Zamietnutie rodičovského v SK

malinajahoda
4. okt 2018

Ahojte, s mužom máme obaja trvalý pobyt tu na Slovensku. Vyše 7 rokov som pracovala v DE a minulý rok tu doma. Takže materská mi išla odtiaľto. Požiadala som tu o rodicak a ževraj mi ho nedajú keďže muž robí v DE. Ze si mame požiadať tam. Lenže včera som sa dozvedela, že ak aj ja nebývam s nim v DE, tak mi ho tiež zamietnuť. Ak máte takúto skúsenosť, ako ste to ďalej poriešili?
Keď

kredog
4. okt 2018

ahoj, môj muž robil v NL a normálne mi ho priznali, podmienkou bolo, že musím byť na SK, ale môže byť aj to, že mi ho priznali preto, že v nl nemajú rodičák, ak ho majú v nemecku tu ti ho fakt nemusia priznať.

9lf9
4. okt 2018

@malinajahoda muz na PP v DE a teba na SR trva PP? Kde s dietatom byvate- zijete, lekari, poistenie ..?

malinajahoda
autor
4. okt 2018

@9lf9 áno, muž PP v DE. Ja som nezamestnana, minulý mesiac mi skončila materská. Všetci máme trvalý pobyt tu na Slovensku. Manžel má prechodný v Nemecku. Lekári tiež tu a manžel odvádza dane v DE.

malinajahoda
autor
4. okt 2018

@kredog ževraj ak nie som s mužom v DE, tak mi odtiaľ nedajú nič. A ani tu na Slovensku mi nechcú dat rodicak.

9lf9
4. okt 2018

@malinajahoda tak potom maju pravdu z SK narok nemas.muz musi ziadat v DE a narok mate nemusite tam s dietatom byvat

malinajahoda
autor
4. okt 2018

@9lf9 tak mi včera bolo napísané tu na MK.

9lf9
4. okt 2018

@malinajahoda tu na MK sa toho popise

ewell13
4. okt 2018

Ahoj moj muz robi v At a tiez som si musela ziadat tam...a priznali mi ho a aj vyplatili

ewell13
4. okt 2018

Inak len taknpre info chcela son si vybavit pridavky z At a rodicovsky prispevok nasla som pani ktora vraj vybavuje tieto veci a ta mi tiez napisala ze ked tam nema manzel pobyt tak tam nemozme ziadat nic nevedela som ci sa smiat ci plakat ze niekto robi s tkyito vecami ked ani sam nevie ako to je

vevesh
4. okt 2018

@malinajahoda za a, tvoj muz ma nahlaseny trvaly pobyt v de, prechodny pobyt v nemecku neexistuje
Za b, mas narok na rodicovsky, kedze ten je podmieneny pracou, nie trvalym pobytom. Nemas narok na pridavky na dieta, kedze podmienkou je podla noveho trvaly pobyt dietata.

malinajahoda
autor
4. okt 2018

@ewell13 a bývaš na SK alebo v AT?

malinajahoda
autor
4. okt 2018

@vevesh tak teraz už som z toho jeleň. Lebo prídavky si akurát vybavujeme a chceli prehlásenie o prechodnom pobyte od môjho muža. A to sme im poslali. Dal mu to jeho zamestnávateľ.

vevesh
4. okt 2018

@malinajahoda tieto cezstatne davky su velmi individualne. Hlavne pridavky na dieta vdaka "cestovaniu" vychodoeuropanov obmedzuju trvalym pobytom, kedze nemecke pridavky su vysoke. Zalezi aj od bundeslandu, kde sa tvoj muz nachadza aj od toho, co ziadost spracovava. Takze pridavky mozete dostat,nemusite - to uvidis a treba si pripravit hlavne nervy.

ewell13
4. okt 2018

@malinajahoda
Byvame na Sk a manzel nena ani tevaly ani prechodny pobyt v At pretoze ubytovany je na Sk precuje pol hodinu zo Sk

malinajahoda
autor
4. okt 2018

@vevesh tie prídavky už vybavujeme celú večnosť. A stále im čosi chyba. Furt to musíme odkladať. Ten rodicak už sme poriešili. Uvidím či to vyjde 🤔.

malinajahoda
autor
4. okt 2018

@ewell13 aha, tak to je zase niečo iné. Ale ďakujem 😉.

katarinamarkova
5. okt 2018

@malinajahoda tvoj pracovný pomer na Slovensku stále trvá? Ak ano za dostanes davku tu z de doplatia rozdiel. Ak nie tak vás riesi len de.

katarinamarkova
5. okt 2018

@malinajahoda aha....citam ďalej...tak ano riesi vás len de.

katarinamarkova
5. okt 2018

@malinajahoda tebe nie. Žiadať musí manžel

zuzinapipina
5. okt 2018

@ewell13 pokiaľ muz v at pracuje, nemusí tam žiť, narok na pridavky mate. Teda tak to bolo ked som si ja vybavovala. Na stranke na fb ako si vybavim wochengeld Vam to urcite povedia

malinajahoda
autor
5. okt 2018

@9lf9 to je svätá pravda 👍.

malinajahoda
autor
5. okt 2018

@katarinamarkova áno, manžel žiada.

marlenka222
5. okt 2018

@malinajahoda jasne že ti ho zamietnu lebo muž neodvádza na SR dane, poistenie a tak čiže nemajú ti z čoho dať ;) ak nemá daňové priznanie podané na území SR, treba žiadať isto v krajine, kde ho má podané. Napr. Ženy kt.manzel robí v ČR majú oproti SR parádne peniaze. Prečo inak štát potrebuje vedieť či ti má dať čo alebo nemá? Vďaka vychytancom ktorí brali aj odtiaľto aj z krajiny kde robili. Holding doba pokročila , stať sa brani

daakotaa
5. okt 2018

@malinajahoda nie, ty si ziadas v DE ale manžel. A kedze nebude splnat podmienky tak mu daju tlacivo pre slovenský urad a oni ti spatne vyplatia rodicak od kedy ti prinalezí.

daakotaa
5. okt 2018

@marlenka222 moj muz pracuje v DE a zaciatkom roka podavame obaja danove na slovensku a az potom moze v DE. Musi mat na SK danove podané.

malinajahoda
autor
5. okt 2018

@marlenka222 veď to mi je jasné, že tu mi ho zamietli. Ale chcela som vedieť ako je to s tým nemeckým.

malinajahoda
autor
5. okt 2018

@daakotaa sama som zvedavá ako to dopadne. Ale ďakujem 😉.

malinajahoda
autor
5. okt 2018

@daakotaa to je pravda. Celé roky sme to tak museli robiť.