Ako by ste riešili túto situáciu?

17. júl 2024

V skratke,mám 16r pubertiaka a 3r škôlkara. Pubertiak má kamarátov v meste kde bývaju moji rodičia tak chcel tam ísť k rodičom na prázdniny že bude sa stretávať s kamarátmi pôjdu na kúpalisko a do mesta. Povedala som choď a dohodla sa s mojou mamou. Poslala som po ňom peniaze keďže bude u rodičov stravovať a môj by zjedol aj koňa nech starký nemusia míňať svoje. Po pár dňoch som sa dozvedela že švagrovci dali k rodičom ich jedinú dcéru má 7r na celé leto. Mama mi o tom nepovedala lebo by vedela aký by som mala na to názor. Švagrovci stále dávajú k nej dieťa aby si od nej oddýchli. Vyhovárajú sa že chodia do práce. Ako keby nechodil do práce každý človek. Lenže ony po práci pohoda klidek tabaček nestarajú sa že majú dcéru u babky. Raz za čas ju idú pozrieť ako sa tam má. Vec sa má tak že moja mama je na dôchodku ale má zdravotné problémy, keďže je tam teraz u nich môj syn tak viem od neho že babke je zle nevládze behať za vnučkou a musí veľa času ležať v posteli a oddychovať.

autor
17. júl 2024

Odpíšem sem - Je zničená jednak z tohto tepla nerobí jej to dobre a že musí behať za vnučkou a starať sa o ňu 24/7 Som nahnevaná na svagrovcov že toto nevidia alebo nechcú vidieť že tá babka nevládze a aj tak tam u nej dieťa nechajú celé leto. Lebo do táborov ju nechcú dať vraj nebudú na to míňať keďže majú babku zadarmo. Ony sa jej nebudú venovať lebo nechce sa im, nechceli dieťa necítili sa na to. A pri každej príležitosti ju dajú k babke. Babka je dobrák nepovie nie aj keď nevládze. Čo je veľká chyba, bojím sa o ňu predsa to zdravie keď jej už neslúži dobre. No neviem čo mám robiť ako toto riešiť? Keď poviem svagrovcom svoje asi sa vzťahy pokazia ale bojím sa o svoju mama toto si nezaslúži. Či za to že je na dôchodku nemá nárok na oddych. Dobre nech stráži vnučku raz za čas ale nie celé leto a každú voľnú chvíľu.

tamta
17. júl 2024

No co sa tyka svagrovcov a malej dcerky, tam nemas co riesit.. Ozvať sa musia tvoji rodicia.. Max mozes pred nimi vyjadriť svoj názor..
A tvoj syn tam bude tiež celé leto, nie..? Onho sa starať nebudú musieť? Pomôže im aj nejako alebo sa tam bude chodiť iba vyspať/najesť/oprať? Lebo oňho sa tiež budú musieť tym padom celé leto starať.. Veľa v týchto horucavach variť... Aj ked denná starostlivosť bude asi v mensom rozsahu ako o tu 7 ročnú..

suzitok
17. júl 2024

Ale veď ty si urobila to isté, tiež tam máš syna. A keď toľko zje, myslím, že mama sa viac narobí v kuchyni ako pri hraní so 7 ročnou.

vilma7
17. júl 2024

Ako? Vzala by som syna domov...pubertiak tiež nie je výhra, aj keď je, bude možno celý deň vonku ..ale stále mu treba variť (veľa) , prať atď. A aspoň tým odľahčila rodičov.
To že tvoja mama nevie povedať nie, je žiaľ jej problém. A nie tvoj.

martul
17. júl 2024

@tamta
@suzitok baby porovnávate 16r chlapca so 7 ročnou. Tomu nemusí robiť animatora ani dávať pozor čo robí. Vie si naložiť sám jesť, ísť do obchodu a aj babke pomôcť.
Na 7 ročnú treba dávať stále pozor, kde je čo robí, hrať sa s ňou.

vsetkounas
17. júl 2024

Ako by som to riešila ja v prvom rade by som povedala svoje súrodencovi že či chce zničiť našu mamu či sa urazí alebo nie .Nie švagrinej alebo švagrovi neviem či máš brata alebo sestru a nech sa aj urazí je to aj jeho rodič .A potom píšeš že máš 3 ročného škôlkara tak neviem či pracuješ alebo nie by som sa zobrala aj ja a išla na týždeň k mame pomôcť jej aj s malou aj s vareným a tak nech si odychne . A potom by som asik zobrala syna domov .Keby som pracovala povedala by som synovi nech čo najviac stráži sesternicu a zoberie ju von a tak veď už má 16 . A neskôr ho tiež stiahla domov .Obcas im objednala jedlo nech si mama odychne dnes máš menicka za pár eur a potom po týždni asik tie by som syna zobrala domov .

tamta
17. júl 2024

@martul ved som opisala rozdiely. Každopádne určitá starostlivosť a zodpovednosť ostáva na babke.
Zas sa netvarme, ze starostlivosť o 16 ročného nie je žiadna. Zje asi 3x viac ako tá mala (sama to píše autorka).
Nech si najprv každý pozameta pred vlastným prahom, ked chce hejtovat.

tykat
17. júl 2024

Pozvala by som babku na mesiac k sebe, nech sa zotavi, ale to musi chciet aj babka (asi by jej mohlo napr.seknut v krizoch). A vnucka nech ide domov k rodicom. 16r a dedko sa o seba postaraju.

martul
17. júl 2024

@tamta netvarim sa že starostlivosť žiadna. Ale určite je sebestačnejší.

mamina7070
17. júl 2024

vezminmamu knsebe na prazdniny nech sa zrelaxuje a 16 rocny si uz moze tam varit aj sam a aj pre dedka

martinka13
17. júl 2024

No ťažko dačo riešiť, keď sama si tam odlifrovala syna na celé prázdniny. Mám deti (15 a 9). K mojim rodičom idú na striedačku na 1 týždeň (spolu so sesternicami) cez prázdniny. Rozumiem Tvojim dôvodom, prečo si ho tam poslala, ale variť a prať pre takého chlapca celý mesiac je tiež dosť náročné. Rovnako byť za neho aj zodpovedný ( pre mňa by to bol väčší stres, ako sa starať o 7 ročnú). Aj keď samozrejme väčšia je starostlivosť o tu menšiu. Pokiaľ má mama zdravotné ťažkosti, nedala by som tam žiadne dieťa. Keď tak na pár dní. Mali by ste sa so súrodencom o tom porozprávať. A mama vie hádam tiež, koľko zvládne. Alebo je taký dobrák, že sa bude starať do posledného dychu a potom už budete mat väčší problém.....

dadka1997
17. júl 2024

A o co ti ide ? Ved ty si si tam tiež capla decko, o ktoré sa treba starať, ktoré ešte aj beha s kamararmi po vonku a neverím, že babička nepanikari, čo s ním 🫣 ta mala ma 7 cize je len u babky na prázdninách

janinah
17. júl 2024

Chudák vaša mama..každé vnúča by tam malo byť týždeň ( nie spolu) a stačí...a v tých horúčavách stáť pri peci a variť je o život.Syna ber domov a volaj súrodencovi.nech si zosoruju starostlivosť o dcéru bez babky.A môže sa uraziť aj na 100 rokov.Chran si mamu.kym ju máš

marianarem
17. júl 2024

Neriesila by som to nijako, babka je ta, co by sa mala ozvat. Svojpravny clovek si ma vediet urcit svoje hranice a povedat, ked je uz za nimi. Ak jej chces odlahcit, tak nech jej tvoj chalan pomoze s varenim a skusi sa aspon na chvilu denne ujat sesternice. Ale je to prmarne problem babky, ze sa nevie ohradit. Este sa mozes s babkou porozpravat, spytat sa, ci nie je pretazena z dvoch vnucat a teda nabadat ju, aby sa urcite ozvala, keby to ho na nu bolo moc.

ivana11155
17. júl 2024

Tvojmu synovi tvoja mama musi tiez navarit, vari pre oboch naraz. 16r dieta, uz tak velmi babku nezatazuje, to je fakt. Mohla by si to prebrat so surodencom, lenze protiargument ma brat/sestra hned naruke- aj ty tam mas dieta. Ked mas nahodou brata, chlapi su menej vsimavi k rodicom, co sa tyka toho, kolko zvladnu a ako sa citia.

evka52
17. júl 2024

Mne ináč príde zaujímavé, že o súrodencovi a partnerke/partnerovi píše ako o švagrovcoch 🙈

tamta
17. júl 2024

@evka52 nemôže to byt súrodenec jej muža? Ci to je uz totalny nezmysel?

januska12323
17. júl 2024

Toto si majú riešiť tvoji rodičia nie ty diktovať druhým kde majú dať dieťa. Tvoj synáčik tam je tiež aj keď mu netreba robiť program "len variť".

rorino
17. júl 2024

@tamta asi nie,lebo píše,že sa boji o mamu,takže jeden "svagrovec" je asi surodenec

bellaa3007
17. júl 2024

@suzitok nemyslíš važne porovnávať 16r so 7r dievčatom ktoré chce behat, vymyslat a treba na nu davať pozor

maciatkolulu
17. júl 2024

Počkaj to ako fakt🤣🤣🤣🤣,tak ty tam dáš syna,to je fuk,že má 16,to je niekedy ešte horšie nakoniec,ako 7.rocne a ty sa ozyvas? Ty niečo riešiš? Snáď nie ...akože ak sa ozveš svagrovcom,budeš za riadnu hus. Tvoj syn,tam samozrejme isiel variť,upratovať a pomáhať babke ...ach bože. Inak sedemročné dievčatko je fajn parťák a nie mimino za ktorým je treba behať,problémy zvyknúť robiť pubertaci urvaty v lete z reťaze.

tamta
17. júl 2024

@bellaa3007 ako vies, ze ta 7 ročná je taka? 7 ročne je uz zväčša rozumne dievča, podla mna je to ďaleko menšia záťaž ako pubertak, ktoreho pod kontrolou budeš mat ťažko ale zodpovednosť zaňho prevziať musíš keďže bude bývať u teba. Fakt nechápem..

0silvia0
17. júl 2024

A o tie prázdninujúce deti sa stará aj dedko či je všetko len na babke? Dosť dôležitý faktor. U mojich rodičov to vždy bolo tak, že babka robila servis (varenie) a dedko sa venoval deťom.

irusa
17. júl 2024

v prvom rade ak to vadí mame mala by sa ozvať ona a nie ty....netuším koľko ma mama rokov, no nemyslím, že o 7 ročné je až taká starostlivosť veď nemá 3 roky...mám syna v takom veku a nerobím mu animátora..behá s kamošmi po vonku...tiež toľko toho nezje ...skôr cítim z teba, že by si rada aj ty nasačkovala to 3 ročné tiež....veď teba to vôbec trápiť nemusí...iné by bolo ak by ste bývali v spoločnej domácnosti

tamtamka26
17. júl 2024

ja by som pred letom dala stretko alebo zavolala švagrovcom a opýtala sa, kedy plánujú dať dieťa k babke, lebo aj ty tam chceš dať a 2 deti sú na ňu veľa....snáď pochopia. a hádam majú v lete aspoň po týždni dovolenky aj oni, aby s ňou boli, či ani to nie? snáď nie sú až takí krkavci :-/ a tvoj syn trochu to dievčatko nezabaví? totálny ignor? ja viem, že to má iné záujmy, ale tak nejaké pexeso by sa s ňou snáď mohol pohrať, nech si babka oddýchne... veď má doma malého súrodenca, pozná to...

ukgirls
17. júl 2024

tiez si myslim,ze je dieta ako dieta a je jedno ci ma 16 a ci 7 ... starky su svojpravny mali sa ozvat -ty nemas pravo nic vycitat bratovi kedze si sama spravila to iste ... aj tvoj syn musi jest , musi sa po nom spratat, poprat ... chces starkym pomoct - povedz synovi ok chces tam byt-pomahaj s domacimi pracami nech si babka oddychne ... alebo avolaj bratovi a dohodnite sa ze sa obaja prestriedate a budete tam chodit aspon pomahat cez vikend s nakupom,pratanim a varenim ... pripadne vziat deti na vylet na celi den cez vikend nech maju kus kludu

victoriab
17. júl 2024

Kritizujes to, co si sama urobila. Je to ich babka rovnako ako jeho. Ty nemas pravo druhemu hovorit, ci tam ist mozu alebo nie. Babka je dospela, svojpravna. Ak nevladze, ma povedat. Odkomunikovat to musi ona. Nie ty za nu. Ty si jej tiez len pridala starost namiesto odbremenenia.

nairia
17. júl 2024

v prvom rade sa musi ozvat tvoja mama a tiez by som sa porozpravala so surodencom, nech sa dohodnete na nejakom rezime.
ja neviem ako teda to maju ostatni, ale moj synovec ako 16r bol na prazdninach u svojej babky a teda ta o nom nevedela ako bol den dlhy, kedze chodil s kamosmi na kupko a domov sa chodil tak maximalne vyspat. za mna je to dost rozdiel mat doma 7r dieta a takmer dospelaka.
neviem, podla mna je situacia trosku rozdielna u teba a u svokrovcov, nechapem tu kritiku.
baby, ved autorka pise, ze jej neter davaju svagrovci k babke stale. takze asi to nie je len o prazdninach. a autorkin syn tam je teraz len na prazdniny, inak tam asi nebyva vareny/peceny.

suzitok
17. júl 2024

@bellaa3007
@martul tak ja mám troch chlapcov 25, 20 a 9 ...vychádzam z toho akí boli, akí sú...tá starostlivosť áno, je v každom veku rôzna, ale podľa mňa práve pri tých starších náročnejšia...hlavne teda narážam na to stravovanie...a čo sa týka programu, aj 7-10 ročné dieťa sa dá zaujať a nenarobiť sa pri ňom, existuje milión aktivít.. ak teda nie je príliš divoké

alickapusinka
17. júl 2024

TY si urobila to iste a zlostíš sa teraz nie je dôvod.