Vznikne mi nárok na materskú?

nikkya
24. jan 2017

Ahojte...s priatelom planujeme bábätko, len sa chcem informovať kedy mi vzniká nárok na materskú dovolenku. Musim mat odpracované 2 roky alebo stačí si odpracovať len tých 270 dní? Pracujem štvrtý mesiac ( z toho trojmesačná skušobna doba) ,pracujem cca 22-23 dni v mesiaci,z čoho vyplýva že tých 270 dní do roka odpracovaných budem mať. Vzniká mi už vtedy narok na matersku alebo az po tych 2 rokoch?

evittam
24. jan 2017

@nikkya Narok na MD vznika ak mas za posledne 2roky pred porodom 270 dni NP,nasledne musi byt NP aktivne alebo musis byt v ochrannej lehote.
Do dni NP sa pocitaju kalendarne dni a nie pracovne. Ak pracujes 4.mesiac tak mas cca okolo 100dni NP,takze ak este nie si tehotna tak to v pohode stihnes.😉

sibalka21
24. jan 2017

@nikkya Pokial som postrehla, musim mat odpracovanych 270 dni za posledne dva roky pred nastupom na matersku.... No lenze to by som neriesila na tvojom mieste este, to ze planujete este neznamena, ze otehotnies na prvy sup.. Nemusim sa vam darit aj rok.... Drzim palce 🙂

mojko92
24. jan 2017

Môžete mi prosím po lopate niekto vysvetlit čo znamená aktívne NP. Odpracované mám dosť ale pred nedávnom ma dal lekár na PN a v práci mi dali okamžitú výpoveď.

sibalka21
24. jan 2017

@mojko92 Zda sa mi, ze nemocenske poistenie ;)

nikkya
autor
24. jan 2017

Takže ak by som otehotnela dajme tomu aj hned tak mi vznikne narok na matersku?

janickacrazy
24. jan 2017

@nikkya V podstate áno, lebo do porodu ešte stihneš tých 270 dní odpracovať alebo budeš na PN, ale aj to sa ráta, len je doležité, aby ťa neprepustili z práce skor ako otehotnieš, lebo potom by si v tej ochrannej lehote nebola.

janickacrazy
24. jan 2017

@mojko92 Nemožu ti dať výpoved, pokiaľ si PN, takže nejak tomu nerozumiem.

evittam
24. jan 2017

@nikkya Tak ako pise @janickacrazy. A ako som ti napisala ja.

@mojko92 Si v ochrannej lehote. NP znamena nemocenske poistenie. A pocas PN ti vypoved dat nemozu a na zaklade coho ti dali okamzitu vypoved?!!

evittam
24. jan 2017

@mojko92 Aktivne NP znamena,ze pocas nastupu na MD si nemocensky poistena.

mojko92
24. jan 2017

@janickacrazy
@evittam

No dali mi ju a ja debil som to podpísala 😕 dôvod bol taký že aj tak keď by som sa o 3roky vrátila nebudú mať pre mňa miesto lebo som bola iba na zástup MD a vraj ta baba sa chce už vrátiť. Potom keď som doma nad tým rozmýšľala tak mi výpoveď nemali dať kedže aj v zmluve mam napísane že keď som tehotná som chránená hm

evittam
24. jan 2017

@mojko92 No tak oni ti nedali vypoved ale dohodu o skonceni PP. A fakt len debil toto podpise.....prepac,ale tak ti treba-nikdy by som nieco take nepodpisala a uz vobec nie pri argumente co bude za 3 roky-to je fuk-hlavne,ze by si stale mala trvajuci PP,takto si si po.rala vela veci....bohuzial.

mojko92
24. jan 2017

@evittam ja som ostala v šoku keď sa k mne správali štýlom "ako si to vôbec dovoľujem isť na PN" no proste prístup a jednanie otras a určite keď som sa otočila mala som nože v chrbte. Ale hneď na začiatku som vedela že po materskej sa tam isto nevrátim asi aj preto som to podpísala. Prosím ťa čo to pre mňa znamená? Nech ma už porazí načisto.

evittam
24. jan 2017

@mojko92 No prisla si o odstupne,kym nastupis na MD a ak mas narok treba poziadat o podporu....Ak by ti PP trval po skonceni RD by si mohla mat max.podporu,pocas MD este narok na dovolenku, platenu dalsiu MD ak by si mala dalsie dieta do 3rokov tohto-no,prisla si o nejake financie.
Tak si sa k tomu mala postavit stylom "nemozete mi dat vypoved a dohodu nepodpisem"-hotovo...

novakkata
10. nov 2018

Prosím o radu!Od 8.6.2018 som nastúpila späť do práce po rod. dovolenke, no 31.8.2018 som ukončila prac. pomer dohodou a išla som pracovať na iné miesto, kde som nastúpila 5.9.2018 a zmluvu mám do 30.6.2019, no háčik je v tom, že koncom septembra som zistila, že čakám bábätko a mám už aj termín nástupu na materskú a to 15. marca 2019. Na PN som nebola, len na Očr pár dní so synom, keď bol chorý. Vznikne mi nárok na materský príspevok, ak nebuden do toho 15. marca PN a budem do posledného dňa pracvať?Vie mi to niekto povedať? Neviem totiž, ktoré dni sa počítajú a či za počíta aj to, keď som bola na Očr.

9lf9
10. nov 2018

@novakkata narok budes mat, ratat sa bude z noveho zamestnania