Ako dobre vychádzať s niekým, kto má paranoju?

annadobsonyova
5. jún 2019

Ahojte! 🙂
Vo svojom okolí mám 1 osôbku s touto diagnózou (lekárom potvrednú) a veľmi by ma zaujímalo, ako sa s takýmito ľuďmi dá dobre vychádzať. Nechcem sa s dotyčnou osobou hádať, ani ju presviedčať o svojej pravde, ale nech robím hocičo, som na čiernej listine tých, ktorý sú podozriví a za každé moje slovo si domýšľa. Dá sa vôbec získať dôvera človeka so stihomamom?
Som zvedavá na vaše skúsenosti a za každú dobre mienenú radu budem vďačná 🙂

jumama
5. jún 2019

Odporucam knizku Verena Kastova Zakladni formy strachu. Su tam rozobrane rozne typy osobnosti, ktore pramenia z vnutornych strachov... podla mna pochopit, coho sa clovek obava, pochopit korene, pricinu, to znamena pochopit aj pristup k nemu.

annadobsonyova
autor
5. jún 2019

@jumama Ďakujem! 🙂

galioska
5. jún 2019

@annadobsonyova hlavne takýto ľudia neznesú zmenu, akúkoľvek zmenu

annadobsonyova
autor
5. jún 2019

@galioska joj to ano, to som uz vypozorovala 🙂 A neschopnost rozhodnut sa. Majú to ťažké aj oni, aj ich okolie :-/

bubalea
6. jún 2019

@annadobsonyova to veru, áno ak ti na to človeku záleží, tak proste musíš nejak zaťať zuby aj aj keby vieš proste že máš pravdu, rozhodne sa tú osobu nejak nesnaž vytočiť. oni majú svoj svet a musia sa udržiavať v istej rovine, aby boli v pohode, čo je ale moc ťažké

natuska87
6. jún 2019

@annadobsonyova ja mám podobnú osobu za susedu...keby mi jej ako človeka nebolo ľúto, už by som to vzdala aj stokrát...nervózna je, keď prídem, zúri, keď neprídem.Tiež ma isto podozrieva, ale nedá to poznať.Ak m´´a niečo dôležité / pre ňu/ urobiť, ak má ísť napr. k lekárovi, zúri a vyhovára sa...raz toto, inokedy tamto.Skáčeme jej okolo zadku a niekedy som z nej zúfalá...Ale snažím sa byť pri nej kľudná...😎

annadobsonyova
autor
6. jún 2019

žienky ďakujem 🙂 Mne osobne sa najťažšie narába s tým, ako sa vždy naštelujú do pozície obete. Síce ubližujú častokrát práve oni, majú pocit, že oni sú neomylní a nikdy nikomu neublížili. A je to presne tak, ako sa tu spomenulo- tá nedôvera nie je jedmoznačne komunikovaná, len je to cítiť. A všetky prešlapy sa rátajú, každá blbá veta sa im navždy vryje do pamäti. A získať ich dôveru sa mi zdá až nemožné, keď sú nastavení neustále hľadať chyby. Achjo ☹

natuska87
6. jún 2019

@annadobsonyova presne, ako píšete...Okrem Vami spomenutých " symptómov ", dokáže človeka, ktorý jej je oddaný, strááášne uraziť.Mne niekoľkokrát povykrikovala také veci, ktoré sú pre mňa bolestivé, a v slabej chvíľke som sa jej zdôverila.Ona to potom, použila ptorti mne.No, katastrofa.Ja si opakujem, že neklesnem na Tvoju úroveň a nevrátim ti to...Ale niekedy som z nej tak vyčerpaná, lebo to je aj "energetický upír", tak dokáže vysať energiu...😲

montemotherone
9. jún 2019

@annadobsonyova prečo s ňou potrebuješ do re vychádzať a byť na "bielej listine". O tom predsa vzťahy nie sú. Buď autentická. Ak narážaš na jej neprijatie, nezmeníš to. Platí to tak u ľudí s potvrdeniu diagnózou aj u tých, ktorí sú paranoidní ale myslia si že nemajú problém 😏
"To čo robím vypovedá o tom, kto som. To, ako to vidia iní, vypovedá o tom, kto sú oni" 🤷

annadobsonyova
autor
9. jún 2019

@montemotherone Asi preto chcem dobre vychádzať s dotyčnou osobou, lebo mi na nej záleží. Ak hľadám kompromis, to neznamená, že nie som autentická. A každý, kto pozná osôbku so stihomamom vie, že to nie je jednanie ako s niekým zdravým.
Ak je niekto paranoik, tak to o nom nieco vypoveda? Asi tolko ze ma dusevnu chorobu. Ze je tazke ziskat si jeho doveru. Preto som predsa polozila otazku, ako na to. Lebo to nie je vobec jednoduche 🙂
Skuste si nieco precitat ohladom tejto choroby, mozno mi budete viac rozumiet 🙂

montemotherone
10. jún 2019

@annadobsonyova nepochopila si. ak o tejto chorobe vieš všetko, vieš aj to, že na tvojom správaní nezáleží. Záleží na liečbe dotyčnej osoby a jej vlastnej práce samej na sebe. Tvoje správanie na jej "prijímaní reality" nič nezmení. Ak chceš s touto osobou nejako komunikovať tak, aby si jej naozaj pomohla, komunikuj s jej terapeutom. To nie je na poradenstvo na MK 🤷 Ty chceš, aby ti dôverovala. Kvôli sebe, alebo kvôli nej... Lebo ak ťa odmieta, rátaj aj s možnosťou že by to tak bolo aj bez jej ochorenia. Si s tým zmierená?

annadobsonyova
autor
10. jún 2019

@montemotherone paranoja sa nedá liečiť, len tíšiť príznaky a nie u terapeuta, ale u psychiatra. Tam majú vstup maximálne najbližší, neviem si predstaviť, že by k nemu chodilo celé okolie pacienta 🙂 🙂
Ďakujem, že ste mi vysvetlili, že sa to nedá a poukázali na všetky úskalia problému, je to nevídaná pomoc 😉

montemotherone
10. jún 2019

@annadobsonyova nemáte za čo. S pozdravom... 😌