoval tvoj život. Pretvárka nie je riešenie, situácia sa neskôr môže viac vyhrotit. Nechceš svoj život stráviť v neustálom strese, obhajovaní sa a vysvetľovaním niekomu, kto chápať nechce a bude si mlet aj tak svoje, že?

autor
5. jan 2020

@fleur1111 presne to nechcem. Respektive co mam vysvetlovat ked vsetko pretocia.z coho mam aöe najviac strach je ze ak prerusim uplne kontakt, ze budu tlacit na manzela. Jeho mama vie ako tlacit na neho napriklad ignorovanom a tvarenim sa ze nespi a ide jej to na jej zdravie ze sa neozve.

autor
5. jan 2020

@eliska13 je jedno kde isli, boli za bytovkou kde byvaju. Je tam najprv zahradka a potom cesta s chodnikom kde nechodia auta