Ako mimosúdne vyriešiť náš problém?

anja27
9. aug 2021

Ako by ste mimosudne riesili takuto situaciu?. Po smrti dedka prebehlo dedicske mal chalupu ktoru ma mamina a jej brat pol na pol. Ale kedze jej brat so zenou boli vzdy chamtivci a vsetko pre seba len nie je tomu inak ani teraz. Hned po jeho smrti si chalupu prisvojili a uzivaju ju len oni kazdy vikend. Nam kluce nechcu dat ani raz za rok ani nam nedovolia ist tam nieco spravit oed treba radsej zaplatia susedovi ked oni nemozu. Predat to nechcu a vyplatit nemaju z coho. Mamina je taka ze najprv nebude riesit ze nech si nechaju ked su priecni bez rodicov uz tal chodit nechcela ale na druhej strane ju skrie ze bratova zena tam je ako jedina pani teraz a nikdy tam nic nerobila na rozdiel od mamy ktora sa tam narobila dost. Taka dost patova situacia a nevieme ako dalej

veronice
9. aug 2021

@anja27 toto asi mimosudne nepojde.... Moja mama by vedela napisat knihu "ja, moji dvaja surodenci a dedicne konanie..." ani nejdem pisat ake zverstva sa tam diali ale povahovo su ti jej surodenci ako tvojej mamy brat... Proste pritlacit na nich a pohnat ich pred sud, na ine takyto ludia nepocuvaju... Drzim palce 🍀

liljana
9. aug 2021

Normalne. Povedat: Daj mi kluce, alebo ma vyplat. Je to rodicovsky dom, ste tam tak isto doma ako oni.
Zvolas, tento vikend idem na chalupu, potrebujem kluce. Inak vyvrtam zamky, v pripade problemov volam policajtov a vysvetluj im, nie mne. Co neprebehlo oficialne dedicske konanie? S notarskou zapisnicou vas musia pustit dnu.

kvetinka1797
9. aug 2021

a preco mimosudne? 🙂 myslis, ze oni by vas nedali na sud keby mate vy kluce? to si pis, ze dali

hazelgracegus
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
anja27
autor
9. aug 2021

@veronice nooo viem si predstavit niektori ludia su schopni cohokolvek ked sa jedna o majetky. Tiez by som vedela rozpravat..chamtivost ze na osalvu iba jedna strana aby sme my nahodou nieco nezjedli tam a take. To uz bolo cez ciaru. Mama vedela co bude po smrti starkych a povedala ze radsej nic nechce..ale na druhej strane ju skrie to ze by to vsetko malo ostat bratovej zene. Ked ona rodicom pomahala az prilis a to boli este mladi a zdravi vtedy a ona chodila este aj do roboty za nich casto ach no cele zle proste. Chapem ju ze ju to skrie. A peniazky by sa jej zisli vsak komu nie. Nehovoriac o tom ze vsetky uspory a ine cennosti zobrali oni samozrejme lebo maju taktiez iba oni pristup aj do bytu kde starky zil

anja27
autor
9. aug 2021

@kvetinka1797 lebo proste to stoji peniaze a nervy. Uz sme to zazili z otcovej strany a povedali sme nikdy viac.

kvetinka1797
9. aug 2021

@anja27 tak aspon podat trestne oznamenie, za obmedzovanie v uzivani chaty, ktora rovnakym dielom patri aj tvojej mame ..navstivia ich policajti a mozno sa spametaju

anja27
autor
9. aug 2021

@liljana ofi ialne uz je vsetko pol na pol aj na katastri. Mali este byt ani tam nemame pristup. Ale na chalupu chcel ist brat na vikend s frajerkou lebo to tam ma tiez rad chodil tam aj dedkovi pomoct a povedal im aj ze pokosi aj vsetko a oni ze nie..tak asi tak

liljana
9. aug 2021

@anja27 Ked vyhrate sud, co vyhrate, kedze prebehlo dedicske, budu vam musiet nahradit trovy konania. Spoliehaju sa, ze ked sa budu spravat ako svine, vy sklopite chvost a im vsetko zostane. Nedajte sa, uz z principu. A ako si povedala. Ked mamin brat zomrie skor ako jeho zena, co pravdepodobne ano, rodicovsky majetok prejde do cudzich ruk.

sulejmanka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
anja27
autor
9. aug 2021

@liljana no my sme vzdy sklopili usi aj ked si dovolivali aj na starych rodicov aj na nas vzdy sa im ustupovalo a ked daco my sme este boli zli. To je nadlho proste cele zle vztahy v rodine. No a tak sme si doma povedali ci nie je cas sa tomu trochu uz vzopriet

liljana
9. aug 2021

@anja27 Cim dlhsie ich to nechate uzivat, tym tazsie sa k tomu potom dostanete. Nemozu si nechat byt aj chalupu. O par rokov vas to zacne skriet, ale bude uz tazke rozbehnut nejaky sud o to atd. A pokazit si vztahy? Ake vztahy, ved ziadne nemate.

anja27
autor
9. aug 2021

Vsak este kym dedko zil moj brat si z tej chalupy raz zobral taku tatru co mal ako dieta to mu kupili stari rodicia. Ze aby mal na pamiatku. A potom sa nam dedko priznal ze mamin brat robil cirkus ze ako si to dovolil ztade zobrat 😕

anja27
autor
9. aug 2021

@liljana ved prave ale mama sa nechce sudit natolko uz ju poznam.

veronice
9. aug 2021

@anja27 no tak ak je to oficialne aj na katastri pol na pol tak sa priklanam k odpovedi vyssie - podat trestne oznamenie. To nestoji ani euro ale mozu sa stat dve veci. Bud sa spamataju a zacnu vas tam pustat (o com skor pochybujem) alebo aj ked vas tam pustia, budu robit zlobu a naprieky. Ludska blbost je nekonecna a nevyspytatelna. V takejto situacii by som sa fakt snazila o financne vyrovnanie lebo s takymito ludmi na krku pokoj mat nebudes... A mimosudne toto ozaj nepojde podla toho co pises...

liljana
9. aug 2021

Najskor sa skuste dohodnut. Urobite si harmonogram, kto kedy bude na chalupe, zoznam povinnosti. Ked na to nepristupia, smer pravnik a povie vam co robit, ked vas niekto nepusti tam, kde vlastnite polovicu. Alebo poziadavka na vyplatenie, znalec ohodnoti a splatkovy kalendar.

anja27
autor
9. aug 2021

@veronice no mama chcela uz to ukoncit. Ze ked to chcu pre seba tak nech teda aspon daco vyplatia. Ona by sla aj pod cenu len chce mat s nimi uz pokoj. Lebo zleho sa narobili za tie roky v rodine az je to na zaplakanie. Nehovoriac o tom ze este aj z hrobu nase veci vyhadzuju 😢

dollyzv
9. aug 2021

Nech si nechajú chalupu alebo byť..nie oboje..neviem aká to je chalupa,či nejaká v záhradkárskej osade alebo normálna chata,teda by mala hodnotu aj bytu..alebo aspoň približnú...ale s týmto sa určite treba niekde obrátiť..treba to vyrovnať..nech sa mamka nedá

draik
9. aug 2021

@anja27
Na trestné oznámenie zabudnite, je to občiansko-právny spor.
Môžte požadovať 3 roky spätne tzv. nájom za to, že užívajú aj Vás podiel.
Môžte navrhnúť zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva tak, že nehnuteľnosť im prípadne a druhému spoluvlastníkovi vyplatia trhovú cenu podielu. Ak o to neprejavia záujem, nehnuteľnosť sa predá a a výťažok rozdelí. Ak nedôjde k dohode, presne tento istý výsledok možno dosiahnuť súdnou cestou.

anja27
autor
9. aug 2021

@dollyzv nema to hodnotu bytu vzhladom na lokalitu ale je to taky domcek normalne v dedine. My sme ani v jednom vlastne uz potom neboli cize ani nevieme ci uz vsetky veci po nich nevyhadzali ani nic.

maris5
9. aug 2021

Najprv by som sa opytala v pravnickej poradni ako postupovat. Ci napisat doporuceny list, aby ste si ujasnili uzivanie chaty. Ci vyvrtat zamok a dat novy a im poslat kluc. Tiez bude otazka, kto plati vsetky vydavky s domom spojene.

Mozno este skusit mediaciu kde sa riadne dohodnete na uzivani chalupy. Ako ked sa dohaduje stretavanie dietata a rodica. Kazdy druhy tyzden, parny rok na Vianoce, neparny na Novy rok a pod.

Urcite to rieste, aby to neskoncilo tak, ze rychlo najdu spolumajitela, ked bude treba opravit strechu, pripadne kotol...

Vidim, ze draik napisal. On je pravnik.

78787878
9. aug 2021

@anja27 Za mňa jednoducho. Vzťahy už s nimi nemáte žiadne. Zjavne Vás tam už ani nepustia, dohodnúť sa na užívaní nehnuteľností aj z Vašej strany tým pádom tiež nereálne. Načo sa obávať konfliktov, kľudne s nimi namiesto Vás môže komunikovať iba právnik. Osloviť právnika a nechať ho konať. Pošle im výzvu resp. návrh na vysporiadanie. Ak nie, tak podá návrh na súd. Neriešte, že právnik stojí veľa peňazí. Vráti sa Vám to, pretože Váš nárok sa riadi podľa trhovej hodnoty nehnuteľností.

miadi
9. aug 2021

Najvacsi problem je tvoja mama. Je to aj jej chyba ze nechce riesit . Mimosudnou cestou ste uz dosiahli velky prd. Ak to mà co len minimalnu hodnotu neprichadza o to len ona ale aj jej deti. A aj Keby mala miliony a nikdy rodicom nepomohla stale mà rovnake pravo ako jej brat na tie pozemky chatku atd. Vztahy uz horsie nemozu byt kedze vas tam ani nepustia a wtf vyhadzuju vase veci z hrobov. Bud to budete riesit pravnou cestou alebo uplne zabudnite ze je nejaka chatka nejaky brat a jeho zena a zite stastne svoj zivot. Takto sa len mama trapi robi to na polovicato - sudit sa o svoje prava nechce ale zerie ju to ako to je hoci tvrdi ze nech si to nechaju. S takym pristupom nic nezmozete.

sasa1310
9. aug 2021

@anja27 je polovičká vlastníčka? Je. Vymeniť kľúče a hotovo.

betulinka1
9. aug 2021

@anja27 išla by som tam a dala vymeniť zámok a im by som druhý kľúč dala. Napísala by som parný týždeň vy, neparny my alebo naopak. Nediskutovala by som. Aj keď zavolajú políciu, stačí mať pri sebe list vlastníctva. A hotovo, polícia list vlastníctva rešpektuje.

miriam11
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
anja27
autor
9. aug 2021

@miadi no ved prave to je to. Ona akoby sama nevedela co najprv to mala na haku svoje spravil aj smutok zo straty najprv mamy a potom otca. Ale casom sa zacala zamyslat ze aj my mame prava tak isto ako oni a ze asi nebude najlepsie riesenie nechat im vsetko v uzivani. Vztahy horsie nebudu ved roky sme uz takto z ich strany to bola vzdy pretvarka. Stvali starych rodicov proti nam asi aj pre toto mas chceli uplne vytesnit ztadial.

anja27
autor
9. aug 2021

@sasa1310 no asi to uz inak nepojde pokial to chceme naozaj riesit len takto. Alebo ako pisala baba vyssie zabudnut na to uplne ale to sa v podstate ani neda ked je to mamine na katastri. Keby sa neboli spravali a nerobili co robili a robia vlastne doteraz mozno by nas to ani nestvalo tak ze to uzivaju len oni

miadi
9. aug 2021

@betulinka1 listok s odkazom zahodia a kluc zas vymenia .

78787878
9. aug 2021

@anja27 Super, tak pochopene... a nenatahovat cas. Mame vysvetlit, ze cim skor zacne konat, tym skor sa dostane k peniazom. Nikto jej zadarmo nic neda, tak preco nezabojovat o vlastne?