Vzniká mi nárok na materskú dovolenku?

nat7498
3. sep 2023

Ahojte žienky😊
Rada by som sa opýtala či vzniká nárok na materskú v prípade :
som 2 a pol roka zamestnaná avšak plánujem dať výpoveď a požiadať si o dávku v nezamestnanosti ( nie z lenivosti )
Pred dvoma mesiacmi som potratila naše prvé bábätko takze určite sa ideme snažiť druhý krát, zanikne mi nárok na materskú dávku z dôvodu čerpania dávky v nezamestnanosti? Viem kedy je nárok na materskú ak žena poriadne pracuje avšak nikde sa neviem docitat ako to je v tejto situácii.
Ďakujem krásne za odpovede 🙂

zmrzlinka2021
3. sep 2023

@nat7498 Prepac, ale je rozumne ist na matersku ako nezamestnana? Potom sa ti bude velmi tazko hladat praca. Jednoduchsie je ist na matersku, vratit sa do povodneho zamestnania a hladat si novu pracu.

nat7498
autor
3. sep 2023

@zmrzlinka2021 Žiaľ nemám inú možnosť, v tej práci ostať nemôžem, to je na veľmi dlhu debatu.. Samozrejme som to chcela takto ale inak sa nedá 😩

zmrzlinka2021
3. sep 2023

@nat7498 Chapem a neda sa otehotniet a tak dat vypoved? Tam by mala byt nejaka ochrana lehota

nat7498
autor
3. sep 2023

@zmrzlinka2021 No aby som to stihla takto jediná možnosť je žeby som sa vypísala na PN ale tiež neviem ako to v tejto situácii potom s materskou.

klarissa25
3. sep 2023

Keď ukončis pracovny pomer máš pol roka na to aby si otehotnela...a je jedno ci budeš len tak doma alebo na podpore. Keď otehotnies do pol roka; budeš mat nárok na materskú

nat7498
autor
3. sep 2023

@klarissa25 ďakujem 😊

marcella1979
3. sep 2023

@nat7498 ahoj.ked zistis, ze si tehotná, porozpravaj sa s lekarkou a chod na rizikove, aby si donosila.na pn budes do porodu a potom na materskej a rodicovskej.nikde nie je napisane, ze sa do tej prace musis po RD aj vratit. tym, ze by si teraz isla na urad prace, predpokladam, ze sa ti znizi akurat vyska materskej a tehotensku davka..

lilinka88
3. sep 2023

@marcella1979 dávka v nezamestnanosti výšku ani tehotenského,ani materského neovplyvní