Zmena rodinných prídavkov

lussinda19
6. jan 2024

Ahojte.ked sa syn narodil,tak sme prídavky napísali na partnera,teda jeho otca,..a chcela by som vedieť či viem aj bez jeho súhlasu ísť na úrad a prepísať to na seba alebo potrebujem aj jeho? Nakoľko sme sa rozišli a on mi ich odmieta dať ...ďakujem

egonsk
6. jan 2024

narok ma ten u koho deti byvaju, takze kludne chod to zmenit.

sisa_s
6. jan 2024

Oznam na urade proste zmenu poberatela davok, nemusi byt s tebou expartner...poberat moze len osoba v spolocnej domacnosti

lussinda19
autor
6. jan 2024

@sisa_s on síce ešte s nami býva ale je to na jeho účet

viestta
6. jan 2024

@lussinda19 nic na tom nemani to, ze poberatela mozes zmenit aj bez jeho suhlasu.

alenah31
6. jan 2024

@viestta @sisa_s @egonsk mylite si to s danovym bonusom kedy ma prednostne pravo matka a jednou zo zakladnych podmienok je spolocna domacnost. Pri pridavkoch na dieta to neplati. @lussinda19 pravo na poberanie pridavkou maju obaja rodicia rovnake ak je aj otec na RL. Na prehlasenie na seba budes potrebovat bud suhlas otca dietata ze suhlasi aby sli pridavky na teba alebo potom zverenie dietata do tvojej staroslitovsti sudom - ked budes mat pravoplatne rozhodnutie potom uz len spolu so ziadostou o PnD a kopiou rodneho listu zdokladujes jednu z tychto dvoch priloh. Ries zverenie dietata cim skor. Moj ex takto poberal PnD este 16 mesiacov po nasom rozchode.

lussinda19
autor
6. jan 2024

@alenah31 v pondelok idem na sociálku kôli zvereniu syna do mojej starostlivosti.tu môj,už expartner,sa vyjadril že daňový bonus ani prídavky neuvidím ..takže budem sa informovať tam a uvidíme ako to dopadne

alenah31
6. jan 2024

@lussinda19 PnD zmenis ked budes mat pravoplatny rozsudok sudu. Danovy bonus mozes uz teraz....matka ma prednost. Pokial teda pracujes. Pokial ty nepracujes...si na RD a pod. a on sa odstahuje ..... tak ho skratka kym sa nezamestnas nebude poberat nikto. Poberat ho nie je povinnost, je to ulava na dani pre pracujuceho rodica. A jeho reci nech ta netrapia.....tie si potom moze niekam strcit.

lussinda19
autor
6. jan 2024

@alenah31 neprecujem,teraz v decembri mi skončila materská a prešla som na rodičak.on pobera 140e daňovy bonus.viete mi poradiť ako to stopnúť? Pokiaľ sa mi s ním nepodarí dohodnúť,tak to urobim takto nakoľko on povedal že mi nebude platiť ani cent tak prečo by mal pobedať peniaze ktoré sú na jeho syna

zojanka
6. jan 2024

@lussinda19 je to určite tak, ako píše @alenah31
Buď sa s otcom dohodnete, on požiada o odňatie a ty si podáš novú žiadosť o prídavok,
alebo na základe právoplatného rozsudku o zverení do tvojej starostlivosti.

slavomira236
6. jan 2024

@lussinda19 ak sa odstahuje danovy bonus poberst nemoze. Nebude ho brat on ani ty

misinka20
6. jan 2024

@lussinda19 Ahoj, ja som uz pocas rozvodu napisala jednoduchu ziadost o zmenu cisla uctu, pridala kopiu rodneho listu a oni mi to zmenili... nemusis ani na urad chodit...

zojanka
6. jan 2024

@misinka20 Ale predpokladam ze na ziadosti na pridavky bolo tvoje meno (ako ziadatela). Len pridavky asi chodili na muzov ucet, predtym ako si to zmenila. Keby bol ziadatelom muz, ty bez neho nemozes menit cislo uctu. Ak to tak nahodou spravili, tak to bola chyba uradu a nemali to spravit.

jakubkoanjelik
6. jan 2024

Napísali na partnera znamená čo? Žiadateľom bol on alebo ste tam napísali len jeho číslo účtu?

alenah31
6. jan 2024

@lussinda19 pokial zdielate spolocnu domacnost (s dietatom, na ktore si DB uplatnuje) - DB poberat moze. Ked sa odstahuje - jeho zamestnavatelovi staci pisomne (doporucene)oznamit, ze na DB nema narok a uvedies odkedy (od mesiaca, ktory nasleduje po tom mesiaci co sa odstahuje). A ze tuto skutocnost pisomne oznamujes aj prisl. pobocke financnej spravy (danovemu uradu). @jakubkoanjelik ziadatelom je otec cize nestaci zmenit IBAN.

jakubkoanjelik
6. jan 2024

@alenah31 túto informáciu nikde nevidím..

alenah31
6. jan 2024

@jakubkoanjelik vsak priamo v prvom prispevku to pise "pridavky sme napisali na partnera".

misinka20
7. jan 2024

@zojanka ja som uz vtedy mala predbeznym opatrenim zverene dieta do svojej starostlivosti... a z tohto pripadu sa tiez mozu zeny poucit, to ze nechapem, ze preco davaju svojim detom priezviska po ich otcovi a oni sa volaju inak, ok, ale este aj pridavky davat na neho?? To sa zeny vobec nechrania, keby nieco? Tiez som bola hlupa, zalubena a keby som nemala veci poriesene tak ostanem s dietatom na ulici...