Ako presvedčiť rodičov na psa?

99laura99
12. mar 2021

Dobry den mam 13 rokov a uz strasne dlho si chcem zaobstarat psika ale rodicia su proti . financii mame dost ja sama si uz setrim , casu je celkom dost kruzky mam iba 1 hodu anglictiny a chodila som na plavanie ale uz asi nebudem lebo je covid a tak . utulok mame daleko ale kazdy den poobede ked je babka doma chodim sa s jej psom prechadzat ale predsa je to jej pes a mna nepocuva az tak ale trenujem ho a strasne ma to bavi a doobeda sa velmi tesim kedy sa s nim poprechadzam . Chodim sama von lebo kamosky velmi nemam a so zvieratkami si velmi rozumiem mam zajka ktory je fakt sikovny a vzdy ked je fajn pocasie sa prechadzame trenujeme kralici hop a psie triky ale predsa je to zajo a neda sa porovnavat so psom . s pocasim tiez nemam problem rada sportujem a milujem chodit na niekolko hodinove prechadzky ale byvame v byte a otec nechce ani pocut o psovy a mysli si ze pes v byte neni pes a prestahovat sa nechce zas mama . jej pes az tak nevadi ale keby som ho mala nepohla by ani prstom ale mam dvoch surodencov ktory by mi pomohli keby som bola chora alebo nieco . ja fakt neviem co by som im mohla povedat a psika chcem ako kamosa ale oni to nechapu mama mozno trochu . prosim pomozte mi . 😢

simonah73
12. mar 2021

tiez si myslim, ze pes do bytu nepatri, jednak aj ten pes by mal byt vonku, tiez nebyvate stale doma ak nemyslim teraz pandemiu, zostane tam sam, bude robit bud zle alebo cely cas stekat a obtazovat susedov, dalsia vec - nechodite na dovolenky? ak ano, vtedy co s nim? nechas ho tam tyzden sameho. mna zatial moje neukecali ani v dome na psa, pretoze starosti mam dost aj bez toho aby som sa starala este aj o psa a to nehovorim tiez o tom, ze kto by sa o neho staral, ked nie sme doma. ak sa chcu pohrat so psom mozu ist k babke, dokonca sme aj novy obojok kupili tak obcas ho zoberieme na prechadzku aj ked tam ma zahradu na behanie.

margitaf
12. mar 2021

Je to ťažká situácia, osobne si myslím, že pes do bytu patrí, resp patrí tam kam patria ľudia, a je jedno ci to je dom alebo byt, vo väčšine prípadov v byte sa psovi oveľa viac venujú ako v dome, mnoho ľudí má predstavu, že do bytu nie ale do radovej Zastavby s 3a pozemkom áno. Psy bežné vydržia v kľude doma niekoľko hodín kým je majiteľ v práci, mam psy 20 rokov a ani raz som nepocítili, že by ich prítomnosť ma obmedzovala, na dovolenku sa dá ísť so psom, je kopa dogfriendly hotelov, a ci bude ničiť a zavyjat záleží od výchovy, to akokeby som tvrdila ze každý chlapec tínedžer rozbíja zastávky a sprejuje na steny
Len v tvojej situácii sa budeš musieť uspokojiť so psikom svojej babky, vyskytnú sa všelijaké okolností, skončíš zakladku, pôjdeš na strednú možno budeš na intraku, možno pôjdeš na vysokú a ten pes tu stále bude, čiže celá rodina s tým musí byť stotoznena, hej viem je to ťažké ale jedine ti zostáva sa tešiť z cudzích psov
Ja. Som tiež chcela vždy psa, chodila som aj sama na psie výstavy sa pozerať, mne ho nakoniec v 14 povolili a premlelo sa u nás kopu zvierat
Hlavne nech ta ta láska k psom neopúšťa a drzim palce, neboj raz sa dockas 🙂

miriam11
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
malva123
12. mar 2021

Tu nejde o to ci psa do bytu..alebo do domu..KTO sa mu bude venovat..kto je doma?Psa hadam nezavriete na 8,9 hodin..kym pridete zo skoly z prace..potom su povinnosti ,ulohy..pes je dalsie dieta..alebo aj viac..chce aby sa mu venoval cas..a na dlho..10,12..i viac rokov...kde budes ty o 10 rokov?...

margitaf
12. mar 2021

@malva123 8-9 hodín je úplne bežný čas co su psy zavrete doma, pes sa naučí ľahko režimu, cely čas co bude sám prespi, to nie je vobec problém, podľa takýchto teori by psa nemohol mať nik, a pes v dome unudeny a ziapajuci na každý pohyb za plotom tiež nie je vyhra
Pes bude Šťastný aj v lodnej kajute ak bude s človekom
Len teda pokiaľ rodičia nedovolia, moc sa s nimi nedá hnut

dkethe
12. mar 2021

Je mi to luto ze ti nechcu dovolit... Znies ako zodpovedne dievca, tak ze "na psa o tri dni zabudnes a ostane mame na starost" asi problem nie je. Preco oco nechce? Brydi sa mu to, chlpy v dome, smrad? Su rozne plemena, najdite bytoveho kludneho psika. Napr vipet. Vonku super sranda, doma polihava pod dekou. Chlpy minimum.

Inac za mna - ten psik bude zit 15 rokov, cize teba bude cakat VS, priadne cestovanie do zahranicia, stahovanie, novy muz a rodina. Tam vsade budes brat ohlad na psa, ano? A za druhe, psiky byvaju chore, stoji vela penazi a slz. Nezabudaj.

zuzkapap
12. mar 2021

Ked budes mat vlastny byt mozes si kupit psa. Co ked ta prestane bavit po par mesiacoch lebo zistis, ze to je zodpovednost, co potom s nim? Budu sa o neho starat rodicia, co ho nikdy nechceli? A ked mu daco bude kto to zaplati? Nezarabas, nemas z coho, tak zase len rodicia. Vsak pockaj kym budes dospela a budes moct rozhodovat sama za seba a potom si kupis. Pes to je jak dalsie dieta pre tvojich rodicov, myslim ze s troma uz maju starosti dost. Skus sa na to pozerat trochu aj z ich strany. Ich dom (byt), ich pravidla.

99laura99
autor
12. mar 2021

no otec nema ziadnu dobru vyhovorku preco nie lebo mam zajka a on plzne cize kazdy den povysavam aby na mna nekricali ze su vsade chlpy a pravidelne mu pratam a bratranec 12 rocny ma zlateho retrievera v byte ( ja by som chcela nejake stredne to je strasne velke ) a jeho rodicia mu s nim takmer vobec nepomahaju iba s nim chodia na vecernu prechadzku lebo on byva nekde dalej a nechcu ho sameho pustat ja byvam blizko babky cize to by asi problem nebol lebo ona ma psa tiez a sesternica ma tiez psika ona chodi na strednu a rodicia za nu nerobia nic iba veterina asi a take a v pohode to stiha ja si tiez myslim ze pes by dovtedy co som v skole vydrzal nepoznam psa co by nevydrzal a zarabam asi cca 60 eur za mesiac tym ze zmyvam bytovku

99laura99
autor
12. mar 2021

a je trochu nanic pocit ze v skole sa s tebou nikto nerozprava lebo nepresedis cely den za pocitacom a kazdy den chodis sama von

99laura99
autor
12. mar 2021

v skole mam vzborne znamky na vysvedcu sa mi nestalo ze by som mala 2 a horsie a psik by ma podla mna bavil lebo vencim babkinho ale ony niekedy chodia na chatu a potom je tazke sa zabavit a keby som mala svojho myslim ze by som sa az tak nenudila . mama mi poradila nech si najdem kamosku to som skusala ale ostala som sklamana lebo kazda s tebou priatelstvo iba predstiera

margitaf
12. mar 2021

Vyzeráš byť fajn baba, babkin pes ti bude zatiaľ dobrý partak na prechádzky a výhoda, že býva blízko, neboj raz to príde a dockas sa svojho psa 🙂nad akym plemenom rozmýšľaš? Ci skôr nejaký mix z útulku?

99laura99
autor
12. mar 2021

mne je to jedno ale ocovy sa krizenci nepacia a nanavidi ich je slabe slovo mne sa pacia skor take aktivne cpo sa radi hraju ale moj vysnivany je border colia a aj jediny pes ktory sa obom rodicom pozdava ale keby bolo na mne urcite by som zachranila utulkaca

anjelaa
12. mar 2021

Ahoj, úplne ťa chapem. Ja som mala ten isty problem ako dieta. Psika som sa nedockala, chovala som hlodavce (skrecky, morcata, zajaca), korytnacku. To rodicom nevadilo, ale psa mi proste nedovolili. A to som mala naozaj dobrych rodicov, nemali nic proti zvieratkam, ani psom, ale nie do bytu. Psika mam az teraz ako dospela, zabezpecila som si ho sama. Trochu ma zarazilo, ked si pisala, ze tatino nenavidi krizencov. Vies, keby ste psika mali nakoniec, lahko sa moze stat, ze tatino to nebude psychicky zvladat. Aj keby neslo o krizenca. Hovorim to preto, lebo nam sa stala taka situacia v rodine a bolo to velmi tazke. Takze ak psika do bytu, je naozaj dolezite, aby s tym suhlasili vsetci clenovia. Drzim ti palce, verim, ze raz sa svojho psika dockas ❤

99laura99
autor
12. mar 2021

@margitaf dakujem mne na babkinom psickovy nic nevadi iba je strasne leniva a nevie sa hrat chcem ju to naucit ale je to tazke

99laura99
autor
12. mar 2021

@anjelaa no podla mna bude s tim v pohode lebo on sam by chcel psa keby sme byvali v dome ale cistokrvneho jemu sa nepaci to ze bude v byte on si mysli ze pes ma byt celi cas na zahrade ze tam mu bude lepsie samemu nech strazi a ja mu nedokazem vysvetlit je pes by mal byt sucastou rodiny

ladyk001
12. mar 2021

@99laura99 fuuu borderku v tvojom prípade neodporúčam, pes sa nevyberá podľa toho či sa ti vyzorovo páči... očividne tvoji rodičia ta v tomto nevedia usmerniť .. ved border kólia potrebuje brutálne denno-denne zamestnanie nie len pohybové ale aj psychické . A nie na hodinu ale aspoň 4 - v tvojom prípade hodina pred školou ráno , 2-3 hodiny po škole...plus zbieranie hovien na každej prechádzke, umývanie labiek po každej prechádzke ... dokázala by si toto zabezpečiť popri škole na najbližších 10 rokov?

malva123
12. mar 2021

@margitaf ano viem ze su zavrete doma..uzila som si susedovho psa,ktory zavyjal a zavyjal..ked prisli domov vybehli s nim vycikat a dnu...pes je ako dieta...to nenechavame zavrete doma.

99laura99
autor
12. mar 2021

no ja to teraz robim babkinemu psovy po skole ho berem cca nab 4a pol hodiny von zbieram a tiez ho psychicky zamestnavam cize povely cuchanie a nove triky a nejake tie hlavolamy a s rannym vstavanim nemam problem a o 10 rokov to neviem posudit ale rozmyslala som a pytala som sa aj strasne vela ludi zo psom ci bez psa ci by som stihala psa popri skole a ony hovorili prevazne ano 2krat nie a ano mas pravdu moji rodicia si psa vyberaju podla vyzoru ja nie

malva123
12. mar 2021

@99laura99 ked vnimam tvoj pisomny prejav..som v pomykove..ci to robis schvalne alebo sa temou bavis..alebo skutocne ne ies ake i y sa kde pise?Potom ti psa skutocne netreba,radsej sa uc.

trema
12. mar 2021

Ten pes tu s tebou bude este 13 rokov, do tvojich 26.. kto sa o neho bude starat, ked pojdes na strednu, na vysoku, do prace? Lebo ked rodicia nechcu, nemala by si ich nutit

ladyk001
12. mar 2021

@99laura99 hmm tak držím ti palce aby rodičia ustúpili , vidno že premýšľaš a posobis zodpovedne 👍

sterea
12. mar 2021

Border colia, podľa mňa nie je pes do bytu. My máme doma toy pudla, ale keby som si mala druhý krát vybrať psa do bytu zas by som si vybrala pudla, ale väčšie plemeno, tie niesu také uštekané. Je to veľmi aktívny psík, napriek tomu že je maličký, zvláda dlhé túry, beh za bicyklom, je veľmi múdry, dcéra ho za rok naučila 30 cvikov, je veľmi prítulný, hravý, vyložene potrebuje spoločnosť človeka. Výhoda je že vôbec nepĺzne, nevýhoda na môj vkus trochu uštekaný, ale väčšie pudle sú tiché. Ja som bola striktne proti psovi v byte, dokonca som vyhlásila, že len cez moju mŕtvolu bude pes v byte 😉 . Keď v piatom ročníku mali testovanie piatakov, tak som jej povedala, že keď to napíše nad 93 %, čo znamenalo, že nemôže mať viac ako jednu chybu, tak jej psa kúpime. Úprimne neverili sme, že napíše oba testy tak dobre. Dcéra sa vytiahla a vytrela nám zrak 🙂, už sme nemohli ustúpiť. Trvala som, že si na psíka musí prispieť (dala 100 eur) a jasne som jej povedala, že keď sa o psa nebude starať , pes pôjde z bytu. S odstupom času musím povedať, že som veľmi rada, že ho máme aj vzhľadom na aktuálnu situáciu. Decká sú zavreté doma, nemôžu byť s kamarátmi, tak aspoň psíka majú. Milé mamičky radšej psík v byte ako dieťa na psychiatrii.

margitaf
12. mar 2021

@malva123 pes je zviera a dieťa je človek, so zvieratami žijem väčšiu časť svojho života, moja každodenná práca sa týka starostlivosti o zvieratá a neviem si predstaviť svoj život bez zvierat ale pes je zviera a dieťa je človek, je odveci porovnávať človeka so zvieraťom, a ja kľudne nechám samé dieťa doma, za dieťa sa považuje aj 15 ročný, a ten kľudne sám doma byť môže, pes nie je tvor co sa zasekne mentálne na úrovni kojenca... Pes je pes a dieťa je dieťa

ladyk001
12. mar 2021

@margitaf chvalabohu za vás že aj keď ste psickarka, zdravý rozum vam ostal

margitaf
12. mar 2021

@malva123 no náhodou ma písomný prejav dosť na úrovni, kopa dospelých neovláda gramatiku ako táto slečna

leuchtturm
12. mar 2021

nijak, ked rodicia nechcu psa, tak nechcu. Budes si musiet pockat, kym sa vystahujes do vlastneho byvania alebo sa prihlasis ako dobrovolnicka do psieho utulku.

amarilka26
12. mar 2021

Nic v zlom, riesila som to iste v tvojom veku, lenze potom prisli ine zaujmy a o psa sa razom nemal kto starat. Za prve do bytu pes nepatri a za druhe to nie je vec, na ktoru ked nemas naladu tak ju odlozis. Je to zavazok na min.10 rokov !!!

margitaf
12. mar 2021

@ladyk001 ďakujem, sa mi až chlpy jezia keď niekto povie ze pes je ako dieťa, mam dvoch psov a v lete pribudne dieťa ale ozaj si nemyslím, že ti psi sú nejaká predpríprava na dieťa, pes je zviera ma potreby ako zviera, rozmýšľa a kona ako zviera, ano premýšľajú su inteligentní ale stále ako zvieratá, ono to aj mnohokrát tak šialene vyzerá keď pristupujú ku psom ako k detom

amarilka26
12. mar 2021

@margitaf dnes je zvratena doba, za chvilu snad budu mat zvierata aj obcianske preukazy. Ludia sa zblaznili. Je mi zle ked vidim tie zasrate sidliska, uskriekanych coklov na balkonoch. Cudna doba. Raz je to zviera a to patri von, aj maly kundolizkovia uskriekani. A to nehovorim ze nemam rada zvierata, mala som psikov, posledny ma stal obrovske peniaze kvoli operaciam, pretoze som mu chcela dat sancu, mal svoju budu vonku, vybeh a velmi vela prechadzok, no vsetko ma svoje hranice.

ladyk001
12. mar 2021

@margitaf máš pravdu a ešte by som dodala že ma najviac irituje keď psickari idu nepsickarov osočovať vetou že ľudia čo nemajú radi psy nemajú radi ani ľudí... hlavne že psickari sú ti prví ktorí zdieľajú kade tade slogany typu: čím viac poznám ľudí tým viac milujem psov... alebo najviac na ľuďoch mám rad ich psy 🙄..... a veľké percento psickarov sú práve asociali - vid aj autorka - nemá kamarátky , hľadá kamaráta v psovi....