Z čoho sa vypočíta materská?

adalmba
24. okt 2021

Ahojte, mám otázku. V júni som sa vrátila do práce a ešte 2 roky budem poberať rodičovský príspevok. Ak by som čisto teoreticky, šla na budúci rok zas na materskú dovolenku, bude sa mi počítať z toho čo zarobím tento rok? Či sa to berie v podstate ako reťazové a budem mať to čo minulý rok? ( Myslím denný vymeriavací základ)

ikonica
25. okt 2021

@adalmba neberie sa to ako retazove... To by si musela na novu MD nastupit priamo z RD este pocas jej trvania... a nova MD sa bude pocitat z toho, co zarobis tento rok...

adalmba
autor
25. okt 2021

@ikonica áno ale moja rodičovská trvá do 2023 ak nepôjdem 2022 znovu na materskú

nafka0483
25. okt 2021

@adalmba Nie, tebe rodicovska netrva, ved pracujes. Ty "len" poberas rodicovsky prispevok. To su dve rozne veci. Poberanie RP nijak nesuvisi s dalsou materskou.
Na rodicovskej dovolenke si vtedy ked mas PP ale nepracujes - mas z prace "dovolenku" a staras sa o dieta.
Ty pracujes, tak logicky nie si na RD. Tvoja materska teda nebude retazova.

adalmba
autor
25. okt 2021

@nafka0483 aha ďakujem ♥️

ikonica
25. okt 2021

@adalmba ale ak ju prerusis nastupom do prace tak uz nepojde o retazovy porod... Nemyl si poberanie rodicovskejho prispevku (to mozes aj pocas vykonavania prace) a cerpanie rodicovskej dovolenky...

adalmba
autor
26. okt 2021

@ikonica prosím ťa, a bude sa to rátať od 06 do 12 mesiaca priemer ako som nastúpila alebo od 02 ako mi skončila materská. Ale myslím že od 06 ako som začala pracovať.

ikonica
26. okt 2021

@adalmba no aj si mala prijem od juna, tak az od vtedy...

luciag2809
4. nov 2021

Baby prosim vas, ja sa sem len votriem, lebo som v podobnej situacii, ale teda ja som po skonceni materskej zacala v povodnej praci pracovat na dohodu o vykonani prace, odrobim par hodin mesacne. Na mojom povodnom PP som stale na rodicovskej dovolenke. Ak by som teraz otehotnela a isla znovu na matersku, bude sa mi vyska materskeho pocitat z povodneho PP? alebo sa bude ratat aj zarobok, co mam teraz na dohodu? Predpokladam, ze vsetko, co ide mimo mojho riadneho PP, sa do vymeru nepocita, alebo sa mylim? Lebo planujem do roka nastupit mozno na skrateny vedlajsi PP, ale teda ak by som si nim mala pokazit max. matersku, co mi teraz vysla, tak to este prehodnotim. Dakujem pekne za odpovede 🙂

nafka0483
4. nov 2021

@luciag2809 Praveze dohodou popri RD si matersku "pokazis" - bude sa ti pocitat len z teh dohody.

luciag2809
8. nov 2021

@nafka0483 no praveze som zistovala a nie je to tak, pozri napr. tu: https://tehotenstvo.rodinka.sk/prirucka-pre-rod... Ak by som aj isla popri rodicovskej dovolenke na skrateny uvazok (treba sa vsak dat na vedlajsi), tak pri dalsej materskej sa mi vyska materskeho stale pocita z povodneho hlavneho pracovneho pomeru a ak si uplatnim narok, tak si mozem dohodou, pripadne vedlajsim PP este povodnu matersku polepsit...

nafka0483
8. nov 2021

@zalka Mozem ta poprosit o vyjadrenie? Ak mam zle info tak nech viem ako to je aktualne a ty si relevantny zdroj 🙂

zalka
8. nov 2021

@luciag2809 ak pracuješ na pravidelnú dohodu .. tak ti vznikne nárok na MD aj z tejto dohody, a samozrejme ti vznikne nárok aj na MD zo zamestnania kde si teraz na RD ...
tj. z oboch zmlúv máš nárok na MD

mysickamys
8. nov 2021

@zalka prosim vas a co by ste povedali na moj pripad. kedy som po skonceni RD vo veku 3rokov dietata nastupila na dohodu do prace, dieta je riadne v skolke a ja teda pracujem na dohodu. bude sa materska pocitat z tejto dohody alebo od zamestnavatela kde som pracovala pred tym na plny uvazok? dakujem

zalka
8. nov 2021

@mysickamys zamestnanie ti netrvá, máš dohodu otázne je či na pravidelný alebo nepravidelný príjem.
Ak na pravidelný tak všetky nároky budú rátané z tejto dohody, i PN, i MD ...

nafka0483
8. nov 2021

@zalka Cize v akom pripade dohoda pocas RD "kazi" dalsiu matersku, alebo napr vysku podpory po skonceni RD?

zalka
8. nov 2021

@nafka0483 každá dohoda s pravidelným príjmom počas RD kazí podporu ,
a počas RD nevie dohoda pokaziť MD, MD kazí nastupenie do práce na tú istú zmluvu a zníženie úväzku na tej zmluve.

nafka0483
8. nov 2021

@zalka Dakujem, pamatala som si ze aj dihoda pocas RD je problem, lebo vznika zdanitelny prijem a teda sa neberie do uvahy predpokladany prijem z povodneho zamestnania. Ale asi som sa teda mylila.

miroslava21
19. nov 2021

@zalka prosim ta este raz mozes ma utvrdit ci dobre chapem...zena na RD zo zamestnania ( tpp trva stale) si na mesiac privyrobi na dohodu s pravidelnym prijmom(2mesiace) u ineho zamestnavatela - retazovu matersku jej to nepokazi.
Ak by nenastupila na retazovu md a po skonceni rd pojde na podporu - vtedy jej pokazi podporu? Z coho sa jej bude ratat podpora? Dakujem krasne

zalka
19. nov 2021

@miroslava21 áno pochopila si to správne
dohoda nepokazí dalšiu materskú ..
dohoda pokazí podporu ... resp. podpora sa bude rátať z dohody, alebo z platu pred MD, alebo z dohody + platu po RD ...