Ako často navštevujete starých rodičov?

kaputo
12. okt 2011

Ahojte, chcela by som si urobit taky miniprieskum. Stari rodicia (z oboch stran) byvaju cca 200 km od nas. Vidime sa asi 11x do roka (teda kazdy mesiac okrem januara, bo na vianoce sme tam dlhsie), vacsinou od piatku vecera do nedele obeda. Ide o to, ze svokra ma pocit, ze je to hrozne malo, a stale pocuvame, ako je ona malo s vnuckou a ako sa tomu kazdy cuduje... Ja naopak mam pocit, ze je to dost. Mame este aj druhych starych rodicov, s ktorymi tiez chceme travit cas. Pracovne sme dost vytazeni, takze je nam aj vzacne, ked sme spolu len my, plus mame dom, a teda aj o domacnost sa treba niekedy starat... ako ste na tom vy?

happy8051
12. okt 2011

nuz toto je casty problem u rodin, ked su starki daleko... na to, ako to mas daleko je jedenkrat mesacne ok. predsa su aj ine veci, ktore potrebujes riesit. ak ma babka pocit ze je to hrozne malo preco nepride ona k vam?

martinex
12. okt 2011

podla mna je to vsetko o vztahoch. moja mama aj svokra byvaju od nas cca 20km. s mamou som minimalne raz tyzdenne,niekedy castejsie...a k svokre chodime tak kazdy druhy vikend na 2-3 hodky...ale uz sa tesim ked sa prestahuju 300km od nas,co maju v plane..potom bude navsteva max 3x do roka 😎 inak ja ako decko som k starym rodicom chodila tiez max 3-4x do roka.... mne to nepride malo, niekedy aj jedna navsteva mi staci na pol roka 😀

tatiana1985
12. okt 2011

@kaputo manzelovych rodicov mame tiez 120km od nas... a vidime ich presne ako pises... kazdy mesiac 1x...
ale zas, raz za 3mesiace k nim este idem ja s malou na cca 5dni, kedze manzel pracuje v zahranici 🙂 🙂 🙂

stvura
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kaputo
autor
12. okt 2011

@happy8051 no babka by kludne prisla, (niektore z tych vikendov travia oni u nas), ale my ju castejsie nevolame.. ako som pisala, chceme proste travit cas aj po svojom..

magali
12. okt 2011

@kaputo nooo toto je fakt velmi casty problem.. ja si myslim ze vam svokra nema co vycitat, nato ako ste daleko, chodite naozaj velmi casto.. a presne ako pises, mala ma este jednych starych rodicov a tiez mate narok na cas len pre seba.. my byvame od svokrovcov 5min autom a veru tiez tam chodime raz do mesiaca na vikend a aj to uz vacsinou len na jeden den, lebo nas nebavi prevlakat vsetky veci pre maleho a obcas k nim ideme cez tyzden na 2-3 hodiny... tiez by som rada vedela ze preco nepride ona k vam, ked jej vnucka tak chyba.. presne toto robia aj moji svokrovci, stale pocujeme len vycitky, ale oni u nas boli ked sa maly narodil a patom este ked sme ich zavolali na gulasparty, cize za cely rok az 2x,, na tvojom mieste by som sa tymto vobec nezaoberala

ivka30
12. okt 2011

presne tak. Aj u nás je to tak,že k mojim rodičom chodíme raz za mesiac na víkend, bývajú od nás 120km. Svokrovci bývajú 25km ďaleko a k nim nejako potrebu nemám chodiť,takže tiež raz za mesiac na 2-3hodinky a aj to sa neviem dočkať,kedy pôdeme domov. Taktiež počúvame výčitky,že malú vidia málo, ale neurobia pre to nič. Za mesiac nezavolajú, neopýtajú sa na ňu a na návštevu tiež neprídu. Takže to neriešim....

veronicka1901
12. okt 2011

Ja si myslim, ze je to primerane. Ved ste uz samostatna rodin a chcete byt aj spolu a mat sukromie, cez tyzden urcite nemate na seba vela casu 🙂.

kaputo
autor
12. okt 2011

@magali no, ako som pisala, ona by prisla, len ju nevolame, a ani o castejsie navstevy nestojime... aj my sme spolu malo...

m.i.r.i
12. okt 2011

@kaputo co by som ja za to dala, ak by sme sa s nasimi videli kazdy mesiac☹ Tiez su 200 km od nas a napriklad za posledny rok sme sa videli asi 5x. Pri poslednej navsteve som im povedala, ze ci nemozu k nam prist castejsie, ale hodne vyhovoriek to bolo ☹ My sme tolko nechodili, lebo nas drobec bol este maly a veru sme museli stale prevazat pol domu so sebou a drobec tiez mal vzdy naruseny cely rezim, horsie spal, vacsinou sme ho museli este par dni po navrate domov davat do poriadku...tak sme nasim povedali, nech chodia oni ked je on maly, potom uz si viem predstavit ze budem ja chodit trosku castejsie..kazdy mesiac by bolo uplne super...my ale byvame viacmenej pri svokrovi (byva v dome pod nami) a svokru nemam, takze mne ide len o jednu stranu..ale keby som mala dve, jupi..ja by som bola stastna vidiet kazdeho raz do mesiaca...aspon by mi niekto obcas aj maleho zabavil a on sa potesil...

blumka
12. okt 2011

moji rodicia su od nas cca 250km a sme u nich raz za mesiac na vikend, pripadne ak je nejkay predlzeny tak aj ten travime u nich, a v lete minimalne jeden tyzden a na vianoce su bud oni u nas alebo my u nich. Svokrovcom mam 5 minut autom, takze to sa vidime pomerne casto, v priemere raz za tyzden,ideme bud my k nim na navstevu alebo oni k nam.
Podla mna to je primerane tomu ako su vasi rodicia daleko. My chodime len k jednym starym rodicom a uz to je niekedy dost.

titkovamiriam
12. okt 2011

ja žijem s mojimi rodičmi v dvojgeneracnom dome takze som s nimi denne,s priatelovej strany mame babičku cca 100km chodime tam na vikendy tak kazde 3-4t. 😉

alenka600
12. okt 2011

ja asi nie som spravny odpovedajuci, lebo zijem v zahranici, ale paci sa mi Tvoja tema 🙂 Manzel svojich rodicov stretavat nechce (byvaju od nas 400km), takze ich vidime tak 1-3x do roka, ked ideme tym smerom nieco vybavit, ale to len navsetva na dve hodky. Moji rodicia byvaju 1600km a chcela by som ich vidiet castejsie, ale je to tiez max 3-4 x do roka z pochopitelnych pricin :(
Tvoja svokra ma postoj typicky pre mnoho ludi na SR - rodina MA byt pokope, lebo sa tak patri. Nechcem generalizovat, ze vsade je to tak na SR a ze vsetci zo starsej generacie to tak hovoria, ale je to casto - pamätam si ako moja babka robila sceny na Vianoce, ked sestra po svadbe chcela prve spolocne Vianoce stravit len so svojim manzelom......bohuzial je to tak, ze nase maminy-svokry - babky nam casto nedaju priestor roztiahnut kridla a nevedia akceptovat, ze uz nie sme len ich rodina, ale ze mame aj vlastnu rodinu. Podla mna tak ako to mate je uplne postacujuce - mate nie len svokru, ale aj druhu stranu a chcetee byt predsa aj doma u seba a mate na to absolutne pravo!!!!

anielik
12. okt 2011

no, fiha...my ako sme zacali stavat neboli sme ani u nas (200km) ani u svokry (550km) maju dvere otvorene kedy kolvek mozu prist, moja mamina pride tak kazdy druhy mesiac na 3-4 dni a svokra ako jej to vychadza ale min, 3x do roka aspon na tyzden... volame si, skypujeme (svokra sa kvoli tomu naucila robit s PC).... zial momentalne to inak nevychadza
kym sme nestavali tak sme vsetky sviatky sli my ku svokre a medzi tym sme sli k nam ale len vikendy, kedze balit 4clennu domacnost s malymi detmi je hruza. :D

tea333
12. okt 2011

ja som mala mamu tak 30km, videli sme sa aj 2-3x do tyzdna na chvilu, bud u nej, alebo u mna, alebo v meste na nakupe.Teraz je bohuzial niekolko tisic kilometrov vzdialena, ale stale skypujeme a volame si.
otec byva tak 25km, snazime sa vidiet kazdy tyzden.obom nam to vyhovuje.
ku svokrovcom chodime takmer kazdy tyzden, byvaju 170km, v priemere tam stravime tak 1,5-2 dni z tyzdna.
K mojej babke, teda nasej prababke som chodila aspon 3x do roka (550 km) ale odkedy mame maleho, chodia aj oni sem, tak sa vidime tak 3x do roka, ale stale par dni vkuse, napriklad tyzden v lete, tyzden v zime, par dni na jesen..
Mame 2 auta a kedze som na materskej a muz ma flexibilnu pracu, mozme navstevovat rodinu casto.
U nas to nie je povinne, ja strasne rada travim cas s rodinou, a svokrovci su mi naozaj ako druhi rodicia.citim sa tam doma.
moji stari rodicia maju skype a casto si volame tiez..

cikyta
12. okt 2011

My sme od našich 80 km a vidíme sa 1-2 krát za rok ich rozhodnutím 😔 . (Svokrovcou už bohužial nemám)

andrejka1974
12. okt 2011

no moji rodicia aj svokrovci byvaju na tom istom sidlisku s mojimi rodicmi som skoro denne ale svokrovcov vidime raz za tyzden ked ideme my k nim oni k nam nechodia neviem preco u nas su vzdy dvere otvorene moji rodicia vzdy radi postrazia moje deti su s nimi radi a casto najmensiu vyberaju aj zo skolky a starsi k nim radi zajdu na vikend svokrovci ti moc zaujem o nase deti nemaju

frauakbari
12. okt 2011

Ja sa akurát teším na návštevu mojich rodičov,prídu pozajtra na 2dni,pozrieť malú,lebo ju ešte nevideli,len cez skype a na fotkách.Ináč sa potom uvidíme,dúfam že na Vianoce,pretože sme od seba vzdialení cca. 1000 km.Čo sa týka svokrovcov,tak tých už nemám,čo je mi veľmi ľúto, lebo som nemala ani tú česť ich spoznať.Ale z rozprávania verím, že to boli veľmi dobrí, milí a veľmi rodinne založení ľudia.

lienockaa
12. okt 2011

malo..moji rodicia byvaju od nas 400km, chodime tam 2x do roka..vzdy na velku noc a potom v lete, ale to uz ked ideme, tak na dlhsie, cca na 2 tyzdne..velmi mi to je luto, pretoze deti lubia a chcu sa s nimi stretavat, no bohuzial kvoli zdravotnemu stavu oco nie je schopny cestovat k nam..mama pride aj k nam, tak 2x do roka na tyzden-dva..no aj tak je to podla mna malo..zvlast je mi luto otca, pretoze on je skvely dedko, velmi malo vnucat takeho ma, mozu o takom niecom iba snivat, no moje deti ho vidia velmi malo. ☹ mozno sa to casom zlepsi, ze budeme chodit k nasim aj v zime, doteraz sa mi to ale neosvedcilo-vzdy maly ochorel, preto sme vlastne zimne daleke cesty vynechali..svokor byva v tej istej dedine ako my, no k vnucatam pride tak raz za tyzden, niekedy aj raz za dva tyzdne na dve hodky..svokru uz nemam..

vejinka
12. okt 2011

casto... byvaju s nami.. a moji rodicia tak raz za mesiac su zamestnani nie ako svokrovci na dochodku.

anjelicek26
12. okt 2011

Moji rodicia su 2,5 hodiny lietadlom daleko a 2 hodiny lietadlom daleko su draheho rodicia. Takze tak. Kazde dva mesiace lietame, striedame to, takze 3-4x do roka vidime kazdych.... co uz, castejsie to nejde, preto v lete chodievame na dlhsie, tri tyzdne v nemecku a styri na slovensku.

lenka2012
12. okt 2011

no ak mozem aj ja prispiet 😉 ?,tak s mojimi rodicmi sa sanazim byt aspon raz do tyzdna,aby si na nich maly zvykol(byvaju cca 20km od nas),a k svokre sama od seba moc nechodim,ona pride tak raz za tyzden,ale to staci 😉 (byva na tom istom sidlisku ako my) 😀

fialkaa
12. okt 2011

obe sady starych rodicov byvaju 200 km daleko. navstevujeme ich cca raz za 6 tyzdnov, cca kazde dva tyzdne nas navstevuje moja mama, ktora cestou za svojou pracou prechadza cez BA. ale naplno u nas fici skype, starkaci maju pocitac a niekolkrat do tyzdna sa rozpravame cez skype. maly starkych lubi, nema problem byt s nikym z nich, ked skypujeme pisti od nadsenia, ked sa stretne so starkacmi, bojim sa, aby od radosti neodstal infarkt

katrinka8
12. okt 2011

No tak my to mame tak, ze moji rodicia byvaju v tom istom meste ako my, takze tam sme cez leto boli skoro kazdy den - kvoli zahrade a "vybehu" - oni byvaju v dome, my v panelaku. Ich prave kvoli tomu, ze byvaju blizko, vidime teda aj cez rok casto 😉 No a svokrovci byvaju od nas 75 km a vidime ich tak... no, neviem to narychlo spocitat. Ale obvykle chodievame ku nim na dlhsie, na nejakych 4 - 5 dni, nakolko manzel dochadza do prace kazdy den do svojho rodneho mesta. Takze nam to vyhovuje aj z toho hladiska, ze nemusi potom chodit hodinu, ale len 10 minut 😀 Neviem vsak, ako casto to je, ale nie kazdy mesiac, asi tak kazdy druhy cca. Je to nepravidlne. Obvykle, ked je nejaky sviatok v tyzdni. Svokrovci k nam chodievaju obvykle, ked mame sviatky - ale to len "na otocku" 🙂

kaputo
autor
12. okt 2011

fuuha, tak vidim, ze je to naozaj pestre 🙂 no mne sa zda raz za mesiac naozaj dost, ved potom sme v podstate kazdy druhy vikend prec, v piatok odchadzame, v nedelu sa vraciame. Svokra je teda presvedcena, ze je to malo... oni ziju len od tej jednej navstevy po dalsiu...myslim, ze spolu si velmi nemaju co povedat, ziadni priatelia, ziadne konicky.. no niekedy je to dost dusive

katrinka8
12. okt 2011

@kaputo - no to mas tak, ze kazdemu vyhovuje nieco ine. Unoverzalny kluc neexistuje v tomto. Ale asi si to vystihla, kedze su svokrovci sami, asi ste ich jedine rozptylenie (alebo ako to nazvat) a preto si myslia, ze ste s nimi malo. Ale chapem Ta, ze je to niekedy narocne, ked clovek potrebuje si aj doma veci porobit, aj si trochu sukromia uzit atd., ze nemas chut stale kdesi behat a furt balit a vybalovat a vsetko okolo toho...

kaputo
autor
12. okt 2011

@katrinka8 no manzel je jedinacik, svokra na nom dost lipla.. ako sa nam narodila dcerka, tak sa fixacia preniesla na nu, a zacali sa aj nezhody. Manzel svoju mamu charakterizoval ako tu, co ma vzdy pravdu a vsetko vie najlepsie. Od zaciatku sme mali rozdielne nazory na vychovu, rezim, jedlo... atd. babka ale nemala potrebu to respektovat, lebo:"ona uz dieta vychovala a vie ako sa to robi." Vo vztahu babka/vnucka tam neexistuje slovo nie, a zachadzalo to do takych extremov, ze sa mohla hrat s babkinymi okuliarmi, tlaciarnou a pod, lebo chcela...zacala odmietat deda, tak ten travil cas na balkone, pripadne na medziposchodi..."aby ju nedrazdil" ked sme sa pokusali zasiahnut, svokra chytala hysaky, ze to nie je vychova, ale drezura... ked si pyta pred obedom zmrzlinu a nie som tam, babka jej ju da, ak tam som, tak povie, ze ona by jej ju dala, ale maminka nedovoli... pri kazdej navsteve dostava mala dary, kvoli comu sa hadame, lebo ja s tym nesuhlasim... povedali sme, ze jej ma kupovat darceky na sviatky a pri normalnej navsteve, len daku drobnost.. tak raz to dodrzala (ale drobnosti bolo 20 a to neprehanam..) inak dostava drahe babiky s oblecenim, barbie sady a pod... proste je pre mna stale tazsie a tazsie aj tie mesacne navstevy absolvovat, lebo svokra sa sice tvari/ resp. pred narodenim vnucky tvarila, ako ma ma rada, ale okato dava najavo, ako ma nerespektuje... no ale to je asi do inej temy 😉

katrinka8
12. okt 2011

@kaputo - no, ono je to presne ten typ svokry (alebo mamy), to sa casto rozobera, ktore robia vsetko tak akosi "naopak". Ja Ta presne chapem, mna by z toho tiez porazalo. Ale v tomto by mal asi zasiahnut Tvoj manzel a vysvetlit rodicom, ako sa veci maju - najma vysvetlit negativne dopady tohto chovania na malu. Na druhej strane, ona to asi nemysli tak, ze by sla Tebe zle vyslovene robit, oni to babky dakedy tak beru, ze tym robia dobre vnucatku. A nerozmyslaju, ze mu tym vlastne skodia. Ona mozno chce "vynahradit vnucke strateny cas", ked tam nie ste. U nas bol zase velmi casto problem, ze svokrovci chceli dcerke davat jedla, ktore su pre nu nevhodne (cokolady a keksiky kremove a pod.) - teraz ma 16 mesiacov. Nasa dcerka je velmi zly jedak, prikrmy jej dlho nic nehovorili, proste strasne dlho trvalo, kym vzala aspon niektore jedla ako tak na milost. Kedze ona nemala ani snahu ochutnavat nove jedla, nastastie ked jej dali daku sladkost, vyhodila to uz ako malicka. Lenze teraz uz OBCAS ma aj snahu nieco ochutnat. Ale my si neprajeme, aby jedla napr. cokoladu a pod. - navyse ked sa nevie najest normalneho jedla. No a tam sa furt vyjeda medzi jedlami. Tak sme to zatrhli s argumentom, ktory konecne zabral: kym sa nenauci dcerka jest normalne jedlo, nemoze vyjedat medzi jedlami. Toto na svokrovcov zabralo a uznali. Prestali s tym 😉 Je to iny pripad ako u Vas, ale spolocne je asi to, ze niekedy dohovaranie proste nezabera, musis vymysliet presvedcive argumenty, ktore zaberu, co je ovsem tazke 😒

kaputo
autor
12. okt 2011

manzel sa aj snazil vysvetlit, svokra mu na to aj prikyvla, ale nabuduce bolo zas vsetko po starom ... vacsinou si aj ja myslim, ze to nerobi schvalne, ze je to proste silnejsie ako ona... musi jej kupit, musi jej dat sladkosti... s tymto mame tiez problem, aj ked normalne jedlo mala bez problemov zje, sladkosti sa snazime obmedzovat. V manzelovej rodine je po generacie obezita, ja tiez bojujem s hmostnostou a pretoze viem, o com to je, chcem toho usetrit svoje dieta a naucit ju spravnym stravovacim navykom... ale babka ma na to svoj nazor, a tak okrem toho, ze sladkosti donesie akoze verejne, este jej dava cokoladu ked je u nas na navsteve aj tajne... a obaly si nosi domov 🙂
a niekedy som presvedcena, ze to robi schvalne, lebo inak by to nebolo mozne. Raz, ked k nam mali prist donutil ma manzel 3 dni vopred zavolat a povedat svokre, ze nech nenosia malej dary, aby som je to akoze pripomenula.. tak som zavolala, svokra, ze jasne, jasne, cau. A hadajte kto vosiel do dveri prvy....najvacsia dracik kabela

maca793
25. okt 2011

našťastie naši bývajú v jednom meste, takže deti sú u mojich rodičov každý víkend a cez týždeň k nim zbehneme tiež. z druhej strany(ex manžela) deti-dvojičky "starkú" nevideli pol roka, a to tam chodia každý mesiac. a "starkého" toho nepoznajú. býva niekde na východe Slovenska.