Zástup počas MD,RD

jljz911
12. okt 2021

Žienky poraďte pracujem vo firme od roku 2007 v roku 2016 som si dala žiadosť na lepší flek ale len ako zástup do návratu kolegyne z RD alebo MD..kolegyna sa vrátila ešte v čase RD ale na iné miesto a skrátený úväzok.A ja som stále bola na jej mieste a poberala plat ..otázka znie mám na jej flek keďže zamestnávateľ má nechal na jej mieste a pracovala som tam s jeho vedomím??Mení sa tento vzťah z doby určitej na dobu neurčitú v tomto prípade dňom jej návratu ale na iné miesto?dakujem

konikkon
12. okt 2021

@jljz911 ty sa máš riadiť tým co máš v zmluve. Keď si menila pracovnú pozíciu a plat, podpisovala si predsa dodatok k pracovnej zmluve a tam máš uvedené, do kedy ti táto zmena prináleží. Nie?

jljz911
autor
12. okt 2021

@konikkon áno ale kolegyňa sa vrátila počas RD na iné miesto vo firme...či mne ako zástupkyni vzniká nárok na jej miesto..ak som vykonával prácu pri jej návrate na ...v dodatku je uvedené do návratu či sa považuje návrat i keď išla na iné miesto a len na 4 hod

alenah31
13. okt 2021

@jljz911 tu veľmi záleží ako presne je to definované v zmluve a ako sa k tomu stavia zamestnávateľ. A tiež ako je postavená jej zmluva resp. dodatok - veď sa jej normálne opýtaj. Malo už jej dieťa 3 roky? U nás je to to isté - máme pozície, ktoré nejde vykonávať na skrátený úväzok a také kde to možné je. Pokiaľ zamestnankyňa odchádza na MD a následne RD na jej miesto je braný záskok. Dosť často sa nám stane, že zamestnankyňa z RD ide do práce skôr, ale kvôli dieťaťu sa jej nedá ísť hneď na plný úväzok - dočasne ide inam a na svoje miesto sa vracia až keď dieťa dovŕši 3 roky. Ona síce nie je na RD, len poberá RP, ale zástup má v zmluve napísané, že je zástup zamestnanca a jej/jeho pomere končí nástupom pôvodného zamestnanca späť na jeho prac. miesto, najviac však na 3 roky. Niektoré nezvládnu ani ten skrátený úväzok a vracajú sa späť na RD - kým dieťa nedovŕši 3 roky tak môže...a po ukončení už ide späť tam odkiaľ na MD,RD išla. Ak už dieťa malo 3 roky a ty stále pracuješ na jej mieste s vedomím zamestnávateľa tak to miesto je už tvoje a tvoj PP sa automaticky zmenil na dobu neurčitú - nepotrebuješ novú zmluvu, zvyčajne sa toto rieši dodatkom.

jljz911
autor
13. okt 2021

@alenah31 nevrátila sa tam ostala na tom mieste kde robila na skrátený úväzok...ja som myslela právne či sa n auto môžem odvolať že v dodatku je do návratu keďže sa vrátila skorej ako po 3 rokoch či mne miesto ako zástupcovi ostáva ak mi za to zamestnávateľ platil mzdu aj naďalej...

alenah31
13. okt 2021

@jljz911 ale malo jej dieťa už 3 roky? Dovtedy môže kedykoľvek späť na RD a po ukončení žiadať späť svoje pôvodné miesto. Ak dieťa 3 roky už malo a ona sa nevrátila tak miesto je Vaše a PP je na dobu neurčitú.

konikkon
13. okt 2021

@alenah31 no to je teda rada nad zlato. 😊 Takto to určite nefunguje.

Autorka, treba si so zamestnávateľom sadnúť a prebrať nejasnosti, upraviť zmluvu, aby v nej bolo jasno. Takto by som to riešila ja. Ty sa spoliehaj na modrého konika, ak to považuješ za lepšie.

alenah31
13. okt 2021

@konikkon vážne? Som personalistka, máme materskú aj dcérske spoločnosti. Bežne to takto funguje. Mnohé sa vracajú späť - hlavne samoživiteľky na skrátený úväzok - iná pozícia, od troch rokov si už väčšina vie dieťa umiestniť v škôlke - vracia sa na pôvodné miesto, zástup odchádza. Veľmi záleží ako má postavenú zmluvu.

jljz911
autor
13. okt 2021

@konikkon nie ja sa nespolieham na koníka len som myslela že či tu nieje nejaka žienka ktorá s takým prípadom mala skusenost už som sa dopracovala k správnemu riešeniu od právnika ďakujem za info

mogaa
13. okt 2021

@jljz911 do 3rokov jej musí držať pôvodné miesto...to že nastúpila na skrátený úväzok počas RD situáciu nemení