Z akého roku sa mi bude počítať výška materskej?

manuska1810
12. jan 2018

ahojte, ja sa chcem spytat, pracovala som od roku 2013 u jedneho zamestnávateľa, pp trva, no od 17.7.2017 som bola na rizikovom teda som poberala nemocenské dávky a od 4.1.2018 som na MD. Z akeho roku sa mi bude počítať výška MD ? aje je tam rozhodujuce obdobie kedze obdobie PN sa vylučuje.
Dakujem za každú odpoved.

zalka
12. jan 2018

@manuska1810 MD ti vyrátajú z platov a obdobia od 1.1.-16.7.2017

manuska1810
autor
12. jan 2018

@zalka a tak to som potom velmi spokojna... dakujem 🙂

dapo
19. jan 2018

@zalka mozem sa aj ja nieco opytat? Muz bol do 22.12.2017 evidovany ako szco, roky platil odvody, aktualne nie je v soc poistovni vobec evidovany, ale od 1.2. By sa mal prihlasit ako zamestnanec (bude "robit" pre svoju sro), ako szco mal vysoke odvody, tak to chce takto riesit...akurat sme rozmyslali ze by siel na matersku a ak by siel hned vo februari, tak z coho by mu ju vyratali? Z minuleho roka? Ci len z minima? V auguste by som ja mala nastupit na matersku s dalsim babom, tak ak to chceme.riesit musime hned a nemozeme cakat.

zalka
19. jan 2018

@dapo z akého VZ platil v roku 2017 odvody do SP?

dapo
19. jan 2018

@zalka to presne neviem, mal to podla prijmu, szco bol tusim od roku 2010 nepretrzite, prvy rok bez odvodov, potom uz nepretrzite platil, vzdy sa to tusim upravovalo podla prijmu podla danoveho priznania. Jedolezite aky presne bol VZ? Mozem sa ho spytat, odvody mal fakt vysoke

zalka
19. jan 2018

@dapo tak mi napíš odvody ... koľko platil .. a ehm ... je to dôležité, lebo podla mna ak sa zamestnáa a pôjde na MD tak dostane MD z minima ...
ale ak obnoví živnosť .. a pôjde na MD zo živnosti a píšeš že platil veľmi veľa .. tak potom dostane MD zo živnosti, počas MD odvody platiť nebude a potom po MD znova zruší živnosť.

dapo
19. jan 2018

@zalka vraj asi maximalny vz, ale musel by to skontrolovat v papieroch

zalka
19. jan 2018

@dapo tak nech skontroluje a ako píšem obnoviť živnosť ... obnoví sa poistenie do SP .. a po pár dnoch nech ide na MD a nezabudne zaplatiť ... tie pár dní poistenie

dapo
19. jan 2018

@zalka ok, takze ak chcem aby mal matersku vyratanu z toho platil minuly rok (a to chcem), tak sa musi nahlasit ako szco - a teraz to ma dat znova prihlasku alebo nejak inak (aby spravne policko zaskrtol v tlacivo)...on nie je zivnostnik, je advokat, advokaciu robi stale len cez sro teraz, takzia ziadnu zivnoat obnovovat nemusi...a potom by stacilo aby trebars bol tyzden nahlaseny a pojde na matersku (odvody samozrejme zaplati) - a tie odvody mu teda daju rovnake ako predtym? Ide o to aby to nebrali ako nejake "nove" poistenie a ratali len z toho, resp. z minima

dapo
19. jan 2018

@zalka no uz sa ako szco nahlasit nemoze, tak nic, ale dakujem za radu...a ak sa zamestna a pojde na materaku az po 90 dnoch tak dostane matersku vyratanu z vz v zamestnani?

zalka
19. jan 2018

@dapo tak nech si otvorí novú živnosť ... napríklad murárske práce ... ak advokaciu nemôže obnoviť tak som kreatívny a otvorím niečo čo môžem čo mi obnoví poistenie ... ne?
A odvody sa platia tie ako platil predtým ... lebo ide o obnovu poistenia.

dapo
19. jan 2018

on robi advokata ale cez sro, takze uz nemoze ako szco, no a ina yivnost je popri advokacii trosku problem...ale este to doma preberieme, to by akoze socialna poistovna akceptovala akukolvek cinnost na obnovenie toho poistenia? to ma veru nenapadlo, to premyslime ci by sa nieco dalo vymysliet

zalka
19. jan 2018

@dapo daj dopyt na SP cez kontaktný formulár cez ich stránku.

dapo
22. jan 2018

@zalka ahoj, dakujem za doterajsiu pomoc, pisala som fo soc poistovne, odpisali mi, ze ak by teraz zacal s nejakou novou cinnostou tak bude povinne nemocensky poisteny (kedze minuly rok splnal podmienku na poisteniu pofla prijmov z toku 2016), to ze ide o uplne inu cinnost je vraj jedno...ale neodpovedali ci teda odvody budu rovnake ako minuly rok (ale logicky mi vychadza ze ano, ved ake ine)...ale hlavne mi neodpovedali ze ak by siel na matersku z akeho zakladu by sa mu materska ratala, ako som citala tak pri szco by to malo byt bud VZ za minuly rok alebo VZ za tu cast tohto roka co bude poisteny...co by bolo tak ci tak maximum...alebo sa mylim? Lebo to by sa nam mohlo podarit zrealizovat, a teda bolo by to super

blackcat8885
22. jan 2018

Ahojte na MD by som mala nastupit cca od 1.7.2018 plat mi teraz od 1.1 zvysili pocita sa MD za obdobie posledny polrok? Aj keby som isla napr v maji na PN? Kedze robim 12ky a bude teplo uz asi pracu zvladat nebudem velmi

majusqa77
22. jan 2018

@blackcat8885 odkedy ti trva PP? lebo standardne plati, ze pri nastupe na md 2018 sa pocita z prijmu roku 2017

blackcat8885
22. jan 2018

Pracujem od 7.9.2015 na TPP

@majusqa77

majusqa77
22. jan 2018

@blackcat8885 tak plati napisane vyssie. pri nastupe na md v roku 2018 sa bude pocitat z prijmu roku 2017

blackcat8885
22. jan 2018

@majusqa77 dakujem skoda teraz ked mi zvysia plat ale tak co uz

zalka
22. jan 2018

@dapo no z toho čo zaplatí odvody .. pre szčo neplatí 90 dní ani 26t .. teraz mu vznikne poistenie teraz zaplatí tak teraz z tých odvodov by sa mala rátať MD

dapo
22. jan 2018

@zalka jasne, tiez som to tak pochopila zo zakona, takze ked sa teraz prihlasi, tak bude mat rovnake odvody ako predtym, t.j. maximalny VZ, zaplati napr. tyzden a z toho mu vyrataju odvody? len nechapem preco mi to takto nenapisu aj ked sa ich pytam, len same dristy ze je to prilis hypoteticka situacia...

zalka
22. jan 2018

@dapo tak oni to potrebujú zaobaliť a vyložiť zákon ...

dapo
22. jan 2018

@zalka vsak ano, ale poslali mail na celu stranu a realbe nic nepovedali len odcitovali zakon, ten si viem precitat aj sama...v kazdom pripade dakujem za pomoc, rodinny rozpocet si prilepsie

zalka
22. jan 2018

@dapo rado sa stalo

denisdenis
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
denisdenis
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
majusqa77
13. nov 2018

@denisdenis budu pytat pravdepodobny vz

lula313
13. nov 2018

@majusqa77 ale materska už nebude môcť byt nižšia ako mala prvú matersku, že?

majusqa77
13. nov 2018

@lula313 aleto bude asi platit iba pri nastupe na md pocas rd