Ako riešiť smútok deti za otcom počas rozvodu?

kate1616
14. apr 2016

Ahojte, s manželom sa rozvadzame a už týždeň bývam s dcérami 4.r. a 6.r. inde. Čiže už nebývam s mm v spoločnej domácnosti. Po pár dňoch manžel vzal deti po škôlke do cukrárne a trávili spoločnú chvíľu. Mala tá 6.r. sa na ďalší deň večer čiže dnes rozplakala že chce ísť za ockom že jej veľmi chýba. Sľúbila som jej že zajtra zavoláme ockovi a pôjde k nemu. Potešila sa ale plač neutichol. potom zaspala. Ako a čo mám robiť aby som eliminovala tieto chvíle, lebo mne ako matke to trhá srdce keď je malá smutná a týmto spôsobom trpí. Poraďte mi prosím ako ste to riešili vy v tomto prípade. Ako dlho sa ešte bude vypytovať a čo môžem pre to urobiť aby sa rýchlo z toho zotavila. Ďakujem

gabriellka
14. apr 2016

@kate1616 ja som to nezažila, ale prečo by si sa ty mala snažiť aby im ocko nechýbal??? ved nech sa on snaží. prečo sa za nimi nezastaví každý deň na hodinku, na pol hodinku??? toto nepochopím. do teraz s nimi býval a teraz si nenájde pol hodinku aby ich pozdravil?
no a vysvetlovať by mal tiež on. neplač, zajtra prídem, pojdeme tam a tam a baby by si na novú situáciu lahšie zvykali

janinah
14. apr 2016

Okrem ocka im chýba doterajší domov,nechápem prečo v takých prípadoch odchádza žena s deťmi z bytu.Chce to rozhovor s ich ockom,ale nech budete robiť čokoľvek,tak deti rozvod poznačí ☹ snažte sa len,aby to poznačenie bolo čo najmenšie.

katre
14. apr 2016

Ahoj..ak by som riesila nieco podobne, asi by som konzultovala s detskou psychologickou ako to detom ulahcit. Okrem teda ubezpecovania zo strany oboch rodicov, ze ich lubite..mozno trpezlivo stale vysvetlovat. Deti sa potrebuju identifikovat s novym domovom..v tomto asi suhlasim s @janinah ze je to navyse zmena s ktorou sa musia vysporiadat...okrem zmeny v rodine..

argyro
14. apr 2016

@kate1616 treba deťom umožniť pravidelný a intenzívny kontakt aj s rodičom s ktorým nežijú, aby sa ich váš rozchod dotkol čo najmenej. Ako ste sa dohodli vy dvaja s mužom, ako budete riešiť styk detí s otcom?

lucijja
15. apr 2016

Nech je akokoľvek, vrav im pravdu. Ja som malej tiež vždy povedala, že sme s ockom už nemohli byť spolu, lebo sme sa veľa hádali a potom boli obaja smutní. Že sme chceli aby mala šťastných rodičov, tak sme sa rozišli a teraz môžeme byť kamaráti a že ju obaja veľmi ľúbime a vždy budeme ľúbiť. Nech sú naše vzťahy medzi sebou akékoľvek, toto jej vravíme obaja, a nikdy na seba pred ňou nevrčíme ani nič nerozprávame. A mojej veľmi dobre robilo, keď sme sa pri preberaní spolu normálne chvíľu bavili ako kamoši, že videla, že sme v pohode aj keď od seba. Ale chápem, že to musia chcieť obaja rodičia a nie vždy to ide.

qidko
15. apr 2016

no bude to tazke navstiv psychologicku pokus sa jej vysvetlit ze vy ich lubite a ze oni zato nemozu skus dohovorit oteckovi aby ich navstivil kazdy den je to pre ich psychicke zdravie...a prosim viem ze rozchody su vselijake ale nerozpravaj pred detmi skaredo o ich otcovi aj tak to budu mat dost tazke a velky zmetok vdusickach...drzim palce nech to zvladnete

malabiba
15. apr 2016

prejde to...chce to čas...

bobulazelena
15. apr 2016

Neboj to prejde...hlavne nech sa casto stretavaju...ja sama som z rozvedenej rodiny a nasi sa rozviedli ked som bola mala...vraj som tiez byvala smutna a teraz si to ani nepamatam a vsetko je v pohode, ak chces napis mi spravu,mozme pokecat 🙂

bobulazelena
15. apr 2016

@janinah ale prosim ta...nerozpravaj ze deti rozvod poznaci, to je taka nehorazna sprostost. Ked maju deti dvoch milujucich rodicov a k sebe sa spravaju korektne tak su aj deti v pohode. Nasi sa rozviedli ked som bola mala a rozhodne sa necitim byt poznacena.

evkakorcek
15. apr 2016

@kate1616 Musíš im hovoriť pravdu čo a ako teraz bude. Neklamať ich. Sú to deti, ale nie sú hlúpe. a nech sa otec snaží snimi byť čo najviac potrebujú to. V takejto situacii, tažko. Mám tiež za sebou rozvod s trojročným synom - teraz už má 4 roky. Nejko som nevnímala že by syn s tým mal problém. Víkendy u ocka a týžden u mňa. Fungujeme s exom ako kamaráti, žiadne robenia si naprieky ani nič podobné.
Učiteľky v škôlke ma upozornili, ale že synovo správanie je iné ako u ostatných detí. Šli sme preto k detskej psychologičke a tá nám povedala, že syn sa zasekov v období ked sme sa ako manželia odlúčili a prestali sme byť komplet rodina...... 😢 😢 Spolupracujeme s tou psychologičkou, snažíme sa synovi preniesť cez to všetko. Ešte dlho bude trvať kým sa to všetko dá doporiadku....
A nech mi nik nehovorí, že to dieťa nepoznačí! Poznačí, ale to už v akej miere ťažko odhadnúť.
Tieť môj priateľ je z rozvedenej rodiny a ten by vedel o tom veeeľa rozpravať.
@bobulazelena

bobulazelena
15. apr 2016

@evkakorcek tak ja neviem...ja som mozno nepoznacena vynimka...😀
Alebo si svoje poznacenie neuvedomujem 🙂
Moji rpdicia tiez dobre vychadzali...teda aj teraz vychadzaju,ked uz mam 30 r.

bobulazelena
15. apr 2016

@evkakorcek aj ked je pravda ze som vzdy mala slabost na starsich chlapov ( sice nie vo veku otca ale aj tak starsich alebo aspon starsie vyzerajucich)...mozno to je moje poznacenie ...

janinah
15. apr 2016

@bobulazelena ako myslíš....ja mám iný názor podporený aj viacerými rozhovormi s psychologičkou,ktorá sa špeciálne venuje deťom a je to moja príbuzná,takže priamo debatujeme o všetkom

bobulazelena
15. apr 2016

@janinah tak ja hovorim za samu seba...ako vravim ze ja sa citim nepoznacene...a som trosku alergicka na lutostive reci typu: ,,on/ona je z rovratenej rodiny" ...nepaci sa mi to pausalizovanie...aj ked samozrejme niektore deti urcite poznacene su,ale netreba to zovseobecnovat

janinah
15. apr 2016

V mojom okolí bolo dieťa,kde hrozil rozchod rodičov,atmosfera v rodine hustá,dieťa malo cca 4-5 rokov,začal sa zajakávať ,rodičia sa napokon nerozišli,ale.....chlapec je už dospelý a zajakáva sa stále napriek tomu,že rodičia behali kdekade,aby mu pomohli...bolo to vysvetlené tak,že matka mala ťažký pôrod,dieťa sa vyvíjalo normálne,ale akonáhle prišiel veľký stres /možný odchod otca/ tak to najslabšie v jeho mozgu povolilo a bola to reč ...

janinah
15. apr 2016

@bobulazelena možno ak by si šla na nejaký psychologický rozbor osobnosti,tak to poznačenie by sa našlo aj by si možno bola sama prekvapená....ale ok,teba neriešim

bobulazelena
15. apr 2016

@janinah jasne...mozno si len niektore veci s tym nespajam.

monikat75
15. apr 2016

@kate1616 ja som to zažila tiež - v máji to budú 2 roky, čo ex odišiel preč od nás bývať, potom v auguste v tom roku nás rozviedli, prvé týždne boli pre deti hrozné - hoci sme ostali bývať na tom istom mieste - ale deti -/ mali vtedy 5 a 10 rokov - čiže tiež dosť malé/, to veľmi ťažko znášali, hlavne keď išli večer spať, plakávali, že prečo ocko s nami nebýva a tak, jedine ich môžeš upokojiť, vysvetliť im, že ocko odišiel, ale to neznamená, že ich neľúbi, tiež dôležité je aby sa s ním naďalej stretávali a často, moje deti majú aj naďalej veľmi pekný vzťah so svojim otcom, baby ti tu radia psychologičku - ja som s deťmi za žiadnou nebola a prekonali sme to spolu aj tak, držím ti veľmi palce, aby to tvoje detičky zvládli a ty tiež 🙂 ak chceš napíš mi kľudne aj IP