Zamestnaná a "háčik" v predĺženej rodičovskej

27. mar 2021

Ahojte, tak som si trosku studovala zakon a zistila som toto. (Ak niekde nemam pravdu opravte ma,)
Som zamestnana, Budem mi koncit rodicovska D a chcela by som ist na tzv. predlzenu rodicovsku neplatenu D, ked by mi to zamestnavatel schvalil. Ale ma to hacik nazov "predlzena rodicoska D" sa tyka nezamestnanych mamiciek, za tie aj stat potom plati odvody.

ALE u zamestnanych sa to oficialne vola "ziadost o poskytnutie neplateneho volna" v tom pripade ale musim za dane mesiace volna platit sama odvody.
Je to tak?
Je tu nejaka mamicka ktora je zamestnana a oficialne to ziadala? Ako sa to oficialne vola a musia sa platit odvody?
(To ze dieta moze navstevovat skolku max na 4h to viem)
Dakujem krasne za odpovede 🙂

kukulienka83
27. mar 2021

Ja som bola zamestnaná, u zamestnávateľa na neplatenom voľne a na úradoch som bola vedená ako na neplatenej predĺženej RD kôli nepriaznivému zdravotnému stavu dieťaťa. Nič som si neplatila, stáť za mňa platil zdravotné.

autor
27. mar 2021

@kukulienka83 ale moje dieťa nemá nepriaznivý zdravotný stav

veronikaszabova
28. mar 2021

@kukulienka83 Nepleties si to? Pises "neplatena predlzena RD" a zaroven "kvoli nepriaznivemu zdr.stavu dietata" --- to mas 2 rozne situacie

kukulienka83
28. mar 2021

Keď si na neplatenej predĺženej RD, zdravotnú platí štát.
@veronikaszabova nepletiem si to, lebo moje dieťa má nepriaznivý zdravotný stav, čiže zamestnávateľ bos tým takto vyrozumeny.

malevo
28. mar 2021

V momentalnej pandemickej situacii sa da pokracovat v rd pokial dieta nenastupi do skolky, je to tzv pandemicka rd,

marryen
28. mar 2021

@malevo ale to je len pre tie, ktoré nemajú zamestnanie.Ona je zamestnaná.

sszuzu8
28. mar 2021

@malevo môžem sa opýtať? Mne konci RD v júni zmluvu mam na neurčito ale neviem kedy dostanem vyjadrenie zo škôlky ci malú berú ci nie keďže podáva sa žiadosť v máji. Potom po ukončení môžem zatiaľ čerpať dovolenku alebo ocr keďže idú letné prázdniny a potom ísť na pandrmicku ocr alebo ako to riešiť? Takto nešťastne to končí v strede júna kde isto v škôlke ešte nebude maximálne od septembra aj to je problém so školkami už dlho si lamem hlavu nad tým ako ďalej

veronikaszabova
28. mar 2021

@malevo ona je zamestnana, na nu sa pandemicky RP nevztahuje

veronikaszabova
28. mar 2021

@sszuzu8 v april/maj sa riesia skolky prihlasky az od sept.
Ked si ju chcela dat od juna, mala si prihlasku riesit minuly rok.

Po skonceni RD dovolenka, sukromna skolka... Nikto nevie, dokedy sa budu vyplacat pand.OČR.

sszuzu8
28. mar 2021

@veronikaszabova som som napr nevedela. Ach škoda no.. Dajako už len vykryjem tie 2,5 mesiaca. Aj keby som ju dala v júni máloktorá funguje aj júl a zasa staršia by nemala kde byť. Nejako snáď bude

malevo
28. mar 2021

@veronikaszabova Praveze kvoli tomu ze je zamestnana, sa vztahuje, no tiez mi konci rd.v.maji a planujem pokracovat v rd, zajtra zavolam na up,

marryen
28. mar 2021

@malevo máš mylné info. Je to len pre "nezamestnané matky"

veronikaszabova
28. mar 2021

@malevo mas smolu, pre zamestnane neplati pandemicky RP

autor
28. mar 2021

Pán Vladimír je s dieťaťom na rodičovskej dovolenke (matka dieťaťa pracuje) a poberá rodičovský príspevok 370 eur (pán Vladimír poberal na toto dieťa materské, preto má nárok na zvýšenú sumu rodičovského príspevku).

Dieťa dosiahne vek 3 roky dňa 29.10.2020.

Za normálnych okolností by pán Vladimír poberal rodičovský príspevok naposledy za mesiac október 2020 a od 30.10.2020 by sa zrejme vrátil do zamestnania.

Pán Vladimír sa však so zamestnávateľom dohodne na "predĺženej rodičovskej dovolenke" - teda na pracovnom voľne bez náhrady mzdy aj po 30.10.2020, a to až do 31.12.2020 (pozor, nárok na takéto voľno zamestnanec nemá, zamestnávateľ s tým musí súhlasiť).

Podľa nariadení vlády č. 302/2020 Z. z. a č. 2020/2020 Z. z. tak pán Vladimír bude poberať rodičovský príspevok aj za mesiace november a december 2020. Ak by si "neplatené voľno" dohodol aj po 1.1.2021, tak rodičovský príspevok bude poberať dovtedy, kým neskončí pandémia.

malevo
29. mar 2021

Ja si myslim ze na zaklade.tohto dodatku mam narok na pamdemicku rd, pokial so nedam vyplatit dovolenku, .... ( Vid posledny odsek )

Nárok na pandemický rodičovský príspevok od 1.11.2020
Informácie k nároku na pandemický rodičovský príspevok od 1.11.2020

Nariadenie vlády SR č. 302/2020 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády SR č. 102/2020 Z. z. o niektorých opatreniach v oblasti sociálnych vecí, rodiny a služieb zamestnanosti v čase mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu vyhláseného v súvislosti s ochorením COVID-19 v znení neskorších predpisov (ďalej len „novela nariadenia“), účinné od 01.11.2020.

§1a – pokračovanie vo výplate rodičovského príspevku v čase COVID -19
Od 01.11.2020 sa pokračuje vo výplate rodičovského príspevku v čase COVID – 19 (ďalej aj „RP COVID-19“) tým poberateľom, ktorým sa do 15.10.2020 tento príspevok poskytoval, z dôvodu splnenia podmienok nároku v zmysle nariadenia vlády SR. Nie je potrebné, aby oprávnené osoby, ktorým sa doposiaľ RP COVID-19 vyplácal a ktorým sa bude vo výplate od 01.11.2020 kontinuálne pokračovať, opätovne na úrad zasielali čestné vyhlásenia o príjme (resp. aby úrady zasielali oprávneným osobám, u ktorých sa pokračuje vo výplate RP COVID-19 čestné vyhlásenia za účelom opätovného zistenia stavu o príjme). Tieto oprávnené osoby majú v prípade zmeny skutočností, ktoré majú vplyv na trvanie nároku na RP COVID-19 povinnosť všetky zmeny platiteľovi – úradu oznámiť.

Nárok na RP COVID-19 patrí od kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom zanikol zákonný nárok na rodičovský príspevok, a to v sume, v akej bol poskytovaný do zákonného zániku nároku. (napr. dovŕšením 3 rokov veku alebo ak podľa posudku už dieťa v rozpätí od 3 do 6 rokov veku ďalej nemá dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav, dovŕšením šiestich rokov veku a pod.),

malevo
29. mar 2021

@malevo na stranke uradu prace je dlhy clanok o tom, skuste si to precitat, ako to po chopite vy, kedze nase zakony su na ludovej tvorivosti :(,

https://www.upsvr.gov.sk/socialne-veci-a-rodina...

malevo
29. mar 2021

@malevo ja som.to pochopila tak ze ak som zamestnana a pokial nedostanem ziadnu mzdu, ci nahradu mzdy, preplatenu dovolenku, pn, ocr.. mam na to narok pokial bude trvat krizova situacia, ktora.sa.kazdy.mesiac prehodnocuje, trva od marca min roka ale nie za kazdy mesiac je na davku narok, ako sa.dohodnu na konkretny mesiac

malevo
29. mar 2021

A co poviete na toto? Dalsia vec ktora sa da podla mna vyuzit

malevo
29. mar 2021

Pandemické ošetrovné
Kto má nárok na pandemické ošetrovné (pandemickú OČR)?
Nárok na pandemické ošetrovné majú nemocensky poistení rodičia (aj náhradní rodičia a osvojitelia), ktorí počas krízovej situácie (od 12. marca 2020 do jej skončenia) súvisiacej so šírením ochorenia Covid-19:

ošetrujú choré dieťa do dovŕšenia 16. roku veku,
zabezpečujú osobnú a celodennú starostlivosť o dieťa do 11. roku veku, alebo 18. roku veku, ak ide o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom, ak
bolo dieťaťu nariadené karanténne oparenie alebo izolácia,
ak osobe, ktorá sa o dieťa bežne stará (napr. rodič na rodičovskej dovolenke) bola nariadená karanténa, izolácia alebo ak takáto osoba ochorela a z toho dôvodu je potrebné zabezpečiť starostlivosť o dieťa,
predškolské zariadenie, škola, alebo zariadenie sociálnych služieb, ktoré dieťa navštevuje bolo na základe rozhodnutia príslušného orgánu uzavreté.
zabezpečujú osobnú a celodennú starostlivosť o dieťa po skončení nároku na rodičovský príspevok resp. materské, ak ho rodič poberal do dovŕšenia tretieho roku veku dieťaťa.
Nárok na pandemické ošetrovné majú aj ďalšie nemocensky poistené osoby, ak zabezpečujú starostlivosť o potomka (dieťa, vnuka, pravnuka), alebo predka (rodiča, starého rodiča, prastarého rodiča), súrodenca, manžela, manželku, alebo rodiča manžela/manželky v prípade, ak zariadenie sociálnych služieb, v ktorom sa takejto osobe poskytuje sociálna služba ambulantnou alebo pobytovou formou, bolo rozhodnutím príslušných orgánov uzavreté .

michalka4193
29. mar 2021

@malevo nieje to pravda dieťa môže nastúpiť do škôlky a matka môže byť na pandemickej ale len v prípade ze je nezamestnaná a nemá sa kam vrátiť

malevo
29. mar 2021

@michalka4193 no lenze sukromne novych neberu a majove dieta sa.dostane do skolky v septembri, o tom bez debaty, toto je taka vyhoda pocas pandemie, skoda ze.aj na up.kazdy inak povie

michalka4193
29. mar 2021

@malevo môžete poberať len pandemicku OCR nie rd kľudne si zavolajte na úrad apson vás vyvedu z omylu

michalka4193
29. mar 2021

@malevo no určite vám nikto inak nepovie verte tomu keďže sa to aj mňa týkalo tak viem a do škôlky sa dostane aj dieťa do štátnej škôlky. Záleží od mesta, lokality, obsadenia ats

janulik270
29. mar 2021

Ak chces ist na neplatenu RD podmienka ze nemozes pracovat.Ak nepracujem nemas zmluvu stat za teba plati odvody.Ak si zamestnana za teba stat platit odvody nebude ale zamestnavatel.Viem o com.pisem lebo som.bola na neplatenej 1mes a potom uz mi shvalili platenu zo ZD to uz je o inom tam.pracovat mozes.Zavolaj si do poistovny a ti to iste povedia

janulik270
29. mar 2021

A ak pojdes na neplatene volno jasne ze si musis zaplatit odvody.Urcite za teba zamestnavatel nezaplati ked do prace chodit nebudes.A stat to platit nebude lebo si zamestnana.Stat plati iba dochodkove a zdravotne do 6r iba tym co su na predlzenej alebo na urade prace

malevo
30. mar 2021

Tak mate.pravdu.dievcata, pandemicka rd je len pre nezamestnane, volala.som.na up, ale ocr pandemicka sa da, kontroly chodia len na pn, takze pohoda, da sa to potiahnut do agusta, od septemra nastupi do skolky

autor
30. mar 2021

Dobrý deň.

V Sociálnej poisťovni môže byť fyzická osoba počas riadnej starostlivosti o dieťa registrovaná na dôchodkové poistenie, ktoré platí štát ako fyzická osoba s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky, ktorá sa riadne stará o dieťa do šiestich rokov jeho veku s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky, ak nie je dôchodkovo poistená ako zamestnanec alebo samostatne zárobkovo činná osoba, nebol jej priznaný predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok a nedovŕšila dôchodkový vek. Štát za takúto osobu platí poistné na starobné poistenie, invalidné poistenie a poistné do rezervného fondu solidarity. Toto poistenie od 1.1.2018 vzniká a zaniká automaticky pri splnení všetkých zákonom stanovených podmienok (sleduje sa aj nárok na rodičovský príspevok, aj vznik povinného poistenia zamestnanca alebo SZČO).
Zánikom nároku na rodičovský príspevok dovŕšením troch rokov veku dieťaťa povinné dôchodkové poistenie fyzickej osoby starajúcej sa o dieťa do šiestich rokov jeho veku nezaniká, trvá naďalej za predpokladu trvania všetkých zákonných podmienok, vrátane trvania riadnej starostlivosti o dieťa.
Ak Vám teda zanikne nárok na rodičovský príspevok dovŕšením troch rokov veku dieťaťa, ale naďalej spĺňate všetky podmienky (nevznikne Vám povinné poistenie zamestnanca alebo SZČO) , dôchodkové poistenie z dôvodu riadnej starostlivosti o dieťa Vám naďalej trvá. Toto poistenie bude trvať do šiestich rokov veku dieťaťa alebo do dňa vzniku povinného poistenia (zanikne napríklad deň pred nástupom do zamestnania). To platí aj keď máte prerušené povinné poistenie zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky ako aj z dôvodu čerpania neplateného voľna.
Sociálna poisťovňa nie je oprávnená vyjadrovať sa k pracovnoprávnym záležitosti, ktoré upravuje Zákonník práce. S otázkou ohľadne možnosti čerpania rodičovskej dovolenky do šiestich rokov veku dieťaťa alebo čerpania neplateného voľna Vám odporúčame kontaktovať Národný inšpektorát práce, prípadne Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR (www.employment.gov.sk).
Zamestnávateľ je povinný oznámiť pobočke Sociálnej poisťovne začiatok a skončenie čerpania rodičovskej dovolenky zamestnancom do ôsmich dní od začiatku čerpania a do ôsmich dni od skončenia čerpania rodičovskej dovolenky. Pri ukončení rodičovskej dovolenky zamestnávateľ predloží Registračný listy FO- prerušenie s dátumom zániku prerušenia (dátum skončenia RD) a dôvod prerušenia bude číslo 6 (zamestnanec- čerpanie RD). Zamestnancovi sa prerušuje povinné nemocenské poistenie, povinné dôchodkové poistenie a povinné poistenie v nezamestnanosti v období, v ktorom čerpá pracovné voľno bez náhrady mzdy alebo čerpá služobné voľno bez nároku na plat alebo služobný príjem okrem ospravedlnenej neprítomnosti zamestnanca v práci z dôvodu jeho účasti na štrajku.
Zamestnávateľ je povinný predložiť za zamestnanca, ktorému poskytuje pracovné voľno bez náhrady mzdy Registračný listy FO – prerušenie, dátum vzniku prerušenia je dátum nástupu na neplatené voľno. Po ukončení neplateného voľna zamestnávateľ predloží druhý Registračný listy FO – prerušenie, dátum zániku prerušenia bude posledný deň neplateného voľna.

autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz