Žiadna diagnóza a predĺžená rodičovská dovolenka

lili777
7. sep 2012

Máte niekto skúsenosť? Môj malý mal tri roky, nastúpil do škôlky a štyri mesiace po sebe bral ATB - vždy CRP zvýšené, kašle,soplíky, močové cesty. Chytil hádam všetko čo išlo okolo. Imunologickú diagnózu nemá žiadnu, alergiu žiadnu, ekzém...nič. Je podľa testov zdravé dieťa /chvalabohu/, no napriek tomu stále chorý. dostával imunoglukán, teraz dlhodobo preventan, vitamíny a probiotiká. Stravu má pestrú, zje absoltúne všetko. Teraz je v škôlke a po štyroch dňoch už niečo na neho lezie, v lete ani náznak choroby. Predlžili vám niektorej RP pri takejto chorobnosti bez diagnozy? Imunologička sa tvárila, že to záleží od posudkového lekára. Samozrejme uvítam aj rady, čo s touto chorobnosťou...Ďakujem

sympa1
7. sep 2012

@lili777 tymto si prejde skoro kazde dieta, ktore bolo doteraz same bez surodenca 3 roky doma...pride do kolektivu 20 deti, spolocne hracky vsetko...kazde kychnutie v okoli je skuska imunity...moja starsia takto nastupila v 3 rokoch a prvy pol rok bola v skolke asi 2 mesiace dokopy....potom sa to zlepsilo...a odvtedy uz chora nikdy nebola...uz je druhacka ns ZŠ 🙂 no a mladšia si popri nej presla vseliccim co dotiahla zo skolky...aj kiahnami v 1 mesiaci 😒 ale...uz chodi druhym rokom do skolky a nikdy chora nebola...treba nechat to adaptacne obdobie ...kedze vsetky vysledky vam vysli dobre 🙂 ja sice som na predlzenej RD ale neplatenej, takze nie so zdravotnych dovodov

moon1979
7. sep 2012

@lili777
to je normálne, dieťa si musí vybudovať imunitný systém a je úplne bežné že každú chvílu je minimálne "soplavé" 🙂
ak chceš vedieť viac info, daj si do vyhladávača tu na MK výraz "predlžená RD" a nájde ti x tém, kde to baby preberali, stačí už len trošku času a čítať 🙂

lili777
autor
7. sep 2012

@sympa1 On nebol zdravý ani do tých troch rokov☹ Od jedného do dvoch bral 4krát ATB. Chorý bol aj tak stále. A bol so súrodencom, lenže malej nosí on všetko zo škôlky a tej všetko skončí na prieduškach, chrčí, vrčí a neviem aké zvuky potom vydáva. Tiež je diagnosticky OK, len keď sa mi toto zopakuje pri nej, tak neviem kto mi tú RD predlži. chorá bola do 15 mesiacov 7krát. Kiahne som ošetrila očkovaním malého a dobre som urobila. To jedine nedostali. Ale rotavírus, slintavku, všetky kasle, soplíky, to sa na nás lepí stále. Ja som mala takú predstavu, že prvé choroby prídu v škôlke, ale nebolo to tak a ešte sa to zhoršilo.

moon1979
7. sep 2012

@lili777
tak ho nechaj doma teraz ked si ešte s druhým dieťaťom na RD ... prečo sa stresuješ? nerozumiem

lili777
autor
7. sep 2012

@moon1979 ja skôr riešim to, či má niekto reálnu skúsenosť ako je to s RP - za chvíľu bude nastupovať aj malá a zaujíma ma, či takto bez diagnozy predlžia RD, lebo predpokladám, že toto sa všetko bude opakovať s ňou. JEdna choroba za druhou, to ma jednak nikde nezoberú a ak áno, tak ma okamžite vyhodia keď každý mesiac budú chorí. A čo sa týka malého - on potrebuje škôlku veľmi. Je totiž šidlo a odporúčala mi ho dať psychologička do škôlky už v dvoch rokoch - čo som nedala. Proste obdobie vzdoru a riadne. doma sa mi z princípu napríkald neobuje a jeduje sa, ako začal chodiť do škôlky, tak prestal hodne vyvádzať. Tam nikoho jeho vrtochy nezaujímajú, doma len skúša a skúša, na čo všetko mám trpezlivosť. Vyvádza a rýpe do malej. V škôlke je vraj utiahnutý a kľudný, samostatný - čomu sa mi veriť nechce. ale čo je hlavné, ja mu kamarátov nenahradím aj keď sa mu venujem ako sa dá. Sme v menšej obci a nemá tu seberovného kamaráta, nemá sa s kým hrať..

lili777
autor
7. sep 2012

@moon1979 a druhá vec. Ak ho nechám teraz doma, tak neviem kam ho potom dám. Miesto mi rok držať nebudú a všetko naokolo je plné detí. Takto mám nádej, že mi tam zoberú aj malú, lebo tam má súrodenca. Využili sme, že tú škoôlku len otvárali. Nebudem ich mať kam dať..

moon1979
7. sep 2012

@lili777
suhlasim s tebou, skús si pozrieť tie rozbehnuté diskusie tu na MK ako som ti radila, je tam toho popisane habadej, určite sa tam nájdeš 🙂

lili777
autor
7. sep 2012

@moon1979 čo som zatiaľ popozerala, tak každá mala aspoň diagnozu nejaká /občas aj tak neschválili/ alebo hodne riešili tie neplatené RD. Budem ňúrať, nič iné mi neostáva🙂 Myslela som, že takto nájdem rýchlejšie odpoveď, či sa niekomu podarilo to vybaviť aj bez zjavnej príčiny

pink_lady
7. sep 2012

@lili777 no ja som vcera bola na posudkovej a myslim ze ked je imunologicky dieta v poriadkua nema ziadne ine diagnozy (napr.neurologicke) tak bude problem. My mame toho viac, tak sa tvarila ze ano da, ale rozhodnutie pride do mesiaca, takze mesiac budem sa modlit 😅 .Pozri ine diskusie tu na koniku. No a inak moj uz po 3 dnoch v skolke ma zeleny sopel. A ako ho poznam skonci to zapalom priedusiek 😖 ucitelky povedali ze pokiial neni teplota je to v pohode a moze tam byt.

lili777
autor
7. sep 2012

@pink_lady ďakujem za skúsenosť, aj keď si ma nepotešila🙂 tak ja v podstate som šťastný človek, že im nič zjavné nie je. Len aj tie choroby by nás trošku mohli viac obchádzať. Lebo to je na šlak trafenie. A čo máte vy, že sa ešte blbo tvárila?

pink_lady
7. sep 2012

@lili777 a 4x za rok ATB ako pises tak to nei az tak vela /ked to porovnam s nami/. neboj on si tym musi prejst

pink_lady
7. sep 2012

@lili777 ona sa tvarila neprijemne len na zaciatku ked este nevedela co nam je. ked zbadal apapiere uz bola len mila 😝 no my moj maval ATB aj kazdy mesiac ale to ich nezaujima, pozerala alergologicke papiere /obstrukcne bronchitidy, trochu aj znizena imunita, vyzbnamna ponamahova zlozka, atd/, neurologicke nalezy, psyhologicke. A dokonca aj porod aky bol a preco predcasne 😝

moon1979
7. sep 2012

@pink_lady
posudkoví lekári majú asi v náplni práce byť nepríjemní ... 😖

lili777
autor
7. sep 2012

@pink_lady 4x krát ich mal od roku do dvoch, teraz ich mal štyri mesaice po sebe a kde je ešte koniec roka. Keď to bude takto pokračovať, tak potiahneme aj na 7-8☹
Ale je mi jasné, že to ich netrápi. však koho tu čo trápi v tomto štáte?

stanislavao
7. sep 2012

prvy rok v skolke byva taky. aj nas matusko bol 3 roky zdravy a ako nastupil do skolky, tak 2 dni v skolke, 2 tyzdne doma, 1 den v skolke, 2 tyzdne doma a takto to islo cely prvy skolsky rok. kazdy mesiac mal antibiotika, mali sme aj nejaky sirup na imunitu za 1,250,-Sk, ale nepomohlo nic. potom to bolo uz lepsie a preslo to. to ten prvy rok bude takto. ale na predlzenie RD to zrejme nieje. mozete si ju predlzit, ale nebudete dostavat prispevok, len stat bude za vas platit odvody.

pink_lady
7. sep 2012

@lili777 aha prepac som to zle precitala ...no pekne ...a na krcnom ste boli? ci nema mandlu zvacsenu alebo tak ked je tolko chory...

pink_lady
7. sep 2012

@moon1979 moze byt neprijemna ked cche ale nech mi to schvali 😀

lili777
autor
7. sep 2012

@pink_lady boli sme aj u krčiara, ale mandle sú ok... No tak budeme bojovať, hádam sa to zlepší

nikolca
7. sep 2012

@lili777 no my sme byvali zdravy,teda do troch rokov malokedy chory,teraz nastupila mala do škôlky,no a od pondelka,každe rano vraciava,stresy ma,v noci sa mi začala pocikavať 😕 volala som aj pediatričke povedala mi že je to psychicke,tak som ju objednala k detskemu psychologovi,aj som sa sestričky na to pytala,povedala som jej že shcem požiadať o predlženie rodičovskej,či to bude možne na zaklade takychto stavov dieťaťa a povedala mi že by mi rodičovsku mali predlžiť,volala som aj na urad prace aby som sa informovala ako to beži a povedali mi že už aj pri takychto problemoch dieťaťa rodičovsku predlžili,teraz mi chodi do škôlky len na štyri hodiny ale bez diagnozy ti asi rodičovsku nepredlžia,mojej kamaratke predlžili rodičak z dovodu že jej dieťa sa boji druhych deti,vždy aj ked boli na ihrisku on sa od nej ani nepohol,išla s nim k psychologovi a rodičak jej bez problemov predlžili

lili777
autor
7. sep 2012

@nikolca aha, čiže treba skúsiť hľadať nejakú psychologickú diagnozu...

malinkaaninka
7. sep 2012

štyri mesiace brať atb normalne nie je.takto sa imunita nebuduje,takto sa ničí!!!skús inú alergologičku a skús vypísať žiadosť.možno by prechodné obdobie mohol chodiť do školky len pár hodín týždenne.napríklad pondelok a piatok.musí získať imunitu kým pôjde do školy,to by nešlo 4 mesiace vymeškať toľko učiva..

amadora
7. sep 2012

@lili777 čo viem tak stačí na predĺženú RD že navštevujete imunologickú ambulanciu. suseda tak je a tiež vravela že inak by tam ani nechodila len preto aby mohla mať toto

nikolca
7. sep 2012

@lili777 no asi tak nejak,my sme objednani 9.oktobra a potom chcem tiež požiadať o predlženie ,poviem doktorovi aby mi to neja spisal že chcem požiadať o predlženie,tak uvidim no bola by som rada,ja mam malu problem dostať do škôlky,včera sme ani neboil,ona mi vracala,potom už sme sa aj poobliekali a znovu sa povracala 😒 no načo sa ma chuda takto stresovať?

pink_lady
7. sep 2012

@nikolca
@lili777 no aj psycho - diagnozy uznavaju, ale su presne stanovene ktore. Napr. hyperkineticke poruchy, psychoticke poruchy a pod.
@amadora ciste "navstevovanie" nestaci, napr znizena imunita musi byt potvrdena laboratornymi testami.
ten "nepriaznivyô zdravotny stav by mal trvat 12 po sebe nasledujucich mesiacov. Ale zalezi aj od posudkovej ...