Ahojte, mám takú otázku. Blízka osoba zdedí väčšiu finančnú hotovosť. Nechce aby na majetok kúpený za tieto tieto peniaze mal nárok manžel. Akým spôsobom s nimi môže naložiť? Ak za nich kúpi nehnuteľnosť automaticky je polovička manželova? Alebo to bude len jej? Peniaze zatiaľ dá na nový účet založený na jej meno ale nechce ich tam nechať len tak ležať. Ona navrhuje aby som za tieto peniaze kúpila pozemok ja a jej to darovala. Som slobodná čiže čo nadobudnem je moje a môžem s tým voľne disponovať. Dá sa to? Mám ja k tomu nejaké povinnosti?
@citronove_koliesko ahoj, ja mám pocit - ak sa mýlim tak prepáčte - ale ak manželka dedila, tak dedí aj jej manžel, hold smola, ja viem tak ak by tam bolo darovanie, tak manžel nemá nárok na nič. čiže nie dedenia, ale darovanie.
takže s peniazmi nemôže nakladať sama, nakoľko sú spoločné.
@evkakorcek ahoj, čiže ak dedím, tak manžel nededí?
@lalinko2010 Tu je všetko napísané polopate https://ficek.sk/bezpodielove-spoluvlastnictvo-...
@evkakorcek nejde mi to otvoriť, škoda.
@citronove_koliesko ahoj, peniaze z dedičstva nie sú súčasťou z BSM, takže patria iba tvojej známej, rovnako to platí na všetko čo z nich kúpi (financuje) avšak musí to vedieť dokázať, že to financovala z týchto peňazí.. ideálne bude, pre prípad keď kúpi nehnuteľnosť, aby pred kúpou zašli s mm k notárovi a spísali tzv. dohodu o zúžení BSM - takže novonadobudnutá nehnuteľnosť sa nebude rátať do BSM.. Najprv treba zúžiť BSM a až následne podpísať kúpnu zmluvu!!!
@lalinko2010 Tvoj pocit nie je správny, mýliš sa a čo je horšie mýliš aj citronovekoliesko...
@lalinko2010 ano.. dedictvo je z BSM vynate
@lalinko2010 je tam o.i. napísané:
Do bezpodielového spoluvlastníctva manželov nepatria:
veci, ktoré nemôžu byť predmetom vlastníctva (napr. veci ktoré môžu byť iba vo vlastníctve štátu),
veci, ktoré nadobudol niektorý z manželov pred uzatvorením manželstva,
veci získané dedičstvom alebo darom,
veci, ktoré slúžia podľa svojej povahy osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, pokiaľ by slúžili obom manželom, tak potom patria do bezpodielového spoluvlastníctva,
veci získané reštitúciou (ak mal vec vo vlastníctve pred uzatvorením manželstva alebo mu bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka),
bolestné a náhrada za sťaženie spoločenského uplatnenia niektorého z manželov (v prípade bolestného ide o plnenie, ktorého účelom je zmierniť bolesť a aspoň čiastočne ju vyvážiť, rovnako ako sťaženie spoločenského uplatnenia, ktoré je viazané len na osobu poškodeného),
autorské diela vzniknuté za trvania manželstva.
Píše sa tam o VECIACH nadobudnutých dedením alebo darom, nie o peniazoch, resp. o tom, čo by sa za tie zdedené peniaze zakúpilo. Na peniaze teda manzel narok nema, ale ako je to povedzme s nehnutelnostou nadobudnutou za tieto peniaze, to si nie som vobec ista. Asi len právnik poradí.
@zabka88 čítaš ???? - ak sa mýlim tak prepáčte - ak hej tak nečítaš pozorne!
@caoli
@sisaha
@zabka88
@evkakorcek
Ide o to ze ona nechce aby sa o tom muz dozvedel. Ani o tych peniazoch ani o tom co ona za to kupi. Cize neprichádza do úvahy aby sa on na tom nejako zúčastňoval (zužovanie BSM a pod.). Chce za tie peniaze kúpiť pozemok a vymyslela si že to urobí tak ako som písala. Ja som ochotná to spraviť ak to vyrieši jej problém ale tiež chcem vedieť či ja z toho nebudem mať nejaké povinnosti
napr.
Dá mi ona tie peniaze darom? Musím z toho zaplatiť daň?
Alebo môžeme o tom celom spísať zmluvu? tj. že mi dá peniaze, ja kúpim pozemok a potom jej ho darujem?
Alebo spíšeme zmenku že mi požičia peniaze a ja jej ich vrátim formou pozemku?
Môže mi ich ona poslať len tak na účet?
Ak za ne obratom kúpim pozemok a napíšem na ňu platí niečo ona?
Musím nejako preukazovať ako som pozemok nadobudla keď ho idem darovať?
Najprv nám to prišlo ako dobrý nápad ale čím ďalej tým viac sa do toho zamotávame.
fuha, dost komplikovane to je, nie som pravnik, iba mam za sebou jednu skusenost - daň za darovania sa neplati a darovať treba vzdy na zaklade zmluvy o darovani podpisanej u notara. (vzory darovacich zmluv najdes na nete).
Len teraz uz neviem ako ďalej - v zmenkach sa nevyznam, ci je mozne zmenecnu sumu nahradit hnutelnou alebo nehnutelnou vecou, hm
jedine ma napada potom opacny proces - darovacou zmluvou opat vratit nadobudnutu nehnutelnost. v nej musi byt uvedena hodnota daru. dokonca darovanie moze byt aj odplatne, ale to uz je na vas, ako sa dohodnete.
@citronove_koliesko a este - veci nadobudnute darovanim maju ochrannu lehotu - myslim, ze je to teraz 5 rokov. t.j. nehnutelnost nadobudnutu darovanim nie je mozne pocas tejto lehoty predat, resp. je, ale potom podlieha zdaneniu.
@citronove_koliesko darovanie nesmie byť odplatné ani ničím podmienené... takže takáto zmluva s podmienkou že ak ti niečo daruje, ty jej kúpiš by nebola darovacou zmluvou .. ak chcete obísť bsm, tak mi to vychádza najskôr na 2 x darovaciu zmluvu - ona tebe peniaze (bez podmienok), ty jej nehnuteľnosť.. darovacia zmluva má však svoje "úskalia" - ako možnosť žiadať vrátenie daru, takže úprimne neviem či by som do toho šla.. Pri darovacej zmluve nemusíš nikomu nič dokazovať, dôležité je, že nehnuteľnosť kúpiš a zavkladuješ - takže nadoudneš vlastnícke právo, ktoré môžeš následne previesť darom na ďalšiu osobu..
Keď potrebuješ bližšie poradiť, máme tu aj skupinku Právne poradenstvo, možno ostatní právnici majú s týmto viac skúsenosti a poradia ti viac..
@citronove_koliesko opýtaj sa v tejto skupine https://www.modrykonik.sk/group/1900/
@citronove_koliesko Hlavne aby ťa nezrazilo auto kým bude pozemok písaný na teba 😀
Bez srandy, toto opatrne. Ak bude jasné (dokázateľné platbou - výpisom), že pozemok kúpila za zdedené peniaze, nemusí sa ničoho báť, bude patriť len jej (po prípade dediť budú jej deti, nie manžel.) 😉
@mysicka36 ...ale ked kupi manzelka nehnutelnost tak do katastra zapisu automaticky aj manzela ci nie? Manzel/manzelka predsa nemozu kupit nehnutelnost vylucne do svojho vlastnictva aj ked pouziju peniaze z dedicstva, na katastri sa nikto nepyta co za peniaze to su. A dedit po jej pripadnej smrti bude manzel a deti, manzela nevylucia z dedenia veci ktore neboha manzelka nadobudla z dedicstva, pokial viem tam sa berie cely majetok a deli sa rovnym dielom medzi manzela a deti.
@evkakorcek Na tych strankach sa pise "VECI získané dedičstvom alebo darom " ale o zdedenych peniazoch a za ne kupenych veciach sa nic nehovori.
Popravde uz sa v tom zamotavam. 😒
@citronove_koliesko jaj áno prepáč, v prípade smrti delí aj manžel veci nadobudnuté darom. Pri rozvode by z toho nič nemal.
Inak áno dá sa to tak. Ja som mala pred svatbou byt 1i. ten som predala a kúpili sme väčší 4i. u notára sa spísala zápisnica, že peniaze ktoré boli z predaja môjho bytu (doložené zmluvou) v prípade rozvodu nebudú započítané do BSM ostatné ano, lebo sme brali aj úver. Je to síce niečo iné, ale podobné.
@citronove_koliesko
@ada12345
Manžela vie vylúčiť z dedenia spísaním závetu, manžel nie je neopomenuteľný dedič..
@ada12345 toto chapem takto:
- ak má manželka niečo nadobudnuté z dedičstva napr. dom tak po smrti dedí manžel aj deti rovným dielom tj 1/3
ALE
- ak kúpi manželka dom za zdedené peniaze tak pokiaľ viem musí byť do katastra zapísaný aj manžel resp. môže sa dať zapísať sama ale on to môže napadnúť(kde je to ošetrené či musí alebo nemusí byť zapísaný ak ide výhradne o peniaze manželky??? neviem kde hľadať) a vtedy on vlastní polovicu a do dedičstva vstupuje len druhá polovica ktorú dedí manžel aj deti rovným dielom čiže každý dostane 1/6
@zabka88 dakujem za radu
@lalinko2010
Na forach, kde sa radi, by sa nemali pisat pocity a dojmy. Inak to zbytocne moze popliest zadavatela otazky, ktory ocakava fundovanejsie odpovede nez len domnienky.
@draik myliť sa je ľudské aj na fórach. ak má takýto problém tak nech ho rieši s právnikom a nie na fóre pre mamičky...aby nebola prekvapená, nepíšem že sú tu neni ľudia čo nepomôžu....
@lalinko2010 ...dala som to do sekcie "paragrafy" ale niekto to presunul do "rodinnych problemov"
@lalinko2010
sorry, ak budem osobný - potreba za každú cenu prispieť do diskusie, aj keď do problému nevidím a píšem na základe pocitov, nie je zrovna najlepším riešením.
@citronove_koliesko
Do kúpnej zmluvy by som zahrnul, že kupuje nehnuteľnosť do svojho výlučného vlastníctva z prostriedkov, ktoré získala z dedičstva. V takom prípade ide o transformáciu výlučného majetku (peniaze vs. nehnuteľnosť) jedného z manželov, čo výlučné vlastníctvo nijako neobmedzuje. Výlučný majetok manžela síce nespadá do BSM, ale výnosy z neho už áno.
@draik
Super, ďakujem za radu.
Takže už len posledné upresnenie - Chápem to dobre - platí že manželka môže zapísať na katastri nehnuteľnosť výlučne na seba bez toho aby manžel o tom vedel? tzn. môže to kúpiť aj sama a manžel sa toho nezúčastní ani nemusí urobiť nijaký úkon? to by bolo najlepšie riešenie nech sa toho "cirkusu" nemusím zúčastniť.
@draik keby som nenapísala do diskusie tak by som sa nedozvedela to čo som sa dozvedela. takže asi toľko. a rieš konkrétny problém a nie moje dodatky.
@citronove_koliesko
Áno, je to možné tak urobiť, ako kupujúca bude v zmluve len manželka. Osobne by som "na tajnáša" nerobil, pretože to môže vyvolať právny spor s manželom, ktorý si postaví hlavu a bude tvrdiť, že nehnuteľnosť patrí do BSM.
V zmysle § 143 Občianskeho zákonníka v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka.