Ako riešiť s partnerom financie?

10. apr 2024

Sme s priatelom druhý rok. Bývame spolu. Výdavky si delíme na polovicu, výlety tiež. Nikdy nemal problém zaplatiť niečo keď bolo treba napr. novú práčku povedala som, že treba spýtal sa koľko peňazí treba a bolo. Máme jeden excel kam zapisujeme výdavky, kto čo zaplatil a na konci mesiaca sa vyrovnáme. Predtým ako sa partner ku mne nasťahoval, pracoval v ČR logicky mal iba české koruny. Keďže to nebolo málo peňazí vymieňanie za eurá chvíľu trvalo. Riešil to cez Revolut, lebo banka by si zobrala neskutočné poplatky. Boli sme tak dohodnutí, že kým si to vymení, budem zapisovať, čo všetko som platila a potom mi to pošle hneď ako to bude. Peniaze si vymenil a vyrovnali sme sa. Lenže zvyk "ja platím všetko" zostal. Vo finále na tom asi nezáleží, kto vytiahne v obchode kartu, keďže sa potom vyrovnáme ale je mi to proste nepríjemné, že keď niekam ideme tak ho ani nenapadne, že ide platiť. Proste vždy som to ja. Minule sme boli v reštaurácii, čašníčka priniesla účet, on sa na mňa pozrel, ja som vytiahla peňaženku, no hanbila som sa jak pes, jak po mne tá čašníka pozerala.
Chcela by som to s ním riešiť, lebo verím tomu, že toto je len o komunikácii, keďže keď mu poviem, nie je problém ale neviem ako začať túto tému. Poraďte prosím.

8853
10. apr 2024

Daj mu precitat, co si sem napisala

taynee
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
januska12323
10. apr 2024

Príde účet, dnes platíš ty drahý. Vec vybavená.

zic
10. apr 2024

1, ak zena plati - to nie je nieco, za co sa mas hanbit... U nas kludne zaplati manzelka...
2, Nech si vymeni viac penazi, aby mal vopred... zije "z EUR", tak nech ma EURa...
3, Navrhujem spravit si k sukromnym uctom este jeden spolocny (v nejakej zdarma banke), tam posielajte bud kazdy pol vyplaty alebo nejako percentualne podla toho kolko zarabate a z toho platte vsetko co ma ist zo spolocneho
4, ak by platil kartou, tak aj ked ju ma vedenu v CZK, tak tie poplatky su minimlane (castokrat zmena je za stred)... zalezi, aka banka... Ale to nech si zariadi uz on sam

michaela789
10. apr 2024

A povedala si mu to niekedy? Normálne mu povedz, že ti to je nepríjemné a nerozumieš takejto logike...a presne... keď pôjdete nabudúce niekam tak by som sa vopred buchla po kabelke že aaaa peňaženka ostala na botniku, ajajaj.... 🙈😂

maranco
10. apr 2024

Revolut kartou môže platiť v akejkoľvek mene, aj v € a vždy sa použije dobrý kurz. Nemusí po kúskoch meniť peniaze a preposielať na € účet.
Nákupy môže bez obmedzenia platiť kartou a pri platbe sa mu zmenia CZK za €.

autor
10. apr 2024

@zic a @maranco peniaze už má dávno vymenené, to bola krátkodobá záležitosť, trvalo to asi mesiac kým sa to vybavilo.

tanyan
10. apr 2024

Čašníčka sa môže pozerať ako chce a vôbec to nemusí súvisieť s platiacim. Skôr ju podľa mňa zaujala tvoja reakcia ako samotný fakt, že si platila ty.
Ja napríklad platím takmer vždy nákupy alebo návštevy v reštike, lebo mám peňaženku skôr vonku a manžel platí dovolenky, servisy a podobné väčšie položky.
Mohli by ste sa ale porozprávať aj o budúcnosti, keď budeš mať napríklad znížený príjem kvôli PN / materské / rodičovský a budete financovať spoločne domácnosť s troma členmi... Vtedy tiež budete deliť náklady 50/50?

sense
10. apr 2024

Vybrať si mize viac, zaplatiť môže aj kartou.
Nechápem vzťahy kde sa jeden druhému boji alebo hanbí niečo povedať.
A ako mu to povedať. Zlato ja viem ze sa vždy vyrovnáme, ale je mi nepríjemné keď všade platí ja.
Ak spolu žijete založte si jeden účet alebo pod účet kde z ktorého budete platiť spoločne výdavky.

maranco
10. apr 2024

Založte si účet ktorý bude na spoločné výdavky. Každý si nastaví trvalý príkaz a bude naň posielať dohodnuté % z platu.
K tomu účtu vydať karty pre každého, s tými budete platiť nákupy aj reštauráciu. Z toho účtu platiť bývanie, energie.
A osobné veci si bude každý platiť zo svojho účtu.
Potom nemusíš zapisovať každý nákup a vyrovnávať sa koľko kto má dať.

autor
10. apr 2024

@maranco Áno to sme pôvodne aj chceli urobiť ale mať jeden účet a k nemu dve karty bez poplatku je problém vybaviť a príde mi hovadina platiť za účet. Plus teda nepáči sa mi systém, že jeden je "vlastník" a druhý je "len disponent". Partner povedal, že on je s tým okej. Máš nejaký typ na banku, ktorá má účet zadarmo a dve karty k tomu?

zic
10. apr 2024

fio si skusala? Mbank, 365bank? Jeden moze mat kartu v mobile, druhy plastovu (aj keby zrovna nedavali 2 karty k uctu)...

zic
10. apr 2024

A teda ak ma vymenene peniaze, tak potom uz vobec nechapem, kde je problem... lebo teda jedna vec je "technicky pseudo problem" (menit peniaze, mat spolocny ucet na platby... alebo hoci aj cash obalku...
Dalsia je asi skor problem v komunikacii :(

autor
10. apr 2024

@zic Ako som písala v príspevku, problém je v tom, že neviem ako túto tému začať. Cítim sa preto trápne.

zic
10. apr 2024

K tomu uctu... paci sa (ucet pre dalsiu osobu)
https://www.fio.sk/bankove-sluzby/bankove-ucty/...

zic
10. apr 2024

Ahoj... musime si sadnut a dohodnut sa na praktickejsom rieseni financii. Rozmyslala som a mohli by sme.... a ides

bubuzu
10. apr 2024

My máme tiež spoločný účet, chcela som, aby sme boli obaja vlastníci, ale nenašla som taký. Tak máme fio banku, kde teda jeden je vlastník, druhý disponent. A dve karty k tomu, obaja máme na účet prístup aj môžme z neho realizovať platby. Všetko je bezplatné. Výbery v bankomatoch neviem úplne ako sú spoplatnené. Fio je fajn aj v tom, že vieš v pobočke vložiť/vybrať hotovosť. Čo napr. mBank nemá.

tanyan
10. apr 2024

Ak je s tým partner ok, tak ty budeš majiteľ účtu a on disponent. 😉
Rozdiel je iba ten, že disponent nemôže účet zrušiť...

zic
10. apr 2024

@bubuzu volakedy som sa na to explicitne pytal v mbank a vraj to aj "podla prava" tak maju (mozu mat ak poziadas), ze si spolumajitel uctu... Neviem, ci to este plati, neriesil som to takto uz potom

maranco
10. apr 2024

FIO má bezplatný účet bez akýchkoľvek podmienok a buď si k nemu dáš bezplatne 2 karty jednu Visa (neobmedzený bankomat bez poplatku) a druhú Mastercard (2× výber z bankomatu bezplatne)
alebo si dáte 2× Visa a raz za 4 roky je poplatok za druhú kartu 4€.

Naozaj spoločný účet (viac majiteľov účtu) ponúka iba mBank vtedy v prípade smrti jedného z majiteľov zablokuje polovicu zostatku na účte do dedičského.
Ostatné banky ponúkajú len jedného majiteľa a k nemu disponentov. V prípade smrti majiteľa zablokujú celý zostatok na účte.

mirka17
10. apr 2024

ahoj ja mám vub banku, mam k tomu kartu klasickú a banka mi ešte poslala kartu dobrý anjel, s ktorou ked zaplatiš prispeje VÚB, a. s. 0,2 % z platby do systému Dobrý Anjel. Hovorila som im že takú kartu nepotrebujem a oni mi povedali, že je zadarmo a v prípade ak by som stratila pôvodnu kartu môžem použiť túto, je to ako náhradna karta pre mna. neplatim za nu nič.

maranco
10. apr 2024

@bubuzu * Výbery v bankomatoch neviem úplne ako sú spoplatnené. *
Pre platobné karty Visa platí:
Výber z akéhokoľvek bankomatu v SR aj v zahraničí je vždy zdarma.

Pre platobné karty Mastercard platí:
Zadarmo sú pridelené ku každej karte prvé 2 výbery v mesiaci, každý ďalší je spoplatnený poplatkom vo výške 1 €.

hrabovo
10. apr 2024

@zic my sme zakladali kvôli stužkovej vo fio banke účet, a mame 2 karty bezplatne k nemu. Aj vedenie účtu je zdarma

jesenzima
10. apr 2024

1. Porozprávajte sa úplne normálne, ako si to tu napísala.je to tvoj priateľ, nemáš sa pred ním hanbiť.
2. Keď niekam idem s mužom, a platím ja, necítim sa trápne, nemám na to žiadny dôvod a je mi u prd**le, čo si o tom kto myslí ...

danniiee8
10. apr 2024

Napr my sme spolu chodili pár rokov, kým sme spolu začali bývať (kvôli škole ) a vždy sme platili takým štýlom že kto mal po ruke peňaženku, kto mal v košíku viac veci "pre seba" (napr keď si kupoval viac veci do auta - on, keď som robila nákup našim a bolo väčšinu veci v košíku mojich - ja...) nikdy sme sa do centa nerovnali.. dovolenku štýlom - niekto zaplatil ubytko, niekto cestu.. na také tie menšie veci typu parkovné, restiky, suveníry ako kto... A ani vtedy ani teraz nemám najmenšiu predstavu kto koľko platí... Teraz keď bývame spolu to máme tak, že on platí komplet energie a výdavky spojene s autom a ja väčšinou stranu a veci do domácností ale tiež občas zaplatí on a z toho, že ,,zabudla som si peňaženku (často sa mi to stáva) sa iba milo pousmieva nad tým ... Absolútne neviem, kto koľko platí, zrejme on viac a absolútne by ma nebavilo tabuľky excel.

chodec15
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
maranco
10. apr 2024

@chodec15 pozri si obchodné podmienky bánk, svoju kartu nemáš nikomu požičiavať ani prezrádzať PIN. Preto má mať každý svoju kartu.
Reklamuj niečo v banke so slovami priateľka mojou kartou platila v obchode a...

mirage_aksur
10. apr 2024

Mna by zaujimalo, kto vymyslel excel tabulku. Nie ty? Ak ano, mozno si mysli, ze prave ty chces manipulovat s peniazmi, tak ti nechce do toho kafrat. Len to na konci mesiaca vyrovna.

bellaa3007
10. apr 2024

Najviac z celeho ma zaráža excelovská tabulka 😵

nikpa
10. apr 2024

To akoze jeden druhého nikdy nikam nepozve, včera, kino, cukráreň, čo ja viem čo, proste všetko ide do tabuľky? 🙈 Čudný vzťah, pre mňa až neuveriteľný.
Keď budeš na materskej tak co bude s tabuľkou? Predpokladám, že bude stále fungovať a počas toho ako budeš doma ti na nej bude narastať dlh 😃