Zamietnutie materskej otcovi kvôli zarátaniu času cesty do práce

stevkasn
23. apr 2022

Dobrý deň, chcem sa opýtať, či ste sa stretli s tým, že Sociálna poisťovňa zamietla materskú/otcovskú, kvôli času potrebnému na presun z bydliska do práce(15 min autom do vedľajšieho mesta). Manžel si požiadal o materskú/otcovskú a zároveň dostal možnosť pracovať na skrátený úväzok 20h týždenne, s nerovnomerne rozvrhnutým pracovným časom od 16.00-22.00 s možnosťou vykonávať časť práce aj z domu, ktorý prijal. Sociálna poisťovňa mu žiadosť zamietla s tým, že okrem času stráveného výkonom zárobkovej činnosti potrebuje čas aj na cestu z miesta bydliska do práce a z práce, čo spolu predstavuje viac ako 4 hodiny denne. V žiadnom z článkov o otcovskej, ktoré sme predtým čítali, nie je niečo takéto uvádzané.
Stretol sa niekto s takýmto odôvodnením?

mogaa
23. apr 2022

tak ak nemá jasne stanovené že ide o HO, tak jasne že mu to mohli zamietnuť....SP nemá ako skontrolovať kedy robil HO a kedy bol reálne v práci....a ak môže robiť max.4hodiny denne, tak to pri 20hodinovom úväzku nesplní ani pri nerovnomerne rozvrhnutým prac.časom.......SP si môže od zamestnávateľa vyžiadať jedine dochádzku ale už nie či robil HO alebo bol reálne v práci....

mogaa
23. apr 2022

@stevkasn takto stanovená zmluva sa javí ako účelová lebo pre SP sa nedá okontrolovať....SP ti môže zamietnuť v podstate všetko ak sa to javí ako účelové, ty naopak môžeš podať odvolanie a dať to znovu prešetriť

ciernabrigita
23. apr 2022

SP má v tomto svoje vlastné pravidlá, ktoré nie sú ničím podložené. Možnosť je odvolať sa alebo súdiť.

lilinka88
23. apr 2022

@mogaa aj pri HO sa robí dochádzka a vie ju zamestnávateľ zdokladovať a aj na ten sa popri materskej môže robiť max 4 hodiny denne

terry658
23. apr 2022

@stevkasn socialka teraz robí problemy ak muž pracuje viac ako 2 hodiny denne. Teda aspoň v Žiline si na tom dávajú záležať a musí sa im každý mesiac zasielať aj dochadzka daného pracovníka.

lilinka88
23. apr 2022

@terry658 nie iba v Žiline a dochádzka sa kontrolovala vždy, keď bola práca popri materskej

terry658
24. apr 2022

@lilinka88 my máme viacero ľudí takto na materskej,ktorí pracujú a kontrolujú len chlapov.

lilinka88
24. apr 2022

@terry658 však tak som myslela,že chlapi,ale je jedno či robí HO alebo nie. Akonáhle má popri materskej ďalší PP, kontroluje sa dochádzka

maciatkolulu
24. apr 2022

@terry658 ono, niet sa čo čudovať pri tom zneužívaní.... Nakoniec fajn, že konečne začali kontroly

terry658
24. apr 2022

@maciatkolulu toto mi ako zneužívanie nepríde. Zneužívanie je keď nepracujuca asocialna osoba s troma deťmi má vyšší príjem z dávok ako ja pracujúca.

maximko25
24. apr 2022

@terry658 asi tak....moj manzel bol po sebe rovno na dvoch.ziadna kontrola nic.akoze pride mi chore povedat ze zneuziva, ved to robia len ludia ktr pracuju realne odvadzaju odvody. @stevkasn skus napisat mihalovi, manzel ked riesil md sme si zaplatili u neho pristup na webe a odpovedali nam na par otazok.ale ako pise niekto vyssie, SP si robi pravidla ako chce, co sa md u muzov tyka, myslim schvalovanie (presun do prace som necitala ani v jednom zamietnutom pripade ktr uvadza mihal na webe)zaraza ma ze kvoli ceste vam to zamietli🤦‍♀️a inak sp je sialene byrokraticka organizacia.cest vynimkam ktr tam pracuju a su realne aj ochotne poradit a pomoct ludom.

lilinka88
24. apr 2022

@terry658
@maximko25 účelom materského je náhrada príjmu počas starostlivosti o dieťa, ktorá má byť celodenná. Keď sa dá papierovo na materskú, pritom min pol dňa pracuje a z dohody zarobí takmer toľko ako z POP, z ktorého je na materskej, tak to zneužívanie je...

maciatkolulu
24. apr 2022

@terry658 prosím ta na jedno dieťa má kto nepracujúci vyšší príjem, ako pracujúci? ved samozrejme, nech je materská na otca, ale so splnenými všetkými podmienkami. Nič viac

terry658
24. apr 2022

@maciatkolulu no osoba, ktoru ja poznam má tri deti, muža v base a berie aj invalidny dochodok na seba, lebo je mentálne hendikepovana. Za mesiac dostane 1000 eur v čistom. Pričom vacsie5prachy má ak je dieťa tiež mentalne postihnute, takže sa k svojim deťom chová tak aby museli chodiť do špeciálnej školy lebo má zato väčší prijem

lienka.7
24. apr 2022

@stevkasn tak bud je na materskej, alebo pracuje. Ked ide do prace kde je dieta? S kým je? Ci chodi s nim do prace?
Myslím ze toto bol problém pre SP.
@lilinka88 nielen robi, ale ešte aj fyzicky chodi do prace. Ked uz chcel podvádzat, mal sa aspoň dohodnut na plnom HO.

lilinka88
24. apr 2022

@lienka.7 ani plný 8 hodinový HO sa netoleruje

maciatkolulu
24. apr 2022

@terry658 1000 eur v čistom, no dobre, daj cifry. Koľko je invalidný? Koľko dostane z basy ako výživné, či čo dostáva? Ale noooo😉. Bud je otec na materskej so všetkým ako ma byt, alebo pracuje. Ved žena na materskej je s dieťaťom, otec je teda s kým? So šéfom? S PC?

matkahelka
24. apr 2022

@terry658 toto uz je iny level, ked niekomu zavidis invalidny dochodok a hendikepovane dieta. panecky, nestava sa mi to casto, ale teraz som stratila slova.
zavidiet matke samozivitelke ID a 3 deti, toto hocikto nedokaze.

lienka.7
24. apr 2022

@lilinka88 zle som sa vyjadrila, prepac. Myslela som plnom HO doma, teda nie cestovať este aj do prace. nie 8 hod. prace doma

maciatkolulu
24. apr 2022

@lienka.7 ja neviem a co robí matka dieťaťa, pracuje? Lebo teda toho ako žena pri dieťati, veľkom nezvláda doma HO a musí mať fľaše vína, aby prežila, takých tém tu bolo požehnané a jeden chlap zvládne HO pri bábätku, malom dieťati? Neviem, no🤣🤣🤣

maciatkolulu
24. apr 2022

@matkahelka hold nie dieťa, ale matka je mentálne hendikepovaný a preto ma tri deti a muzav base a v čistom 1000eur. Aspoň ja som to tak pochopila, neviem rátam, rozmýšľam, prídavky sú koľko 25?takze 75 na deti a invalidné je teda 925? Jaaaj, pardon, platí asi z basy. Hmmm, koľko asi tak?nemam slov ani ja

matkahelka
24. apr 2022

@maciatkolulu pise, ze aj matka aj deti. "vacsie prachy ma, ak je dieta mentalne postihnute. k detom sa chova, ako tak, aby museli chodit do specky, lebo ma za to vacsie prachy".
nikto s kvapkou sudnosti neveri, ze ID+ pridavky na 3 deti = 1000€.

ajka0207
24. apr 2022

@stevkasn môjmu mužovi schválili na odvolanie materskú aj pri osemhodinovom HO. Akurát sme dokladovali že ja chodím do práce.

terry658
24. apr 2022

@matkahelka ja tu matku samozivitelku poznam od puberty. Nikdy nerobila, vybavila si všetky dávky. Žobre celé dni a potom si kupuje chlast. Naposledy ju jej syn podpálil v posteli, keď spala napitá.
Pointa je tá, že nikdy nerobila, vybavila si všetky možné dávky len preto, že mala čas sa chodiť sťažovať a dieťa je postihnuté mentálne kvôli tomu, že na neho cely deň ziape aký je dement ako jeho otec a že nič z neho nebude.
Takže toľko k chúďatku matke samoziviteľke.

maciatkolulu
24. apr 2022

@terry658 úprimne sa ta opýtam, ty máš odkiaľ, že ma 1000 eur v čistom za dávky pre ženu, čo nikdy nerobila? Žiaľ mam osobne skúsenosti s rodinami, kde majú postihnuté deti, ale že úplne a teda neublížia sa príspevky zďaleka ani k 500 eur. Nehovorím o nejakých kompenzacnych dávkach atď. V skratke je to blud.

maciatkolulu
24. apr 2022

@ajka0207 klobúk dole pred chlapom, čo dokázal, dokáže sa venovať dieťaťu a pritom od robiť 8 hodín, ja nechápem, čo tu potom ženské skuvinali, čo mali oveľa väčšie deti, ako to nedávajú... Neschopacky lenive

terry658
24. apr 2022

@maciatkolulu pretože to ona sama každému na počkanie rozpráva. Najskôr som si myslela aký je to blud, tak som sa spýtala známej, či je možné aby toľko dostala a ona mi to potvrdila.
Je mi smutno, že rodiny, ktoré sa naozaj snažia dostávajú tak málo pri postihnutých deťoch a takýto ľudia okrádajú štát.

maciatkolulu
24. apr 2022

@terry658 a ty tomu veríš? To je dobre.... Ale môžem ti napísať, že sa môžeš ukludnia, zaručene toľko nedostáva. Takže nemusíš nikoho ani ľutovať. Lebo ľudia, keď majú postihnuté deti, na čo majú nárok a ver tomu, že je to bieda. Nie je to 1000 eur. Zbytočne sa dohadujes, aj kebyže ma 3 postihnuté deti. Takže zaručene info od JPP je opäť top🤣👋👍

ajka0207
24. apr 2022

@maciatkolulu tak dcéra mala v tej dobe už dva roky, a celkom sme to lepili, stále lepime flexibilnou pracovnou dobou a podobne. Ale inak áno, môj muž je plnohodnotny rodič. Som s výberom veľmi spokojná :D

maciatkolulu
24. apr 2022

@ajka0207 o to horšie, že mala dva roky si myslím, to mala už len jeden spanok. Takže plnohodnotné pracovať 8 hodín pri 2 ročnom... Hmm. Vravím, neschopacky sú tu. Ja si neviem úprimne predstaviť ticho sa hrajúce dvojročné dieťa ani pol hodinu. Tak hold vynikajúci muž a vynikajúce dieťa.