Zmätky odľadom materskej 😞 som bez práce, pomooooc😞

limetko
8. sep 2020

Prosim Vas skuseniejsie v tomto smere mohli by ste mi poradit?
Snazim sa prist nato ako sa mi bude pocitat materska resp. ako to mozem este zachranit, alebo co sa da urobit aby som ju mala co najlepsiu.
Momentalne som koli korone nezamestnana uz do 1.5.20 :( ... otehotnela som a termin mam v marci 2021. Splnam podmienku ze som bola poistena 270 dni pred porodom ale iba na tesno... z 24 mesiacov pred porodom som pracovala ako zamestnanec iba 9 a pol mesiaca:( Prosim vas ako sa z toho vypocita materska ked som teraz od maja a az do porodu bez prace? Alebo co by ste mi odporucili? Pomoze mi teraz si este dobrovolne platit nemocenske? Dakujem za kazdu radu 🙂

vikusjk
8. sep 2020

@limetko zamestnat sa nechces? To by bolo najlepsie, aby sa ti materska pocitala z platu, ktory budes mat.

katka281
8. sep 2020

@limetko ja by som to riesila presne tak ako pise @vikusjk a zamestnala sa za co najlepsiu mzdu. Do nastupu na matersku by som urcite pracovala. Ja mam termin na januar a da sa mi zatial v pohodicke pracovat...i ked je asi tazke najst si pracu ked si uz tehotna.

tulipanicek
8. sep 2020

Ak nebudeš v čase nástupu na materskú mat aktívne NP tak ti nepomôže že máš dosť dni NP. Podmienkou je určitý počet dni NP plus aktívne poistenie.

masha185
8. sep 2020

Baby ja sa troša pripnem...podmienku aby som pracovala 270 dni pred pôrodom spĺňam..len minuly rok som bola pol roka na podpore...z čoho sa mi bude rátať materská ? z tohto platu ? do tejto práce som nastúpila v marci pred tým som 4 mesiace pracovala v inej firme...plat približne rovnaký na MD nastupujem na konci októbra

vikusjk
8. sep 2020

@masha185 materská sa ti bude počítať z aktuálneho zamestnania, keďže si v ňom viac ako 90 dní v rámci tohto roka ;)

sabiii
8. sep 2020

@limetko vzhladom na to, ze si otehotnela az po skonceni pp, nevztahuje sa na teba ani ochranne lehota a tym padom nevznika narok na materske. Treba sa zamestnat, resp. obnovit nemocenske poistenie

olivia1425
8. sep 2020

@sabiii preco by nemala narok na materske ked splna 270 dni ?

c_est_la_vie
8. sep 2020

@olivia1425 lebo to je len 1 podmienka. Druhou je aktívne nemocenské 😀

lucka_ke
8. sep 2020

@olivia1425 lebo nie je v ochrannej lehote ani nemá aktívne nemocenské poistenie, aspoň jedna z týchto dvoch vecí musí byť tiež splnená
@limetko najlepšie sa u niekoho zamestnať a odpracovať aspoň 90 dní bez PN, potom sa ti bude počítať materská z tohto zamestnania

olivia1425
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
draik
8. sep 2020

@limetko
Buď sa zamestnať ideálne na viac ako 90 dní bez PN a OČR (materské bude zo mzdy), alebo pred nástupom na MD sa prihlásiť na dobrovoľné nemocenske poistenie (materské bude z minima). Za súčasného stavu nárok na materske nemáte.

limetko
autor
9. sep 2020

Dakujem za vsetky odpovede🙂 samozrejme ze by som sa najradsej zamestnala :( .. nieje to take jednoduche ked uz mi je vidiet aj brusko plus svedomie mi neda zamestnat sa niekde len tak ,,z vypocitavosti” takze som si chcela zistit aj pripadny najhorsi scenar 🙂 dakujem este raz za odpovede 🙂

masha185
9. sep 2020

@vikusjk ďakujem 🙂

limetko
autor
9. sep 2020

@draik dakujem pekne;) prosim vas a aka je minimalna doba platenia si dobrovolneho nemocenskeho tak aby mi vedeli poskytnut matersku? Ja som sa docitala ze 26 tyzdnov a to sa mi zda pridlho :( to uz ak vsetko bude ok budem po porode :/

draik
9. sep 2020

@limetko
26t je potrebných na to, aby sa počítalo z VZ DNP. Inak stačí aj pár dní, ak budete mať dokopy 270 dní NP za posledné dva roky pred pôrodom, ale v takom prípade bude materské z minima, aj keby VZ DNP bol vyšší

limetko
autor
9. sep 2020

@draik dakujem pekne 🙂

trik
10. sep 2020

Ahojte, mam podobný problém ako limetko... som evidovaná na UP, bez nároku na dávku v nezamestnanosti a ani na materskú... 270 dni počas 2 rokov spĺňam, čiže ak sa zamestnám teraz napr. na dohodu (s najvyššou možnou mzdou) po dobu 90 dní, materská sa bude počítať z tohto príjmu?
Vopred ďakujem za rady

limetko
autor
10. sep 2020

@trik ahoj 🙂 ano ja som to tak pochopila, volala som aj na socku tiez mi to tam potvrdili noooo neviem ako je to s prac. pomerom, ci musi byt trvaly alebo staci iba dohoda... mame taktiez este moznost platit si dobrovolne nemocenske 🙂

trik
11. sep 2020

@limetko ahoj, tym dobrov. nemocenskym myslíš tých 26 týždňov? To mi povedali, že sa už neoplatí, skôr ta práca/dohoda. Aaaaaa, neznášam byrokraciu 😝

limetko
autor
11. sep 2020

@trik no tych 26 tyzdnov to ked chces mat lepsiu matersku alebo ked ti staci najnizsia materska tak staci si zaplatit z minimalneho vymer. zakladu nemocenske a to staci tusim iba za jeden mesiac 🙂