Ako konečne začať žiť?

3. mar 2023

Ahojte, od malička ma rodicia učili šetriť a hospodáriť s peniazmi. Nikdy som rodičov neprosila kupovať zbytočne veci. Prvý mobil som si kúpila sama za svoje peniaze. Všetky peniaze co som v detstve dostala mi rodicia odkladali na vkladnú knižku. Moja mama je odo mňa o polovicu strašia. Rozumej 40r a 20r. A ona ako som sa odsťahovala z domu začala veľa nakupovať, ma plne všetky šatníky. Keď som s nou žila ja tak sme mali oblečenie len tak akurát a kým sme ho nezodreli tak sme v ňom chodili. Od 15 som si zarábala sama na brigáde popri skole. Lenže mne toto šetrenie až tak prerástlo do hlavy ze ja si nedokážem na seba kúpiť vec drahšíu ako 10€. A aj to max z bazáru. V obchode si pre seba nekupujem veci. Jednoducho to nedokážem takto míňať peniaze. Dieťaťu aj mužovi kúpim v pohode ale na seba neviem minút a hnevá ma to lebo veci mam staromódne. mam malú skrinku s oblečením ktoré nosím dookola. Aj muž mi už hovoril nech si nakúpim co potrebujem, s peniazmi totiž biedu nemáme. Ale ja to neviem, neviem peniaze minút na nové nevi pre seba a tak veľmi by som sa chcela pekne obliekať. Včera zrovna mama prišla ze bola s otcom na nákupy vo veľkom meste a znova si nakúpila hŕbu moderných veci. Fakt krásnych a tie veci ju omladina ešte o 10 rokov. Ja si nedokážem obliecť ani bundu ktorá nieje pod zadok lebo sa bojím ze mi na chladnú kríže. A taktiež keď už kúpim tak z bazáru. Ani topánky si nové nekupujem. Manželovi a dieťaťu kupujem každý mesiac niečo nové ale sebe to nedokážem, ako mam už premôcť toto že si neviem nakúpiť. Mne je hrozne ľúto peňazí vyhodenych na oblečenie. Mam len 20 ale chem byt pekná pe svojho manžela chcem sa vedieť pekne obliekať. Ako to robiť prosím vás. Inak áno, minule som si pár legíny nových kúpila ale ešte som ich ani nevytiahla lebo musím najprv zodrat staré. Chápete tie staré majú malé dierky na kolenách ale stále sa dajú nosiť po dome... No hotová choroba co vám poviem 😀

irusa
3. mar 2023

ako netreba až tak na sebe šetriť...všetko s mierou...obdivujem ťa, nakoľko ja vo veku 20-35 rokov som nakúpila plné skrine a teraz neviem čo s tým...koľko peňazí som mohla mať ušetrených..čiže to, čo píšeš nie je až tak zlá vlastnosť...všetko je dobré, ale s mierou

lenka_aknel
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
liljana
3. mar 2023

Urob kompromis. Kupuj menej, ale pekne kusky raz za cas a tie nos dlho. Nekupis 5 bund za 50 eur, ale jednu peknu za 200 eur a mas ju na 3-5 rokov. Atd. Ak uz mate splatene, ste zabezpeceni, tak uz mozte prestat setrit na kost. Nemusis zacat rozhadzovat, ale rozmaznavaj sa. Peniaze si do hrobu nevezmes. To zistis az v starobe, ze si si mohla o trosku viac uzivat. Proste zlata stredna cesta. Postupne, cim viac ste starsi a zabezpecenejsi, tym viac si uzivaj. Aj tvoja mama na to uz prisla.

tenerifka
3. mar 2023

no ja si myslim, ze toto je na psychologa, nesies si z detstva traumy chudoby, a to je tak, chudoba vytvara este viac chudoby.
Ked si nateraz nedokazes dopriat (roztrhane teplaky su uz naozaj iny level), investuj peniaze do toho psychologa, pomoze ti prekonat ten blok, ktory ti brani mat sa rada

autor
3. mar 2023

@tenerifka nikdy sme neboli chudobní.. Myslím ze chudobní sú ľudia ktorí sa musia zriekat aj niekedy jedla aby prežili.. Keby sme boli chudobní tak si asi neodkladám peniaze.

autor
3. mar 2023

@liljana 1 bundu za 200€ normálne mi odpálilo mozog 🤯🤯😅 to by som hádam nikdy nedokázala. Moja najdrahšia vec je kabát ktorý som kúpila za 60€ teda vlastne mi ho kúpil manžel na vianoce. Ale uz to mi prišlo mega prehnane a to ho mam už 4 roky

blondiee83
3. mar 2023

A keby si sa s manzelom uprimne porozpravala, ze ozaj tuzis kupit si zopar peknych veci, ale mas v sebe blok a poprosila ho, aby s tebou siel na nakupy? Spolu by ste nieco vybrali a zaplatili - aby si proste z tej kabinky neusla s prazdnymi rukami, budes tam mat manzela, ktory ti povie - tato bluzks ti velmi sekne, idem ju zaplatit. Pekne postupne - trebars si vyclenit na prvykrat nejaku sumu, ktora nebude velmi vysoka, napr.100eur a nakupit za nu.
Musis si v hlave uvedomit jednu zasadnu vec - tym, ze si nekupis nohavice, bluzku, krasne topanky trebars za tych spominanych 100€, ozaj bohatsia nebudes, ani neusetris nejaku vyraznu sumu. Pretoze 100eur nie je suma, ktora by vo svete financii nieco znamenala. Sama vidis, ze si rozhodne nekupite investicny byt z penazi, ktore si neminula na oblecenie...Jedine sa ukracujes o ten pocit dobre vyzerat, pacit sa svojmu muzovi - a ten pocit rozhodne za tie peniaze stoji. vyskusaj to
Ale ozaj si musis v hlave uvedomit to, ze si ZASLUZIS kupit nieco pekne.

tosomja
3. mar 2023

Nechceš sa zoznámiť s mojím ex? 🤣🤣 To budete bohatí, čo po Tom že nosí rifle z roku 300 pred Kristom 🙄 treba ich zodrať, a ďalšich 10 v skrini s visačkou čo dostal od mami, čo kúpila otcovi a boli mu malé.

...rada: nech ti kúpi niečo pekné tvoj manžel a urob poriadok v starých veciach. Nemusíš kupovať handry na nábytok a podlahu, použí staré legíny. 😉

autor
3. mar 2023

@blondiee83 už som bola veľakrát takto s manželom aj on mi povyberal veci. No kým sme došli k pokladni ja som to zregulovala na 1 max 2 veci. On by mi kúpil všetko na čo položí ruku.

autor
3. mar 2023

A manžel má nechce nútiť kupovať niečo čo nechcem... Asi by bolo najlepšie dat niekomu peniaze a nech mi nakúpi oblečenie 😄

zafir01
3. mar 2023

Ja napíšem trochu inak ako dievčatá nadomnou.
Budem veľmi úprimná, hoci má tú rodina pozná.
Som podobná.. Mam o 15 rokov viac ako ty . Mam 3 deti. Príjem v rodine je fajn. Darí sa nám ušetriť, ideme každý rok na dovolenku, síce nie 5*all inclusive, aké napr 15 dní na čiernej hore autom, či teraz som zabookovala ubytko 12 noci lago di garda, ideme na bicykle.

Ale doma legíny nosím 2 kusy a už počítam cca šiesty rok.. Jemne dierky vo švíkoch som zasila, a nosím ďalej.
Mám dokopy 2 poličky oblečenia. Som na MD, a predtým som v práci mala pracovné oblečenie, takže tiež nie som na tieto nákupy.
Neznášam plytvanie potravinami (vždy vidím pred sebou ineho hladného človeka, čo by bol šťastný, keby na to, čo sa u nás vyhadzuje)
A neznášam plne skrine a
kupovanie fast fashion.
Veľmi veľa sportujeme . Takže tam mame par hradsich kúskov. Turistické topánky cca 300 eur. Slúžia cez 10 rokov, a predpokladám, ze ďalších min 5 ešte slúžiť budú.
A tiež som si vedomá, že to mám z detstva.

No sú veci, kde mi nevadí zaplatiť, napríklad deťom krúžky, vzdelávania. Muž chodí na plavecké tréningy, ja som maká tiež trénera koli istým pretekom.
Nevadí mi dat peniaze na knihy ( hoci skôr kupujem z bazárov)
Ani na vzdelanie a zážitky ci cestovanie.

blondiee83
3. mar 2023

No tak to skuste este raz a vyslovene ho este doma popros, aby ti za ziadnu cenu nedovolil zregulovat tie veci. Ozaj si musis v hlave povedat, ze si to zasluzis a ze to oblecenie je pre tvoju dusevnu pohodu. A manzel musi byt trochu raznejsi - popros ho o to.
Ale ak je to setrenie ozaj az tak zakorenene, ze to nezvladnes ani s pomocou manzela, tak treba vyhladat pomoc psychologa

tenerifka
3. mar 2023

chudoba ma rozne formy, nemusi byt len materialna, ale chudoba v hlave, proste to nastavenie na nedopriatie si nicoho. Setrit je fajn, ale treba aj zit, tu a teraz. Niekomu robi radost nove oblecenie, niekomu nove auto ci cestovanie. Pri spravnom planovani sa da popri setreni aj ZIT, a to ti musi niekto nestranny vysvetlit a ukazat, ako na to

loginexistuje
3. mar 2023

ja by som zasla knpsychologovi a na terapie na tvojom mieste

tosomja
3. mar 2023

@zafir01 ja si tiež nekúpim skoro nič na seba, rada nakupujem v sekači, tam za 10€ niekedy aj 5 vecí. Ale aby som nosila jedny legíny ktoré sa rozpadnú, keď buchne dverami, to je už silná káva.
Aby som nosila topánky, čo musím šúchať nohami, aby mi neodletela podrážka 😁
Aj za 10€ sa dajú kúpiť pekné nohavice, blúzka, nemusí mať bundu za 200€, ja zase radšej kúpim za 30€ ale po roku dvoch vymením za inú.
Môj priateľ sa rád oblieka, on zase bol zvyknutý na rifle za 200€, topánky tiež na mieru šité atď. Mne sa oči prevrácajú, keď povie, že by už potreboval nové 🤣 tak isto ponožky pod 20€ nekúpi, ja za 3€ 5 párov 🙈
Vždy treba nájsť zlatú strednú cestu, keď viem kúpiť partnerovi, musím aj sebe, radšej jemu o jednu vec menej a doprajem aj sebe. Tak isto deťom môžem kúpiť vetrovky a mikiny z bazaru. Nepotrebujú nové, značkové, čo ušetrím, kúpim aj sebe niečo. 😁 Ale zaspomínala som si na ex aspoň, ako to s ním bolo ťažké, keď až teplotu dostal, až sa budil zo sna a vykrikoval, keď som potrebovala ísť naďalej den nakupovať 🤣🤣

daniela2202
3. mar 2023

Poznáme.... až do zodratia 😁.. tak ale nemusíš kupovať extra drahé kúsky na seba, musíš prekonať v hlave tú sporivosť, čo je inak veľmi chvályhodné, len si mladá a treba žiť a chceš sa páčiť manželovi

vilma7
3. mar 2023

Ani ja nekupujeme drahé veci a veci tiež nosím ozaj do vydratia. Nevidím na Tom nič hrozné.
Tiež radšej kúpim deťom a manželovi. Takže podľa mňa to je dosť časté a bežné...ja nevidím v tom žitie a užívanie si, keď si kúpim dráhu vec.
Presnejší mi je zážitok.

ladygina
3. mar 2023

takisto si myslim, ze ta vlastnost ako setrnost, nie je absolutne zle. takisto som sa v tvojom veku rozhadzovala tak, ze som nehladela vobec na cenovku, nerisila som, proste som to chcela, tak som si to kupila. teraz ked si predstavim, co vsetko som za to mohla mat :D oblecenie fakt nie je podstatne, staci ti par kuskov oblecenia, ktore vies normalne kombinovat :D nie si marnotratna, to sa v takom veku ozaj casto nevidi :D

pannama1
3. mar 2023

na jednej strane je dobre to, ze si sporis, ze proste to takto vnimas, ale tam je velmi tenka hranica medzi tym, co je dobre a co uz je cez, ide o to aby ti to nejako nebolo nekomfortne, ja zase som si prestala veci kupovat z dovodu, ze mi to pride zbytocne a najma ked si uvedomim, ze kolko ludi sa na tom narobi, ked to siju a dokopy nic nezarobia.

zafir01
3. mar 2023

@tosomja áno presne. Môj muž by mi rad kúpil. Ale aj teraz medzi vianočnými sviatkami som mala 35 r... Vedel, že šperky ani oblecko na mňa neplatí. Zo dňa na deň na mňa vybehol s dovolenou medzi sviatkami v Zakopanom tak sme šli.. Tam mi už nevadilo míňať na vstupy, reštaurácie, bazeny.... 😂

A zas napríklad sme dva roky po sebe boli bicyklovať a turistikovat v alpach. Takže tam nepôjdem v teniskách za 10 eur. Na obuv si dávame záležať, to isté na funkčnom oblečení, aby nám niekde v 2tis mnm boli príjemné, neprefukslo nás, nemali sme odtlaky na nohách.

Tak ako hovoríš, niekde kohútik priskrtim, niekde ho povolím.
A čo si všímam v iných rodinách naokolo. Napríklad narozdiel od nás, tam obaja fajčia, kupujú stále nejaké spotrebné somariny, či ich nedeľný program sú výpredaje... A potom mi povedia : " vy sa mate, keď chodíte s deťmi kade tade stále"
Nuž... Ja to volám priority

thereisabear
3. mar 2023

Na tvojom mieste si naplánujem kapsulový šatník, tam máš menej vecí, ale vieš ich dobre skombinovať a nemusíš mať plné skrine. Radšej kvalitnejšie a vydrží ti to dlho. Dala by som si nejaký rozpočet podľa možností a minula to.

barborachors
3. mar 2023

Prepac ale 60 eur za kabát je strasne vela. A ta bunda, ze 200?? Ja som este väčší extrém ako ty, ale ja sa obliekam dost moderne, teda aspon si myslim. Umenie nie je dobre sa obliecť za vela penazi, ale za malo. A ja drzim tuto teóriu a neznasam doslova ludi co plytvajú. Sacky, tašky plastové kupujú plus kazdy tyzden nejaka handra z reťazca. Neznasam to. Je to nejaka psychická nespokojnosť ked tolko nakupujú. Skus pokukat nejaky Pinterest a za lacno si pokupuj, nemusi to byt drahe, ale musis mat cit na to.

katka700
3. mar 2023

Chápem ťa, som z veľmi chudobnej rodiny a keby som si kúpila bundu za 200 tak by som sa ju bála nosiť aby sa nezaspinila, neroztrhla a podobne 🙈
Ak sleduješ módne trendy, pekné veci sa dajú kúpiť aj v sekaci a občas aj z lepšieho materiálu a lepšie ušité ako v bežných obchodoch v nákupných centrách.
Čo nechápem je nosenie vecí do zodratia s výnimkou obľúbených kúskov. Nie je to ani dobrý príklad pre deti lebo ak kúpiš pre muža a dieťa a pre seba nič tak vlastne ukazujes, že nie si dôležita a si v rodine na poslednom mieste.

blondiee83
3. mar 2023

Inac ja to mam takto napr. s restauraciami - radsej dam 100 eur na kvalitny pulover, ktory mozem nosit dalsich 5 rokov ako dat tolko za veceru, ked doma viem uvarit podobne chutne jedlo 😀 Netvrdim, ze rovnake, to ani nahodou, ale ja rada varim a myslim, ze aj chutne. A tu je ten paradox, ze napriek tomu do restauracii chodievame... Uvedomili sme si totiz, ze potrebujeme vypadnut z domu, mat cas s manzelom pre seba, odreagovat sa - proste dopriat si.

tykat
3. mar 2023

Zivot nie je o novych satach, moju tetu sme v 50tke pochovavali (autonehoda) a v skrini jej viselo zo 10 siat a kostymov este s visackami, nakupovala vela a drahe oblecenie a nestihla si to ani obliect.
Zameraj sa na inu cast zivota ked z oblecenia mas psych.blok. Zacni chodit napr.na vylety (kup si nejake fajn turisticke oblecenie, topanky), do divadla (kup si 1-2 pekne saty, lodicky)... cez to sa pomaly zacnes pozerat na oblecenie inak. Nie ako na minanie penazi ale ako na sucast bezneho zivota.

dahra
3. mar 2023

kľudne si podajme ruky. Áno, je to o nastavení v hlave 🙂 V nákupnom centre si vždy predstavujem, ako šaty z tých obchodov ležia pohodené na obrovských smetiskách, rovnako ako aj všetky plastové veci z drogériek či potravín. Tak ma to odradí, že nechcem k tomu prispievať. Dnešná doba kladie väší dôraz na módu, myslím, že mnohí niektoré oblečenie majú 2-3 krát a vyhodia. Takto ja ale nechcem fungovať. Nastavila som hlavu, že raz do mesiaca si niečo pekné kúpim. Lenže ani chodenie po obchodoch ma nebaví, väčšinou sa na viac ako hodinu stratím v kníhkupectve a kým sa spamätám, čas na nakup oblečenia sa výrazne zredukuje. Väčšinu oblečenia mám aj ja z bazára, hlavne MK 🙂. Pre mňa je to ako 2 v jednom, niekomu pomôžem a ani nerobím zbytočný odpad. Tiež nosím, kým nedoderiem a niekedy z deravých teplákov na kolenách, robím deťom kraťasy. Z bavlnených tričiek nastrihám pásy a háčkujem sedačky na stoličky do záhrady 🙂
A môj muž, to nejdem ani písať.....Ak napíšem, že doteraz nosí zimnú vetrovku, čo si kúpil v 2004 ako študent v Amerike, určite to hovorí za všetko...🙂

kassandra25
3. mar 2023

Zacni s tým postupne. Skús si pozriet a napísať na papier, čo také nové naozsj aj potrebujes. Napíš si nejaké veci a kúp si to postupne. Kazdý mesiac vec , dve. A tak sa naučíš. Tvoju chorobu ti az závidím a hodila by sa mi taká, a urcite aj ostatným ľuďom. Ved stací málo dokúpit vzdy aj sebe, aj detom, prípadne aj muž ked si...dokupi. O tom to ma byt, dolezité su iné veci, nie prekrásne nové oblečenia a topánky. V deravých veciach chodiť je zasa podúroveň, úroveň žobráka.

tosomja
3. mar 2023

Pred dvoma dňami sme boli v Poprade, nezmestila som sa s deťmi do taxíku, tak nám odporúčal taxikár, kým muž vybavoval veci ohľadom auta, že je tam super nákupné centrum, veľká pasáž, detský kútik, super obchody, reštaurácie. Muž bol asi tri hodiny preč, deti spali v kočíku. Ja ako blúdna ovca som chodila hore dole po pasáži, vôbec, ale vôbec ma nelákalo ísť pozrieť do obchodov. Bola som akurát v DM kúpiť plienky 😁 a dala som si ľadovú kávu na lavičke 🙈 unudila som sa na smrť. A toľko ľudí tam bolo, z butiku do butiku behali, plne tašky. Keď si predstavím, koľko peňazí za to dali. 😁

autor
3. mar 2023

Okej tak práve som urobila objednávku 7 veci za 45€ na sheine 😂😂 v tom sú 2x rifle, 1x tenisky, 2x blúzky a 2x tričko :D je to aspoň lepší krok?? 😅😅 Samozrejme okamžite idem dat na bazár veci ktoré mi doma zbytočne stoja 😀

tosomja
3. mar 2023

Super.