Ako riešiť financie pre prípad, že by sme sa rozišli?

petraretra
11. apr 2023

Dobry den chcem sa spytat na vas nazor.priatel zdedil po babke dom. Zobral si nan hypoteku na prerabku. Budeme v nom byvat spolu.mesacne budeme platit jeho splatku hypoteky pol na pol.ako riesit financie ak by sme sa nahodou rozisli? Ma to niekto podobne?

janai1
11. apr 2023

Prečo chceš platiť polovicu hypotéky z niečoho čo nie je tvoje?

aams
11. apr 2023

Nie je to tvoje neplat nič.. Ani manželia nie ste

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
denden77
11. apr 2023

mozes platit tak polku nakladov - elektrina, plyn, telka, internet.. platit polku hypoteky je blbost 😉

petamich
11. apr 2023

no nijako 🙂 priatel nech si plati hypoteku sam a ty ak chces mu prispievaj na vydavky na domacnost - napr. energie a pod. akoby si bola "podnajomnik"

byvam v manzelovom byte a pred manzelstvom si spocital naklady na byt mimo hypoteky a z nich som mu polovicu posielala, tvrda matematika 😁

dzulli1980
11. apr 2023

Vôbec by som na splátku JEHO hypotéky neprispievala ... maximálne na energiu, plyn, proste prevádzkové náklady, viac nič.

dharmasanata
11. apr 2023

Dievčatá už napísali všetko..

jazula
11. apr 2023

Nemáš prečo splácať hypotéku za nehnuteľnosť (alebo jej opravu), na ktorej nemáš vlastnícky podiel. Polovica platieb za energie je samozrejme niečo iné. Čiže hypotéku a investície do nehnuteľných vecí nech si rieši priateľ sám. Ty kupuj max gauč alebo niečo iné, čo vieš zobrať so sebou a polovicu nákladov na bývanie (voda, plyn, elektrina, net a podobne).
A bola som v pozícii tvojho partnera - bývali sme v mojom byte, na ktorý som mala hypotéku. Priateľ mi prispieval len na energie. Po čase sme si kúpili spoločný byt, sme obaja na LV a hypotéku splácame v podiele, v akom byt vlastníme.

nicegirl369
11. apr 2023

@petraretra ty budes platit hypoteku na dom, ktory nie je tvoj? To je snad žart. Normale by bolo ppdielat sa na energiach, ale uzrcite nie splacat cidziu nehnutelnost. Co je to za hlupost…

jamimo
11. apr 2023

@petraretra poznám taký prípad, len v opačnom garde. Chalan sa zaľúbil, nasťahoval sa k jej rodičom, vzal pôžičku, prerobili vrchnú časť domu. Splácal. Po 4 rokoch sa rozišli. A hádaj ako odišiel? Svinským krokom a holou zadnicou. Pôžičku splácal ešte dlho potom. Nikde s tým nepochodil, že prerobil celý vrch domu. Jeho naivita, len zhodnotil cudziu nehnuteľnosť. To isté sa môže stať aj tebe.🤔 Je fér platiť účty spotreby na polovicu= voda, plyn, elektrika, odpad, internet, tv,.. avšak určite nie hypoúver. Nikdy by som neinvestovala svoje finančné prostriedky do majetku kde niesom na LV v pomere 1/1 alebo 1/2. Ale, život ťa časom naučí...

panelacikova
11. apr 2023

@petraretra už tu bolo napísané všetko. ak mu chceš pomáhať splátkami hypotéky 50/50, tak si ho okamžite vezmi za muža. inak v prípade rozchodu neuvidíš ani holý oný....
alebo sa nevezmete a prispievaj na energie. aj to s rozumom.... ak on ide prerábať a zveľaďovať starý dom, ktorý ti nepatrí, ty nemáš najmenší dôvod prispievať mu na hypotéku. 😉

jazula
11. apr 2023

@panelacikova On ten dom zdedil, svadba veľa nezmení, myslím si.

jabadabadu
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
alex49
11. apr 2023

Plat si iba svoje "nájomné", žiadnu hypotéku.

petamich
11. apr 2023

@jazula ak si ho vezme tak v pripade rozvodu bude mat narok na 50% splatok hypoteky uhradenych pocas manzelstva (kedze akoby boli uhradzane zo spolocneho prijmu, lebo BSM), cize aspon tak by si zarucila "navratnost" 🙂

panelacikova
11. apr 2023

@jazula ale áno. v prípade rozvodu by mala nárok na hodnotu polovici splátok. ak nebudú manželia, bude môcť tak akurát šúchať nohami 🙂

matullienka
11. apr 2023

Ako si prosím ťa vôbec na takú myšlienku prišla, že mu budeš platiť polovicu hypotéky? A z akého dôvodu by si to robila? Tie peniaze radšej investuj do niečoho vlastného

zuzanka.zuzu
11. apr 2023

to je skvelý nápad, aj ja chcem pre syna takú nevestu, ktorá mu na JEHO byt zaplatí polovicu ❤

vevapeto
11. apr 2023

@petraretra čo ja viem, veď keď mu nechceš niečo platiť tak chod sama do podnájmu a uvidis ten rozdiel 😉👊 Pýtať si 50% splátok po rozchode sa mi zdá vypočítavé. Nemusíš to nazvať ako platenie pol hypo, ale prispievanie na bývanie. Verím, že nie si vypočítava ženská a ani parazit, co špekuluje.

lienka.7
11. apr 2023

@petraretra hypoteku platit urcite nie, polovicu nákladov ano. A nič nakupovať, co si nemôžeš vziat so sebou .

0silvia0
11. apr 2023

@petraretra z tvojej strany bude dostacujuce, ze si rozdelite naklady na byvanie, plyn, elektrina, tv, strava, voda. Nebude musiet platit vsetko sam. Okrem toho sa mozes podielat na uprave domu, starostlivosti o zahradu a dom, a tym to pre teba hasne. Hypoteku nech si zlatik plati sam, jeho dom, jeho hypoteka, jeho starost. Ty v pripade rozchodu odchadzas len s peknymi spomienkami na vztah.

matullienka
11. apr 2023

@vevapeto asi rovnakom vypocitave keď mu ona splatí polovicu hypotéky a on ju potom s holou riťku pošle kafe ľahšie. Polovicu nákladov na bývanie áno ale určite nie polovicu hypotéky

aliaray1
11. apr 2023

@panelacikova dedicstvo je vylucene z BSM, tu by ani rychle manzelstvo nepomohlo. Ved ak ju chce zaviazat na splatky naprp.ako spoludlznika, nech na nu polovicu prevedie ako dar, hm?

Inak plati, co baby pisali vyssie...ziadne splatky mu neplat. A este co...akcia zadarmo 50% HU, odides s holym zadkom zodrata upratovacka, chyzna, kucharka a podrz-pizmon zadara? Bud rozumna.

vevapeto
11. apr 2023

@matullienka ked je človek v podnájme tak platí len vodu a energie? Wow. Podľa mna by sa mohla podieľať aj platení bývania, aj tak to ma ešte lacné ( veď ten dom nekupoval, bral len na rekonštrukciu).Nemusí mu platiť 50% z hypo, ale niečo na bývanie áno, ktoré on potom použije na splátku.

matullienka
11. apr 2023

@aliaray1 dedičstvo je vylúčené z BSM ale hypotéka nie, tak nárok na polovicu zaplatených splátok by mala v prípade rozvodu.

matullienka
11. apr 2023

@vevapeto to čo on urobí s tými peniazmi čo mu zaplatí je jeho vec ale polovicu splátky by som mu určite neplatila. To by som radšej splácala vlastnú nehnuteľnosť ako cudziu. Keď mi na niekom záleží a chcem s ním žiť nebudem od neho požadovať aby splácal moje dlhy. Prispieť o a môže aj tým , že kúpi stravu pre oboch, zveladi záhradu a podobne

amelie2017
11. apr 2023

Tak ja neviem..platit niekomu len za energie ci vodu a net..ani v tom podnajme neplatis len za to. A nikde by autorka predsa byvat musela. Takze je podla mna normalne platit aj nieco navyse. Nemusi to byt zrovna polovica hypo, ale urcite sa treba dohodnut na tom, ako budete hospodarit. Kto robi nakupy, z coho sa budu platit nejake opravy, z coho by ste zili, keby si otehotnela a pod.

maxalla
11. apr 2023

Ak tam chces byvat, najlepsie je mat s nim normalne najomnu zmluvu, nech to znie akokolvek bizarne. Kde sa presne urci, kolko budes platit za energie a kolko za samostatne byvanie. To, ci uz ten tvoj pouzije cast najomneho na zaplatenie hypoteky, ti moze byt jedno. Ak tam budes realne byvat (hoci zrovna byvanie pocas prebiehajucej rekonstrukcie,...), ma narok na najomne, moze si ho od teba vymahat aj spatne, z titulu bezdovodneho obohatenia, ak by si mu hradila len cast energii, ako tu niektore damy radili.
Ak by si chcela byvat unho zadarmo, len za energie, a on by s tym suhlasil, tak potom potrebujete zmluvu o vypozicke casti nehnutelnosti.
Tak ci onak, urcite odporucam mat to osetrene zmluvne. Zivot prinasa rozne situacie 🙂

vlado818
12. apr 2023

Nechapem v com vidite problem??? Neviete ani sumu splatky za hypo. On zdedil dom zobral hypo na prerabku.
Ona pride a bude platit len napr 20€ plyn a 20€ elektriku? Napr hypo bude 200€ tak zaplatim 100€ + naklady 1/2. Co je na tomto zle? Byvam v dome vyzsi standart a predpokladam ze sa budem podielat na vybere komponentov do domacnosti. A co ked za 2 roky odyde?. Nic lebo ma mescne stalo byvanie v dome 140€. A tie nazory neplat jeho hypo , to nieje ako ja si kupim byt za 300 000€ splatka bude 1500€ a ty mi budes davat mesacne 750€.

vevapeto
12. apr 2023

@vlado818 Úplný súhlas. Veď ona mu bude platiť v prepočte možno polovicu bežného nájmu v byte a ešte by to chcela vrátiť keď sa rozídu 🥳