Ako je možné, že súrodenci dokážu komplikovať vzťahy?

adeli79
3. dec 2012

Možno zle položená otázka, len potrebujem vedieť, či je to bežné aj inde. S manželom si dobre rozumieme, máme obrovskú výhodu, že dokážeme o problémoch komunikovať a riešiť ich pomerne s chladnou hlavou. Až kým nevstúpi do hry moja sestra. Je o 8 rokov mladšia odo mňa, vždy bola rozmaznávaná doma, ustupovalo sa jej, rodičia za ňu riešili problémy,aj keď nemuseli. Povahovo sme úplne rozdielne a kebyže nie sme sestry, asi sa spolu ani nebavíme, nenašli by sme spoločnú reč. teraz je už dospelá, žije v inom meste. Pred niekoľkými rokmi pred našou svadbou veľmi škaredo ohovorila rodinu môjho manžela, ktorý sa to samozrejme dozvedel. Odvtedy ju moc nemusí. Ale kvôli chlapcom a dobrým vzťahom v rodine sa snažil prekonať averziu voči nej, celkom sa to dostalo do rovnováhy. teraz v piatok však zase nechutne rypla, poučovala manžela o tom,ako má vychovávať naše deti. Ona sama deti nemá, nie je schopná zotrvať v partnerskom vzťahu, je to ten typ, čo by ste nazvali mrcha, pretože bežne spáva so ženatými a zadanými chlapmi a nerobí jej to žiadny morálny problém. Navyše si myslí, že zjedla všetku múdrosť sveta. tak teda táto osoba v piatok velice premúdrelo začala poučovať o výchove. Navyše veľmi prefíkane, keď vystihla chvíľu, že bola s manželom sama, predo mnou by si to asi nedovolila. Manžel sa vytočil, ja som však nevedela prečo, keďže som pri tom rozhovore nebola. Až večer, keď odišla, mi povedal, čo sa udialo. Takže sa so segrou zase raz nebavíme. Rodičia samozrejme držia stranu jej. A zase ja som tá horšia.
A proste moja otázka znie, či je časté, že súrodenci dokážu narušiť pokoj v rodine svojim nevhodným správaním, poznámkami alebo proste len tým, že sú. Pomôže minimalizovať stretnutia? Máte aj vy takých "super" súrodencov?

kikushka2386
3. dec 2012

@adeli79 podobny vztah mam ja zo sestrou.tiez je mladsia.myslim ze v kazdej rodinke je nejaka cierna ovecka ktora tak velmi vycnieva.v tvojom pripade tvoja sestra.este ked som zacinala s mojim terajsim manzelom mu narospravala uplne somariny len ze by nas rozdelila.rodicia ju vzdy zastavali aj napriek jej spravaniu.mala velmi vela tolerovanych gvela veci narozdiel odomna.ked som bola mensia vzdy som dostala aj za nu.na nejaky cas som snou uplne prerusila kontakt. na par rokov.tym ze odisla z domu este nemala 18 skoro tak sme vobec neboli v kontakte.ale rodicia potajomky ju zavolali.tym ze mi tak zle narobila vo vztahu s mojim neznasala som ju.tym ze ju zavolali som si myslela ze asi prasknem od zlosti.teraz s postupom casu sem tam si zavolame.uz ma deti tak asi sa ukludnila trosku.skus nechat tomu cas a prerusit kontakt .moznos a sama uvedomi o co prisla.

zabka88
3. dec 2012

@adeli79 ahoj, chápem že si z toho nešťastná ale ver mi že takéto vzťahy nie sú nič ojedinelé (bohužiaľ) .. medzi súrodencami je úplne prirodzená rivalita, vzájomná súťaživosť a porovnávanie.. okrem toho v snahe odlíšiť sa - vyniknúť, sa zvykne jeden zo súrodencov aj za cenu že to ide na úkor vzťahov v rodine byť za každú cenu "iný" ako ostatní súrodenci, bohužiaľ nie vždy v tom dobrom zmysle ☹

ja by som to tipla že tvoja sestra na teba žiarli, máš krásne manželstvo, detičky a ona to nemá a tak sa snaží sa sama presvedčiť že presne toto ona vlastne ani nechce.. v každom prípade sa nesmiete nechať s manželom rozoštvať, tieto veci treba brať s nadlhľadom a ver že to keď uvidí že jej poznámky neberiete vážne ju naštve najviac 😉

držím palčeky

wewus1234
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
adeli79
autor
3. dec 2012

su to vsetko neprijemne zalezitosti, ale som v kutiku duse rada, ze nie som sama. lebo nikedy si pripadam ako vadna, ked sa ma snazi rodina presvedcit, ze chyba je vo mne a v manzelovi.

tea333
3. dec 2012

@adeli79 ja mam podobnu mamu ako ty sestru. Radim ti aby si sa naucila tolerovat ju taku aka je. Neprerobis
ju a ani nezmenis co si mysli. Co vsak mozes je jasne jej dat najavo ze taketo reci sa u vas netoleruju.
Ked zacne cosi take rozpravat, manzel alebo ty by ste ju mali hned stopnut s tym ze to pocut nechcete, ze su to
vase zalezitosti a vasa rodina. Tiez nevidim dovos aby si sa hned urazala ked niekto "napada"
tvoju vychovu. Treba odpovedat ze su to vase deti a budete si to robit ako uznate za vhodne. toto robi aj moja babka
a moja mama, aj za mojim chrbtom sa radi vyjadruju o vadnosti mojej vychovy. Mozno preto ze vedia,
ze u mna s tymito recami vela vody nenamutia.

qwerty01
3. dec 2012

ja mam surodencov v pohode, nemiesaju sa do nas, no zase manzelova sestra je nieco take ako ta tvoja, najhorsie je, ze byvame v anglicku a ona tiez par minut od nas. Kedysi sme spolu byvali aj s nou, ked sa nam narodil prvy syn a ona este nemala deti, spravala sa, hlavne ku mne akoby vychovala 10 deti a zo mna robila uplnu hlupanu co sa nevie postarat o dieta. Nakoniec ked mala aj ona, tak za mnou chodila s placom, ze co ma robit, ale to je uz o inom🙂. Jednoducho je to falosna zenska, ktora vlastneho brata ohovara pred kazdym a ked sa s nim stretla tak sa mu usmievala do tvare. Nastastie manzel konecne pochopil co je zac a aj ked je jeho sestra tak s nou uz vyse pol roka neprehovoril, konecne mame pokoj aj doma, lebo 80% hadok bolo kvoli nej. Lenze manzel je krstny jej syna a kedze sa blizia vianoce chcel by mu odniest darcek a ja len cakam kedy skonci ten pokoj a zase sa bude do nas miesat a do vsetkeho do coho jej nic neni.

kveta
3. dec 2012

@adeli79 Ak su surodenci mrchy, tak dokazu. Dokazu rozbit akykolvek vztah.

mummy01
3. dec 2012

@adeli79 asi ju nemas velmi rada,vsak? A co takto si spolu pohovorit ako dve dospele normalne zeny...co keby si jej povedala ze ju mas rada ale ze si neprajes aby sa miesala do tvojich veci,ze budes rada ak pride ale bez poznamok a poucovania.Zabudni ze rodicia ju rozmaznali aj na to co bolo...asi jej venovali viac pozornosti a to ta hneva...chapem.Ja som so svojou sestrou mala otrasny vztah,doslova sme sa nenavideli,velmi sme si robili zle a zial rodicia miesto toho aby nam pomohli najst si cestu k sebe tu priepast medzi nami rozsirovali.Sestra odisla do zahranicia,v podstate sme na chvilu prerusili kontakt az sa dostala do tazkej zivotnej situacie.Ja som vtedy vela veci pochopila a podala som jej pomocnu ruku,zabudla na vsetko co bolo a nas vztah sa dostal do takej roviny ze by som si to ani vo sne takto nepredstavovala.Aj ked sme od seba 2000km stali sa z nas doverne priatelky ktore drzia spolu...takze nikdy nieje neskoro sa o to pokusit. 🙂

digysa
3. dec 2012

@adeli79 Zmenit ju nemozes. Pomoze iba limitovat navstevy a stretnutia. S manzelom ste naladeni rovnako, tak si vzdy pred jej navstevou povedzte, ze cokolvek vyjde z jej nevymachanych ust, budete brat jednym uchom dnu-druhym von.

A hlavne...treba ju trochu "uzemnit" bez toho, aby sa rozputala este vacsia diskusia onicom...

Vzdy ked nieco 'trapne" povie...tak sa vzdy milo usmej a okamzite prejdi na inu temu.....daj jej pocitit, ze jej nazory Ta nezaujimaju.... 😝

adeli79
autor
6. dec 2012

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa. uz som to chcela nechat tak, ale prave to moja mama zase vytiahla, co sa udialo naposledy. a iba ja krivdim jej a nevidim, ze ona nie je na chybe. je mi do placu. keby to bolo take easy, zdvihnem kotvy a prestahujem sa daleko predaleko.

lujza123
6. dec 2012

@adeli79 tiez mam mladsiu sestru, o 6 rokov, tiez povahovo uplne inu a tiez ju nasi dost rozmaznavali. A tiez ma strasne nastvala a absolutne nepodporila, len mudrovala ked som bola v jednom z najblbsich obdobi zivota...teraz sa dostala do podobnej situacie, samozrejme ze som sa ju snazila vypocut a pomoct ale nezabudla som jej pripomenut ako sa zachovala ona..az vtedy jej to doslo a povedala ze ju to mrzi....
Ale je to moja segra jedina co mam a viem jej vela odpustit. Nam dost pomohlo pochopit jedna druhu ked sme si jeden vecer otvorili spolu flasu vina a kecali....

Napriklad sme prisli na to ze ten vztah starsia - mladsia pretrvava do dospelosti, ja ako starsia mam stale potrebu ju usmernovat, mudrovat a povysovat sa v tom zmysle ze JAA robim veci lepsie ..ako keby si neviem pripustit ze uz je dospela a dost mudra aby mala na veci svoj vlastny nazor a system.A naopak niesom schopna prijat od nej vobec ziadnu kritiku. Ona zase vela veci nevedomky kopiruje odo mna a potom sa hneva ked si robim srandu ze opakuje.
Dost dobre nam padlo aj ked sme si vyrozpravali vsetky svoje krivdy z detstva. Ja som ju mala za drzeho krpca ktoreho nasi vzdy chranili a bola som prekvapena ked som pocula zase segrinu verziu ked som ju do nepricetnosti vedela provokovat (vsak jasne o 6 rokov starsia som mala vzdy navrch) alebo ako musela pocuvat nekonecne porovnavanie od rodicov ze a ona uz v tvojom veku robila toto a hento (to je pravda ja som bola velmi skoro samostatna, vedela som si navarit,oprat, ist k doktorovi, autobusom k babke, dokonca som si zarabala rozdavanim letakov uz ako 12 rocna, moja segra bola zase take velke deco ktore malo este v 20 tich izbu plnu plysakov) ...takze super ze sme si to povedali a uvedomili si vela veci.....

ono kritika a mudrovanie ohladom vychovy deti od bezdetnych je takmer vzdy nepouzitelna a vie nas akurat len nastvat....ale ako to byva ty ludia co vsetko vedia o detoch to pochopia az ked budu mat vlastne deti ..ze vela veci sa jednoducho neda, ze kazde dieta a rodina je uplne ina a ziaden univerzalny navod na vychodu neexistuje. Skus si to aj ty zo sestrou vysvetlit, skus ju aj pocuvat a skus ju poziadat aby sa proste krotila v teoretizovani aspon pred tvojim muzom...ved je to tvoja segra, rodina, nikoho (geneticky) blizsieho na tomto svete nemas

aduskatt
6. dec 2012

@adeli79 moj otec sa so svojou sestrou nebavi uz 20 rokov, nesiel ani na pohreb otcovi, aby sa tam s nou nemusel stretnut.takze asi tak..

angel31
6. dec 2012

z vlastnej skusenosti ti mozem povedat ze ked sa raz vztahy narusia uz to neda dokopy ani svaty anton... ja sa s mojim bratom nebavim odkedy sa ma chcel zbavit a mi namydlil lyzu aby som sa na najblizsom kopci smykla a padla do tej priekopy co tam bola na svahu... chcel dedit len pre seba a nebyt mojmu macacemu zivotu tak dnes je so mnou uz amen..neudala som ho .. lebo sak predsa je to BRAT , aj ked strpcuje zivot.. a on je grazel od mala... na stanici kradol caje pre bezdomovcov...zial teda ☹

dakota14
3. apr 2013

ja to mám doma podobné moja staršia sestra na mňa očividne žiarli a keby som vám tu začala písať čo dokazuje 26 ročná žena tak by vám vlasy stávali dupkom a bol by to román na pokračovanie ☹ absolútne ju to neserie že ma to strašne trápi nepomohlo ani po dobrom nastálo vždy s niečim ona začala väčšinou s tým čo neni ani pravda 😢 vážte si svojich súrodencov čo máte s nimi skvelé vzťahy posielam božtek do neba pre mojeho malého bračeka ktorý sa narodil/nenarodil a hneď aj odišiel a prenechal mi tu miesto aby ona nespravila peklo mojim rodičom neviem dokedy to tak bude ale chcela by som mať súrodenca s ktorým by som si rozumela a nehádali by sme sa a neútočil na mňa a ostatných v rodine len preto že má IQ menšie ako húpací kôň 😒

kikaba44
5. apr 2013

@adeli79 Je to jednoduché ako facka, väčšinou najväčšie rozpory vo vzťahoch medzi súrodencami nastanú ak rodičia viac preferujú niektorého zo súrodencov, dcére tlačia peniaze, synovi sa starajú sa o vnúčence, a tretieho súrodenca ľutujú pre jeho neschopnosť pri tom ho dokážu naplno zneužívať a využívať pre svoje ciele, samozrejme ak si to neuvedomý a nechá sa