Ako a kam súrne krátkodobo umiestniť bezvládneho seniora?

h2
3. aug 2017

Ahojte dievčatá, potrebujem súrnu radu. Môj otec má 81 rokov a je bezvládny, nechodiaci. Stará sa oňho moja mama a pomáham aj ja, keď môžem. Ide o to, že mama potrebuje odcestovať, vybavovala pre otca umiestnenie na pár týždňov v zariadení opatrovateľskej služby, ale tam to nejako dlho trvá (mame bolo povedané, že do mesiaca príde rozhodnutie, ale mesiac už prešiel a keď tam volala,povedali, že nie mesiac, ale 2 mesiace), proste vyzerá to tak, že v tom termíne, kedy to potrebujeme, to asi nebude. Hľadala som na internete nejaké súkromné zariadenie, kam by ho zobrali, peniaze nehrajú rolu, ale akosi som nič nenašla, len také, kde opatrujú u seniorov doma, čo neprichádza do úvahy. Vedeli by ste mi poradiť nejaké súkromné zariadenie v Bratislave a okolí? Veľmi pekne ďakujem.

petulka124
3. aug 2017

Skus Atlantidu v ciernej vode

xstelinka
3. aug 2017

@h2 Moji rodičia dali môjho deda do Limbachu.Je to ale strašne dávno a neviem či to sanatórium ešte funguje.

liliana363
3. aug 2017

Da sa aj na 3tyzdne umiestnit na interne oddelenie v nemocnici.

wind123
3. aug 2017

Skus si najst v okoli dom osetrovatelskej starostlivosti (DOS), byva sucastou nemocnic, geriatrickych ustavov a pod....jedna sa o zdravotnicke zariadenie, z casti hradene klientom, navrh na pobyt vypisuje obvodny lekar, v pripade Tvojho otca a a jeho stavu by to nemal byt problem...nepotrebujes ziadne rozhodnutie, len sa dohodnut so zariadenim a ten papier od obvodaka, ak maju miesto, zoberu aj hned, maximalna dlzka pobytu je 1 mesiac a funguje to velmi podobne ako doliecovak pre dlhodobo chorych, bude Vas stat cca 20 eur na den.

h2
autor
3. aug 2017

@wind123 Ďakujem, mama dala žiadosť do Lehníc pred vyše mesiacom, myslela si, že sa jej do mesiaca ozvú, potom tam volala a povedali jej, že na rozhodnutie sú 2 mesiace a celkovo z toho telefonátu vyrozumela, že v auguste to už nebude. ☹ Ak teraz dáme žiadosť do iného podobného zariadenia, zase nás nechajú čakať tie 2 mesiace, preto som chcela súkromné zariadenie.

h2
autor
3. aug 2017

@liliana363 Ďakujem, a toto sa ako vybavuje, prosím Ťa? Aby ho do tej nemocnice zobrali, hoci mu akútne nič nie je.

wind123
3. aug 2017

@h2 pisala si ze ste dali ziadost do zariadenia opatrevatelskej sluzby, to je ZOS nie DOS, tych socialnych zariadeni je viac druhov a rozne funguju...sice neviem aka organizacia je v Lehniciach, ale ak davas do DOS tak na ziadne rozhodnutie cakat nemusis.

pribinak
3. aug 2017

Skus Naruc v Dubravke. Je to súkromne zariadenie

sofia1
3. aug 2017

@h2 skús dom seniorov kucisdorfska dolina pezinok

liliana363
4. aug 2017

@h2 prepac, som ti dala mylnu informaciu. Nas dedo bol na viacerych odd. . Na ODCH _odd. dlhodobo chorych tak tam moze byt 3 tyz. ,tam sme ale cakali tyzden ci dva uz teraz neviem. ale nam jeho obv. Lekar hovoril, ze keby to bolo velmi nezvladnutelne tak moze ist aj na interne cez pohotovost. A potom je este DOS ale aj tam sa cakalo vyse mesiaca.

oslo1
4. aug 2017

Ahoj,

moja mama bola v Senior care pri Galante.
Mali sme to stastie, ze ked sme ju tam davali, tak tento dom akurat otvarali, takze nebol problem s cakanim.
Tiez to bolo sukromne, na statne sa caka roky. Najprv sme platili £900 na mesiac, potom schvalili nejaky prispevok, tak to uz bolo £700.
Nasa mama tam nakoniec aj dokonala, ale pekne sa o nu starali.

musim sem dat nejaky obrazok, lebo mi to nechce pridat prispevok

anit05
4. aug 2017

je to trochu zložitejšie, ale základom je mať právoplatné rozhodnutie Msú/OcÚ, alebo VÚC o Odkázanosti na sociálnu službu a obvolať okolité zariadenia či majú voľnú kapacitu. v prípade že Rozhodnutie nemáte klientov samoplatcov zvyčajne akceptujú iba neštátne zariadenia a sú samozrejme plne hradené klientom, je to od cca 30E/deň aspoň u nás v TN kraji - zariadenie Seniorville

gala79
4. aug 2017

skus Liečebňa Sv. Františka v Privoze ( www.hospic.sk ), nezlakni sa toho nazvu, nie je to cisto hospic, nas otec tam bolo ca. 2,5 mesiaca ked uz nemohol by na LDK oddeleni a mama si na jeho opateru sama doma netrufla... ... velmi dobra starostlivost & rehabilitacia.

martul
4. aug 2017

Viem o takom pripade ze doktor vypisal papier do nemocky na prelircenie, infuzie on bude vedieť aka to je diagnóza a bez problov tam dedko isiel a bolo to hradene. Neviem aky je vas doktor ci je tak trochu vas znamy ale da sa to. Otazka je aka by tam bola starostlivosť

h2
autor
5. aug 2017

@anit05 Ahoj, ďakujem, my to rozhodnutie máme, to sme vybavovali už dávnejšie, keď začal byť otec na tom horšie a zvažovali sme trvalé umiestnenie, nakoniec sme to neurobili, že to skúsime ešte zvládnuť sami. Včera som volala asi do 8 zariadení, štátnych aj súkromných, príliš sme nepochodili, buď majú plno, alebo neberú ľudí na krátkodobý pobyt, alebo v jednom súkromnom, kde mali voľné, mi povedali, že také prípady oni neberú (skôr je to domov dôchodcov, ktorí sa ešte ako-tak o seba vedia postarať sami). V pondelok máme stretnutie v Dome Rafael v Petržalke, kde by mohli mať voľné, ale nie je isté, či ho tam zoberú, vraj záleží od stavu pacienta. Cenu mi nepovedali, závisí od stavu, informovala som sa u jednej známej, ktorá tam mala babku a dorazila ma sumou 60,- € na deň. Ale čo už, hlavne, aby ho tam mohli zobrať. ☹

loginexistuje
5. aug 2017

@h2 skuste ten hospiv v prievoze ako ti hore radili odporucam nelakaj sa nazvu je to doliecovak

h2
autor
5. aug 2017

@gala79
@loginexistuje Ďakujem, ten som neskúšala, v pondelok tam zavolám.

evulienkaslx
5. aug 2017

@h2 Senior Malacky ste skusali ? http://www.seniormalacky.sk/kontakty

h2
autor
5. aug 2017

@evulienkaslx Ďakujem veľmi pekne, toto vyzerá super, skúsim, dúfam, že budú mať niečo voľné.

ckatka
5. aug 2017

Človek v takom veku pokiaľ je ležiaci, má isto dosť diagnóz na to aby ho hospitalizovali. Vezmite ho s niečim na pohotovosť, porozprávajte sa s obvodným.

alenkam.
5. aug 2017
alenkam.
5. aug 2017

@h2 prepac, neoznacilo ta, ale prispevok vyssie..
Drzim palce..

janickadr
5. aug 2017

@ckatka V dnesnej dobe uz nefunguje nieco take, ako zobrat "len tak" geriatrickeho pacienta na Interne ci Geriatriu. Vsade sa (okrem ineho) prisne sleduje dlzka hospitalizacie, priemerne uz byva len zopar dni, na Internom menej ako tyzden, na Getriatrii trosku viac ako tyzden a na to sa ozaj neda spoliehat. Jedine Oddelenie dlhodobo chorych by teorericky mohlo byt riesenie na 21 dni, ale ani to nie je vobec jednoduche. A to nehovoriac o tom, ze vsetky taketo internisticky ladene oddelenia ci kliniky su preplnene. To by fakt musel byt prezident alebo niekto z vlady, aby ho vzali na mesiac do nemocnice...

simona_307
5. aug 2017

@h2 V Bratislave a okolí neviem o ničom a Zázrivá je ďaleko, ale keby sa nič nerysovalo, dá sa aj v DSS Nestor, o. z., v Zázrivej vybaviť krátkodobé umiestnenie. Je tam k tomuto účelu vyhradených dvadsať lôžok a ak si klient chce pobyt hradiť sám, nemusí predkladať žiadne lekárske správy ani nič podobné. Tu je stránka spomínaného zariadenia: http://www.rezidencianestor.sk/ a tu je krátka reportáž o zariadení: http://www.vozickar.sk/nestor-jedinecna-sluzba-...

roxanna
7. aug 2017

Tiez odporucam tu liecebnu sv. Frantiska, bolo to jedine zariadenie, kde boli ochotni vziat otca po prepusteni z nemocnice do tyzdna. Vo vsetkych ostatnych zariadeniach by cakanie na umiestnenie trvalo mesiace. Hospitalizaciu neodporucam, otec bol na geriatrii tyzden, starostlivost o pacienta ziadna, vratili nam ho domov v hroznom stave s horuckou a do troch dni zomrel. Liecebnu uz nevyuzil. Pan namestnik v liecebni bol velmi mily a ustretovy, vsetko nam ochotne vysvetlil a poukazoval izby aj priestory. Rataj s tym, ze treba prispiet ich neziskovke tusim 300 eur a pobyt pre samoplatcu bol dost drahy, nam by vacsiu cast preplatila zdravotna poistovna, ale tusim len na tri mesiace.

gabriellka
20. aug 2017

Ako ste to nakoniec poriesili? Podarilo sa vam nieco najst?

h2
autor
21. aug 2017

@gabriellka
Ahoj, dopadli sme dosť zle, nikde nie sú voľné miesta, alebo neberú ľudí na krátkodobý pobyt, alebo neberú také prípady, ako môj otec (úplne bezvládny, ležiaci). Po známosti som zohnala umiestnenie v jednom zariadení v Gabčíkove, všetko vyzeralo O.K., mali voľné miesto a boli ochotní ho rýchlo zobrať, podmienkou bol rengen pľúc a výtery v poriadku. Všetko sme absolvovali, na výtery sme čakali skoro týždeň, nakoniec bol výter z hrdla pozitívny, takže otec je stále doma, berie antibiotiká (netuším, čo mu tam našli a ako to vôbec dostal, absolútne nebol chorý, myslím akútne, nie jeho celkový stav). Keď doberie antibiotiká a ďalší výter bude v poriadku, môžu ho zobrať. Ale vtedy to už nebudeme potrebovať, mama cestu zrušila. Ale vážne uvažujeme o trvalom umiestnení, už je to nad jej sily. ☹

katriona1
21. aug 2017

@liliana363 nemocnice není opatrovatelská služba, musí mít nejaký zdravotní problém aby byl prijatý, na pohotovost jít muže, ale o prijetí rozhoduje službukonající lekar, takže to není tak jednoduché pro normálního človeka, protože jinak je celkem bežné, že primárova rodina nebo známí si bežne dávají svoje seniry hospitalizovat, když chtejí dovolenou, ale na to jsou potreba známosti 🙂