Živnostník na materskej

anetha5
26. aug 2021

Ahojte,potrebovala by som poradit ohladom otca - zivnostnika na materskej.
Dcera mala v maji 2 roky manzel by s nou chcel ist na matersku,ja som momentalne s nou na RD. 1.10. mam termin porodu s druhou dcerou,narok na matersku uz nemam. Moze manzel nastupit v septembri na matersku so starsou a ja zrusim na nu RD a prihlasit sa ako osoba starajuca sa o dieta do 6 rokov? (neviem presne ako sa ro vola)A manzel moze pracovat neobmedzene nadalej? Alebo ako najlepsie postupovat v tomto pripade? Dakujem za odpovede😊

lucka_ke
26. aug 2021

muž - ak spĺňa podmienky môže ísť s dcérou na materskú, popri tom môže naďalej podnikať
ty - ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov nemôžeš, muselo by sa jednať o ďalšie dieťa do 6 rokov, nemôže ísť o to isté, s ktorým bude muž na materskej, čiže by si si musela sama platiť zdravotné poistenie alebo ísť na PN (neviem kedy ti skončil pracovný pomer? či máš nárok?)

mdek
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lucka_ke
26. aug 2021

@mdek súbeh materskej a rodičovskej nie je možný

alenah31
26. aug 2021

@mdek ona nemôže byť potom s mladším na materskej a on so starším na rodičovskej RD a MD naraz sú nezlúčiteľné, možný je len súbeh MD+MD. On pôjde so staršou na MD a ona sa prihlási na mladšie v ZP ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov. Potom sa on prehodí na MD s mladším a ona sa prihlási na ZP ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov na staršie - samozrejme bez nároku na akékoľvek € zo strany štátu, len budú za ňu platiť zdr. poistenie.

veronikaszabova
26. aug 2021

@mdek a s tou pracou tiez blbo radis...🤷

anetha5
autor
26. aug 2021

To mi je jasne,ze subeh MD a RD nie je mozny. Ale teda nemozem sa nahlasit ako.osoba o starajuce sa dieta s ktorym by bol manzel na MD,spravne? Pockame teda,kym sa mala narodi a potom sa nahlasim na nu a muz pojde na MD so starsou,tak?

lilinka88
26. aug 2021

@anetha5 nemôžete byť obaja nahlásení na to isté dieťa a rovnako manžel pokiaľ bude poberať materské, nemá mať vymeriavacie základy, rozumej má poskytovať starostlivosť dieťaťu a nie pracovať

anetha5
autor
26. aug 2021

@lilinka88 takze ako zivnostnik nemoze pracovat?

lilinka88
26. aug 2021

@anetha5 má poskytovať starostlivosť dieťaťa

alenah31
26. aug 2021

@anetha5 @lilinka88 zivnostnik na rozdiel od zamestnanca moze pocas poberania materskej davky normalne pracovat a mat prijem ....zaroven je pocas tejto doby oslobodeny od platenia odvodov do SP.

lilinka88
26. aug 2021

@alenah31 má poskytovať starostlivosť dieťaťu,akurát,že u neho nie je možné odkontrolovať dochádzku ako u zamestnanca,kde sa to prísnejšie sleduje.

alenah31
26. aug 2021

@lilinka88 mam 2 zivnostnikov poberajucich MD....normalne pracuju. Ostatne staci si precitat zakon o soc. poisteni. Nemusi zivnost ani rusit ani pozastavovat😉 tu to mate v skratke https://www.materska-dovolenka.sk/zivnost.php

lilinka88
26. aug 2021

@alenah31 ja zákon o sociálnom poistení poznám, mám ho preštudovany a viem ako to je. Viem aj chápem, že nemusia rušiť ani pozastaviť živnosť. Rovnako zamestnanec môže počas materskej uzatvoriť novú pracovnú zmluvu, neznamená to však,že môže na ňu aj 8 hodín denne pracovať 😉

alenah31
26. aug 2021

@lilinka88 ty si napisala, ze nemoze pracovat, ale to nie je pravda....u zivnostnika sa neskuma a ani neskumala odpracovana denna doba, u zamestnanca ano, ten ak aj robi na inu zmluvu a skrateny uvazok plati standardne odvody, zivnostnik je aj od nich v tom case oslobodeny. Okrem toho ziadne prehlasenie o prebrati dietata do starostlivosti sa uz dlhsie nevyzaduje.

lilinka88
26. aug 2021

@alenah31 ja som napísala,že má poskytovať starostlivosť dieťaťu,nie že nemôže podnikať.
To,že sa nepodpisuje prebratie dieťaťa do starostlivosti neznamená,že si môže v kľude pracovať. V rozhodnutí z SP je uvedené,že má poskytovať starostlivosť v rovnakom rozsahu ako mu poskytuje matka.
A počas poberania materskej pokiaľ viem je zamestnanec aj z ďalších pracovných pomeroch oslobodený od odvodov, tie platí iba zamestnávateľ

alenah31
26. aug 2021

@lilinka88 ja som pocas md pracovala 4 mesiace. Zamestnavatel platil len urazove poistenie a obaja sme aj zdr. poistenie. Ale o to nejde.....zivnostnika na md nikto kontrolovat nebude, zato kontrolu pri kmenovom zamestnancovi na md som zatial mala asi pri kazdom jednom.

lilinka88
26. aug 2021

@alenah31 takto, to,že ho SP odkontrolovať nemôže, neznamená,že môže pracovať, keďže stále platí,že má dieťaťu poskytovať starostlivosť 😉
Čo sa týka oslobodenia odvodov počas MD som hovorila o odvodoch do SP, ako je to so zdravotnými neviem

lucka_ke
27. aug 2021

živnostník môže pracovať popri MD, konzultované so SP

veronikaszabova
27. aug 2021

@anetha5 moze vklude fakturovat