Za aké obdobie sa berú do úvahy príjmy pri materskej?

helenka926
31. okt 2020

Prečítala som čo sa dalo ale mám v tom hokej... Bola by som rada keby mi niekto polopate vysvetlil na čo mám nárok, pripadne poradil ako ďalej postupovať aby bolo všetko ok. 2018, 2019 som bola zamestnaná, začiatkom tohto roka som išla na dlhšiu PN (5 mesiacov - mala som úraz a potrebovala som dlhšiu liečbu) do toho samozrejme prišla Korona a zamestnávateľ robil škrty... Okamžite po ukončení PN som v práci skončila skončila ( ukončenie dohodou) tri mesiace som bola na úrade a
poberala podporu. Potom som sa znovu zamestnala ale teraz po necelých troch mesiacoch ma v rámci skúšobnej doby prepustili keďže koli druhej vlne zatvorili podnik. Koncom leta som sa vydala, mam zdravotné problemi a doktor odporučil co najskôr otehotnieť, po nájdení novej prace sme na tom začali pracovať a teraz
Som zase nezamestnaná... Za aké obdobie budú brať do úvahy príjmy? Ovplyvní výšku materskej dáko že som bola PN a poberala podporu? Spĺňam vôbec podmienky na materskú? Co by ste mi odporučili v mojej situácii? Ďakujem

draik
31. okt 2020

Prečítať si tých xxx tém, ktoré sa venujú materskému.

helenka926
autor
31. okt 2020

@draik xxx tém som prečítala, chápem ze musím mať 270 dní za 2 roky nemocenské poistenie, ráta sa tam ale aj čas na PN? V poslednom roku sa toho udialo toľko že fakt neviem kedy co platí a kedy nie, tak isto stále neviem ci musím mať nemocenské poistenie aktívne v čase prechodu na materskú/ rodicak... V diskusiách píše jedna polovica tak a druha onak... Navyše sa zákony stále menia... Neviem co je aktuálne... Dlhé roky som stabilne pracovala, nikdy som nič necerpala (PN, podpora... Nič) tento rok sa zosypalo všetko naraz a mam problém sa v tom zorientovať. Ak to správne chápem ak zistím ze som tehotná, koli zdravotným problémom mi hrozí rizikové... V rámci PN ale peniaze nedostanem keďže nemám zamestnávateľa, ale fakt netuším ako toto všetko ovplyvní prípadnú materskú...

zuzanockamt
1. nov 2020

@helenka926 okrem podmienky 270 dní musíš mať aj aktívne nemocenské poistenie alebo byť v OL

veronikaszabova
1. nov 2020

@helenka926 tak zrovna toto sa roky rokuce nemenilo a zostalo to rovnake - https://www.socpoist.sk/otec-a-materske/1293s

helenka926
autor
1. nov 2020

@veronikaszabova ďakujem, neviem prečo mi vždy vypísalo kadejaké články s odkazmi na paragraf ale toto nie 👍

janusa12345
11. dec 2020

@zuzanockamt co je to ol skratka ďakujem

zuzanockamt
11. dec 2020

@janusa12345 ochranná lehota