Ako oslovujete svojich svokrovcov?

aadulik2110
6. apr 2013

Zaujímalo by ma, či vykáte alebo tykáte manželovým (priateľovým) rodičom... a koľko majú rokov (aspoň orientačne). Ak vykáte, či to beriete ako prejav úcty, alebo si svokrovci takýmto oslovovaním vytvorili medzi vami "bariéru".
Ja som to nikdy neriešila, keď sme spolu s manželom chodili - vždy som im vykala. Pred svadbou svokor zomrel a tak už mám len svokru. Vtedy mala 54rokov a myslela som si, že keď sa vydám a "pribudnem do ich rodiny" budem aj ja tykať.... nemyslím teraz volať ju menom, ale oslovovať ty.... Pýtať sa "Čo robíš? nie Čo robíte?" Počas svadobnej hostiny moji rodičia (60 a 61r) navrhli manželovi, aby im tykal.... veď si nie sú cudzí a predsa je už aj on člen našej rodiny. Na to svokra reagovala, že akoby to vyzeralo, aby som tykala.... veď sa to nepatrí a tak manžel tyká a ja vykám.... Pred tým sme nemali nejaké extra vzťahy, ale tým vykaním si vytvorila taký odstup...

ludka140281
6. apr 2013

ja vykám nikdy im asi nepoviem otec,mama,,,kedže máme deti,,hovorím "sko sa mate babička? "---- dobry den dedko.... 😀 ,,,mama je len jedna

sharmana
6. apr 2013

Ja tykám, ale navrhli mi to svokrovci sami od seba, ešte pred svadbou s mm. Inak by som im vykala. Proste ja som tak vychovaná. Ale mm je dost sebavedomejší, ten začal našim rovno tykať 😀 Najskôr ma to šokovalo, ale kedže môj otec sa na tom schuti smial a mama tiež nič nepovedala, tak si na to zvykli, takže mi vzájomne našim rodičom tykáme a už sme na to zvyknutí. Ale pokial by mi to svokrovci nenavrhli, tak by som im určite vykala. Čo sa týka tvojej svokry, asi je konzervatívna, silou to asi nezmeníš, a koniec koncov mávni rukou a kašli na to. Ked jej samej nezaplo, že tvoj muž tvojim rodičom tyká a ona robí formu. A mohol by jej v tomto dohodoviť prípadne aj tvoj muž, iste si všimol, že jej vykáš 😉

timotea244
6. apr 2013

Ja im obidvom vykám a oslovujem ich ako môj syn starká,starký... 🙂

chymenitta33
6. apr 2013

Ja tiež obom tykam, strašne dávno... navrhli mi to sami, kým som si zvykla, tak to trvalo 😅 Predsa len ucta k starším, mám vela znamych čo chceli aby som im tykala, ale proste to mi nejde 😉 Oslovujem ich klasika: Dedko 😅 a babičku aj Marietta 😅 niekedy 😉

jankapiknova
6. apr 2013

ja si vykam zo svokrou a rozumieme si, absolutne to neriešim a po pravde ani si neviem predstavit že by som jej tykala... 😀 naopak moj muž si tyka s našimi a je to asi o zvyku, ale čo poznam ludi okolo všetci si vykaju zo svokrovcami,ani nepoznam ludi na okolo čo by si tykali...

katecameron
6. apr 2013

ja vykam a tiez oslovujem starka ....tak ako deti .....mama je len jedna odomna si oslovenie mama nezasluzi pretoze sa z daleka nesprava ako mama dokonca sa nespravaju ani ako stary rodicia 😒 takze oslovenie starky je taktiez nie namieste

michaela80
6. apr 2013

Ja tykam, kedze moj manzel tykal nasim od svadby tak po svadbe to navrhli aj mne...oslovujem mama a otec..uz je tomu 12 rokov a v pohode ....teraz sa svagor v lete ozenil a jeho manzelka vyka a veru neviem ani ako ich oslovuje...
.

zuzkat1
6. apr 2013

Moji rodicia navrhli nech muz tyka ale nechcel tak im vyka. Hovori im babi,dedo alebo svokra a svokor. Mne svokra navrhla tykanie aj som prijala bola to chyba a asi 2roky jej opat vykam.svokor to nenavrhol nikdy ale s nim si rozumiem lepsie nez so svokrou. Osloveniu sa u oboch vyhybam. Maju okolo 57 rokov vsetci spomenuti.

aduskatt
6. apr 2013

tykam, aj moj manzel mojim rodicom.....navrhli to na svadobnej hostine a svokrovci, teda uz len svokra su tak stari ako moji stari rodicia......

renca55
6. apr 2013

Ja tiez vykám, mám len svokru...ale aj na svadbe sa správala tak čudne. Keby bola na svadbe dve partia...naši a oni. Takže svokra spolu so švagrinou sú také, aké sú....ked k nim pojdeme tak Dobrý deň a nič viac....nemáme taký dobrý vztach....mali sme aj manželom kvôli tomu aj hádky....ale už som pochopila, že žijem spolu s manželom a nie u nich, takže mne už je jedno ako sa správajú, a aké sú. 😉

medveckaeva
6. apr 2013

Kedže môj partner je len o šesť rokov mladší od mojej mamy, tak si týkajú. Bolo mi veľmi smiešne, ked jej vykal 😀 Ja jeho rodičom vykam. Dako sme si nesadli s jeho mamou. Je to teta a ujo. Baba a dedo sú len pre malého

mamavera
6. apr 2013

oslovujem ich krstným menom, oni mi to navrhli, je medzi nami vekový rozdiel takmer štyridsať rokov, ale v ich zmýšľani a pohľade na svet to nevidno

vejavika
6. apr 2013

My s priatelom spolu zijeme 13 rokov,ale ani jedna strana nam tykanie nikdy nenavrhla a tak to asi aj ostane,takze ich oslovujeme teta,ujo 😀 😀 😀 Ja si s niekym kto mi to nenavrhne hned uz potom ani neviem tykat,je to take divne,ked mi to niekdo s mojho okolia po 20 rokoch navrhol tak mi to ani neslo.Bud hned alebo vobec,asi tak. 😉

monika15
6. apr 2013

no unas chcu aby som im tykala ale mne sa to nepaci.... sorry :(((((

linuska1
6. apr 2013

netykam... oslovenie ujo..teta.. 🙂 maju 50-55 rokov...

simca06022011
6. apr 2013

ja som s priatelom 9 rokov, s mojimi rodicmi aj celou rodinou si on tyka... ja si s jeho rodicmi musim vykat. Nikdy nenavrhli aby som im tykala a je mi to stale divne, aj na rodinnych oslavach a stretnutiach, vsetci si potykali - rodicia medzi sebou, jeho teta a stryko so mnou atd a jeho rodicia nic... ja to neriesim, nech si robia co chcu, mne to problem nerobi im vykat... maju cca 58-59rokov obaja.

mimi49
6. apr 2013

ja mam len svokru ... vykam

14petulka88
6. apr 2013

My si tykame a to niesme manzelia 🙂

xenicka13
6. apr 2013

deti hovoria svokre babka, ja s muzom jej vykame, zvyk na dedine, svokra ma 72

bladymary321
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
suz2
6. apr 2013

ja vykam a aj môj manžel mojim rodičom vyká. Dlho som svokru neoslovovala , a teraz keď máme drobca, tak volám starká, starký.... všetci majú 56r

adulka82
6. apr 2013

babka a dedo 🙂 presne ako moje deturence a maju 55 rokov 🙂

sviezost
6. apr 2013

ja svokre vykam a svokrovy tykam a oslovujem ho ocino svokor mi povedal ze oni si tykaju a mam ho oslovovat oco svokra mi nenavrhla tykanie .

elisadavinci
6. apr 2013

kym sme nemali deti, tak som ich oslovovala menom teda ujo Palo a teta Betka. teraz pred deťmi dedko a starká. ak tam deti nie sú, tak zas len po mene. vykam im, svokra mi nedovolí tykať jej. majú 51 a 55 rokov. moja mama a otec maju 50 a a 54 a s mojim mužom si tykaju a oslovuje ich stara mama a dedo pred deťmi.

janedoe
6. apr 2013

Môj manžel si s našimi začal po svadbe tykať. Rovnako tyká asi všetkým členom mojej rodiny, dokonca aj mojej 87-ročnej starkej :D Ja svokrovcom vykám, neviem si síce predstaviť, že by som im tykala, ale veľmi by ma potešilo, keby mi to navrhnú :D

clarissa
6. apr 2013

Ja svokrovcov vykam aj ked som s nimi pramalo...Ziadne pravopisno-ucebnicove nazvy ako starka,starky sa u nas nepouzivaju 😅 Pre deti je to babka a dedko a ja nevidim dovod preco by som im mala hovorit tak ako deti...Takze pre mna teta a ujo... 🙂 Blizsi vztah nemame,tak je to takto

apendix
6. apr 2013

moja mama si s manzelom potykala hned ked sme zacali spolu byvat a planovat svatbu. Svokrovci aj ked to vedeli, neriesili to az do svadby. Po svadbe, uz takmer rano ked tam nikto nebol si chceli potykat a chceli aby som ich oslovovala krstnymi menami. Mam k starsim uctu, ale toto mi prislo tak, ze nemaju uctu oni ku mne, ked to urobili az rano ked sa pomaly sala zacala upratovat, tak si dodnes vykame a oslovujem ich svokra a svokor. V case nasej svadby nemali ani 50 r.

peggy589
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
hradnapani
6. apr 2013

po svadbe sme si vsetci zacali vzajomne tykat a oslovovat sa krstnymi menami. Chvilu mi trvalo, kym som si zvykla, ale teraz to vnimam ako uplne v pohode. Ziadne "mama" ci "starka", a pod, lebo pre mna nie su ani mamou, otcom si starkou...

hajajanka
6. apr 2013

Neoslovujem ich nijako. Ani mi nenavrhli, aby som ich nejako oslovovala, takze neoslovujem ani menom, ani priezviskom a uz vobec nie teta a ujo (ved ziadna teta ani ujo mi nie su). Ale rovnake to je aj s mojimi rodicmi. Ti tiez nepovedali, ako ich ma moj muz volat. Podla mna na to mnohi rodicia nemyslia a pride mi to od nich aj troska neslusne. Mozno treba skusit oslovit napr. pan Mrkvicka, pani Mrkvickova a spamataju sa 😀