Žena na materskej a manžel na rodičovskej

katuskan
21. júl 2012

ahojte baby, chcem sa opýtať, či sa dá rodičovská dovolenka prepísať na manžela, keď ja nastúpim na materskú dovolenku s druhým dieťatkom. Prvá dcérka bude mať iba dva roky aj tri mesiace, čiže by som prišla o rodičovský príspevok 9 mesiacov, kým nedovŕši 3 roky. Tak či by sa to dalo? Manžel je zamestnaný a teraz sa predsa môže pracovať a poberať rodičák.....len neviem ako to je, ked je matka na materskej s druhým bábom.....poprosím rady, ak viete....alebo sa naozaj nedá nič robiť a prídeme o rodičák na staršiu dcérku? dakujem vám pekne

janicka11
21. júl 2012

tak to by zaujmalo aj mna...Velmi zaujmavá otázka,kto vie veru..Tiž ma to raz napadlo ked kedysi niekto napísal že aj otec može mať rodičák,ale iné je ked žena je namaterskej .. ☹ Jáj..

bonaquaba
21. júl 2012

@katuskan myslim,ze pridete o tuto moznost dostat na starsiu dcerku rodicak,kedze ty budes na MD, keby to bolo mozne, tak by to vsetci uz takto robili, ale myslim, ze urcite to nie je mozne,alebo ak sa mylim a je to mozne, tak daj potom vediet, vdaka

evening_star
21. júl 2012

Keby sa to dalo, asi by to využívali všetci - veď koľko je takých matiek, čo má druhé bábo pred dovŕšením 3. roku prvého? Podľa mňa sa to nedá.

gabkostanka
21. júl 2012

@katuskan @janicka11 @bonaquaba
nie je to mozne, lebo narok na rodicovsky zanika, pokial jeden z rodicov berie matersku, ktora je vyssia ako rodicovsky.
Ked je materska nizsia, tak potom ma narok na doplatenie formou rodicovskeho prispevku.
Tu je to celkom dobre popisane
http://tehotenstvo.rodinka.sk/prirucka-pre-rodi...

katuskan
autor
21. júl 2012

dakujem vám baby za názor, ste ma veľmi nepotešili, no ale aj som to tušila, ved presne, že by to potom tak urobil každý....ale bavíme sa tu ozaj o smiešnej almužne, aj o tú prídeme, je to nespravodlivé.....možno by sa to dalo v takom prípade, ak by partneri neboli zosobášení a jeden by bol na rodičovskej dovolenke s jedným dieťatom a partnerka by nastúpila na materskú s druhým a ešte by asi nemohli mať spoločný trvalý pobyt.....ale to je len moja špekulácia, ktovie, či je to tak.....no nič, v tomto štáte majú očividne výhody iba naši tmavší spoluobčania, tí toto riešiť nepotrebujú, lebo majú takú a onakú dávku.....a nárok na to a hento.....juj ani sa nejdem zlostiť....tak pa

martinkatinka
21. júl 2012

Rodičovský neberieš na dieťa, ale je to náhrada tvojej mzdy počas toho, keď nemožeš pracovať.... a automaticky, keď berieš materskú, už tá predstavuje náhradu mzdy, takže na ďalšiu náhradu mzdy nemáš nárok.

gabkostanka
21. júl 2012

@katuskan keby ste neboli manzelia, starala by si sa sama o dieta, teda bola by si slobodna matka, tak by si dostavala od statu vacsiu podporu 😎

cicimon
21. júl 2012

da sa brat len 1 prispevok naraz - teda bud RP alebo MP
ale myslienka je to dobra, esteze tych prispevkov nie je viac 🙂