Ako povedať sestre, že je čas odísť?

zojka1234567890
13. okt 2023

Poraďte mi. Prosím čo mám urobiť aby sestra pochopila že je čas odísť. Má dve dcéry a partnera ktorý 4roky vo väzení. Za ublíženie na zdraví. Žijem v rodinnom dome po rodičoch a opatrujem tetu a otca. Ty potrebujú 24hodinovu starostlivosť. Problém:dom je malí je to len dvojizbak. Ona žije s deťmi v jednej izbe a ja v druhej a je spoločná kuchyňa. Hovorím jej po.maminej smrti sme sa dohodli že jej dočasne pomôžem keďže chodí do práce s neterami. A so všetkým. Stým že do roka odíde a kúpi si dom. No nič . Sa nedeje. Stále hádky aj fyzické útoky jej priateľa mi už idú totálne na nervy. Keď chce taký život viesť nech ide do cetra bývať. . nerozumiem ako môže s takým človekom žiť. Asi tak rozmýšľam že odídem ja. Ja už toho mám dosť.

bluemoon24
13. okt 2023

@zojka1234567890 pokud nechce sama, nepochopi nikdy. Na koho je dum psany? Pokud na obe, tak nedocilis toho, aby odesla.

olimuc
13. okt 2023

Priatel bol v base pri dalsom utoku volaj policiu a on ma o ubytko postarane. Co sa tyka sestry, zalezi na koho je napisany dom.

zojka1234567890
autor
13. okt 2023

@bluemoon24 Dom je to trochu zamotané. Dom je ešte po mojich starých rodičov. Keď umrely vecinovy majiteľ strýko a jeho sestra. Mama si ho nikdy od strýka nekúpila a po jej smrti sme zdedili čiastky sestra a môj brat. Styko mi.povedal že dom mi predá za smiešnu sumu 5000. Ale podmienka je že sestru tam nechce vidieť. Keď ja opatrujem tetu že právom patrí Mne. Ako mám vyriešiť takú situáciu? nijak. Proste sa cítim zneužitá s ich strany. Doteraz som mala vlastný domov aj prácu.

petamich
13. okt 2023

cize ak tomu spravne rozumiem dom zdedila aj sestra? 🤷‍♀️ podiel rovnaky ako ty? a zvysok je strykov?

zojka1234567890
autor
13. okt 2023

@petamich áno.

petamich
13. okt 2023

cize chces sestru vyhodit z domu, ktory je ciastocne jej? hm tak to asi nepojde, budete sa musiet dohodnut ale primarne to zrejme ma riesit stryko ako vacsinovy majitel

tieto story, stryko povedal, ze mi preda tu uz boli a aj tak ti to vlastne nepomoze - lebo budes musiet vyplatit aj ostatnych spolumajitelov

veronikaszabova
13. okt 2023

@zojka1234567890 tak nema dovod odist, ked je aj ona vlastnik.

zojka1234567890
autor
13. okt 2023

@zojka1234567890 Nechcem tu žiť v takom prostredí žiadne súkromie. V jednej izbe ako v dobe kamennej?a ešte k tomu jej partner násilník?to sa nedá.

petamich
13. okt 2023

to ze nechces je jedna vec a da sa pochopit ale ak ma nehnutelnost viac vlastnikov, musite sa skratka dohodnut, bud vyplatis ty ich alebo oni teba (ak vobec budu suhlasit)

zojka1234567890
autor
13. okt 2023

@zojka1234567890 presne to je jeho story. A rozmýšľam ze odídem ja. A kašlem na podiel.

petamich
13. okt 2023

zober si to z opacnej strany, tvoja sestra, ktora ma dve male deti zije v jednej izbe a zrejme nema kam ist, tiez sa jej s tebou asi nezije jednoducho, to skor ona nema na vyber, neviem aka je tvoja financna situacia ale teda mam pocit, ze sestra si asi tazko dovoli ine byvanie a aby sla do azyloveho domu, lebo ty chces 😵‍💫🤷‍♀️ aktualne ma rovnake pravo tam byt ako ty a vlastne stryko moze vas vsetkych ziadat o vyplatenie aleho moze chciet dom predat...

zojka1234567890
autor
13. okt 2023

@petamich aké má na účte ma úver a môže zobrať 40000 hyp. Úver.

zojka1234567890
autor
13. okt 2023

@zojka1234567890 ja nemám. Keby som mala možnosť ako ona idem neváham

petamich
13. okt 2023

prilis jednoducho si to predstavujes 🙂 neviem ci sestra pracuje? ako stare ma deti...kazdopadne neviem, kde sa dnes da kupit nieco za 40 tis., 20% minimalne musis mat k dispozicii, nasledne zariadenie bytu...sestra si to zrejme velmi dobre uvedomuje

zojka1234567890
autor
13. okt 2023

@petamich dve deti má. Vek 11a 9. A takto. Dohoda bola medzi nami. Zoberiem si zodpovednosť opatrovať tetu aj otca. Napríklad som mohla povedať nesúhlasím a mám svoj život. Aké som chcela aby chodila do práce. A okrem toho prácu som vybavila ja ona sedela roky. A malá aktivačný. Din. Pomoc od mami. Ja s bratom sme odysli. Aj keď som to mala ťažké aj som sa rozviedla 8 rok. Som sama dve dospelé dcéry mám a jedna je pri Mne študuje. A som tu. Záleží ako sa k problému postavis. Prečo by mala moja dcéra počúvať a pozerať sa ako ju mláti jej muž a už vôbec jej detí.

petamich
13. okt 2023

ale ja ti to neberiem a chapem, ze chces, aby odisla ALE snazim sa ti ukazat pravnu rovinu (lebo vlastnicke pravo nepusti) a aj (mozno) pohlad tvojej sestry a zial v tomto pripade chciet mozes ale kym sa nedohodnete, jedine co s tym vies spravit je, ze odides ty, lebo len nas sebou mas plnu kontrolu

zojka1234567890
autor
13. okt 2023

@petamich Áno právne máš pravdu. Preto vravím že odchádzam. Ja.

zojka1234567890
autor
13. okt 2023

@zojka1234567890 a teda nech si robí čo chce. Po pravde už má to nezaujíma. Riešenie sa musí nájsť.

zojka1234567890
autor
13. okt 2023

@zojka1234567890 ďakujem za rady.

0silvia0
13. okt 2023

@zojka1234567890 dohodnut sa musite vy dve. A otec a teta byvaju kde? Tak chod byvat k jednemu z nich, ked potrebuju 24hodinovu opateru.

alex49
13. okt 2023

V dome z nasilnikom by som nežila. Ak máš kde odísť, tak chod. Sestra tam ma rovnaké právo bývať ako ty.

kvetinka75
13. okt 2023

myslím, že jednoduchšie bude, ak odídeš ty. Sestra pravdepodobne nemá kam a nemá za čo.

denisah6
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
0kristina0
13. okt 2023

Nechaj dom sestre a nech doopstruje otca ona ked tam chce zit. Ani ty sni nikto iny nemoze za vyber jej psrtnera a spackany zivot, zato si moze iba ona.

anjelicek26
13. okt 2023

Rozumne si s nou sadni,

ak chce ostat, tak bude opatrovat.

Dom je prilis maly pre vsetkych. Jednoducha matematika, daj jej prosim ale aspon rok nech si zariadi prestahovanie, nove byvanie, hypoteku, ci najom, uvidite... a vysvetli jej to "normalne"... neodijdes ona - odijdes ty, lebo situacia je neunosna, ale musi pochopit, ze teta a otec ostanu s nou a bude si vybavovat opatrovatelsky, bye bye praca, sloboda, dovolenky, lebo starat sa treba kazdy den... a este desiatky rokov...

Najvyssi cas nech sa sestra postavi na nohy... potrebujete sukromie a bez stresu a hadok a vsetci priestor. S tym, komu dom "patri" by som ani nezacinala, proste je varianta a. ty pojdes a uvolnis sa s tychto zavazkov alebo varianta b. pojde ona... a skusila by som to v klude bez hadok... ak najdete taku chvilu, kde nebudu okolo deti, pribuzenstvo, chlapi a emocie...

ivangeline
13. okt 2023

Mozes kludne odist. Nech ti vyplati sestra podiel...pozno po castiach...a ona nech zije v dome a doopatruje..

martinka13
13. okt 2023

Z právneho hľadiska ju nemôžeš vyhodit. Ak máš možnosť postavila by som ju pred hotovú vec. Buď jej ostane dom aj s dvomi bezvládnymi ľuďmi, o ktorých sa bude musieť starať (co je zrejme v jej situácii nemožné) a Ty si pôjdeš po svojom. Alebo pôjde ona a starosť ostane na Tebe. Iné riešenie momentálne zrejme nie je. Ďalšia možnosť, že dom prepíšu výhradne na Teba. Potom už budeš môcť riešiť.. .

zuzzuzi909
13. okt 2023

Treba aby ste sa o tom porozpravali, bud nech ostane tam ona byvat a nech sa stara alebo nech odide ona, ved sama musi vidiet, ze takto to fungovat dalej nemoze.

januska12323
13. okt 2023

V dvoch izbách býva ona s frajerom a dvomi deťmi a ty s tetou a otcom? Celé zle už od začiatku.

sidicek
13. okt 2023

@zojka1234567890 a ti co ich opatrujes bývajú kde? Sestre sa nedivím, skôr tebe ,že si na toto pristúpila bez toho aby ste to aj papierovo doriešili.Navyse ved ak si chcela pomôcť sestre a detom ,tak podmienkou snáď malo byt, ze ten jej kriminálnik tam nepachne.