Aké možnosti má kamarátka?

danielllka
13. nov 2020

Zdravím, vie prosím niekto poradiť? Kamoška mi volala, nevie si rady... Jej kamarátka strieda chlapov jak ponožky, má tri deti, chlapca prváka a dve veľké dievčatá, ktoré ešte študujú na strednej. Vlastné bývanie nemá, býva vždy u chlapa, s ktorým aktuálne je. Momentálne býva v 1izbovom byte s frajerom a synom. Jedna dcéra býva u svojej kamošky, druhú šupla ku tej mojej kamoške (že na týždeň), mala v merku podnájom. Ten však padol. Dcéra sa s mamou pohádala, ťaží ju táto situacia, vyčíta matke striedanie chlapov, atď. V skratke, zaujíma sa viac o nich, ako o deti. Moja otázka-- kam s ňou, je nejaké zariadenie, kde by mohla ísť, či ostáva len detský domov? Kočka ma 18rokov, no je len v treťom ročníku na strednej. Vie niekto poradiť? U kamošky byť dlhodobo nemôže, sama je v podnájme s mužom a dcérou a nemôže si dovoliť živiť aj cudzie "dieťa". Kto sa rozumie, prosím poraďte.

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
janeninka
13. nov 2020

@danielllka myslim ze ak uz ma 18r do detskeho domova ist nevie ( po novom su to uz centra pre deti a rodiny) tam sice moze ostat studujuci dospely na zaklade dohody (uz nie rozhodnutim sudu) ale uz teraz ju tam vziat nevedia. Na to su skor zariadenia - dom na polceste ( je ich malo) alebo rozne útulky... mozno skusit babe vybavit intrak? Dako sa skusit dohodnut ze aj cez vikendy tam ostavala..?
Ist sa informovat na urad na co vsetko ma narok.
Keby nebola plnaleta tak by sa dala oficialnou cestou riesit nahradna osobna starostlivost - tam je aspon nejaky prispevok aj ked maly... aj ked ak je este studujuca mozno tam je vynimka ( napr pestunstvo sa da predlzit do 19 r).. skuste kuratelu.

A ak by mala mama zaujem riesit svoju situaciu tak jej mozno sprostredkovat kontakt na nejake centrum pre deti a rodiny ( vie tam nastupit s detmi na dobrovolny pobyt ale bezne to nie je) pripadne oz Usmev ako dar www.usmev.sk, zariadenie - centrum Dorka.....) to by mohlo pomoct aj kocke.

zuzanka.zuzu
13. nov 2020

18r študujúca nech si vybaví sama na seba výživné od matky aj od otca
ďalej určite brigádu.
a asi podnájom v spoločnej izbe (intráky veru neviem či teraz vyriešite) - v BA po odchode vysokoškolákov sa dajú nájsť lacnéééé izby (pozerám, že ste z KE, kde to bude podobné).
ten rok a pol ešte vydrží a potom full time robota (aj sa jej s brigádami bude dobre hľadať).

janeninka
13. nov 2020

@danielllka a este mi neda. Je velmi pekne ze sa jej snazis pomoct, hladat informacie. Urcite kamosku aj podporte ( akokoľvek ). Jasne ze aj kocka sa musi zacat obracat, prisiel cas dospieť ale myslim ze sa jej oplati pomoct.- aj do budicna, pre spolocnost.. Bola by fakt skoda keby si nedokoncila skolu..skoncila na ulici a pod...

0silvia0
13. nov 2020

@danielllka podla mna @zuzanka.zuzu dala fajn napad. Keby vybavila nejake vyzivne, mozno aj u nejakej kamosky by mohla byvat. Ja osobne by som s tym napriklad nemala problem prichylit kamosku mojich deti v nudzi na nejaky cas.

lenuska9999
13. nov 2020

Takže pokiaľ viem sú rodičia povinný živiť svoje dieťa do 25 rokov ak študuje. Tak nech si vybaví výživné od rodičov, určite bude mať nárok aj na sociálne štipendium , nejakú brigádu nech si nájde.. neviem aké má vzťahy napr so starými rodičmi , ale možno by bolo jednou s možností, aby bola cez týždeň na internáte a cez víkend u nich. Ak sa nedá , tak nech si nájde nejakú izbu alebo byt s inými študentmi a možno by mala nárok aj na nejaký príspevok na bývanie.. treba sa určite informovať viac o tých príspevkoch ,načo má nárok a tak.. a určite ju psychicky podržať a podporiť nech dokončí školu , prípadne ide študovať a nedopadne ako jej matka.. chúďa tie deti. Je mi veľmi ľúto keď také niečo čítam..ako môžu niektorý rodičia kašľať na svoje deti ..

andulka1988
14. nov 2020

Bola som v podobnej situacii,ale dalo sa to zvladnut.nasla som si byvanie samozrejme so zmluvou.Sla som na urad ppvedala som co je vo veci.Dostala som prispevok na byvanie,zivotne minimum s tym ze rodicov som dala na sud aby mi platilo vyzivne,ktore bolo 🙂 do kopy 6 eur. Samozrejme ze mi ich neplatilo ale vyzivne odpocitavaju od zivotneho minima cize to bolo cca 110 eur,pridavky 20, prispevok bol asi nejakych 100 a este som chodila kazdy den na brigadu a ucila sa v noci.Je to sice o drzku ale skolu som skoncila a mala som kde byvat

danielllka
autor
14. nov 2020

Ďakujem vám žienky za radu, link na diskusiu som posunula kamoške, nech si prečíta a hádam niečo vydumeme. Pekný víkend prajem 😉

karolinakr
14. nov 2020

Kamoškin syn sa presťahoval ku frajerke, tak ked si časom najde frajera a nasačkuje sa k nemu? On tak žil od 17ky, tak neviem občas sa to vydarí

lija22
14. nov 2020

@andulka1988 to je strasne tazke. mrzi ma to. Ako sa ti dari teraz? Je velmi smutne ak sa dieta pri starte do zivota nemoze spolahnut na rodicov :(

lenuska9999
14. nov 2020

@karolinakr a dopadne presne ako jej mama...

andulka1988
14. nov 2020

@lija22 teraz je to uz dobre,mam krasnu rodinu a sme zdravy.Dakujem za opytanie

hankm
14. nov 2020

@danielllka ak druha dcera byva u kamosky (docasne) co keby sa oni dve (sestry) dohodli a nasli si jednu izbu na prenajom? Samozrejme s tym, ze si vybavia vsetky mozne prispevky, a bez brigady to isto nepojde. Niekto tu spominal, ze najst si frajera a nastahovat sa k nemu/s nim. To je dialnica a rychlost svetla k tehotenstvu....este horsie, kedze nema ani stredu skoncenu....

karolinakr
14. nov 2020

@hankm 😁😁 mysliš, že cesta do záhuby?

cacianka
15. nov 2020

@lenuska9999 trochu ta upravim. Cislo 25 r.nikde nie je, neplatí. Zakon o rodine nič take nepozna.

kubkovamama
15. nov 2020

@danielllka u nás v meste je možnosť "ubytovania mladých dospelých v zlej situácii", myslím,že aj slobodných rodičov.Je.to samozrejme nie dlhodobo kým sa človek postaví na nohy a vytvorí si pracovné návyky.18r by už mohla brigádovať,výživné kým vysúdi to bude trvať a potrebuje pomoc hneď.Dievca je v podstate dospelé,sama nech skočí na Upsvar,asi by mala nárok aj na nejaké príspevky

cacianka
15. nov 2020

@kubkovamama moze podat navrh na neodkladne opatrenie, je v ťaživej situácii, to ide rychlejsie ako bežné konanie

lenuska9999
15. nov 2020

@cacianka áno teraz som si to pozrela, máte pravdu. Tak dokonca kým sa nie je schopná sama uživiť... Posudzuje sa štúdium atď..

hankm
16. nov 2020

@karolinakr takmer 😁 hned by boli skladacky na vsetko mozne pre skobodnu mamicku v nudzi...