Zmena poberateľa rodičovského

danadany
21. nov 2012

Neviete čo je potrebné na zmenu poberateľa rodičovského príspevku? Keď chcem zmeniť poberateľa zo mňa na priateľa (nie sme manželia)? Ako dlho to trvá a či sa to dá len k 1. v mesiaci? ďakujem

jaduska
21. nov 2012

Treba zájsť na UPSVaR a vyplniť tlačivo....malo by sa to dať aj v priebehu mesiaca, jedného vyradia a druhého zaradia...ale to si nie som istá na 100%

siimmii
23. dec 2012

aj mna by to zaujmalo. AKo si to poriesila?
@danadany

danadany
autor
23. dec 2012

@siimmii na úrade som vypísaa žiadosť o odobratie rod. príspevku k 1. decembru, potom mi ženská volala že si mám prísť pre rozhodnutie a napísala som že sa nebudem odvolávať, priateľ musel ísť na sociálku pre papier že nepoberal materskú a potom na úrad s vypísanou žiadosťou o rodičovský

bacuska6666
31. aug 2013

@danadany prosim ta o radu tiez idem riesit tento pripad...stihli ti to urobit v dany mesiac..alebo si skoncila par mesiacov bez rodicaku a potom to spatne vyplatili priatrlovi?

harper
31. aug 2013

@bacuska6666 a vies o tom, ze vdaka diere v zakone moze ist aj manzel na matersku s tym istym dietatom, s ktorym si bola aj ty? ak je zamestnany, tak musi zostat doma a ak je podnikatel, tak moze podnikat aj popri materskej 😉 len musi mat zaplatene vsetky odvody v socialnej poistovni a ak robi, urcite mu vyjde vyssia suma ako je rodicovsky, ci nie? 🙂

jankali
31. aug 2013

@harper 🙂 to si téééda prezradila! Javešte doplním, že kto by do toho išiel, nemôže predtým prenášať rodič. prísp. na otca dieťaťa - lebo tam na ÚPSVaR dajú podpísať otcovi, že nepožiada o materské... Keď sme ym prenášali RP na otca, tak spomínali, že ten nárok na materské (ktoré by čerpal otec) by bol do 3 rokov dieťaťa🙂 No som zvedavá, kto by do toho išiel🙂 j.🙂

harper
31. aug 2013

@jankali poznam minimalne dve ak nie tri, co do toho isli. jednoducho matka mala lepsiu pracu, tak otec zostal na materskej. matku musi dat cestne prehlasenie, ze sa vzdava rodicovskeho prispevku a otec si vybavi matersku. no a ked mu skonci materske plynule prejde na rodicovsku 🙂 a co som take prezradila? to ze maju dieru v zakone? ich problem, a preco ju nevyuzit 🙂

jankali
31. aug 2013

@harper 🙂 u nás to vraveli tak polotajne.. a ako je to s tou rodičovskou? tá bude možná do tých 3 rokov dieťaťa? Alebo je dierka aj tam? - lebo napr.: materská č. 2 u otca: zač. v 2,5 rokoch dieťaťa.. končí MD v tých 3 rokoch... a potom ešte RD? No ale to by bolo už fajne nad rámec "normálu"- - vieš ako to je tiež? pa🙂

harper
31. aug 2013

@jankali ako je pravda, ze ci viac mamiciek sa to dozvie a zacne to vyuzivat, tak je dost mozne ze to skonci ako dobrovolne pripoistenie 🙂 myslim si ze to vsetko konci vekom troch rokov dietata, teda ak dieta nema zdravotne problemy a nie je ten dlhsi rodicovsky. 🙂 ako ja osobne si myslim, ze nad ramec normalu je uz aj to ze pri tom istom dietati moze ist na matersku aj matka a potom este aj otec 😀

jankali
31. aug 2013

@danadany... stihli to urobiť v daný mesiac - keď včas vybavíte všetko - prílohy nejaké k žiadosti, potvrdenie zo socpoist, osobná prítojnosť otca - podpísanie a prebratie papierov... musí to byť v termíne, kedy majú na ÚPSVaR uzávierku, asi taký týždeň pred výplatným termínom na rodič. prísp.

martinamk
3. sep 2013

@harper akurat rozmyslame s manzelom ze sa prestriedame s dietatkom doma a nasla som tuto temu a teda dost ma zaujalo co pisete 🙂 ak by sme to hypoteticky urobili takto, manzel v praci oznami ze odchadza na matersku a potom manzel poziada o vyplacanie materskeho? Nebol tam nahodou nejaky termin, do ktoreho sa ma po narodeni dietatka o materske poziadat?
Dost by nam to pomohlo keby sa to takto dalo 🙂

harper
3. sep 2013

@martinamk hypoteticky ano. My sme to riesili v januari, kedy ma moj zamestnavatel podrazil a vyhodil, tak sme rodicak prepisali na mm a vtedy nam ponukli pre neho matersku, ktora bola ale nizsia ako jeho plat, tak ostal v praci a ja som sa isla evidovat na urad ako nezamestnana.

5ka500
4. sep 2013

Ahojte, som rada, že som našla tieto príspevky, presne toto by aj mna zaujímalo, ja som nezamestnaná a v decembri budem rodiť, dohodli sme sa s partnerom, že on by išiel na "materskú" pretože on ma aj dostatočne odrobené a myslím že jemu vyjde aj viacej, ked sa to počíta zo mzdy, či ako je to.........či je to teda vôbec možné a kedy si o to má požiadať partner? v akom časovom horizonte má o to požiadať ? ako dlho trvá rodičovská dovolenka (rovnako ako materská? t.j. pol roka) a potom už len rodičovský príspevok? dakujem velmi pekne za odpovede

maskalinka
19. mar 2015

@5ka500
@harper
@martinamk
@jankali ahojte kočky prosím vás my sme chceli prepisat rodicovsky na manzela a na UP nam ho nechcu prepisat lebo ma narok na matersku ale on nechce ist na matersku, neviete mi poradit? bol postup spravny?

harper
19. mar 2015

@maskalinka ak ma zivnost, moze ist aj na matersku, v tom pripade moze dalej aj pracovat a bude navyse dostavat viac penazi. a ak je zamestnanec, tak by mozno stacilo dat papier, ze sa vzdava materskeho a chce rodicak. my sme to myslim, tiez tak robili. tiez mal mm narok na matersku. ale bolo to v roku 2013 sa mi zda, nezachytila som, ze by bola nejaka zmena. skus si zavolat na sidlo socialky na zahradnicku do BA, co Ti tam povedia 🙂

maskalinka
19. mar 2015

@harper nie je zivnostnik je zamestnanec a vsetky papiere sme mali ze nepoziadala o matersku a aj tak nam to nechceli zobrat ze musi poziadat o materske

harper
19. mar 2015

@maskalinka divne, skus zavolat na to ustredie, co ti tam povedia, mozno sa to zmenilo, len o tom neviem.

jankali
19. mar 2015

my sme museli povinne podpisovať, že muž nebude pýtať materskú... no tak jednoducho, ako píšu kočky,
napíšete čestné vyhlásenie, že "nebude žiadať o materské zo sociálnej poisťovne". To spíše na úrade práce, kde to vybavujete🙂 V každom prípade by ste tam mali ísť spolu, my sme chodili na striedačku niekoľko krát;
spolu na budete mať za 1 deň.

jankali
19. mar 2015

neexistuje, že musí požiadať o materské. soc. poisťovňa bude rada, že nebude vyplácať.
A úrad práce ho nemôže nútiť, aby išiel do nejakého vťahu so soc. poisťovňou🙂

maskalinka
19. mar 2015

@jankali no my sme boli vcera spolu a sme mali papier dokonca potvrdeny ze neziadal o materskú. pracovnicka povedala, ze on musi ziadat!!!!!!!!!!!!!!! a az ked mu nepriznaju tak vtedy mu daju rodicak, vidim ze si kazdy robi co chce, len neviem kde sa mam obratit

vanda81
19. mar 2015

@maskalinka ja už tomuto nerozumiem, ja som to mala vybavené jednou žiadosťou o RP a potvrdením zo socialky, že si neuplatňuje nárok na materské... . To sme dali na UPSVAR a za par dní, prišlo rozhodnutie že od 1.3.2015 manželovi priznávajú rodičovský príspevok. Nemuseli sme písať ani žiadne čestné prehlásenie.
Proste, ak bude manžel rodičovský príspevok poberať v súbehu s výkonom zamestnania a súčasne nepožiada zamestnávatela o čerpanie rodičovskej dovolenky, má nárok na rodičovský príspevok...
Tuším si to každý UPSVAR vykladá ako sa mu zachce 😠

vanda81
19. mar 2015

@maskalinka daj si zavolat vedúceho, alebo sa obráť na ústredie 😠 O materskú žiadať nemusí a teta vás nemá čo nútiť !!!

tiborko6666
19. mar 2015

Dobry den chcela by som sa spytat ze dokedy sa musi nahlasit a kde aby som poberala rodicovsky prispevok a prispevok po narodeni dietata a co k tomu potrebujem ?

jankali
19. mar 2015

@maskalinka obráť sa na šéfku tej pracovníčky - aj my sme riešili takto s vedúcou oddelenia nejakú maličkosť... zájdi tam a slušne sa k vedúcej opýtaj - lebo čo - založili ste žiadosť, alebo vám vrátili všetky papiere?
Podľa mňa - treba dokompletizovať žiadosť a nechať to na rozhodnutie úradu. Potom sa bude dať odvolať...
Inak, je také pravidlo "o rovnakom rovnako" - že keď niekde na Slovensku už rozhodli v rovnakoej veci s rovnakými podkladmi (nejako), tak aj na inom úrade - sa musí (napr. po predložení "dôkazu") - sa musí rozhodnúť rovnako/ to musí dopadnúť rovnako🙂.... Možno ešte niekde vznikla nesprávna informácia... no čo už, musíš sa tam prejsť ešte raz..

jankali
19. mar 2015

@tiborko6666 vybavuješ po narodení, tlačivá ti dajú u detskej lekárky, na matrike, alebo na úrade práce - nezmeškáš, ono ťa to "nájde"🙂

maskalinka
19. mar 2015

@jankali
@vanda81 noo my sme toto všetko mali, žiadosť plus potvrdenie ze nežiadal o poberanie materskej, boli sme aj ua vedúcou a aj ta povedala, ze musíme prist s potvrdenim, ze poziadal matersku ale nema narok, akoze je to nahlavu, lebo proste manzel ked nechce ist na matersku tak predsa nemusi, preco by ho mal niekto nutit no nic este raz tam pôjdeme a uvidim ze co a ako

tiborko6666
20. mar 2015

Jankali dakujem za radu ale to viem len potrebujem vediet kolko dni pred narodenim lebo moja kamoska tam isla po narodeni dietata a uz bolo neskoro

lumine
21. mar 2015

Kocky my chceme tiez previes RD na partenera(nie sme manzelia v RL ma otec dietata)Ja som na RD a stale zamestnana ale viem ze naspat ma nezoberu.Chceme zmenit RD na neho v praci rozviazeme PP dohodou a ja by som sla na urad prace....len neviem aka je tam postupnost ci ked zmenim RD skor ako ma prepustia alebo potom ako ma prepustia a nebudem este zaevidovana aby som niekde neostala visiet.Ked sa chcem evidovat nemozem byt poberatelom rodicovskej....tak to znamena ze to musim urobit pred evidenciou.Co mi poradite?dakujem

maskalinka
21. mar 2015

@lumine všetko musis urobit k danému mesiacu, napr. ku 1.4 prepises rodicak a ku 31. marcu ukoncis PP dohodou tym padom budes od 1.4 na UP, my to teraz riesime, ako pozeram tak si z PO, nooo akoze maju s tym velky problem v PO ze vraj manzel moze poberat rodicak az vtedy ked mu nevznikne narok na matersku, lebo on moze ist na matersku, robia s tym take caviky a ma na UP oznacila za spekulanta

lumine
21. mar 2015

@maskalinka ani nehovor lebo ja mam na to malo casu a ani neviem ci sa mam do toho pustit...aj v byvalej robote robia problemy proste jedna komplikacia za druhov dik za info