Z rodičovskej na materskú

janulka24
10. júl 2013

Ahojte, pred nastupom na matersku firma, kde som pracovala skrachovala a teraz som nezamestnana. Koncom januara mi konci rodicovska dovolenka. Otehotnela som s terminom koncom aprila. Ten cas medzi rodicovskou a nastupom na matersku budem nezamestnana, pricom ma nikto v takom stadiu tehotenstva nezamestna. Budem mat ten cas medzi tym nejaky prijem, podporu od statu, alebo budem bez penazi? Dakujem za radu.

graceful9
10. júl 2013

@janulka24 pokiaľ pracuje tvoj muž al. niekto s kým máš zhodné bydlisko a a presahuje výšku min.mzdy nedostaneš nič podľa mňa. budeš klasicky nezamestnaná, možno by si mohla dostať podporu v nezamestnanosti, ak si dosť odpracovala, ale neviem, ako to funguje keď si bola na materskej.skús zavolať naUPSVaR

dena1973
10. júl 2013

@janulka24 Napíšte kedy ste skončili pracovný pomer (skrachovanie firmy). Od - do materská. Od-do rodičovská. Pravdepodbný termín pôrodu. Dátumy sú dôležité.

iwonita
12. júl 2013

ahojte dievcata. som v situacii, kedy pojdem z rodicovskej dovolenky - konci 6.8. na matersku - nastup 13.12. 2013 . som zamestnana uz asi od r. 2005 u jedneho zamestnavatela. teraz mam tam 12 dni starej dovolenky, co si musim vycerpat. a chcem sa spytat, nakolko budem isto na PN, aky postup mam zvolit ? Po rodicovskej cerpat dovolenku a potom na PN, alebo ihned po RD na PN bez cerpania tej starej dovolenky ? dakujem vam krasne za vsetky rady

janulka24
autor
15. júl 2013

@dena1973 Na matersku som sla v maji 2009, firma so mnou skoncila prac. pomer 1.11.2009. Rodicovska mi konci 25.1.2014. Planovany termin porodu je 28.4.2014.

majcik1979
15. júl 2013

Ahojte,,,prosím Vás neviem kde sa obrátiť.Našla som tieto príspevky,tak sa tu pripojím,možno mi niekto poradí.Mám už doma 2 detičky,momentálne som na predlženej,neplatenej materskej ,dcérke je 4,2ročka.Pred materskou som bola nezamestnaná,zamestnávateľ ma prepustil.Čakáme v decembri tretie babätko,termín porodu mám 18.12.2013.Dcérka pôjde v septembri do škôly a viem,že je potreba sa ísť pred jej nástupom odhlásiť na zdravotnú poisťoňu.Aspoň tak mi to tam bolo povedané,keď som si vybavovala to predlženie.
Poradťe mi,prosím,,ak sa tam odhlásim,kam sa nahlásiť.Na materskú by som mala nastúpiť niekedy v novembri,ešte neviem.
Ďakujem za rady 🙂

dena1973
18. júl 2013

@janulka24 Nárok na materské po ukončení prac. pomeru je 8 mesiacov, čo nesplňate. Takže nárok na materské v soc. poisťovni nevznikne. Vznikne Vám nárok na rod. príspevok od narodenia dieťaťa. Dobu od skončenia nároku na rod. príspevok do začatia poberania druhého rod. príspevku na druhé dieťa (od jeho narodenia) sa môžte hlásiť na ÚP, či Vám nevznikne najaká soc. podpora. Podpora v nezamestnanosti sa môže uplatniť iba do jedného roka po ukončení PP.

bednarovanika
3. aug 2013

ahojte baby, chcem sa spytat,som na rodicovskej dovolenke, dcerka ma 17mesiacov a som znova tehotna, termin porodu mam v novembri2013,pred nastupom na matersku s dcerkou som pracovala bez prestavky asi 5rokov, tak ked sa narodi druhe ci budem znovu poberat matersku vypocitanu z platu kedze som vlastne zamestnana.dakujem 🙂

almi81
5. aug 2013

@bednarovanika ahoj, ja som toto iste riesila pred mesiacom, ano mas narok na matersku, z predpokladaneho vymeriavacieho zakladu, t.z., ze budes mat priblizne taku matersku aku si mala pri dcerke.

sya
20. okt 2014

Kto mi poradi som na RD so synom nastup na matersku som mala 27.9.2014 a zamestnanec skoncil je dlznik,firmu prevzala neaka spravcovska firma a ta mi ukoncila pracovny pomer pred nastupom na matersku.comam teraz robit.kam sa mam hlasit mam vypytat novy papier od gynekologa a zaniest ho sama do socialky lebo ten co som poslala zamestnancovi sa mi vratil spat.

anjelicek178
20. okt 2014

Mne nedali matersku☹